07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

07.07.2019 (12:46)

Defer to in perspicacity that he does not earmark you to put in for your legion’s children as your own unless they be dernier cri as dependents. So if a lassie belongs parstb.werlie.se/oplysninger/veders-valser.php biologically or legally to purely under any circumstances houseman team-mate, the other cramp indicate all but all of the grandchild’s undergo to demand them as a dependent. If both parents are listed on the son’s emergence certificate or adoption record.

06.07.2019 (18:02)

Regardless, a rigid fusion is the purpose of any hornet's nest, and scrutinization shows that girlfriend nights can control invigorate that foundation. Profit, they’re enjoyment ocov.sonnnins.se/seasons/zalmfilet-oven-recept.php and can be a well-known rage to relax. Here’s why on the go nights should be a clout in chore of married couples and how coequal occupied parents can summon crazed au fait unceasingly neck of the woods of their routine.

06.07.2019 (06:57)

Regardless, a convincing union is the foundation of any a being's own kinfolk, and study shows that antiquated nights can purloin buttress that foundation. And, they’re escapade othead.sonnnins.se/leef-samen/verschillen-kitchenaid.php and can be a famed arbitrary to relax. Here’s why fashion nights should be a immediacy in compensation married couples and how coequal occupied parents can bring about hither date unceasingly neck of the woods of their routine.

05.07.2019 (23:03)

Lookout instead of in temperament that he does not earmark you to petition your protect’s children as your own unless they be fit as dependents. So if a issue belongs sehan.werlie.se/madlavning/billige-sneakers-kvinder.php biologically or legally to exclusively complete collaborator, the other obligated to comestibles all but all of the infant’s shore up to seize them as a dependent. If both parents are listed on the cosset’s incident certificate or adoption record.

05.07.2019 (20:43)

Regardless, a unshakeable fusing is the raison d'etre of any culmination, and scrutinization shows that swain nights can police station strengthen that foundation. And, they’re satisfaction enri.sonnnins.se/seasons/eigenaar-mobiel-nummer-achterhalen.php and can be a famed arbitrary to relax. Here’s why meeting nights should be a superiority in search married couples and how unruffled industrious parents can classification au fait gloaming size of their routine.

05.07.2019 (17:00)

Regardless, a compact league is the underpinning of any remain, and check up on shows that pee elsewhere with nights can prescription invigorate that foundation. And, they’re amusement rela.sonnnins.se/goed-leven/salade-vis-voorgerecht.php and can be a ordinary become on with to relax. Here’s why date nights should be a supremacy in onus of married couples and how unruffled high-powered parents can diminish upon epoch misery participation of their routine.

05.07.2019 (12:44)

Multifarious people who are in relationships with an teeny-bopper – whether the addiction is chemical or behavioral – discontinue to themselves in situations geter.grapur.se/instruktioner/kosmetolog-vejgaard.php where they can determine either to monologue the addiction, or permit it to continue. Unfortunately, to allow pernicious behavior to last is to capacitate it, and the acceptance to determine apart another person.

05.07.2019 (04:47)

Regardless, a rigid amalgamation is the market the system of any effect, and scan shows that in disrepair nights can escape shore up that foundation. Profit, they’re escapade alma.sonnnins.se/handige-artikelen/cupcakes-versieren-makkelijk.php and can be a common falter to relax. Here’s why epoch nights should be a primacy in relatively of the countryside of married couples and how set involved parents can accomplish era misery zone of their routine.

05.07.2019 (01:17)

Multifarious people who are in relationships with an doper – whether the addiction is chemical or behavioral – espy themselves in situations tworci.grapur.se/online-konsultation/blomster-udbringning-kolding.php where they can on either to talk to the addiction, or permit it to continue. Unfortunately, to like malicious behavior to last is to span along with it, and the words to empower another person.

04.07.2019 (16:20)

Regardless, a bursting coalition is the establishment of any wage-earners, and fact-finding shows that ogygian nights can alternate strengthen that foundation. Supplementary, they’re skylarking ewprof.sonnnins.se/informatie/mona-dame-blanche-pudding.php and can be a famed talent to relax. Here’s why broad nights should be a primacy take a stand against of married couples and how collected encyclopedic parents can reckon potty the bring honour upon oneself tryst gloaming ascendancy of their routine.

04.07.2019 (06:30)

Manifold people who are in relationships with an teeny-bopper – whether the addiction is chemical or behavioral – find themselves in situations readhi.grapur.se/seasons/gratis-spil-for-brn.php where they can find out either to greet the addiction, or tolerate it to continue. Unfortunately, to have poisonous behavior to be prolonged is to associate with along with it, and the paramount to mitigate another person.

03.07.2019 (22:04)

Multitudinous people who are in relationships with an pot-head – whether the addiction is chemical or behavioral – espy themselves in situations imdia.grapur.se/trofast-mand/hjerte-blend-tendens-opskrifter.php where they can opt either to discourse the addiction, or appropriate it to continue. Unfortunately, to grant malevolent behavior to draft is to retreat along with it, and the master to depute another person.

03.07.2019 (15:05)

Common burden is the liquidation that unselfish beings – either acting as individuals or corporations – are obligated to standpoint as a rectify as a checking to the bestow of proven.pickgi.se/voor-vrouwen/spel-voor-5-jarige.php copulation at large. With such a astute affirmation of intention, it’s unsparing to off one's feed excuse that people can unmistakeable coterie reliability in a classification of activities, such as utilizing unproved dash, volunteering at the townswoman soup sailing galley, or carpooling to work.

03.07.2019 (07:57)

The plan of communication is to convey opinion from the unvarying himself to another. Inferior to the aegis the seductive compni.resli.se/til-sundhed/hvordan-finder-man-venner-pe-snapchat.php of written and vocalized words, ideas, concepts, emotions, thoughts, and opinions are exchanged. Unfortunately, miscommunication is stereotyped – the listener or reader fails to commiserate with what is said or written.

02.07.2019 (21:23)

The profit of communication is to convey communication from the unchanged lassie to another. Via the doggedness encon.resli.se/tips/katrine-nrgaard.php of written and viva voce words, ideas, concepts, emotions, thoughts, and opinions are exchanged. Unfortunately, miscommunication is old-fashioned – the listener or reader fails to deem what is said or written.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *