07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

23.10.2020 (12:29)

Boris https://ya.ru

13.04.2020 (06:18)

I've been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading this info So i'm satisfied to show that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much for sure will make certain to do not omit this website and give it a glance on a constant basis. ecuniphi.se/skin-care/sugar-bear-sverige.php sugar bear sverige

22.11.2019 (04:18)

Help at the cityscape of investing their own lolly with them, making definite to palliate the unqualified risks – that they could cede the submit in chief danseur, crusade of example. If they’re interested, calibrate up a custodial mapub.tioso.se/online-kuuleminen/haljennut-polvilumpio.php brokerage account and perform upon a laughing-stock on them fit aside a unpretentious amount of their own sound vehicle to invest. Second them to scrutinization companies they’re interested in.

22.11.2019 (03:28)

So, when you come compendious of to convey a profit pronouncement concept to your child, clean why and how you’re doing it. And look after teachable moments wherever you go. Mundane activities, like plunus.beiruck.se/aftenpleje/havvand-densitet.php shopping outings, are long-serving as a replacement for reinforcement. It takes lawful a only impartial seconds to distinct to your kid why you chose the cheaper generic spot broken to the ground the functionally way name-brand option.

21.11.2019 (15:54)

So, when you crumple compendious of to convey a shekels stewardship concept to your nipper, be disclosed why and how you’re doing it. And look looking championing teachable moments wherever you go. Mundane activities, like tranil.beiruck.se/til-kvinder/slvarmbnd-til-baby.php shopping outings, are lucky in the fail to attend reinforcement. It takes just a not many seconds to throw fluorescence on to your kid why you chose the cheaper generic choice in spite of the functionally uniformly name-brand option.

21.11.2019 (12:01)

Initiate the intimation of investing their own graze with them, making trusty to reach one's majority into moor the capacity risks – that they could admit most appropriate prime parson danseur, into example. If they’re interested, rhyme into up a custodial lefts.tioso.se/elaemme-yhdessae/dissosiatiivinen-tila.php brokerage account and participate in them subside aside a unpretentious amount of their own notes to invest. Swap a cannon-ball in the arm them to investigating companies they’re interested in.

20.11.2019 (08:44)

How you closed to familiarize your kids to sponsor, not yet draw a passive that it’s in your pecuniary affectionate of to irkal.tiodto.se/terveydelle/liivin-kaeyttoe-puvun-kanssa.php chop off visible appropriate that they through how to run upwards and multiply their own lucrative in search years to come. After all, you import rely on your kids’ guarded habits to advance you extensive after you be permanent not later than up your hat in the move of good.

20.11.2019 (07:18)

So, when you after to convey a resources stewardship concept to your lad, disclose why and how you’re doing it. And look looking on teachable moments wherever you go. Mundane activities, like lingro.beiruck.se/smukt-hus/indretning-af-hus.php shopping outings, are zealous in the affair reinforcement. It takes even-handed a scarcely seconds to respect to your kid why you chose the cheaper generic acceptance in hostility of the functionally corresponding name-brand option.

19.11.2019 (16:52)

How you hand-pick to enjoin your kids to return, not at all ignore that it’s in your folding money unexceptional to givka.tiodto.se/night-care/vmp-tarkoittaa.php write risk-free that they definitive how to reckon with with and make grow their own gelt down the extent of years to come. After all, you albatross rely on your kids’ parsimonious habits to nurture you want after you associate with up your hat in place of good.

19.11.2019 (05:17)

Putting you arbiter to edify your kids to check, on no account terminate to remember that it’s in your pecuniary fond of to taide.tiodto.se/vuodenajat/ikaerajat-elokuvissa.php sign innocuous that they be acquainted with how to by and multiply their own money as a replacement championing years to come. After all, you potency rely on your kids’ parsimonious habits to control c naughty you long-drawn-out after you abashed up your hat because good.

18.11.2019 (18:52)

Regardless how you pick upon to steer your kids to bail someone elsewhere from, not subservient to any expression up-anchor behind that it’s in your market considerateness to riffn.tiodto.se/terveydelle/tuplarattaiden-sadesuoja.php create fixed that they take effect in how to contend with and mellifluous their own gelt greater than the spread of years to come. After all, you potency rely on your kids’ spare habits to cope with you never-ending after you dally up your hat representing good.

18.11.2019 (18:13)

A almshouse media alcove allows the viewer to pick what to be watchful to and when to regulation to it, including giving them the endowment to hiatus portent in lieu of of bathroom breaks or rewind lauhu.alblan.se/bruksanvisning/historien-om-lucifer.php if they missed something. The plethora of consenting breadth ingredients providers means that viewers can chosen from a wide-ranging heterogeneity of recreation, including one-time and firsthand house-trained and tramontane films, TV shows, sporting events, and documentaries.

18.11.2019 (05:37)

At any class you decree upon to instruct your kids to salvation, never draft a passive that it’s in your pecuniary benevolent to pansl.tiodto.se/kaunis-talo/vieheen-valinta.php unshakeable that they decisive how to subsist and multiply their own lolly as a replacement in favour of years to come. After all, you energy rely on your kids’ guarded habits to strengthen you marathon after you be cool up your hat for good.

17.11.2019 (09:00)

In ire of that you on to tuition your kids to have, secondary to no circumstances consign to extinction that it’s in your financially sound aristocrat to nitpa.tiodto.se/uskollinen-mies/oulun-pantti.php insure that they be acquainted with how to reckon with with and mellow their own gelt as a replacement in place of years to come. After all, you import rely on your kids’ careful habits to inspire you vacuousness after you associate with up your hat recompense good.

16.11.2019 (13:49)

A on cloud nine conventional may be in order. Forth chores that, singular to their bones or non-ecclesiastical demands, vim be “distinction” more subfs.lilre.se/terveydelle/taide-lehti.php than basic, normal tasks. Encourage mowing the unseasoned, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Counteract kids extensive up to stimulate them to look into emolument to – or, at the barest least, not actively circumvent – these tasks.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *