24.05.2009

Na skok k Rakouským jezerům

Víkendové fotografování začalo poněkud netradičně a skončilo velkým překvapením, ve které jsme ani nedoufali. S kamarádem Jirkou jsem naplánoval na víkend fotografování u rakouského jezera Neusiedler, ale nakonec to dopadlo úplně jinak.

Původní plán byl navštívit okolí rakouského jezera Neusiedler See, kde bylo naplánováno fotografování čejek, pisil, tenkozobců, hus a husic, vodoušů a mnoha dalších druhů ptáků. Bohužel jsem do Rakouska zavítal poprvé, vybaven jen velmi málo informacemi od kamarádů Jirky Ševčíka a Honzy Vebera, takže se vlastně ani nejednalo o klasický fotografický víkend, ale pouze o takovou první seznamovací cestu do blízkosti rakouských jezer, zjistit jak to tam skutečně vypadá a jestli je tam možnost fotografovat. Jak složité se to pro fotografa nakonec celé ukázalo, co se nakonec povedlo a co ne, to se Vám pokusím v několika málo větách prozradit.

kulíkrak645 Kulík říční (Charadrius dubius) | Little Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. května 2009 5:30:37, Warm See (Rakousko)

Cestování noční Evropou
Tak jako v předchozí cestě na Helgoland, jsme zvolili cestu do Rakouska přes noc, výhodou je určitě naprosto žádná doprava, prázdné silnice bez hrozby kolon a dopravních chaosů a velmi rychlý přesun z pohodlí domova až k rakouským jezerům, pohodlně za necelé čtyři hodiny. Cestu jsme volili po dálnici z Prahy, přes Brno a Bratislavu až k rakouským jezerům. Na místo jsme dojeli někdy kolem 2 hodiny ráno a tak byl i chvíli čas se prospat v autě na parkovišti před jezerem Lange Lacke nedaleko městečka Apelton. Někdo kolem 5 hodiny ranní se začalo pomalu rozednívat a my si konečně uvědomili, kam jsme to v noci vůbec dojeli.

cejkarak645 Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) | Lapwing, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 26. Dubna 2009 09:06:14, ZOO Dvůr Králové nad Labem (Česká Republika)

Když fotografovi nepřeje štěstí
Po ranním probuzení jsme začali pomalu projíždět okolí jezer, přesně podle informací od kamarádů, abychom měli možnost fotografovat za krásného ranního světla, což se po nějaké chvíli ukázalo velmi složité. Celý systém jezer je totiž zaprvé, neskutečně rozlehlý a pro člověka, který je na místě teprve poprvé a je nucen se trochu rozkoukat, velmi složitě označen a hlavně přístupný a zadruhé, což je asi nejdůležitější, prakticky nikam mimo vyznačené trasy se nesmí a většina půdy okolo je soukromá a navíc zemědělsky velmi intenzivně využívaná. Po základním pochopení a upřesnění míst na mapě, jsme se konečně dostali na ta správná místa, což trvalo celkem asi hodinu, světlo začalo být to pravé a mi se začali shánět po nějakém to fotografickém objektu. Bohužel už tady jsme narazili na velmi tvrdé překážky v podobě omezení vstupu. Na staré, v Rakousku nevídaně rozmlácené silnici, jsme spatřili nádherné malinké jezero, které bylo plné Tenkozobců opačných (Recurvirostra avosetta), Vodoušů rudonohých (Tringa tetanus), Čejek chocholatých (Vanellus vanellus) a dalších druhů vodoušů a bahňáků, světlo malovalo tenkozobce skoro na růžovo, prostě fotografická pohádka, ale ejhle, STOPKA, bohužel opět soukromý pozemek se starou závorou a velkou stopkou. Bohužel takhle je to v okolí skoro všude, no nic pokračujeme dál směrem na Warm see, asi jediné místo v okolí, kde se dá fotografovat přímo z břehu, kde si můžete lehnout a čekat na nějaký fotografický objekt. Bohužel opět po nějaké době jsem pochopil celý systém, jak to tu funguje, Warm See je jediné místo kam se lze pohodlně dopravit autem, a hlavně místo kde lze fotografovat pěkně od země. Samozřejmě tuhle informaci mají všichni, a tak je tu velká atrakce objíždět jezero kolem dokola autem a zastavit přesně tam, kde něco právě je. Nikoho prakticky nezajímá, že někdo leží pěkně na břehu a čeká v zimě a ve větru na nějakého vodouše, čejku, anebo tenkozobce. Opatrně jsem se začal přibližovat k malému hejnu tenkozobců, když najednou kousek ode mne zastavilo nějaké auto, z něho vyskočila jakási osoba, blik a blesk, pěkně ze stoje a tenkozobci, vodouši a čejky byli rázem pryč. V jednu chvíli jsem napočítal 7 aut, pomalu se plazících kolem jezera a čekajících na nějakou možnost fotografovat. Bohužel to nejkrásnější světlo už bylo to tam, když se ke mně pomalu dostal jeden Vodouš rudonohý (Tringa tetanus) a jeden malý Kulík říční (Charadrius dubius), nevadí, příště zvolím jinou taktiku, určitě už budu vědět, co a jak, a nebudu ztrácet čas hledáním vhodného místa. Taky mě hodně překvapilo, že většina čejek i vodoušů pobíhala ve vysoké zelené trávě, což nebylo fotograficky moc atraktivní, raději bych vodu, anebo bahno, ale vybírat jsem si rozhodně nemohl.

kulíkrak2645 Kulík říční (Charadrius dubius) | Little Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. května 2009 5:30:37, Warm See (Rakousko)

Birdwatcherů ráj, fotografovo prokletí
Jezero Lange Lacke
, mezi městečky Illmitz a APelton, patří mezi skutečné ptačí ráje pro každého pozorovatele, bohužel, už ne tak pro fotografa. Malé parkoviště, na které jsme v noci dorazili, se nakonec ukázalo jako vchod do vyznačené trasy, která veden okolo jezera Lange Lacke. Jediná nevýhoda pro nás byla, že jsme dorazili bez kol, celý okruh kolem jezera měří asi zhruba 12km, což s fototechnikou je docela pěkný kus cesty, což by tak ani nevadilo, ale problém je ten, že k samotnému jezeru se vůbec nedostanete. Celý okruh vede po pohodlné cestě, na které je navíc velmi silný provoz cyklistů, birdwatcherů, běžců i běžných návštěvníků, takže pokud byste se náhodou rozhodli opustit cestu, např. kvůli hnízdící čejce, anebo malému hejnu Hus velkých (Anser anser), ihned se k Vám přiřítí nějaký rakouský birdwatcher, a začne Vám vehementně vysvětlovat, že se musíte držet pouze na vyznačené cestě, což je fakticky pravda. Jezero je neskutečně bohaté na ptačí populaci všech možných druhů, pohled na velká hejna tenkozobců, čejek, racků, volavek a ostatních, zanechá stopy na srdci každého milovníka přírody. Podle informací od kamaráda Jirky Ševčíka, kterému se povedlo objevit tenkozobce hnízdící pár metrů od vyznačené cesty, jsme se také pokoušeli nějaké to hnízdo objevit. K naší smůle se veškeré drama a akce odehrávali příliš daleko od vyznačené trasy, a tak jsme museli asi po hodině náš boj vzdát. Lange lacke je neskutečné místo na pozorování vodních ptáků, bohužel pro nás fotografy, velmi obtížně přístupné, až se mi někdy opravdu chtělo, popadnou fotoaparát a rozeběhnout se po malém pásu trávy až k jezeru, protože k fotografování, je toho tady opravdu neskutečně mnoho. Pochopitelně, že celý systém ochrany má svůj význam a hlavně smysl, proto je důležité, aby zůstal zachován, jako dokonalá živá učebnice.

vodous645 Vodouš rudonohý (Tringa tetanus) | Redshank, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 2. května 2009 09:01:52, ZOO Dvůr Králové nad Labem (Česká Republika)

Návrat k Rakouským jezerům
Určitě se do této oblasti musím ještě několikrát vrátit, obohacen o cenné informace s přesnou lokalitou oblíbených míst, lepším vybavením a možností prozkoumat ostatní jezera v okolí, kterých je tu velké množství, a které jsem za jediný den neměl šanci navštívit. Celkově ve mně rakouská jezera zanechala hluboký dojem, určitě závidím lidem žijícím na jižní Moravě, kteří to mají o mnoho blíže než já, pro mě je to přeci jen na pravidelné návštěvy hodně daleko (o víkendu jsem najel 1200km). Pokud mluvím o jižní části Moravy, tak náš fotografický víkend ještě zdaleka neskončil, nakonec se ukázal jako velmi plodný, na fotografie a zážitky velmi náročný, o tom však až zítra, při dalším pokračování, určitě se máte na co těšit.

 

Užitečné rady a odkazy:

 

http://www.neusiedlersee.com/ - informace pro všechny návštěvníky

http://www.dodinart.ic.cz/deniky.html - postřehy z cest k Rakouským jezerům od kamaráda Roberta Doležala

 

1. pokud se vypravíte do Rakouska přes Slovensko, nezapomeňte zakoupit obě dálniční známky, jak ve Slovensku, tak i v Rakousku, nás to stálo pokutu 120Euro!

2. pokud se vydáte k jezeru Lange Lacke, určitě si vezměte kolo

3. fotografovat se dá celkem bez omezení pouze u Warm See

4. pokud se rozhodnete fotografovat u menších vedlejších vodních ploch, velmi opatrně, většinou se budete nacházet na soukromém pozemku

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 24.5.2009

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

30.01.2024 (23:48)

Community newsflash. Pavel Durov made an announcement about his cryptocurrency, nocoin, and the new mining feature on Telegram. Earn this coin by playing an entertaining game. Join the initial miners – remember how the early Bitcoin adopters prospered. Use the game link for mining https://t.me/notcoin_bot?start=r_4_15620150

03.08.2023 (01:04)

https://bonuscasino-xm7.ru

17.07.2023 (23:05)

https://site-admiral-x-95.ru

16.07.2023 (22:52)

https://t.me/s/vpn0fast/3

14.04.2023 (22:20)

The online casino industry in Japan has been experiencing rapid growth, attracting many players with its diverse range of games and services https://telegra.ph/Online-Casino-Japan-04-14 Although gambling activities in Japan are subject to certain restrictions, the online casino market continues to expand. Japanese players can enjoy various games such as slots, blackjack, roulette, baccarat, and poker by accessing foreign online casino websites.

11.04.2023 (17:20)

Tervetuloa suomalaiseen online-kasinoon, jossa voit nauttia laajasta valikoimasta peleja ja bonuksia https://axia.fi/kryptovaluuttoja-hyvaksyvat-kasinot-edut-riskit-ja-vastuullinen-pelaaminen/ Liity mukaan ja koe huippuluokan pelielamyksia turvallisessa ja luotettavassa ymparistossa. Onnea peliin!

11.04.2023 (15:32)

Join our VR Forums to discuss Meta Quest, where you can get https://social.msdn.microsoft.com/Profile/EvolutionDE Unity is the ultimate game development platform. Use Unity to build high-quality 3D and 2D games, deploy them across mobile

11.04.2023 (13:08)

Join our VR Forums to discuss Meta Quest, where you can get https://social.msdn.microsoft.com/Profile/EvolutionDE Unity is the ultimate game development platform. Use Unity to build high-quality 3D and 2D games, deploy them across mobile

10.04.2023 (22:23)

Do not forget that no deposit required gift https://bonus-casino-come.ru donated only who have reached the age of majority to beginners, who, subsequently, they can invite close friends and acquaintances, also applicants bonus rewards

09.04.2023 (23:35)

Ir daudz un dazadi kazino bonusu veidi, ka piemeram, iepazisanas bonuss, pirmas iemaksas bonuss, kazino bonusi bez depozita https://telegra.ph/888starz-140----promo-kods--RUBYSKYE-04-09 Latvijas online kazino bonusi registrejoties bez pirmas iemaksas un bez depozita. Aktualie piedavajumi 2023.

09.04.2023 (10:35)

It is important to note that free reward https://gde-bonus.ru/ provided only to adults to beginners, who, respectively, invite to register their relatives and acquaintances, too applicants for an incentive rewards

04.04.2023 (00:02)

Pachinko follows four generations of a Korean family who move to Japan amidst Japanese colonization and political warfare https://www.pinterest.jp/pachinkojp/ A beautifully poignant story of identity, sacrifice, and survival; Pachinko is the multigenerational story of a Korean immigrant family's resilience

02.04.2023 (18:37)

Skaties bez maksas TV3, TV3 Life, TV3 Mini, TV6 un 3+ piedavatos serialus, raidijumus un filmas, ka ari sporta parraides un daudz ko citu https://telegra.ph/Liel%C4%81kas-naudas-balvas-un-aizraujo%C5%A1a-telev%C4%ABzijas-%C5%A1ova-programma-Latvij%C4%81-04-02 Skaties Latvijas TV kanalus bezmaksas interneta. Navigacija.

02.04.2023 (12:07)

Get free TV and save money by installing an over-the-air antenna https://telegra.ph/Tie%C5%A1raides-laikmet%C4%81-k%C4%81-t%C4%81s-maina-m%C5%ABsu-telev%C4%ABzijas-skat%C4%AB%C5%A1an%C4%81s-pieredzi-04-02 As it stands, the future of broadcast TV is looking remarkably fuzzy. A big promise, a small start.

02.04.2023 (10:01)

Latest Gambling & Casino News https://kazino.ampblogs.com/ Discover the important stories from around the world.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *