13.05.2024

Kalibrace monitoru

Již několikráte, při vlastním tisku fotografií, jsem narazil na základní problém a to kalibrace monitoru a tiskárny. Pokaždé, i když jsem měl kalibrovaný monitor pomocí specializovaných softwarů, byla výsledná fotografie o něco málo graficky posunuta směrem do jiné barvy.

Tento stav mě neuspokojoval a začal jsem se o celou problematiku zajímat a narazil jsem na kalibrační colorimetr GRETAG-MACBETH Eye-One Display II. V současné době používám nejnovější verzi X-RITE i1 Dispaly PRO a X-RITE ColorMunki Photo , kde lze pomocí přiložené sondy a profesionálního softwaru precizně nastavit výchozí profil monitoru. Po dokonalém seznámení s celou problematikou, jsem se rozhodl nabízet službu na profesionální úrovni, s možností kalibrace jakéhokoliv monitoru vhodného pro práci s digitální fotografií.

Důvody, proč kalibrovat monitor
Důležitou věcí pro každého fotografa je dosáhnout stavu, kdy barvy které vnímáte na svém monitoru, plně odpovídají výstupu určenému k jakýmkoliv tiskovým operacím. Každému z nás se nejednou určitě stalo, že fotografie na vysvíceném monitoru, kde nebyly nastaveny vhodné hodnoty jasu, kontrastu a sytosti barev, vypadaly na jiném monitoru úplně jinak. Většinou je to dáno různým nastavením monitoru, který si každý snaží přizpůsobit dle svého „nedokonalého oka". Pomoc je přitom velice snadná, sáhnout po kvalitním, a ne vždy drahém zařízením, jakým je bezesporu optická kalibrovací sonda od nějaké renomované společnosti.

Určitě si mnozí z Vás řeknou, a je to vůbec potřeba? Zcela jistě ano, a pokud Vám záleží na dokonalé prezentaci Vaší fotografie, tak aby nevypadala na každém monitoru úplně jinak, pak se jistě vyplatí investovat do kalibrace Vašeho monitoru. Kalibrací Vašeho monitoru a dodržení správného postupu, můžete dosáhnout jasných, kvalitních a hlavně barevně vyvážených fotografií.

Vlastní kalibrace
Kalibraci, jak jsem popsal výše, můžete provádět několika způsoby. Každý z Vás, jistě sáhne po té první a nejlevnější metodě a tou je určitě tzv. softwarová kalibrace pomocí oblíbeného programu Adobe Gamma.

Komplexní řešení
Výsledek přesto není, a nemůže být nikdy tak přesný, jako při použití profesionální kalibrační sondy a to díky vnímání a nedokonalosti lidského oka. Nejlepší metodou, je tedy vždy použití kalibrační sondy, pomocí které snadno a jednoduše dokonale kalibrujete svůj monitor na různou denní dobu a různou intenzitu světla a v konečné fázi si můžete vytvořit svůj vlastní profil ICC.

 

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz