25.04.2010

Ostrov Texel, fotografické peklo v Holandsku

Konečně doma, po 13 hodinách dlouhé a vyčerpávající jízdy Evropou, mohu zasednout k počítači a podělit se s vámi o velmi zajímavé zážitky z náročné cesty na ostrov Texel v Holandsku. Nejvíce jsem se těšil na láhev dobrého vína, která mi pomůže správně vytříbit všechny myšlenky a rozpomenout si na šílené zážitky, o které nebyla opravdu nouze.

texel015 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 25.0, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 19:07:10, ostrov Texel (Holandsko) Předem bych vás moc rád všechny poprosil, berte tohle povídání tak trochu s humorem a s jistou dávkou nadsázky, protože mám rád víno a jsem ještě pořád pod vlivem všech emocí, které jsem před pár hodinami prožil. Tolik legrace a tak dobrou partu jsem ještě nezažil, takže se pohodlně posaďte, tohle bude opravdu dlouhé a hodně náročné.

Cestování a fotografování, dobrá parta šílenců nad zlato
Poslední dobou mě nebaví fotografovat sám, nepotřebuji žádné zástupy obdivovatelů, ale partu dobrých kamarádů a šílenců, kteří rozumí mému humoru. I přesto, že je fotografování ryze individuální počin, stejně ho nejlépe vychutnám s partou šílenců, kteří se dokážou bavit od rána do večera. Už dlouhou dobu mi na všech cestách dělá společnost kamarád Radek „nemám ani jednu fotku v protisvětle“ Demjan, který je naprostý šílenec a pro fotku udělá stejně tak jako já, úplně všechno. Tentokrát se k nám přidal další kamarád a brutální humorista Jaromír „kurva už mi ten Nikon konečně zase ostří“ Kadeřábek, se kterým je taková legrace, že jsme se občas smáli tak, že nám fotoaparáty padaly z rukou, zejména v době, co bojoval s technikou Nikon, hehe. Celou podivnou partičku doplnil můj dobrý kamarád Tibor „ konečně mám Top fotku“ Popela, se kterým jsem naposledy procestoval kus Afriky a patří mezi moje nejlepší přátele, no a konečně v neposlední řadě také Robert, kterého jsem potkal kdysi na společném fotografování na Vysočině. S touhle šílenou partičkou jsem si dokonale odpočinul a vyčistil si hlavu tak, že mě to nabije energií na hodně dlouho. Už se těším na naši další společnou akci, která za nedlouho čeká, protože tohle opravdu stálo za to a jsem moc rád, že si to kluci dokonale užili. A teď hurá na cestu, byla opravdu dlouhá a hodně náročná, ale stála za každou těžce vydřenou fotku.

texel014 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/4000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 18:27:11, ostrov Texel (Holandsko) texel010 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 07:24:10, ostrov Texel (Holandsko) texel009 Vodouš rudonohý (Tringa totanus) | Redshank, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 06:58:11, ostrov Texel (Holandsko)

Ostrov Texel, dlouhá cesta za malým snem
Na ostrov Texel jsem odjížděl plný očekávání, plánů a naivních představ, určitě to dobře znáte. Cestu si dokonale vysníte, všechno podřídíte horečným přípravám a studiem informací o ostrově a jak už to tak nakonec bývá, nic není takové, jak se na první pohled může zdát. Kamarád Martin se mi asi před měsícem zmínil o možnosti návštěvy ostrova Texel, kde by nás čekal další dobrodruh a cestovatel Jirka Sláma. Neváhal jsem ani minutu a hrozně se na blížící se návštěvu ostrova těšil. Ostrov má několik lákadel, která nemohou žádného fotografa divoké přírody nechat v poklidu teplého domova. Kolpíci a tenkozobci patří mezi ně, a tak bylo velmi rychle rozhodnuto. Ostrov Texel nás čekal s otevřenou náručí, jen osud tomu chtěl trochu jinak. Pár dní před odjezdem se bohužel Jirkovo auto porouchalo, což fakticky znamenalo, že naše cesta končí. Nikdy se nevzdávám tak lehce, a proto jsem přemluvil Radka „ lehnu si klidně do toho smrdutého bahna“ Demjana, Míru „ nefotím pro National Geographic, ale na památku“ Kadeřábka, Tibora „nemám jiné, než červené kalhoty“ Popelu, abychom celou cestu uskutečnili sami. Není na tom vlastně nic složitého, Jirka nám dodal prakticky všechny možné informace, sehnali jsme dvě auta a vyrážíme na tisíc kilometrů dlouhou cestu, vstříc novým zážitkům a dalším zkušenostem fotografů v divoké přírodě. Jak nemilé překvapení nás čekalo na ostrově, o tom se brzy dozvíte.

texel001 Ráno na ostrově Texel, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/4000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 06:14:11, ostrov Texel (Holandsko)

Z ostrova na ostrov, aneb jak se vyhnout rozpakům hned první den
Člověk míní, příroda mění, takhle nějak by se dalo vyjádřit naše první rozčarování po příjezdu na ostrov. Musím se přiznat, že jsem opravdu poslední dobu hodně rozmazlený, jsem tak nějak zvyklý na to, že pokud někam vyrazím fotografovat, musí všechno klapnout na sto procent. Nechci být až příliš velký pokrytec, mě opravdu jde především v první řadě o výslednou fotografii, pozorování a zážitky jsou až na druhém místě a vůbec se za to nestydím a nikdy nebudu. Za fotografováním cestuji až příliš daleko, abych si mohl dovolit luxus pozorovatelů divoké přírody, uspokojovat se pohledem, zatímco moje technika ulpí někde v batohu. Zažil jsem to mnohokráte, jel jsem stovky kilometrů a nepřivezl jedinou fotografii a upřímně, je sice hezké být bohatý o zážitky, já mám ale především radost z výsledné fotografie a pocitu plné karty nevšedních snímků. Většina z vás to asi cítí jinak a možná mě nepochopí, ale já jsem prostě takový a měnit se nechci. No nic, cesta proběhla bez jediného problému, počasí se jako obvykle povedlo na výbornou, to jsem také objednal, a za pomoci moji nedokonalé americké angličtiny jsme se úspěšně ubytovali. Na ostrov Texel jsme dorazili až pozdě večer, tuším, že někdy okolo sedmé hodiny a okamžitě a bez váhání se vypravili na obhlídku terénu. Naše podezření se bohužel velmi záhy potvrzuje a kdo ostrov alespoň trochu zná, tak jistě ví, o čem mluvím. Slepičárna, jak s oblibou nazýváme ostrov Helgoland, se tady na ostrově bohužel nekoná a něco tady vyfotografovat, je mnohdy nad lidské síly ostříleného fotografa. Nikdy a za žádnou cenu se nevzdám, přeci musí být způsob, jak tu fotografovat. Po rychlé obhlídce terénu a prvním nezdaru nás dokonce přepadla myšlenka, že ostrov opustíme a vydáme se necelých 300km na sousední ostrov Helgoland, do naší oblíbené slepičárny. Naštěstí se tak nestalo a velmi rychle jsme si ostrov oblíbili.

texel002 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 06:50:11, ostrov Texel (Holandsko) texel007 Kulík písečný (Charadrius hiaticula) | Common Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:44:15, ostrov Texel (Holandsko) texel011 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 08:06:24, ostrov Texel (Holandsko)

Texel, strasti a slasti nadšeného fotografa
Ostrov Texel je rozdělen do několika částí, a proto má fotograf divoké přírody velmi omezený akční rádius. Ostrov je celkem hustě obydlen a každý kus půdy je tu soukromý, a pokud se zrovna jedná o část národní parku, tak ta je zase velmi pečlivě střežena houfem strážců a birdwatcherů v jedné osobě. Vstoupit tady někam mimo silnici, se rovná skoro naprostému šílenství a ihned si koledujete o velký malér, o tom jsme se velmi rychle několikrát přesvědčili, bohužel. Bohatství a rozmanitost ostrova láká velkou spoustu pozorovatelů ptáků, milovníků přírody a doslova ohromný dav fotografů. Na každém kroku tady čeká na fotografa nějaké to lákadlo v podobě velkého houfu zástupců ptačí říše, jen člověk musí opravdu hodně přemýšlet, jak to všechno vyfotografovat. Na vlastní oči jsem se za poslední dva týdny mohl přesvědčit, jaký je obrovský rozdíl mezi fotografem a fotografem. Bohatí západoevropané jezdí na ostrov Helgoland, stejně tak i na ostrov Texel, vybaveni tou nejdražší a nejmodernější technikou, mnohdy v řádu několika desítek tisíc euro, a nakonec fotografují pěkně v klidu z auta, do formátu jpg a za plného poledního světla. Nikdo se nepozastavuje nad tím, proč si nějací fotografové z Čech lámou hlavu na svahu u vodního kanálu v šest hodin ráno, brodí se po kolena smrdutým a černým bahnem, jen aby si vyfotografovali nějakého toho malého ptáčka, který se tu právě rozhodl trávit pár měsíců v roce. Zvláštní to tvorové ti fotografové, ale tohle přesně na tom mám nejraději, fotografujete a ostatní jen kroutí hlavou a nechápou, co to vlastně děláte. No nic, pojďme k těm malérům a nebylo jich opravdu málo. Lákadel je na ostrově opravdu hodně, nás nejvíce zajímali tenkozobci, kolpíci, vodouši a bahňáci. Ostrov je doslova obsypán obrovským množstvím hus, husic, berneček, čejek a labutí, prostě pohádka pro milovníky ptáků. Všechno tohle vyfotografovat a ještě k tomu přidat něco navíc tak, aby se fotografie líbila, to se opravdu za 3 dny nedá, takže se musíte chtě nechtě zaměřit velmi úzce, aby to mělo vůbec nějaký smysl. Jezdit z místa na místo nemá vůbec smysl, nejlepší je zakotvit na dvou třech místech a věnovat se pouze pár druhům, které ostrov zrovna nabízí. Nás lákali nejvíce tenkozobci a kolpíci. Na tenkozobce jsme měli nakonec štěstí, na kolpíky velkou smůlu, ti se zdržují na ostrově pouze sporadicky, nebo jen velmi daleko od pobřeží, takže je prakticky nemáte šanci spatřit. Nám se to povedlo pouze jednou a to za vydatné pomoci dalekohledu a napodruhé jen dílem šťastného okamžiku, kdy se kolpík odvážil přímo do jednoho vodního kanálu vedle silnice a navíc ještě v pravé poledne. Celkově je tedy fotografování na ostrově Texel velmi složité, přirovnal bych to fotografování na Nesideru, nicméně i přesto se nám nakonec něco povedlo. Na ostrov bych se rád ještě jednou vrátil, určitě je tam spousty zajímavých míst a zvířat k fotografování. Tentokráte bych volil zcela jiný čas, ale o tom zase někdy jiny.

texel006 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:31:11, ostrov Texel (Holandsko)

texel005 Kulík písečný (Charadrius hiaticula) | Common Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:01:11, ostrov Texel (Holandsko) texel012 Kolpíl bílý (Platalea leucorodia) | Eurasian Spoonbill or Common Spoonbill, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 11:47:12, ostrov Texel (Holandsko)

Jak tak na to koukám, tak musím článek rozdělit na více částí, zážitků a fotografií je příliš mnoho a kdo by to potom četl celé najednou, že? To nejlepší si nechám na konec, fotografování tenkozobců a kolpíků si zaslouží samostatný příběh, který vás všechny jistě potěší. Některé fotografie se opravdu povedly a rád bych je prezentoval s určitým odstupem.

texel008 Berneška tmavá (Branta bernicla) | Brent Goose, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 06:54:10, ostrov Texel (Holandsko)

texel013 Břehouš černoocasý (Limosa limosa) | Black-tailed Godwit, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 11:58:20, ostrov Texel (Holandsko) texel004 Kulík písečný (Charadrius hiaticula) | Common Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:01:11, ostrov Texel (Holandsko)

Moc bych chtěl poděkovat svým kamarádům, kteří opět vytvořili bezva partu a pomohli mi uvědomit si pár věcí, které jsou daleko důležitější, než samotné fotografie. Děkuji moc kluci, na krátkou dobu se loučím s Mírou „dám si ještě jednu pixlu párků“ Kadeřábkem, Tiborem „ dám si 10 kilometrů kolem pobřeží“ Popelou, Radkem „nemám ani jednu top fotku“ Demjanem a nakonec také Robertem, kterého jsem velmi rád poznal.

texel003 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 06:58:10, ostrov Texel (Holandsko)

Související články na PhotoNature.cz:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 25.04.2010

Categories: Travel | 25.04.2010
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

26.04.2010 (19:22)

Michale jsem rád ze se umis vyjadrit a narozdil od Paliho se nestydis za svoji filozofii a naturu. Nevidim na tom nic spatneho ze mas raci fotky nez zazitky. U tebe to bude problem kdyz jsi toho zcestoval tolik tak tech zazitku musis mit tolik co jiny neprozijou za celej zivot. Clanek je super a fotky jsou jine, nez jsem cekal a mile si me prekvapil. Ahoj a nenech se vyprovokovat nekym, kdo leze jinym do zadku a nema te zrovna v lasce. Dan

26.04.2010 (19:11)

MM: Fotografie budou velkým dílem náhody. Informace o ostrově jsem měl nastudované pečlivě, na internetu je toho dost, ale nikdo vám nezaručí, dokonce ani průvodce, že něco nafotíte. Chce to opravdu velké obětování a sebezapření, byli jsem většinou jediní, kdo ráno vstával a čekal na lokalitě, bohužel omezeních k vytvoření kreativní fotografie je velmi mnoho. Doufám, že se vám zadaří a ostrov si užijete, jsem velmi zvědav na fotografie. Michal

26.04.2010 (19:09)

MM: Přeji hodně štěstí, jen se obávám, že ta 300 bude fakt málo. Na ostrově není problém najít cokoliv, zvířata se zdržují jen na velmi malých a omezených místech a je opravdu velmi těžké, něco nafotit. Já se soustředil jen na pár, opravdu pár druhů, a myslím, že se fotografie povedly. Vše uveřejním v dalším článku, snad se budou líbit. Podle mě průvodce není třeba, spíše někoho, kdo vám dovolí vstoupit na pozemek, nebo mimo vycházkovou trasu v parku, pak možná.

26.04.2010 (19:06)

Jan: Děkuji, psal jsem to už mnohokrát, já si nemám důvod na nic hrát, jsem celkem nad věcí a fotografování mě baví, nic víc, nic míň.

26.04.2010 (19:05)

František Dubský: Děkuji, vyjádřil jste to naprosto přesně a velmi trefně.

26.04.2010 (19:04)

to je fuck: Tohle není opravdu třeba, příště více slušnosti prosím, děkuji.

26.04.2010 (19:04)

bez podpisu to je normáln�: .... Nejlepší by pro celou fotografickou scénu bylo, aby se každý stal žalobcem, soudcem a popravčí četou jen SÁM SOBĚ!.... s tímto naprosto souhlasím a nikoho neodsuzuji za to, jak a kde fotí, nechávám to vždy na člověku, ten se musí rozhodnout.

26.04.2010 (19:02)

Radek: Já nikoho nechtěl vyprovokovat, to opravdu ne, jen jsem vyjádřil svůj názor, Pali udělal to stejné a já mu to nezazlívám.

26.04.2010 (19:01)

mk: No tak k dokonalosti mi toho chybí opravdu hodně, zase nepřeháněj. P.S. Nikon to asi nebude ;-)

26.04.2010 (19:00)

Dave: To jsem rád, že končíš kamaráde, obhájit se umím sám, není třeba používat tak silná slova, ale v podstatě máš pravdu, na nic si v tomto nehraju a nejsem pokrytec.

26.04.2010 (16:39)
icon MM:

...chystam sa na Texel o tyzden, s holandskym sprievodcom, ktory pozna na Texele kazde miesto...tvrdi ze 300mm + 1.4 TC mi bude vacsinou stacit (on pouziva 1d3+600mm)...snad teda budem mat viac stastia, ako vy Michal...myslim si, ze to nebolo idealne prave kvoli neznalosti prostredia...no aj napriek tomu sa mi fotky ktore si doniesol z Texelu pacia pretoze su ine a situacie aku ste zazili na Texeli ta nutia do fotenia dat o nieco viac a takisto o nieco viac premyslat nad vyslednou fotografiou...

26.04.2010 (15:51)

Pali TRAPAS Hradiský je mimo mísu. Povedené povídíní i foto - tak to opravdu je, není třeba si na nic hrát. Oceňuji, Michale.

26.04.2010 (15:49)

Já si chodím sem odpočinout, pobavit se a získat nové nápady na fotografování. Pánové, prosím nemůžete zanechat těch invektiv, hanlivých slov a bavit se věcně k článku. Michale krásné fotografie a poutavé vyprávění, za to vám děkuji. Lidé naučme se respektovat jeden druhého, potom nebudou války a nedorozumění. Omlouvám se za odbočení.

26.04.2010 (15:45)

Debilové všech foto serverů spojte se ve snaze shodit a znemoznit Michala:) to je na poradu dne. Pali si blb a pekne velkej a mozna kdyz vlezes tvejm kamaradum do prdele jeste vic budes king

26.04.2010 (15:26)

Co je tohle zase proboha za debatu, Pali vyjádřil jen svůj názor a Michal mu odpověděl, jdeme dál ne? Nejlepší by pro celou fotografickou scénu bylo, aby se každý stal žalobcem, soudcem a popravčí četou jen SÁM SOBĚ! pak by nemělo smysl řešit tyhle nesmysly a hojit weby těch pár lidí co fotí, touhle nesmyslnou debatou, NEMYSLÍTE? asi ne.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *