15.09.2010

Fotosafari Uganda 2011, gorila horská

Někdy v průběhu července 2008 jsem dostal, tak jako každý měsíc, do schránky nové vydání časopisu National Geogprahic ČESKO a okamžitě mě zaujala titulní strana v podobě vyobrazení gorily horské. O to méně však už samotný název článku „Kdo je za smrtí horských goril".

Foto

Nejznámější fotografie, kterou viděl skoro celý svět, kde vesničané nesou, z pohoří Virunga v Demokratické republice Kongo, mrtvého gorilího samce, mě samozřejmě doslova nadzvedla z postele, kde s oblibou čtu, a rozhodl jsem se k okamžitému plánování další cesty za posledními volně žijícími gorilami v Africe. Záměrně píši volně žijícími, protože jak jsem se později dověděl, tak v žádné ZOO na světě není chována ani jediná gorila horská.

Od plánování k samotné realizaci, je vždy opravdu velký skok a potom co jsem musel všechno zjistit a zařídit, jsem velmi rád, že se to celé nakonec povedlo. Připravil jsem pro Vás všechny milovníky divoké přírody jedinečnou možnost, účastnit se expedice do nitra afrického pralesa s možností fotografovat poslední volně žijící gorily horské. Po nastudování všech možných informací a hlavně z vlastní zkušenosti, jsem nakonec zvolil jako nejbezpečnější variantu Ugandu.

Fotografovat budeme gorily horské, volně žijící šimpanze, guerézy, lvy, buvoly, slony, vodní ptáky a jeden malý zázrak v podobě člunozobce afrického, volavky, ledňáčky, vlhy, kormorány, žirafy, zebry, no prostě divokou a nespoutanou Afriku.

Cesty se mohou zúčastnit úplní začátečníci, kteří teprve s fotografováním divokých zvířat začínají, ale i profesionálové, kteří rádi pobudou ve společnosti dalších fotografických bláznů. Na cestu jsou zváni jednotlivci i páry.

Jedná se o náročnější fotografickou expedici do nitra afrického tropického pralesa. Nutná je určitá fyzická zdatnost, budeme společně podnikat náročný pochod členitým terénem ke gorilám. Předpokládaná délka pochodu je 4-6 hodin. Veškerá naše zavazadla a vybavení během pochodu ponesou místní nosiči, jde jen o to, abychom byli schopni ujít 6 hodin kopcovitým terénem. Pevně doufám, že pokud jsem to zvládnul já, zvládnete to jistě také. Další pochod jednodušším terénem nás čeká v národním parku Kibale Forest, kde budeme asi 2 hodiny stopovat šimpanze. Tady se jedná spíše o jakousi procházku, není tedy třeba žádná speciální fyzická příprava. Více fyzické námahy nebude opravdu potřeba. Pohybovat se budeme pohodlně džípem a lodí.

Foto

Navštívené lokality, které jsme předem pečlivě vybrali pro naši expedici:

Národní park Murchison falls
Jeden z nejhezčích národních parků v Ugandě, který sousedí s jezerem Albert, jehož ústřední bodem je velký vodopád. V tomto parku je prakticky vše, co si jen zkušený fotograf může přát, velká řeka, jezero s rozlehlou deltou, rozlehlé planiny plné divokých zvířat a krásný vodopád.

Národní park Kibale forest
Národní park Kibale forest se nachází v předhůří pohoří Ruwenzori (UNESCO) neboli „Měsíčních hor"(Mountanis of the Moon) a táhne se jako pomyslný had na hranici s Demokratickou republikou Kongo, kde krajinu tvoří tropickým horský les, listnatý horský les, který je propojen systémem zrádných bažin, se vyskytuje velké množství ptáků, ale především nejvyšší koncentrace primátů na světě. Pravděpodobně jediné místo v Ugandě, kde lze pozorovat a nafotit volně žijící populaci šimpanzů, gueréz, a mnoha dalších primátů. Pokusíme se vydat do horského lesa v doprovodu nosičů a zkušeného stopaře k pozorování volně žijících divokých šimpanzů a ostatních primátů.

Foto

Národní park Queen Elizabeth
Svoji velkou rozlohou nabízí park skvělou možnost k pozorování divokých zvířat. Park nabízí pouze jedno jediné ubytování, odkud lze podnikat cesty na místní jezero, které ústí do kanálu Kasinga, kde lze pozorovat velké množství vodních ptáků, souboje hrochů a na břehu jezera Edward a George každodenní koupání a plavení slonů. Národní park je známý velkým hnízdištěm početné populace vlhy malé, karmínové, 5 druhů ledňáčků, orla jasnohlavého a mnoha dalších ptáků. Ne nadarmo se mu přezdívá ptačí ráj Afriky a velké množství expedic míří právě sem.

Queen Elizabeth Ishasha
Oblast Ishasha patří k národnímu parku Queen Elizabeth jako samostatné území, které je celosvětově proslaveno skupinou lvů „tree climbing lion". Máte zde jedinečnou možnost vidět lva, který tráví většinu dne šplháním na místní stromy, kde tráví většinu času při pozorování okolní krajiny a číhání na kořist. Jedinečná, je také možnost spatřit velkou smečku hyeny skvrnité a unikátní kolekci velkých antilop.

Národní park Bwindi Impenetrable
Jako hlavní cíl naší fotoexpedice jsem pro Vás připravil možnost pozorování a fotografování gorily horské v jejím přirozeném prostředí. Národní park je domovem několika skupin goril a prakticky poloviny dosud žijící populace gorily horské, které jsou zde pečlivě zdokumentovány a chráněny. Máte tak jedinečnou možnost spatřit, pozorovat a nafotografovat poslední volně žijící gorily horské.

Foto

Během fotografické expedice se naučíme:

 • pracovat vhodně se svojí zrcadlovkou, správné zaostření a využití moderních prvků nových přístrojů
 • hledat vhodný zvířecí motiv s ohledem na světlo a barvy v danou roční dobu
 • eliminovat rušivé prvky ve fotografii
 • volit správnou expozici při zachování stávajícího světla při východu a západu slunce
 • vytvořit netradiční a kreativní kompozici zvířat
 • využít nejmodernější prvky pro fotografování zvířat, blesk, stativ
 • výběr vhodného objektivu, práce s teleobjektivem, možnost využití základních objektivů
 • jak pracovat se stativem v terénu
 • naučíme se správně fotografovat letící ptáky a zvířata při použití nových technik fotografování
 • fotografování místních orchidejí, kompozice
 • naplno se budeme věnovat krajinářské fotografii
 • práce s přechodovým, neutrálním šedým a polarizačním filtrem
 • výběr vhodného objektivu, práce se širokoúhlým objektivem, možnost využití dlouhých teleobjektivů
 • jak využít efektové barevné filtry
 • a další dovednosti z oblasti fotografování divokých zvířat.

Termín: 22. 03. 2011 – 04. 04. 2011

Den 1

Přílet do Entebbe.

Den 2 - 4

Národní park Murchison Falls
Ubytování v luxusní Paraa Safari Lodge, Nile Safari Lodge

Den 5 - 7

Národní park Kibale Forest
Ubytování v luxusní Primate Lodge Cottages, Ndali Lodge

Den 7 - 10

Národní park Queen Elizabeth, oblast Ishasha
Ubytování v luxusní Mweya safari Lodge, Jacana Safari Lodge
Ubytování v luxusní Ishasha Wilderness Camp, Ishasha Ntungwe River Lodge

Den 11 - 12

Gorilly v mlze
Ubytování v luxusní Travellers Rest Kisoro

Den 13

Entebbe, zakončení expedice a odlet domů

Počet osob: maximálně 8 osob

Cena: 89.999,- Kč

Cena obsahuje:
- leteckou přepravu Praha – Entebbe a zpět
- profesionální asistenci fotografa po celou délku pobytu
- veškeré vstupy no národních parků a poplatky s tím spojené
- průvodce během celého pobytu v parcích
- automobil + pohonné hmoty
- řidiče během celé cesty
- safari v džípech
- výprava za šimpanzi v Kiballe forest
- ubytování v luxusních lodge a kempech
- stravování

Cena nezahrnuje:
- alkoholické a nealkoholické nápoje
- Gorilla Permit (500$ na osobu), zajistíme před odjezdem
- spropitné řidiči a průvodcům
- cestovní pojištění

OBJEDNÁVKA Expedice: Formulář

Související články o zeleném pekle zvaném Afrika:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz

Kategorie: Cestování | 15.09.2010
Klíčová slova: fotosafari  uganda  gorila horská  gorily 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious