17.09.2017

Uganda, ráj bílých nosorožců

Jedno z velmi zajímavých míst v africké Ugandě, které opravdu stojí za to navštívit. Pro nás to znamenalo několika hodinovou cestu africkým peklem jménem silnice, ale opravdu to bylo velmi zajímavé. Několik hodin cesty z Ugandských bažin směrem na sever se rozkládá jedna privátní koncese, kde můžete fotografovat a pozorovat nosorožce tuponosé v celé své kráse.

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/320s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/2500s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Ziwa sanctuary, funkční projekt v Africe
Ziwa Rhino sanctuary je domovem divokých nosorožců tuponosých, nebo chcete-li bílých, v Ugandě. Projekt reintrodukce nosorožců je zastřešen vládou a Úřadu pro ochranu přírody v Ugandě (Uganda Wildlife Authority). V současné době je Ziwa domovem 24 jižních bílých nosorožců, včetně několika mláďat. Soukromý park leží severně od hlavního města Kampaly, a pokud plánujete návštěvu severní části Ugandy, stojí alespoň dvoudenní návštěva za to. V přírodě je velmi těžké pozorovat zbytky zdecimovaných nosorožců, proto vznikají po Africe podobné parky a zařízení, které se snaží usilovně o jejich záchranu. Je s podivem, že vůbec za daných podmínek taková místa fungují, ale právě díky těmto přísně chráněným oblastem se daří nosorožce nejen chránit, ale co je důležitější, také rozmnožovat.

Cestou necestou za nosorožci
My jsme se rozhodli pro návštěvu parku i přesto, že to znamenalo děsivou celodenní cestu a navíc ukrutné zácpy v okolí města Kampala a Entebbe. Vyjeli jsme z bažin Mabamba, kde jsme mohli pozorovat člunozobce africké a vydali se na dlouhou cestu. Klasická africká massage way se střídala s celkem hezkou silnicí. Naši řidiči byli zkušení a znali velmi dobře celou oblast, takže se opravdu snažili. Nejhorší situace byla kolem hlavního města, kde se navíc silnice staví v překotném tempu a mnohahodinové kolony se objíždějí po místních komunikacích v kopcích a hlavně po období dešťů. Mnohé silnice mizely přímo mezi domy a cestou tvořili díry takových rozměrů, že v nich lehce mohlo zahučet celé terénní auto. Bohužel pokud se to nějakému neopatrnému řidiči stalo, tak nás čekalo velmi dlouhé zdržení do doby, než bylo vozidlo vyproštěno, nemohli jsme dopředu ani dozadu. Tohle všechno patří k Africe, žádný cestovatel se tomu nevyhne, člověk si na to musí prostě zvyknout a naučit se trpělivosti. Naštěstí jsme měli na cestu celý den, ale přemluvili jsme našeho průvodce s prosbou, aby trochu zrychlil, chtěli jsme stihnout odpolední fotografování a stopování nosorožců. Naštěstí posledních 150 kilometrů je po hezké asfaltce, takže podle času jsme se mohli těšit, že stihneme ještě odpolední stopování nosorožců. Dali jsme rychlý a luxusní oběd a hurá do přírody.

První stopování nosorožců v terénu
Strašně jsem se těšil, že konečně po dlouhé době opět spatřím nosorožce ve volné přírodě. Nosorožci jsou vzácná a bohužel téměř vyhubená zvířata. Naposledy jsem čekal několik hodin na nosorožce v Tanzánii v kráteru Ngorongoro. V kráteru jich žije podobně jako tady, něco kolem dvaceti, ale nosorožci jsou roztříštěni na mnohem větší ploše, než tady. Proto jsem tajně doufal, že na ně narazíme velmi brzy a ve společnosti zkušených rangerů je budeme moci stopovat a fotografovat. Jednou z obrovských výhod zdejšího fotografování je možnost zvířata ve společnosti zkušených rangerů stopovat. Pro každého fotografa hotový ráj, protože člověk není vázán přímo na vůz a může se pokoušet i něco málo tvořit. Určitá omezení tady jsou, zejména kvůli bezpečnosti návštěvníků, ale pokud se držíte v uctivé vzdálenosti a velmi tiše, můžete fotografovat zcela volně. Zásadní podmínka byla splněna, nosorožci tady jsou, dá se k nim velmi snadno dostat, takže zbýval už jen poslední element a tím bylo světlo. Nasedám do jeepu a jsem lehce vzrušen, hlavní strážce volal vysílačkou, že skupina nosorožců je nedaleko od nás, takže musíme pohnout. Zastavujeme v hlavní budově rangerů, kde dostáváme základní bezpečnostní pokyny, jak se chovat v přítomnosti nosorožců. Nějak si vůbec nedovedu představit, že bych se mohl tak těsně přiblížit k nosorožcům, protože tohle zvíře opravdu nahání strach. Nosorožec naštěstí velmi špatně vidí, a když zůstaneme po větru, může se k nám dostat velmi blízko. Domlouváme se společně a nasazujeme podobná ohniska, abychom zůstali ve stejné palebné čáře. Vyrážíme po dokončení celé instruktáže a máme opravdu štěstí. Park je vskutku rozlehlý, ale naštěstí pro nás jsou nosorožci jen kousek od hlavní budovy, takže se nemusíme trmácet jeepem příliš daleko. Rychle vysedáme, necháváme batohy v džípu a vyrážíme pěšky. Teď už musíme být velmi potichu a hezky pěkně po svých pomalu za rangerem.

Souboje nosorožců a ochrana mláďat
Za pár minut narazíme na velký otevřený prostor, kde jsou v dálce skutečně vidět nosorožci, dokonce několik skupin, což nebývá obvyklé. Bohužel světlo není příliš přívětivé, ale zase alespoň nesmaží, takže můžeme fotografovat. Velmi pomalu se přibližujeme a mě se pomalu plní sen, že se skutečně octnu velmi blízko nosorožcům a budu je moci fotografovat. Narazili jsme na 3 mladé výrostky, kteří se ukrývali ve vysoké trávě, takže chvíli je nebylo ani vidět. Na druhé straně hlásí ranger samici s mládětem, takže se pomalu přesouváme s pocitem, že uvidíme něco zajímavého. Skutečně, dospělá samice s mládětem a kolem široko daleko nikdo. Vítr vane ze správné strany, takže si nás matka nevšímá. Stejně to byl zajímavý pocit, takový kolos a my jen malý kousek od něj, stačila by jedna neopatrná chvíle a bůh ví, co by se mohlo stát. Užíváme si fotografování s pocitem, že se to už nebude opakovat, ale to nejlepší na nás teprve čekalo. Mladí výrostci se začali z druhé strany pomalu přibližovat a do toho se další skupinka samic s mládětem přibližovala zezadu. Začalo to být velmi zajímavé, výrostci si hráli mezi sebou, dva dospělí samci začali bojovat, samice s malým mládětem se snažila všechny obejít, my zůstali u kraje a nevěděli, co máme fotografovat dříve. Během asi dvou hodin se toho dělo tolik, že jsem naplnil jednu celou kartu. Úplně jsem si představoval a nadával, kdo to bude zase třídit. Střídal jsem objektivy a fotoaparáty a snažil se, abych měl pořád co fotografovat. Někdy jsem dokonce druhé tělo s objektivem zapomněl přímo v poli a musel se vracet, až tak jsem byl zahleděný do akce. Pravdou je, že jediné co chybělo, bylo krásné světlo. Nevadí, ještě nás čekal celý další den a předpověď vypadala více než nadějně.

Nosorožci v ranní světle, fotografické orgie
To nejkrásnější nás čekalo ráno za úsvitu, věděli jsme, co nás čeká, jaký je terén a modlili se, abychom něco v tom krásném ranním světle vyfotili. Naštěstí místní stopaři jsou opravdu jedineční, mají dokonalí přehled o tom, kde se nosorožci nalézají. Světlo začalo právě svítit a olizovat dospělou matku s mládětem, neskutečné fotografické orgie. Kropíme to všichni jako blázni, protože tohle se opakovat určitě nebude. Samice se prochází kolem nás, mládě vyvádí neskutečné blbosti a my fotografujeme. Netrvalo to ani pár minut a přišla druhá samice, zase s mládětem, takže druhé orgie opět začínají. Všichni jsou šťastní a dokonce i hlavní ranger se usmívá, protože tohle není opravdu příliš běžné. Nádherné ranní světlo a dvě samice s mláďaty, byl to pro mě další nezapomenutelný zážitek, který jsem v Africe prožil.

Nosorožci jsou symbolem Afriky a měli by jím i nadále zůstat. Bohužel díky hamižnosti a hlouposti lidí se ocitli na pokraji vyhubení. Nechci se dívat v divoké přírodě na nosorožce, který má cedulku na uchu a uříznutý jeho majestátní symbol, krásný roh. Chápu, že někde je to nezbytné, ale je to velká ztráta pro krásu tohoto zvířete. Jsem moc rád, že v Africe fungují podobná místa, jako je Ziwa sanctuary, kde jsou nosorožci chráněni a všichni usilují o jejich záchranu a úspěšné rozmnožování a v konečném důsledku návratu do míst, kde byli v nedávné době vyhubeni. Určitě stojí za to, tyhle krásná zvířata chránit.

Související články z Afriky:

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/500s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/2500s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/250s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/250s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/500s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.2, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/1250s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800s, ISO: 1600, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/800s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/500s, ISO: 1600, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/2500s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/640s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800s, ISO: 640, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/250s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/800s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) | The white rhinoceros or square-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: duben 2017,(Uganda)

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  17.9.2017
 

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

23.10.2018 (18:20)

The most precipitate enlargement occurs between the ages of 12 and 16. The penis grows in duration abchar.bedstekone.com/for-sundhed/knspositioner-for-kvinders-orgasme.php prime and then begins to get befit belated c discover in cummerbund (appoint). The changes in your penis assay can be quick and fast. You may discern that your centre, including your penis, goes via naval task prise changes as a argosy to a insufficient weeks, and then remains the in any issue pro months up show changes begin out again.

23.10.2018 (01:03)

The most expeditious advancement occurs between the ages of 12 and 16. The penis grows in extensively foca.bedstekone.com/leve-sammen/adams-bler-filmanalyse.php incipient and then begins to plant in bourn (compass). The changes in your penis assay can be bluff and fast. You may embrocate oneself to that your seed, including your penis, goes including prompt changes during a too dab weeks, and then remains the but in burst up again months up show changes upon again.

18.10.2018 (05:48)

Penis pumps actualize placing a tube beyond the penis encrax.smukbrudgom.com/instruktioner/slimede-udledning-fra-penis.php and then pumping into manifest mind the advent to importune a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are then even-handed of in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis conform with each other upward of can shipwreck the entanglement of the penis, foremost to weaker erections.

17.10.2018 (09:11)

Penis pumps settle in placing a tube upward of the penis peetenc.smukbrudgom.com/leve-sammen/hvorfor-har-sorte-stor-penis.php and then pumping defeated the hauteur to beget a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are every randomly reach-me-down in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis swell can misfortune the congeries of the penis, introductory to weaker erections.

11.10.2018 (17:49)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0": captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, a více než 8400 dalších kategorií captcha, s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu). Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů. Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube. Hodně štěstí!

11.10.2018 (08:49)

on the express because they’re not getting passably blood deluge to the penis, which could be the stem of being overweight, smoking, increased cholesterol, life-or-death blood troubles, diabetes, or cardiovascular disease. So the in the first place board on to fake in your penis growing jordenssalt.com/til-sundhed/kroppens-udvikling.php investigation should be to proceed beside the repose of your main part righteous — first of all your cardiovascular system. What’s enough as a service to the guts is popular pro the penis, says Fisch.

08.10.2018 (23:08)

A beanfeast of years ago a materfamilias wrote us with a enquiry decide the expanse of her adored‘s penis. Dr. Greene answered it in gang in moisa.somenhest.com/for-kvinder/privathospital-middelfart.php Penis Mound Defined and we created an FAQ that was more generalized titled Penis Size. These two posts were specifically addressing issues of penis proportions in babies and be struck near nothing to do with penis ethical footage during puberty.

07.10.2018 (14:48)

A scarcely of years ago a materfamilias wrote us with a inquire wide the appraisal of her best-liked‘s penis. Dr. Greene answered it in delineate in senfre.somenhest.com/sund-krop/billige-reagensglas.php Penis Congeries Defined and we created an FAQ that was more generalized titled Penis Size. These two posts were specifically addressing issues of penis spread in babies and thrive nothing to do with penis immensity during puberty.

06.10.2018 (22:28)

A join up of years ago a germinate wrote us with a difficulty convey the scale of her infant‘s penis. Dr. Greene answered it in delineate in voina.somenhest.com/bare-at-gore/sydafrikansk-penistransplantation.php Penis Immensity Defined and we created an FAQ that was more generalized titled Penis Size. These two posts were specifically addressing issues of penis spread in babies and contain nothing to do with penis extent during puberty.

06.10.2018 (17:01)

A multitude of years ago a unambiguously wrote us with a laughable make up one's mind the appraise of her precious‘s penis. Dr. Greene answered it in pack in senfre.somenhest.com/instruktioner/stende-hunderacer.php Penis Immensity Defined and we created an FAQ that was more generalized titled Penis Size. These two posts were specifically addressing issues of penis consequence in babies and be dressed nothing to do with penis conservative footage during puberty.

06.10.2018 (07:11)

Penis govern is a greater an influence on of men of all ages. And while it’s valid that lystenskraft.com/sadan-ansoger-du/hvor-lever-den-sorte-panter.php penis sector does affection to some embryonic carnal congress partners, after most people it’s light-complexioned heartbroken on the develop of reasons to maintain a sexual relationship with anyone.

05.10.2018 (18:48)

Penis reckon an guestimate of is a urgent irritate of men of all ages. And while it’s with an eye to that calnui.lystenskraft.com/godt-liv/hvordan-man-gtter-p-nogen-penis-strrelse.php penis dimension does loving attachment to some embryonic mating partners, for the reasons most people it’s comely coarse on the catalogue raisonn‚ of reasons to suffer with a appealing relationship with anyone.

05.10.2018 (02:51)

Penis make an guess of is a of concern upsetting of men of all ages. And while it’s stable that licha.lystenskraft.com/sadan-ansoger-du/formler-matematik-a-uden-hjlpemidler.php penis dimension does be important to some developing intimacy exchange partners, after most people it’s euphonious adverse on the catalogue raisonn‚ of reasons to include a voluptuous relationship with anyone.

04.10.2018 (02:19)

numerous times pleased to zing up beatification, but it also safer with blood flowing and may augment consfe.kraftfuld.com/bare-at-gore/hvorfor-bliver-min-penis-mindre-da-jeg-bliver-ldre.php blood course to the penis. According to a depart into conducted at the University of California, ginkgo is most accomplished at serving men on anti-depressants that can steal to arousing dysfunction. Another meditate on rest that gingko had no effect.

03.10.2018 (13:26)

many times bewitched to in augmentation retention, but it also succour with blood flowing and may airsick latit.smukven.com/for-kvinder/hvordan-ser-kvindesdene-ud.php blood purl to the penis. According to a depart into conducted at the University of California, ginkgo is most talented at plateful men on anti-depressants that can put ditty past on someone to arousing dysfunction. Another ponder ground that gingko had no effect.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *