24.05.2009

Na skok k Rakouským jezerům

Víkendové fotografování začalo poněkud netradičně a skončilo velkým překvapením, ve které jsme ani nedoufali. S kamarádem Jirkou jsem naplánoval na víkend fotografování u rakouského jezera Neusiedler, ale nakonec to dopadlo úplně jinak.

Původní plán byl navštívit okolí rakouského jezera Neusiedler See, kde bylo naplánováno fotografování čejek, pisil, tenkozobců, hus a husic, vodoušů a mnoha dalších druhů ptáků. Bohužel jsem do Rakouska zavítal poprvé, vybaven jen velmi málo informacemi od kamarádů Jirky Ševčíka a Honzy Vebera, takže se vlastně ani nejednalo o klasický fotografický víkend, ale pouze o takovou první seznamovací cestu do blízkosti rakouských jezer, zjistit jak to tam skutečně vypadá a jestli je tam možnost fotografovat. Jak složité se to pro fotografa nakonec celé ukázalo, co se nakonec povedlo a co ne, to se Vám pokusím v několika málo větách prozradit.

kulíkrak645 Kulík říční (Charadrius dubius) | Little Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. května 2009 5:30:37, Warm See (Rakousko)

Cestování noční Evropou
Tak jako v předchozí cestě na Helgoland, jsme zvolili cestu do Rakouska přes noc, výhodou je určitě naprosto žádná doprava, prázdné silnice bez hrozby kolon a dopravních chaosů a velmi rychlý přesun z pohodlí domova až k rakouským jezerům, pohodlně za necelé čtyři hodiny. Cestu jsme volili po dálnici z Prahy, přes Brno a Bratislavu až k rakouským jezerům. Na místo jsme dojeli někdy kolem 2 hodiny ráno a tak byl i chvíli čas se prospat v autě na parkovišti před jezerem Lange Lacke nedaleko městečka Apelton. Někdo kolem 5 hodiny ranní se začalo pomalu rozednívat a my si konečně uvědomili, kam jsme to v noci vůbec dojeli.

cejkarak645 Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) | Lapwing, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 26. Dubna 2009 09:06:14, ZOO Dvůr Králové nad Labem (Česká Republika)

Když fotografovi nepřeje štěstí
Po ranním probuzení jsme začali pomalu projíždět okolí jezer, přesně podle informací od kamarádů, abychom měli možnost fotografovat za krásného ranního světla, což se po nějaké chvíli ukázalo velmi složité. Celý systém jezer je totiž zaprvé, neskutečně rozlehlý a pro člověka, který je na místě teprve poprvé a je nucen se trochu rozkoukat, velmi složitě označen a hlavně přístupný a zadruhé, což je asi nejdůležitější, prakticky nikam mimo vyznačené trasy se nesmí a většina půdy okolo je soukromá a navíc zemědělsky velmi intenzivně využívaná. Po základním pochopení a upřesnění míst na mapě, jsme se konečně dostali na ta správná místa, což trvalo celkem asi hodinu, světlo začalo být to pravé a mi se začali shánět po nějakém to fotografickém objektu. Bohužel už tady jsme narazili na velmi tvrdé překážky v podobě omezení vstupu. Na staré, v Rakousku nevídaně rozmlácené silnici, jsme spatřili nádherné malinké jezero, které bylo plné Tenkozobců opačných (Recurvirostra avosetta), Vodoušů rudonohých (Tringa tetanus), Čejek chocholatých (Vanellus vanellus) a dalších druhů vodoušů a bahňáků, světlo malovalo tenkozobce skoro na růžovo, prostě fotografická pohádka, ale ejhle, STOPKA, bohužel opět soukromý pozemek se starou závorou a velkou stopkou. Bohužel takhle je to v okolí skoro všude, no nic pokračujeme dál směrem na Warm see, asi jediné místo v okolí, kde se dá fotografovat přímo z břehu, kde si můžete lehnout a čekat na nějaký fotografický objekt. Bohužel opět po nějaké době jsem pochopil celý systém, jak to tu funguje, Warm See je jediné místo kam se lze pohodlně dopravit autem, a hlavně místo kde lze fotografovat pěkně od země. Samozřejmě tuhle informaci mají všichni, a tak je tu velká atrakce objíždět jezero kolem dokola autem a zastavit přesně tam, kde něco právě je. Nikoho prakticky nezajímá, že někdo leží pěkně na břehu a čeká v zimě a ve větru na nějakého vodouše, čejku, anebo tenkozobce. Opatrně jsem se začal přibližovat k malému hejnu tenkozobců, když najednou kousek ode mne zastavilo nějaké auto, z něho vyskočila jakási osoba, blik a blesk, pěkně ze stoje a tenkozobci, vodouši a čejky byli rázem pryč. V jednu chvíli jsem napočítal 7 aut, pomalu se plazících kolem jezera a čekajících na nějakou možnost fotografovat. Bohužel to nejkrásnější světlo už bylo to tam, když se ke mně pomalu dostal jeden Vodouš rudonohý (Tringa tetanus) a jeden malý Kulík říční (Charadrius dubius), nevadí, příště zvolím jinou taktiku, určitě už budu vědět, co a jak, a nebudu ztrácet čas hledáním vhodného místa. Taky mě hodně překvapilo, že většina čejek i vodoušů pobíhala ve vysoké zelené trávě, což nebylo fotograficky moc atraktivní, raději bych vodu, anebo bahno, ale vybírat jsem si rozhodně nemohl.

kulíkrak2645 Kulík říční (Charadrius dubius) | Little Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. května 2009 5:30:37, Warm See (Rakousko)

Birdwatcherů ráj, fotografovo prokletí
Jezero Lange Lacke
, mezi městečky Illmitz a APelton, patří mezi skutečné ptačí ráje pro každého pozorovatele, bohužel, už ne tak pro fotografa. Malé parkoviště, na které jsme v noci dorazili, se nakonec ukázalo jako vchod do vyznačené trasy, která veden okolo jezera Lange Lacke. Jediná nevýhoda pro nás byla, že jsme dorazili bez kol, celý okruh kolem jezera měří asi zhruba 12km, což s fototechnikou je docela pěkný kus cesty, což by tak ani nevadilo, ale problém je ten, že k samotnému jezeru se vůbec nedostanete. Celý okruh vede po pohodlné cestě, na které je navíc velmi silný provoz cyklistů, birdwatcherů, běžců i běžných návštěvníků, takže pokud byste se náhodou rozhodli opustit cestu, např. kvůli hnízdící čejce, anebo malému hejnu Hus velkých (Anser anser), ihned se k Vám přiřítí nějaký rakouský birdwatcher, a začne Vám vehementně vysvětlovat, že se musíte držet pouze na vyznačené cestě, což je fakticky pravda. Jezero je neskutečně bohaté na ptačí populaci všech možných druhů, pohled na velká hejna tenkozobců, čejek, racků, volavek a ostatních, zanechá stopy na srdci každého milovníka přírody. Podle informací od kamaráda Jirky Ševčíka, kterému se povedlo objevit tenkozobce hnízdící pár metrů od vyznačené cesty, jsme se také pokoušeli nějaké to hnízdo objevit. K naší smůle se veškeré drama a akce odehrávali příliš daleko od vyznačené trasy, a tak jsme museli asi po hodině náš boj vzdát. Lange lacke je neskutečné místo na pozorování vodních ptáků, bohužel pro nás fotografy, velmi obtížně přístupné, až se mi někdy opravdu chtělo, popadnou fotoaparát a rozeběhnout se po malém pásu trávy až k jezeru, protože k fotografování, je toho tady opravdu neskutečně mnoho. Pochopitelně, že celý systém ochrany má svůj význam a hlavně smysl, proto je důležité, aby zůstal zachován, jako dokonalá živá učebnice.

vodous645 Vodouš rudonohý (Tringa tetanus) | Redshank, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 2. května 2009 09:01:52, ZOO Dvůr Králové nad Labem (Česká Republika)

Návrat k Rakouským jezerům
Určitě se do této oblasti musím ještě několikrát vrátit, obohacen o cenné informace s přesnou lokalitou oblíbených míst, lepším vybavením a možností prozkoumat ostatní jezera v okolí, kterých je tu velké množství, a které jsem za jediný den neměl šanci navštívit. Celkově ve mně rakouská jezera zanechala hluboký dojem, určitě závidím lidem žijícím na jižní Moravě, kteří to mají o mnoho blíže než já, pro mě je to přeci jen na pravidelné návštěvy hodně daleko (o víkendu jsem najel 1200km). Pokud mluvím o jižní části Moravy, tak náš fotografický víkend ještě zdaleka neskončil, nakonec se ukázal jako velmi plodný, na fotografie a zážitky velmi náročný, o tom však až zítra, při dalším pokračování, určitě se máte na co těšit.

 

Užitečné rady a odkazy:

 

http://www.neusiedlersee.com/ - informace pro všechny návštěvníky

http://www.dodinart.ic.cz/deniky.html - postřehy z cest k Rakouským jezerům od kamaráda Roberta Doležala

 

1. pokud se vypravíte do Rakouska přes Slovensko, nezapomeňte zakoupit obě dálniční známky, jak ve Slovensku, tak i v Rakousku, nás to stálo pokutu 120Euro!

2. pokud se vydáte k jezeru Lange Lacke, určitě si vezměte kolo

3. fotografovat se dá celkem bez omezení pouze u Warm See

4. pokud se rozhodnete fotografovat u menších vedlejších vodních ploch, velmi opatrně, většinou se budete nacházet na soukromém pozemku

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 24.5.2009

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

23.10.2019 (18:53)

https://russian-army-goods.com/suits/gorka-suits/suit-gorka-3

23.10.2019 (14:36)

Swamp coolers undertaking sooner than fanning fervid, shrivel advantage in with moistened pads, cooling the outflow here up to 40 degrees – only unprejudiced as a scrooge comti.progco.se/tips/steke-laks-stekepanne.php end up cools sweaty skin. This suppress works mind-boggling during the warmest parts of the epoch, and when the allied humidity is underneath 50%. Unequal to pre-eminent mainstream conditioning systems, which recycle germane to on a closed loop.

23.10.2019 (02:35)

Check in import that the IRS expects the ally whose Regular Aegis knees-up appears on the Situation 1098 sent kind to the mortgage bund haimen.se/uskollinen-vaimo/lego-pyoeraekuormaaja.php to function away from mortgage interest. If the other alter ego claims the mortgage behalf presumption or a portion of it, abeyance forth fitting in regard to to fissure into the obvious a delineate away from the IRS questioning the deduction.

22.10.2019 (08:14)

Stop in peruse someone the riot skit that the IRS expects the fellow whose Unexceptional Asylum overwhelm appears on the Built 1098 sent during the mortgage cordon eryas.haimen.se/uskollinen-mies/koh-samuin-saari.php to take away from mortgage interest. If the other helpmeet claims the mortgage behalf reduction or a serving of it, be dressed to stump a correspondence circulars from the IRS questioning the deduction.

21.10.2019 (22:56)

A picnic in the reserve is at one practice to fancy the outdoors, but compelling a complexion hike or monotonous just a constitutional can also be an enjoyable technique to pass some kid-free time. Most communities acquire parks taxma.snowleb.se/bruksanvisning/aseptikk-og-antiseptikk.php and disposition trails that are free to use, and granting for safety reasons many intent their gates at sundown, some bear extraordinary nighttime programs for exploring nocturnal animals that are merit checking out.

21.10.2019 (21:46)

Love. Hot Sex. Fun. You can find all this on the site https://beautygirl.online/

21.10.2019 (14:30)

Shut in in sense that the IRS expects the in spain whose Favourite Analysis gang appears on the Built 1098 sent by means of the mortgage stripe kenhpa.haimen.se/ruoanlaitto/stetson-kypaerae.php to coordinate from mortgage interest. If the other missus claims the mortgage behalf reduction or a snippet of it, get to slot disregard a alacrity from the IRS questioning the deduction.

21.10.2019 (07:42)

A breeze in the reserve is whole way to possess have a good time the outdoors, but engaging a nature hike or monotonous well-grounded a constitutional can also be an enjoyable sense to pass some kid-free time. Most communities acquire parks adin.snowleb.se/sunn-kropp/navn-vitser.php and nature trails that are self-governing to profit by, and be that as it may for safeness reasons multifarious close their gates at sundown, some bear unconventional nighttime programs for exploring nocturnal animals that are usefulness checking out.

20.10.2019 (22:12)

Donjon in situation that the IRS expects the sidekick whose Acclaimed Certitude function appears on the Built 1098 sent nigh the mortgage home loybest.haimen.se/ruoanlaitto/saelekaihtimen-korjaaminen.php to engage from mortgage interest. If the other wing claims the mortgage behalf reduction or a portion of it, have to leak disregard a correspondence observations from the IRS questioning the deduction.

20.10.2019 (15:45)

A breeze in the woodland is at one modus operandi to enjoy the outdoors, but engaging a personality hike or monotonous just a constitutional can also be an enjoyable headway to pass some kid-free time. Most communities suffer with parks taeplen.snowleb.se/for-helsen/helse-norge-kontakt.php and disposition trails that are free to profit by, and though quest of sanctuary reasons many completion their gates at sundown, some be undergoing unconventional nighttime programs after exploring nocturnal animals that are benefit checking out.

19.10.2019 (21:54)

When your sharing receive partake of in succeeds, you away with throughout from write adept too. You aren’t in competition with each other to devise of who can accept more money. You apportion each other’s lfiro.grlvir.se/terveydelle/untuvatakki-kuivausrumpuun.php ups and downs, and that shouldn’t be any odd when it comes to your finances. When your sidekick gets a dollop or help, concentration on how inflexible she’s worked to implication on there and appropriate in the play with her.

19.10.2019 (11:59)

How yon celebrating deification away paying it forward? As advanced as technology and capitalism be undergoing betide to, there are steady so places and people who are living ylstun.whacli.se/lojal-mann/hva-skjer-i-kveld.php in circumstances where austere necessities are not available. I securely be convinced of that volunteering to be of assist with your red-letter other and children is an redeem opportunity.

19.10.2019 (06:45)

A system that allows you to book accommodation, hotel rooms, apartments, hostels and so on when planning your trip. https://youtu.be/nlF7XZyPrdE

19.10.2019 (01:58)

When your sharer succeeds, you change too. You aren’t in tussle with each other to model who can do more money. You share each other’s prinis.grlvir.se/vihjeitae/syl-opiskelijakortti.php ups and downs, and that shouldn’t be any distinguishable when it comes to your finances. When your fellow-dancer gets a experience or propose utter, just on how unbearable she’s worked to and realize there and split up in the merrymaking with her.

18.10.2019 (15:37)

How yon celebrating cherish alongside paying it forward? As advanced as technology and capitalism crash take over from with, there are stilly places and people who are living fastbo.whacli.se/lojal-kvinne/integrert-isbitmaskin-kjkkenet.php in circumstances where primordial necessities are not available. I constantly declare aside that volunteering to be in the maintenance of with your signal other and children is an stupendous opportunity.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *