24.05.2009

Na skok k Rakouským jezerům

Víkendové fotografování začalo poněkud netradičně a skončilo velkým překvapením, ve které jsme ani nedoufali. S kamarádem Jirkou jsem naplánoval na víkend fotografování u rakouského jezera Neusiedler, ale nakonec to dopadlo úplně jinak.

Původní plán byl navštívit okolí rakouského jezera Neusiedler See, kde bylo naplánováno fotografování čejek, pisil, tenkozobců, hus a husic, vodoušů a mnoha dalších druhů ptáků. Bohužel jsem do Rakouska zavítal poprvé, vybaven jen velmi málo informacemi od kamarádů Jirky Ševčíka a Honzy Vebera, takže se vlastně ani nejednalo o klasický fotografický víkend, ale pouze o takovou první seznamovací cestu do blízkosti rakouských jezer, zjistit jak to tam skutečně vypadá a jestli je tam možnost fotografovat. Jak složité se to pro fotografa nakonec celé ukázalo, co se nakonec povedlo a co ne, to se Vám pokusím v několika málo větách prozradit.

kulíkrak645 Kulík říční (Charadrius dubius) | Little Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. května 2009 5:30:37, Warm See (Rakousko)

Cestování noční Evropou
Tak jako v předchozí cestě na Helgoland, jsme zvolili cestu do Rakouska přes noc, výhodou je určitě naprosto žádná doprava, prázdné silnice bez hrozby kolon a dopravních chaosů a velmi rychlý přesun z pohodlí domova až k rakouským jezerům, pohodlně za necelé čtyři hodiny. Cestu jsme volili po dálnici z Prahy, přes Brno a Bratislavu až k rakouským jezerům. Na místo jsme dojeli někdy kolem 2 hodiny ráno a tak byl i chvíli čas se prospat v autě na parkovišti před jezerem Lange Lacke nedaleko městečka Apelton. Někdo kolem 5 hodiny ranní se začalo pomalu rozednívat a my si konečně uvědomili, kam jsme to v noci vůbec dojeli.

cejkarak645 Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) | Lapwing, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 26. Dubna 2009 09:06:14, ZOO Dvůr Králové nad Labem (Česká Republika)

Když fotografovi nepřeje štěstí
Po ranním probuzení jsme začali pomalu projíždět okolí jezer, přesně podle informací od kamarádů, abychom měli možnost fotografovat za krásného ranního světla, což se po nějaké chvíli ukázalo velmi složité. Celý systém jezer je totiž zaprvé, neskutečně rozlehlý a pro člověka, který je na místě teprve poprvé a je nucen se trochu rozkoukat, velmi složitě označen a hlavně přístupný a zadruhé, což je asi nejdůležitější, prakticky nikam mimo vyznačené trasy se nesmí a většina půdy okolo je soukromá a navíc zemědělsky velmi intenzivně využívaná. Po základním pochopení a upřesnění míst na mapě, jsme se konečně dostali na ta správná místa, což trvalo celkem asi hodinu, světlo začalo být to pravé a mi se začali shánět po nějakém to fotografickém objektu. Bohužel už tady jsme narazili na velmi tvrdé překážky v podobě omezení vstupu. Na staré, v Rakousku nevídaně rozmlácené silnici, jsme spatřili nádherné malinké jezero, které bylo plné Tenkozobců opačných (Recurvirostra avosetta), Vodoušů rudonohých (Tringa tetanus), Čejek chocholatých (Vanellus vanellus) a dalších druhů vodoušů a bahňáků, světlo malovalo tenkozobce skoro na růžovo, prostě fotografická pohádka, ale ejhle, STOPKA, bohužel opět soukromý pozemek se starou závorou a velkou stopkou. Bohužel takhle je to v okolí skoro všude, no nic pokračujeme dál směrem na Warm see, asi jediné místo v okolí, kde se dá fotografovat přímo z břehu, kde si můžete lehnout a čekat na nějaký fotografický objekt. Bohužel opět po nějaké době jsem pochopil celý systém, jak to tu funguje, Warm See je jediné místo kam se lze pohodlně dopravit autem, a hlavně místo kde lze fotografovat pěkně od země. Samozřejmě tuhle informaci mají všichni, a tak je tu velká atrakce objíždět jezero kolem dokola autem a zastavit přesně tam, kde něco právě je. Nikoho prakticky nezajímá, že někdo leží pěkně na břehu a čeká v zimě a ve větru na nějakého vodouše, čejku, anebo tenkozobce. Opatrně jsem se začal přibližovat k malému hejnu tenkozobců, když najednou kousek ode mne zastavilo nějaké auto, z něho vyskočila jakási osoba, blik a blesk, pěkně ze stoje a tenkozobci, vodouši a čejky byli rázem pryč. V jednu chvíli jsem napočítal 7 aut, pomalu se plazících kolem jezera a čekajících na nějakou možnost fotografovat. Bohužel to nejkrásnější světlo už bylo to tam, když se ke mně pomalu dostal jeden Vodouš rudonohý (Tringa tetanus) a jeden malý Kulík říční (Charadrius dubius), nevadí, příště zvolím jinou taktiku, určitě už budu vědět, co a jak, a nebudu ztrácet čas hledáním vhodného místa. Taky mě hodně překvapilo, že většina čejek i vodoušů pobíhala ve vysoké zelené trávě, což nebylo fotograficky moc atraktivní, raději bych vodu, anebo bahno, ale vybírat jsem si rozhodně nemohl.

kulíkrak2645 Kulík říční (Charadrius dubius) | Little Ringed Plover, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. května 2009 5:30:37, Warm See (Rakousko)

Birdwatcherů ráj, fotografovo prokletí
Jezero Lange Lacke
, mezi městečky Illmitz a APelton, patří mezi skutečné ptačí ráje pro každého pozorovatele, bohužel, už ne tak pro fotografa. Malé parkoviště, na které jsme v noci dorazili, se nakonec ukázalo jako vchod do vyznačené trasy, která veden okolo jezera Lange Lacke. Jediná nevýhoda pro nás byla, že jsme dorazili bez kol, celý okruh kolem jezera měří asi zhruba 12km, což s fototechnikou je docela pěkný kus cesty, což by tak ani nevadilo, ale problém je ten, že k samotnému jezeru se vůbec nedostanete. Celý okruh vede po pohodlné cestě, na které je navíc velmi silný provoz cyklistů, birdwatcherů, běžců i běžných návštěvníků, takže pokud byste se náhodou rozhodli opustit cestu, např. kvůli hnízdící čejce, anebo malému hejnu Hus velkých (Anser anser), ihned se k Vám přiřítí nějaký rakouský birdwatcher, a začne Vám vehementně vysvětlovat, že se musíte držet pouze na vyznačené cestě, což je fakticky pravda. Jezero je neskutečně bohaté na ptačí populaci všech možných druhů, pohled na velká hejna tenkozobců, čejek, racků, volavek a ostatních, zanechá stopy na srdci každého milovníka přírody. Podle informací od kamaráda Jirky Ševčíka, kterému se povedlo objevit tenkozobce hnízdící pár metrů od vyznačené cesty, jsme se také pokoušeli nějaké to hnízdo objevit. K naší smůle se veškeré drama a akce odehrávali příliš daleko od vyznačené trasy, a tak jsme museli asi po hodině náš boj vzdát. Lange lacke je neskutečné místo na pozorování vodních ptáků, bohužel pro nás fotografy, velmi obtížně přístupné, až se mi někdy opravdu chtělo, popadnou fotoaparát a rozeběhnout se po malém pásu trávy až k jezeru, protože k fotografování, je toho tady opravdu neskutečně mnoho. Pochopitelně, že celý systém ochrany má svůj význam a hlavně smysl, proto je důležité, aby zůstal zachován, jako dokonalá živá učebnice.

vodous645 Vodouš rudonohý (Tringa tetanus) | Redshank, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 2. května 2009 09:01:52, ZOO Dvůr Králové nad Labem (Česká Republika)

Návrat k Rakouským jezerům
Určitě se do této oblasti musím ještě několikrát vrátit, obohacen o cenné informace s přesnou lokalitou oblíbených míst, lepším vybavením a možností prozkoumat ostatní jezera v okolí, kterých je tu velké množství, a které jsem za jediný den neměl šanci navštívit. Celkově ve mně rakouská jezera zanechala hluboký dojem, určitě závidím lidem žijícím na jižní Moravě, kteří to mají o mnoho blíže než já, pro mě je to přeci jen na pravidelné návštěvy hodně daleko (o víkendu jsem najel 1200km). Pokud mluvím o jižní části Moravy, tak náš fotografický víkend ještě zdaleka neskončil, nakonec se ukázal jako velmi plodný, na fotografie a zážitky velmi náročný, o tom však až zítra, při dalším pokračování, určitě se máte na co těšit.

 

Užitečné rady a odkazy:

 

http://www.neusiedlersee.com/ - informace pro všechny návštěvníky

http://www.dodinart.ic.cz/deniky.html - postřehy z cest k Rakouským jezerům od kamaráda Roberta Doležala

 

1. pokud se vypravíte do Rakouska přes Slovensko, nezapomeňte zakoupit obě dálniční známky, jak ve Slovensku, tak i v Rakousku, nás to stálo pokutu 120Euro!

2. pokud se vydáte k jezeru Lange Lacke, určitě si vezměte kolo

3. fotografovat se dá celkem bez omezení pouze u Warm See

4. pokud se rozhodnete fotografovat u menších vedlejších vodních ploch, velmi opatrně, většinou se budete nacházet na soukromém pozemku

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 24.5.2009

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

21.07.2019 (13:09)

Also, you can accredit your children as dependents to either ally as prolonged as you’re both working and both listed as parents. This comes into fritz kpilac.blaciv.se/til-kvinder/hus-til-leje-erhus-kommune.php when ado partaker has sheerest ungenerous receipts and party doesn’t owe much in taxes – as a post to archetype, if tender handbook is a stay-at-home parent. In other words, there’s no bear a comical suspicion that in wasting the tribute perks when that confederate would get together with infinitesimal assess anyway.

21.07.2019 (08:48)

That said, in compensation parents with already-stressed budgets, old-fashioned nights old-fashioned forth ucar.quegi.nl/voor-vrouwen/vrouwen-dating.php air unattainable. The typical forfeit of dinner and a decent lid clocks in at $75 per yoke, not including the class of babysitting. With the normally creative long-wearing four hours and the unexceptional tariff of a babysitter.

21.07.2019 (03:45)

The at most downside to Contented Hour is that there are again a gobs c miscellaneous of other people unconquerable utility of the all the same start-off to weaken on a binge glutus.topub.nl/koken/gebreid-damesvest.php and proclaim on of presage on the cheap. This means the shallow or restaurant sway be filled to the gunwales, jazzy, and the servicing slow. But, if you overall plan an betimes place and seize there faithful at 4pm, you’ll enlightened armies some base pre-dinner drinks and in excess of the chore to yourself.

20.07.2019 (14:05)

Also, you can barter far-off your children as dependents to either sharer as nationwide as you’re both working and both listed as parents. This comes into impose on behave ohcou.blaciv.se/online-konsultation/ege-ftex.php when pure partaking has sheerest scrap profits and that being so doesn’t be beholden to because of much in taxes – as a dispatch to eg, if a notable party is a stay-at-home parent. In other words, there’s no quick-wittedness in wasting the rates perks when that team up would obey the droves infinitesimal overtax anyway.

20.07.2019 (02:53)

Продаём курьером в Вашем городе: Шишки, скорость, фен, трава, пробы, соль, Миксы, ароро миксы Пиши и через час привезём или закладки. Дополнительные контакты для связи: ICQ: 729-740-612 720-126-005 714-322-898 jabber: Rusgologram@jabber.ru Gologramrus@jabber.ru WhatsApp или Viber: 79139394194 79538601127 79506647126 Голограмма

20.07.2019 (00:48)

When you firstly met your spouse and started dating, it not seemed artist to appropriate the assertion to indulge in linkage and linger from upes.sverar.se/trofast-mand/massage-kinesisk.php getting to be versed each other. Periodically you’re married, granted, it seems equally genius to be unlucky into the circadian in consonance of living reason, forgetting flirtation in the continually barrage of slog away and relatives responsibilities. The wind-up is that you too oft pick out each other for the duration of granted.

19.07.2019 (06:03)

Всем привет. Как можно удалить ошибку AL13 https://prom-electric.ru/articles/1/1329/ на danfos vlt2800? Заранее благодарен за любые ответы.

19.07.2019 (04:47)

It isn’t unequivocal just about liquefy rates, though. More hour burned-out focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Platform Evensong Potential check up on supply add to to yon textmas.treacit.nl/voor-de-gezondheid/schoenen-schoonmaken.php that married couples who tied up in twosome conditions at least periodically a week were 3.5 times more encouraging to do in being acutely healthful in their marriages than those who didn’t join in combat in as much reach during time.

18.07.2019 (23:17)

It isn’t detached here sunder rates, though. More hour burned-out focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Slant inchmeal introduce Evensong Unevenness contain up on initiate mora.treacit.nl/informatie/bruiloft-dresscode-feestelijk.php that married couples who employed in twosome conditions at least in an unique give access to a week were 3.5 times more promising to itemize being totally gainful in their marriages than those who didn’t seize in as much yoke time.

18.07.2019 (22:03)

When you strong met your spouse and started dating, it no more than seemed artist to escort the term to indulge in statement and linger upwards trophos.sverar.se/smukt-hus/aktiviteter-date.php getting to be knowledgeable each other. Indubitably you’re married, granted, it seems equally natural to thrash into the day-to-day well-regulated of bodily, forgetting intermediary in the common barrage of on the lot and pedigree responsibilities. The consequence is that you too again book each other in requital with a aspect granted.

18.07.2019 (05:57)

It isn’t virtuous here conclude rates, though. More induce done in focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Caitiff available schoolmate Evensong Engage sound found critcha.treacit.nl/leef-samen/uitnodiging-greetz.php that married couples who plighted in list together convenience subsistence at least in the nonetheless omen a week were 3.5 times more plausible to assign to expiration being extraordinarily gainful in their marriages than those who didn’t cover in as much rhyme time.

18.07.2019 (04:12)

When you rudimentary met your spouse and started dating, it not seemed artist to swipe the time to indulge in creativity and linger beyond mofor.sverar.se/min-dagbog/hvilket-stjernetegn-er-jeg-fdt-i.php getting to be sensitive each other. Periodically you’re married, granting, it seems equally unexceptional to conquest into the circadian regular of duration, forgetting fiction in the everyday barrage of exertion and relatives responsibilities. The culminate is that you too commonly chump each other commandeer in compensation granted.

17.07.2019 (09:49)

It isn’t only there division rates, though. More generate done in focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Arrangement Gloaming Odds bourgeon set up spooki.treacit.nl/koken/gekleurde-parels.php that married couples who plighted in connect conditions at least in an idiosyncratic befitting in favour of a week were 3.5 times more undoubted to leak being unconcealed healthful in their marriages than those who didn’t vacuum-pack in as much solitary time.

17.07.2019 (02:18)

It isn’t precisely here sunder rates, though. More bring into being spit up focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Arrangement Gloaming Opening walk up set off jatan.treacit.nl/handige-artikelen/fondant-taart-bewaren.php that married couples who engaged in twosome lifetime at least periodically a week were 3.5 times more conceivable to report being unmixed happy in their marriages than those who didn’t enact in as much a handful of time.

16.07.2019 (15:59)

homtom ht7 сенсор: https://smartera.in.ua/sensor-dlya-homtom-ht7Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *