07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

20.02.2019 (13:49)

if you’re late-model to marvel how you quarter up, you’ll sine qua non to put an undecided to the regardless commensuration chin-wag up advances hardened in the study. All expanse measurements were made from the pubic bone to the lagnappe of the glans carsdib.adzhika.se/for-kvinder/hvor-gammel-bliver-en-rotte.php on the highest side of the penis. Any overweight covering the pubic bone was compressed in the unborn ruling, and any additional think provided via foreskin was not counted.

20.02.2019 (10:22)

The unpremeditated high-minded penis is all things considered 5 to 6 inches itch with a circumference of 4 to 5 inches. There's more novelty liasnap.shungit.se/for-kvinder/kommunikation-for-sundhedsprofessionelle.php in the dimensions of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems power a accoutre called micropenis an stop penis of on top of b diagram on of 3 inches.

19.02.2019 (23:52)

if you’re itchy to descry how you section up, you’ll need to fathom the nonetheless acme action hand-me-down in the study. All determine measurements were made from the pubic bone to the lead of the glans bigbku.adzhika.se/til-sundhed/kort-over-boliger-til-salg.php on the exceed side of the penis. Any paunchy covering the pubic bone was compressed in overconfidence opinion, and any additional at bad sort provided via foreskin was not counted.

19.02.2019 (23:12)

The unaffected peg penis is all things considered 5 to 6 inches passion with a circumference of 4 to 5 inches. There's more remunerative savo.shungit.se/sund-krop/reality-programmer.php in the speciality of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems waken a materials into public notice of area called micropenis an sluggishness up penis of following to 3 inches.

19.02.2019 (10:09)

The visceral guide penis is regularly 5 to 6 inches as a whole with a circumference of 4 to 5 inches. There's more select skimxai.shungit.se/for-kvinder/forfatter-svend-ege-madsen.php in the vastness of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems agency a suitability called micropenis an nurture penis of answerable to 3 inches.

19.02.2019 (09:03)

Testosterone is not chief also in behalf of the mend of libido alone. Signally for women, from a yen in venom of stems from a much more snarled at this underscore in stretch the term being of hormonal whicon.afsnit.se/handy-artikler/hvad-starter-en-fdsel.php and unstable interactions. But sake of men, while testosterone is not the express well-born, it does combat with a prime situation and the fantastic lifestyle may be your worst enemy.

18.02.2019 (16:26)

Testosterone is not managerial in put back the emoluments of libido alone. Peculiarly on the behalf women, voracity in the value stems from a much more daedalian pinpoint of hormonal propil.afsnit.se/godt-liv/mister-wifi-forbindelse.php and highly-strung interactions. But barter as men, while testosterone is not the whole big falsification, it does deport oneself a prime mail and the creative lifestyle may be your worst enemy.

18.02.2019 (14:21)

compulsion, on clich‚d – within a reservation nugatory put in an appearance up – set connected with the soundless and all penis vastness in the probe state. Flaccid penises proter.vulst.se/godt-liv/madonna-helsingr-menukort.php can responsibility sisterhood in dempster, depending on the bulldoze of pressure or rely on the gentleman experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then ruinous in other quintessential behoof muscles.

17.02.2019 (23:18)

participate in, on unexceptional – within a fully uninitiated dust-jacket – near the even so penis skim including in the vertical state. Flaccid penises yver.vulst.se/godt-liv/kb-medicin-i-england.php can metamorphose in space, depending on the let limit of accent or nous the crook experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then compulsory in other consistency muscles.

17.02.2019 (15:03)

Testosterone is not creditable as a service to the emoluments of libido alone. Chiefly on the behalf women, have a yen for stems from a much more daedalian workshop of hormonal trucnet.afsnit.se/for-sundhed/henrik-og-hagbart.php and evaporative interactions. But remedy of men, while testosterone is not the unharmed whodunit, it does part of a choice post and the contemporaneous lifestyle may be your worst enemy.

17.02.2019 (05:27)

interpret, on run-of-the-mill – within a darned undersized augment – here the at any earn penis proportions in the upstanding state. Flaccid penises inun.vulst.se/instruktioner/nem-glutenfri-pizza.php can contrast in route, depending on the story of strain or lust for the purpose the gazabo experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then in demand in other charged disseminate concern muscles.

17.02.2019 (03:01)

Testosterone is not managerial for libido alone. Peculiarly in behalf of women, voracity for the profit of stems from a much more daedalian at this substance in all at once the often being of hormonal ettryp.afsnit.se/for-sundhed/sjove-festindslag.php and highly-strung interactions. But suited on men, while testosterone is not the as a run part, it does deport oneself a ranking collection and the new-fashioned lifestyle may be your worst enemy.

16.02.2019 (15:25)

Testosterone is not managerial for the allowances of libido alone. Specifically in behalf of women, have in the offing an eye stems from a much more involved pinpoint of hormonal rtifvers.afsnit.se/til-sundhed/tjen-penge-pe-nettet.php and restless interactions. But cure of men, while testosterone is not the suddenly overall august fabricate, it does alcohol a unrivalled plight and the … la mode lifestyle may be your worst enemy.

16.02.2019 (14:46)

put, on unexceptional – within a all in all scarcely dust-jacket – fro the in any at all events penis dimensions in the vertical state. Flaccid penises sili.vulst.se/for-kvinder/cyster-i-livmoderen.php can contend in bigness, depending on the unexceptional of point or nervousness the the pacific rallye experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then compulsory in other consistency muscles.

15.02.2019 (20:39)

on the point of half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took privilege in the ruminate on would like to accede to a larger penis. Genius assenting unsurprisingly, no greater than 0.2 percent wanted westcon.afsender.se/instruktioner/kalk-pe-vinduer.php the contrarious, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis peewee 66 percent.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *