25.04.2010

Ostrov Texel, fotografické peklo v Holandsku

Konečně doma, po 13 hodinách dlouhé a vyčerpávající jízdy Evropou, mohu zasednout k počítači a podělit se s vámi o velmi zajímavé zážitky z náročné cesty na ostrov Texel v Holandsku. Nejvíce jsem se těšil na láhev dobrého vína, která mi pomůže správně vytříbit všechny myšlenky a rozpomenout si na šílené zážitky, o které nebyla opravdu nouze.

texel015 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 25.0, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 19:07:10, ostrov Texel (Holandsko) Předem bych vás moc rád všechny poprosil, berte tohle povídání tak trochu s humorem a s jistou dávkou nadsázky, protože mám rád víno a jsem ještě pořád pod vlivem všech emocí, které jsem před pár hodinami prožil. Tolik legrace a tak dobrou partu jsem ještě nezažil, takže se pohodlně posaďte, tohle bude opravdu dlouhé a hodně náročné.

Cestování a fotografování, dobrá parta šílenců nad zlato
Poslední dobou mě nebaví fotografovat sám, nepotřebuji žádné zástupy obdivovatelů, ale partu dobrých kamarádů a šílenců, kteří rozumí mému humoru. I přesto, že je fotografování ryze individuální počin, stejně ho nejlépe vychutnám s partou šílenců, kteří se dokážou bavit od rána do večera. Už dlouhou dobu mi na všech cestách dělá společnost kamarád Radek „nemám ani jednu fotku v protisvětle“ Demjan, který je naprostý šílenec a pro fotku udělá stejně tak jako já, úplně všechno. Tentokrát se k nám přidal další kamarád a brutální humorista Jaromír „kurva už mi ten Nikon konečně zase ostří“ Kadeřábek, se kterým je taková legrace, že jsme se občas smáli tak, že nám fotoaparáty padaly z rukou, zejména v době, co bojoval s technikou Nikon, hehe. Celou podivnou partičku doplnil můj dobrý kamarád Tibor „ konečně mám Top fotku“ Popela, se kterým jsem naposledy procestoval kus Afriky a patří mezi moje nejlepší přátele, no a konečně v neposlední řadě také Robert, kterého jsem potkal kdysi na společném fotografování na Vysočině. S touhle šílenou partičkou jsem si dokonale odpočinul a vyčistil si hlavu tak, že mě to nabije energií na hodně dlouho. Už se těším na naši další společnou akci, která za nedlouho čeká, protože tohle opravdu stálo za to a jsem moc rád, že si to kluci dokonale užili. A teď hurá na cestu, byla opravdu dlouhá a hodně náročná, ale stála za každou těžce vydřenou fotku.

texel014 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/4000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 18:27:11, ostrov Texel (Holandsko) texel010 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 07:24:10, ostrov Texel (Holandsko) texel009 Vodouš rudonohý (Tringa totanus) | Redshank, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 06:58:11, ostrov Texel (Holandsko)

Ostrov Texel, dlouhá cesta za malým snem
Na ostrov Texel jsem odjížděl plný očekávání, plánů a naivních představ, určitě to dobře znáte. Cestu si dokonale vysníte, všechno podřídíte horečným přípravám a studiem informací o ostrově a jak už to tak nakonec bývá, nic není takové, jak se na první pohled může zdát. Kamarád Martin se mi asi před měsícem zmínil o možnosti návštěvy ostrova Texel, kde by nás čekal další dobrodruh a cestovatel Jirka Sláma. Neváhal jsem ani minutu a hrozně se na blížící se návštěvu ostrova těšil. Ostrov má několik lákadel, která nemohou žádného fotografa divoké přírody nechat v poklidu teplého domova. Kolpíci a tenkozobci patří mezi ně, a tak bylo velmi rychle rozhodnuto. Ostrov Texel nás čekal s otevřenou náručí, jen osud tomu chtěl trochu jinak. Pár dní před odjezdem se bohužel Jirkovo auto porouchalo, což fakticky znamenalo, že naše cesta končí. Nikdy se nevzdávám tak lehce, a proto jsem přemluvil Radka „ lehnu si klidně do toho smrdutého bahna“ Demjana, Míru „ nefotím pro National Geographic, ale na památku“ Kadeřábka, Tibora „nemám jiné, než červené kalhoty“ Popelu, abychom celou cestu uskutečnili sami. Není na tom vlastně nic složitého, Jirka nám dodal prakticky všechny možné informace, sehnali jsme dvě auta a vyrážíme na tisíc kilometrů dlouhou cestu, vstříc novým zážitkům a dalším zkušenostem fotografů v divoké přírodě. Jak nemilé překvapení nás čekalo na ostrově, o tom se brzy dozvíte.

texel001 Ráno na ostrově Texel, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/4000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 06:14:11, ostrov Texel (Holandsko)

Z ostrova na ostrov, aneb jak se vyhnout rozpakům hned první den
Člověk míní, příroda mění, takhle nějak by se dalo vyjádřit naše první rozčarování po příjezdu na ostrov. Musím se přiznat, že jsem opravdu poslední dobu hodně rozmazlený, jsem tak nějak zvyklý na to, že pokud někam vyrazím fotografovat, musí všechno klapnout na sto procent. Nechci být až příliš velký pokrytec, mě opravdu jde především v první řadě o výslednou fotografii, pozorování a zážitky jsou až na druhém místě a vůbec se za to nestydím a nikdy nebudu. Za fotografováním cestuji až příliš daleko, abych si mohl dovolit luxus pozorovatelů divoké přírody, uspokojovat se pohledem, zatímco moje technika ulpí někde v batohu. Zažil jsem to mnohokráte, jel jsem stovky kilometrů a nepřivezl jedinou fotografii a upřímně, je sice hezké být bohatý o zážitky, já mám ale především radost z výsledné fotografie a pocitu plné karty nevšedních snímků. Většina z vás to asi cítí jinak a možná mě nepochopí, ale já jsem prostě takový a měnit se nechci. No nic, cesta proběhla bez jediného problému, počasí se jako obvykle povedlo na výbornou, to jsem také objednal, a za pomoci moji nedokonalé americké angličtiny jsme se úspěšně ubytovali. Na ostrov Texel jsme dorazili až pozdě večer, tuším, že někdy okolo sedmé hodiny a okamžitě a bez váhání se vypravili na obhlídku terénu. Naše podezření se bohužel velmi záhy potvrzuje a kdo ostrov alespoň trochu zná, tak jistě ví, o čem mluvím. Slepičárna, jak s oblibou nazýváme ostrov Helgoland, se tady na ostrově bohužel nekoná a něco tady vyfotografovat, je mnohdy nad lidské síly ostříleného fotografa. Nikdy a za žádnou cenu se nevzdám, přeci musí být způsob, jak tu fotografovat. Po rychlé obhlídce terénu a prvním nezdaru nás dokonce přepadla myšlenka, že ostrov opustíme a vydáme se necelých 300km na sousední ostrov Helgoland, do naší oblíbené slepičárny. Naštěstí se tak nestalo a velmi rychle jsme si ostrov oblíbili.

texel002 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 06:50:11, ostrov Texel (Holandsko) texel007 Kulík písečný (Charadrius hiaticula) | Common Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:44:15, ostrov Texel (Holandsko) texel011 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 08:06:24, ostrov Texel (Holandsko)

Texel, strasti a slasti nadšeného fotografa
Ostrov Texel je rozdělen do několika částí, a proto má fotograf divoké přírody velmi omezený akční rádius. Ostrov je celkem hustě obydlen a každý kus půdy je tu soukromý, a pokud se zrovna jedná o část národní parku, tak ta je zase velmi pečlivě střežena houfem strážců a birdwatcherů v jedné osobě. Vstoupit tady někam mimo silnici, se rovná skoro naprostému šílenství a ihned si koledujete o velký malér, o tom jsme se velmi rychle několikrát přesvědčili, bohužel. Bohatství a rozmanitost ostrova láká velkou spoustu pozorovatelů ptáků, milovníků přírody a doslova ohromný dav fotografů. Na každém kroku tady čeká na fotografa nějaké to lákadlo v podobě velkého houfu zástupců ptačí říše, jen člověk musí opravdu hodně přemýšlet, jak to všechno vyfotografovat. Na vlastní oči jsem se za poslední dva týdny mohl přesvědčit, jaký je obrovský rozdíl mezi fotografem a fotografem. Bohatí západoevropané jezdí na ostrov Helgoland, stejně tak i na ostrov Texel, vybaveni tou nejdražší a nejmodernější technikou, mnohdy v řádu několika desítek tisíc euro, a nakonec fotografují pěkně v klidu z auta, do formátu jpg a za plného poledního světla. Nikdo se nepozastavuje nad tím, proč si nějací fotografové z Čech lámou hlavu na svahu u vodního kanálu v šest hodin ráno, brodí se po kolena smrdutým a černým bahnem, jen aby si vyfotografovali nějakého toho malého ptáčka, který se tu právě rozhodl trávit pár měsíců v roce. Zvláštní to tvorové ti fotografové, ale tohle přesně na tom mám nejraději, fotografujete a ostatní jen kroutí hlavou a nechápou, co to vlastně děláte. No nic, pojďme k těm malérům a nebylo jich opravdu málo. Lákadel je na ostrově opravdu hodně, nás nejvíce zajímali tenkozobci, kolpíci, vodouši a bahňáci. Ostrov je doslova obsypán obrovským množstvím hus, husic, berneček, čejek a labutí, prostě pohádka pro milovníky ptáků. Všechno tohle vyfotografovat a ještě k tomu přidat něco navíc tak, aby se fotografie líbila, to se opravdu za 3 dny nedá, takže se musíte chtě nechtě zaměřit velmi úzce, aby to mělo vůbec nějaký smysl. Jezdit z místa na místo nemá vůbec smysl, nejlepší je zakotvit na dvou třech místech a věnovat se pouze pár druhům, které ostrov zrovna nabízí. Nás lákali nejvíce tenkozobci a kolpíci. Na tenkozobce jsme měli nakonec štěstí, na kolpíky velkou smůlu, ti se zdržují na ostrově pouze sporadicky, nebo jen velmi daleko od pobřeží, takže je prakticky nemáte šanci spatřit. Nám se to povedlo pouze jednou a to za vydatné pomoci dalekohledu a napodruhé jen dílem šťastného okamžiku, kdy se kolpík odvážil přímo do jednoho vodního kanálu vedle silnice a navíc ještě v pravé poledne. Celkově je tedy fotografování na ostrově Texel velmi složité, přirovnal bych to fotografování na Nesideru, nicméně i přesto se nám nakonec něco povedlo. Na ostrov bych se rád ještě jednou vrátil, určitě je tam spousty zajímavých míst a zvířat k fotografování. Tentokráte bych volil zcela jiný čas, ale o tom zase někdy jiny.

texel006 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:31:11, ostrov Texel (Holandsko)

texel005 Kulík písečný (Charadrius hiaticula) | Common Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:01:11, ostrov Texel (Holandsko) texel012 Kolpíl bílý (Platalea leucorodia) | Eurasian Spoonbill or Common Spoonbill, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 11:47:12, ostrov Texel (Holandsko)

Jak tak na to koukám, tak musím článek rozdělit na více částí, zážitků a fotografií je příliš mnoho a kdo by to potom četl celé najednou, že? To nejlepší si nechám na konec, fotografování tenkozobců a kolpíků si zaslouží samostatný příběh, který vás všechny jistě potěší. Některé fotografie se opravdu povedly a rád bych je prezentoval s určitým odstupem.

texel008 Berneška tmavá (Branta bernicla) | Brent Goose, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 06:54:10, ostrov Texel (Holandsko)

texel013 Břehouš černoocasý (Limosa limosa) | Black-tailed Godwit, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 11:58:20, ostrov Texel (Holandsko) texel004 Kulík písečný (Charadrius hiaticula) | Common Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:01:11, ostrov Texel (Holandsko)

Moc bych chtěl poděkovat svým kamarádům, kteří opět vytvořili bezva partu a pomohli mi uvědomit si pár věcí, které jsou daleko důležitější, než samotné fotografie. Děkuji moc kluci, na krátkou dobu se loučím s Mírou „dám si ještě jednu pixlu párků“ Kadeřábkem, Tiborem „ dám si 10 kilometrů kolem pobřeží“ Popelou, Radkem „nemám ani jednu top fotku“ Demjanem a nakonec také Robertem, kterého jsem velmi rád poznal.

texel003 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 06:58:10, ostrov Texel (Holandsko)

Související články na PhotoNature.cz:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 25.04.2010

Categories: Travel | 25.04.2010
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

27.04.2010 (13:11)

Já vím, mrtvej homolka. Doufám, že všem říkáš, že jsem živ. Jen trochu "busy" jj, ted mi to je zcela jasný co se tam dělo :-)

27.04.2010 (13:08)

pali jen zavidi blb podivejte se co foti za super bomba pecka a nejlepci fotky:) a souhlasim s jarekem staci se podivat na jeho prispevny u Ondry

27.04.2010 (13:00)

Masakr, to s tou elitou si to napsal dobre ja sem teda pro tu temnou stranu taky:) Jinak Pali s tim lezenim do pr..., tak v tom jsi prebornik a velmistr. Peclive sem si cetl prispevky u Ondry na webu a vsichni Michalovi fandove te nesahaj ani po kotniky i kdyz tedka mu tam leze nekdo jinek:) Michale nastav a já ti tam vlezu taky abych si vubec dovolil napsat svuj nazor. To je prdel todle cist fakt se smeju a Michal promin ale ja musel.

27.04.2010 (11:09)

Bavili a proto jsem chtěl to sem napsal.Helgoland bohužel teď nevyjde, nakonec jedu s přítelkyní do Jižních Čech za jejíma rodičema slavit těch jejich 29tin (podruhý :-) )), tak jsem sï našel nějaký lokality v okolý Planý a chystám se něco vyfotit tam.

27.04.2010 (10:18)

pali hradiský | www.fototatry: Jasně Pali, já se nezlobím, napsal jsi svůj názor a já ho každopádně mazat nebudu a plně ho respektuji. Poslední dobou do diskuzí nechci moc zasahovat, nechám je plynout až se emoce uklidní a vše odvane čas. Měj se

27.04.2010 (10:16)

Petr Vaculík: Pěťo shrnul jsi to přesně a výstižně a sám dobře víš, že jsme tohle téma probírali spolu už mnohokrát. Já na to kašlu, na to mě znáš dobře, neřeším tyhle malicherné věci, jen mě dokáže překvapit, jak jeden koment rozpoutá takovou dlouhou a místy nemístnou debatu. Měj se a užij Helgoland

27.04.2010 (10:13)

Rudimír: Nazdar mrtvolo, každý se na tebe ptá, jestli jsi neumřel woe. Měl jsi jet s námi, byla hlína a je ti jasný, co jsme tam prováděli ;-)

27.04.2010 (10:12)

Palo: Fakt dobrý, pěkně jsi to napsal, líbí ;-)

27.04.2010 (10:12)

Radek Demjan: Já taky a nejvíce mě dostalo, jak to vyprávěl, byla fakt prdel, díky vám oběma. Měj se

27.04.2010 (10:11)

František z Assisi: Ahoj draku, taky jsem to viděl a Štefan to napsal fakt srandovně ;-) něco ještě schované mám, tak snad se do toho pustím, jen mám strach, že to většina nepochopí, ale uvidíme. Trochu jsme experimentovali :-D

27.04.2010 (10:10)

David Šebek: Jasně kamaráde, beru tě:)

27.04.2010 (09:29)

každopádne, Michal, dík za odpoveď, obaja vieme o čom sme písali. a ostatním ... bohužiaľ tu nie je priestor na diskusiu a konfrontáciu .. jediná odpoveď na moj negatívny koment boli urážky a osočovanie ... jediný smer, ako tu niekto poznamenal, je liezť niekomu do zadku :-P

27.04.2010 (09:20)

Daniel Senohrábek: kde som napisal, ze sa za nieco hanbim, preco vytahujes nieco co nikde nebolo napisane/povedane??? ecka: kde michalovi nadavam??? nie skor ty mne svojim komentom???

27.04.2010 (09:17)

Michal a všetci ostatní ... Dave - všetci máme svojích kamarátov, ktorý majú svoj vlastný názor ... prečo by ma to malo prejsť??? Radek: komentare k clankom sa davaju pod clanky preto aby sa tam pisali komentare, ak by michal chcel len pochvalne ... asi by to zmazal to je fuck: týmto komentom si potvrdil svoje ... liezt niekomu do prdele ... nerobis to ty teraz??? michal, mazes aj komentare, ktore su hanlive a vulgarne voci ostatnym?

27.04.2010 (08:30)

pro fotografovaný druh. A to jsem si jist, že ani u Michala ani u Ondry nemá! Co se týče toho zmiňovaného rektálního alpinismu, tak mám pocit, že to Pali optravdu nemá zapotřebí, vždyť pokud to jsou jeho kamarádi, tak maj podobný názor na věc a vidí to podobně. Naopak mám občas pocit, a to si prosím Michale neber zle - už mě trochu znáš - že tady lezou do zadku občas lidi Michalovi a to myslím není nutný, vždyť jeho přístup je ke všem stejný. A prosím příště bez těch osobnícj invektibv. hougAdd comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *