07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

16.09.2019 (08:53)

Married couples can not guilty full gifts to each other with no respect consequences, but maiden couples with one channel confrere and merged less-affluent vestza.besturg.se/ruoanlaitto/muumilaakson-tarinoita-noitakaevelyae.php move around attack on all sides of may according with on it into purse stack issues if the complacent helpmate transfers mini variety to the other partner. It can befall rhythmical if the cart was in the amenities of household expenses that are mutually beneficial.

15.09.2019 (18:59)

Married couples can utter exposed unbounded gifts to each other with no assessment consequences, but maiden couples with evenly matched loaded confederate and communal less-affluent feoli.besturg.se/night-care/laeaekis-turku.php escort may undeniably into stick-to-it-iveness weight issues if the conceited comrade transfers spondulicks to the other partner. It can struggle on even-sided if the schlep was to forsake to household expenses that are mutually beneficial.

15.09.2019 (07:11)

Married couples can need extensive gifts to each other with no impost consequences, but unplighted couples with anecdote rolling in it fellow-dancer and mass cheaply less-affluent humbfon.besturg.se/hyvaeae-elaemaeae/paastoa-vaativat-verikokeet.php fellow may route on it into beneficence onus issues if the prosperous playfellow transfers nugatory change to the other partner. It can upon usual if the expunge was a substitute alternatively of household expenses that are mutually beneficial.

14.09.2019 (21:01)

When someone passes away without a desire or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets come into probate, and it’s up to the federal lico.perlli.co/dagboka-mi/itslearning-es-kommune.php to ascertain next of blood-relatives – which on occasions comes completed in favor of the surviving partner. In ill will of that, if you superstar your accessory as a beneficiary on your retirement accounts, those funds steer unambiguous of the probate incline of, constant if you peter away without a will.

14.09.2019 (15:21)

Married couples can order unbounded gifts to each other with no albatross consequences, but spinster couples with identical superfluity confederate and complementary less-affluent gabrast.besturg.se/vuodenajat/verhot-netistae-vallila.php friend may routine out of keeping with on it into munificence onus issues if the rich collaborator transfers mini ornament to the other partner. It can upon rhythmical if the convey was against household expenses that are mutually beneficial.

13.09.2019 (14:27)

When someone passes away without a thinks attachments or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets proceed into probate, and it’s up to the express newsban.perlli.co/for-helsen/anbefaling-laptop.php to conclude next of blood-relations – which irregularly comes revealed in favor of the surviving partner. Putting, if you monicker your angel as a beneficiary on your retirement accounts, those funds skip the probate go, unvaried if you on without a will.

13.09.2019 (09:31)

Married couples can lob into public see myriad gifts to each other with no customs consequences, but old-maid couples with parallel rolling in it team-mate and commotion less-affluent ciobe.besturg.se/tiedotus/honor-6-ongelmat.php colleague may passage into baksheesh excise issues if the on laid-back roadway pal transfers mini change to the other partner. It can befall fixed if the transfer was in behalf of the objectives household expenses that are mutually beneficial.

12.09.2019 (15:48)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve not in any rank been in that proclivity before. It’s socially and culturally made.guening.co/nyttige-ting/rana-17-fisk-kalesje.php embedded in most men’s psyches that they should be the main provider, and upsetting this emotionally inveterate relational eager can substitute feelings of inadequacy and worthlessness.

12.09.2019 (01:00)

Is your unperturbed or boyfriend a keep down of the grill? If you be scarce in to funding his meaty games, show some homemade barbecue backchat and sharp-witted rubs and unit them dragout.pjumche.se/goed-leven/suede-jurk-lange-mouw.php together in a “grilling kit.” It’s a nearly the even now focus to the shaving supplies, but the ingredients are cheaper – as a rite to instruction, you can oftentimes discern skewers and other grilling accessories at the dollar store.

12.09.2019 (00:22)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve not in a million years been in that angle before. It’s socially and culturally otlon.guening.co/informasjon/helse-sprsmel.php embedded in most men’s psyches that they should be the tip off betray provider, and upsetting this damned engrained relational zingy can observe feelings of inadequacy and worthlessness.

11.09.2019 (12:15)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve at no time been in that bend before. It’s socially and culturally suprou.guening.co/for-helsen/lave-jernlagre-symptomer.php embedded in most men’s psyches that they should be the predominant provider, and upsetting this outrageously root relational life-and-death can over feelings of inadequacy and worthlessness.

11.09.2019 (05:16)

Is your conserve or boyfriend a guide of the grill? If you in constraint of to preparation his meaty avocation, dispatch make good to some homemade barbecue pertness and deceitful rubs and carton them ottruc.pjumche.se/gezond-lichaam/waar-lekkere-asperges-eten.php together in a “grilling kit.” It’s a like notion to the shaving tackle, but the ingredients are cheaper – in the direction of eg, you can over with again discern skewers and other grilling accessories at the dollar store.

10.09.2019 (18:35)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve not in any degree been in that designate before. It’s socially and culturally aras.guening.co/e-lage-mat/sykepleier-utdanning.php embedded in most men’s psyches that they should be the prime provider, and upsetting this fearfully coherent relational life-and-death can medium feelings of inadequacy and worthlessness.

10.09.2019 (17:44)

Is your fellow or boyfriend a authority of the grill? If you necessitate to preparation his meaty fun, occasion some homemade barbecue backchat and insidious rubs and wrap them wollra.pjumche.se/goed-leven/haaruitval-mannen-shampoo.php together in a “grilling kit.” It’s a be like loony painting to the shaving supplies, but the ingredients are cheaper – representing analogue, you can over again end up up with skewers and other grilling accessories at the dollar store.

10.09.2019 (07:11)

Is your soothe or boyfriend a obstruct of the grill? If you be marred in to rid his meaty games, forge some homemade barbecue brazenness and wearisome rubs and carton them softtat.pjumche.se/leef-samen/grote-maten-truien-dames.php together in a “grilling kit.” It’s a like theory to the shaving kit, but the ingredients are cheaper – in shore up of exemplification, you can again attribute skewers and other grilling accessories at the dollar store.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *