Druhý ročník velmi populárního fotografického kurzu Rosnička 2010, se nesl ve znamení velké legrace a značných pokroků všech účastníků. Všechny moje kurzy se vyznačují především pohodovou atmosférou a přátelským duchem tak, aby si ho především začátečníci velmi dobře užili. Jsem moc rád, že se kurzu zúčastnilo tolik žen, které vždy vnesou do podobných akcí trochu jiný pohled na fotografování a skvělou atmosféru.
Pachatelé se vracejí na místo činu
Již potřetí se vracíme na Polanecké rybníky, kde nás očekává velký guru současné makrofotografie, Martin Pustelník. Každý určitě velmi dobře zná jeho vynikající fotografie, které nikdy nepostrádají ducha a kouzelnou atmosféru. Martin nás celý kurz neustále zásoboval množstvím cenných rad pro začínající, ale i pokročilé makrofotografy, a ochotně pomáhal všem zúčastněným. Velkou neznámou byl pro nás současný stav rosniček, protože celá oblast byla před nedávnem celá pod vodou, v důsledku katastrofálních povodní z minulého měsíce. Naštěstí se jedná o značně odolného obojživelníka, který se jen tak lehce nedá. Celá oblast působí opravdu velmi smutně a na některých místech je devastace hodně znát. Trochu jsem se obával, aby 14 lidí nezanechalo celou oblast v ještě horším stavu, než před naším příchodem. Moje obavy byly naprosto zbytečné, každý se choval velmi ohleduplně a pod bystrým dohledem ze strany profesionálních ochránců přírody, se nám fotografovalo velmi pohodlně, že Alenko? Louka byla dokonce čerstvě posečená a tak nehrozilo, že další návštěvníci po nás naleznou obrovské „kruhy v obilí“.
Trocha páteční teorie neuškodí, ba naopak, velmi pomůže
Tak jako obvykle jsme celý kurz začínali krátkým povídáním z oblasti teoretické přípravy. Snažili jsme se všechny zúčastněné připravit na ranní fotografování velmi malých objektů z oblasti makrofotografie. Nedílnou součástí každé naší přednášky je oblast věnovaná technice a používání vhodných pomůcek v obecné makrofotografii, které nakonec velmi ulehčí práci každého fotografa. Všechno hezky pomalu, logicky a názorně, jak také jinak. Pokud máte dobrý materiál, který vás navíc dobře poslouchá, potom je práce velmi snadná. Všechny čerstvě nabyté vědomosti si mohli všichni účastníci velmi pohodlně vyzkoušet další den ráno, za naší společné asistence, přímo v terénu. Počasí bylo takřka ideální, chladné ráno, kdy se střídalo krásné difůzní světlo a ocelově tmavé mraky. Jedinou vadou na kráse byl fakt, že přemnožení komáři celkem brutálně ztrpčovali život všem fotografům. Všichni jsme byli vybaveni množstvím repelentů, bohužel komáři byli v přesile.
Praktické fotografování v terénu
Těžké vstávání jako obvykle, budík opět zvoní v 5.30 ráno a já se snažím vykopat z postele. Pro naše potřeby a zkoušky, které slouží k fotografování vážek, je potřeba vstávat opravdu velmi brzy. Ráno jsou vážky, šidélka a motýlice naprosto nehybné a všichni si mohou v pohodlí a za neustálého dotírání komárů, vyzkoušet všechno pohodlně v terénu. Chvíli trvalo, než se všichni naučili hledat vážky a šidélka a nastavit techniku k rannímu fotografování. Nakonec to netrvalo zase tak dlouho a za malou chvíli začali vznikat první snímky. Asi po dvou hodinách se přesouváme na louku, kde jsme po zbytek celého dne fotografovali rosničky.
Jsem velmi rád, že se celý víkend náramně povedl, tedy alespoň z mého pohledu. Pevně doufám, že si všichni „účastníci zájezdu“ odnesli všechny potřebné informace k tomu, aby mohli sami pokročit ve své vlastní tvorbě.
Pro značný zájem ze strany lidí, kteří by rádi podobný kurz vyzkoušeli, jsme se s Martinem rozhodli, že budeme další rok v dobře odvedené práci pokračovat. Vyhlašujeme tedy nový ročník, Rosnička 2011 a pro ty, kteří by měli o podobnou akci zájem, nastává vhodná doba pro zasílání přihlášek. Více podrobností se dozvíte co možná nejdříve.
Související články:
Michal Jirouš | PhotoNature.cz 27.06.2010