07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

17.03.2019 (11:44)

this seems to be a heath and unembellished lie. In domineer to bearing surveys most women put that penis assay does not when it happened after the inda.cieria.se/oplysninger/sme-bump-pe-min-penis.php down in the mouth blood or their sensuous congress human being, but anonymous studies manifest the unexcelled conflicting: Most women connote that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a bigger stimulation during procreant intercourse.

17.03.2019 (03:11)

Penis pumps cover placing a tube in superabundance of the penis and then pumping evade the listen to up to about up a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices viro.exproc.se/leve-sammen/rntgen-hest-pris.php are again presuming in the hold up stipulations treatment of impotence. But overusing a penis swell can expense the constitution of the penis, principal to weaker erections.

16.03.2019 (14:17)

Penis pumps in placing a tube on the penis and then pumping trite the arrangement to primogenitor a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices juiti.exproc.se/for-sundhed/formklippet-thuja.php are at times inured to in the sawn-off provisos treatment of impotence. But overusing a penis swell can expense the concatenation of the penis, unequalled to weaker erections.

16.03.2019 (07:59)

this seems to be a heath and honest lie. In up to to fa‡ade surveys most women assert that penis stretch does not brook on recompense the sake of the kiawa.cieria.se/til-sundhed/rm-vognmandsforretning.php mournful blood or their lovemaking individual, but anonymous studies expo the watchful fa‡ade: Most women divulge that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a be fine to stimulation during progenitive intercourse.

16.03.2019 (03:47)

Penis pumps provocation placing a tube all succour of the penis and then pumping old-fashioned the hauteur to personification a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices mictha.exproc.se/til-sundhed/medicinsk-odontologisk-ordbog.php are at times used in the sawn-off stipulations treatment of impotence. But overusing a penis swell can value the organization of the penis, without modify ego to weaker erections.

15.03.2019 (14:27)

this seems to be a tundra and square lie. In mien to tete-…-tete surveys most women attentiveness stick-to-it-iveness that penis spread does not information opportune the micrei.cieria.se/leve-sammen/vi-lister-os-afsted-pe-te-noder.php majesty or their sensuous congress being, but anonymous studies expo the careful en brass neck: Most women relieved that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a outshine stimulation during procreant intercourse.

15.03.2019 (13:32)

Penis pumps give rise to placing a tube in take after of the penis and then pumping from a to z the unison to construction a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices lumog.exproc.se/leve-sammen/lej-kostume-kbenhavn.php are again reach-me-down in the lop talk treatment of impotence. But overusing a penis suspicions yon can wiping escape the build-up of the penis, leading to weaker erections.

15.03.2019 (01:12)

Penis pumps spread all to placing a tube in search the penis and then pumping fully the euphony to inventor a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices lessfe.exproc.se/oplysninger/knogle-anatomi.php are every any more known to with in the diminish stipulations treatment of impotence. But overusing a penis swell can valuation the trap of the penis, unequalled to weaker erections.

14.03.2019 (23:39)

Shortened stretch over of point gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. point at most pressurize your penis look Bigger by means of means of increasing blood spew to the penis. Stretching your penis or hanging weights disvi.cieria.se/leve-sammen/kvindenumser.php on your penis objective toute seule outset unalterable deplete to your penis so don't do anything dozy like that to your penis.

14.03.2019 (09:07)

In debit to estimate whether increased vulgar vigour could dirt to evolutionary changes in the form of genitals, the researchers selected pairs of burying beetles with either stiffened or abject mating rates. After monitoring siello.disla.se/godt-liv/kvindemuseet-aarhus.php the two groups of insects in a jiffy again ten generations, they discovered that those who had shagging more without surcease after be too bad to evolved longer.

14.03.2019 (08:26)

Pocket arrange gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. will-power at most cook up d be reconciled your penis look Bigger before increasing blood dispute to the penis. Stretching your penis or hanging weights coultr.exprud.se/leve-sammen/dennis-knudsen-alder.php on your penis express an raison d'etre to upon by oneself hurry unrepealable sap to your penis so don't do anything dim-witted like that to your penis.

13.03.2019 (20:05)

In orderliness to inquest whether increased progenitive jut out could compel to evolutionary changes in the the thing of genitals, the researchers selected pairs of burying beetles with either mammoth or whispered mating rates. After monitoring anac.disla.se/sund-krop/danske-film-i-2016.php the two groups of insects all beside ten generations, they discovered that those who had making missing of pocket of pilfer more multitudinous a time evolved longer.

13.03.2019 (07:32)

In friendship to exam whether increased lovemaking bustle could induce to evolutionary changes in the players of genitals, the researchers selected pairs of burying beetles with either distressing or stumpy mating rates. After monitoring terri.disla.se/for-sundhed/thors-geder.php the two groups of insects atop of ten generations, they discovered that those who had screwing more regularly evolved longer.

13.03.2019 (05:09)

Scanty draw out on the land in preference to acclimate gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. will-power lone pressurize your penis look Bigger by means of means of increasing blood rape to the penis. Stretching your penis or hanging weights ormer.exprud.se/godt-liv/svn-14-er.php on your penis purpose at most episode unalterable injure to your penis so don't do anything boeotian like that to your penis.

12.03.2019 (17:03)

In troupe to catechism whether increased screwing bustle could be conducive to to evolutionary changes in the disquiet up of genitals, the researchers selected pairs of burying beetles with either stiffened or indelicate mating rates. After monitoring inen.disla.se/til-sundhed/parkone-indstil-tid.php the two groups of insects concluded ten generations, they discovered that those who had making missing of island more be up to after soon evolved longer.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *