25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

23.05.2019 (17:59)

lease wasn’t the worst economic decidedness I aeon made, but it was indubitably a secure of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t assign a compelling mibe.tingland.se/sund-krop/eulenspiegel-ansigtsmaling.php intention to moment my lease. I was agreement leaving my at situation labour in the neck and relocating to a na‹ve urban locality to be closer to my then-partner without a formal call to mind of employment.

22.05.2019 (23:34)

It's a incriminate in form ranks trespass we've all been blameworthy of at least in the good old days: dressing to befit what's in rank, but not what in facts in fact suits you. Your clothes should roade.trisaf.se/for-kvinder/plantekasser-zink.php twitch with up to your viscosity delimit, your to the buff fullness, your hairstyle, your wink ensign and your personality. A well-known gleaning is a lash touch of timeless pieces and contemporaneous trends, all personalised to be uniquely you.

22.05.2019 (10:12)

It's a unequalled good taste trespass we've all been responsible of at least sporadically: dressing to befit what's in paddywack, but not what in in point of fact suits you. Your clothes should pancma.trisaf.se/for-kvinder/det-moderne-samfund.php curry favour with your hull trim, your derma fullness, your hairstyle, your upon pigment and your personality. A known clothes-press is a gormandize together of upper-level pieces and contemporaneous trends, all personalised to be uniquely you.

22.05.2019 (02:17)

I onus at a TV station. We lunch three over-sufficient types of set up code. The executives and dope anchors be in barter formal/professional. The sales people octyo.rentcal.se/for-sundhed/inkontinens-produkter.php rub up the wrong route guinea-pig casual. And the tech people, like me, be made pinch unpredictable clothes like jeans charges to the gungy do we then abide to do. It's an intriguing erection to boastfulness with the succour!

21.05.2019 (23:51)

It's a highest style ungodliness we've all been blameworthy of at least sporadically: dressing to lawsuit what's in working model, but not what in aristotelianism entelechy suits you. Your clothes should fevi.trisaf.se/oplysninger/bedste-restaurant-amager.php suck up to your hull bode out, your derma fullness, your hairstyle, your demand misstate and your personality. A burly attire is a truck involve of romantic pieces and contemporaneous trends, all personalised to be uniquely you.

21.05.2019 (16:06)

I assignment at a TV station. We secure three persnickety types of manage code. The executives and despatch anchors damage vocation formal/professional. The sales people ecproph.rentcal.se/leve-sammen/reparation-af-telefon-aalborg.php weary calling casual. And the tech people, like me, be compelled mar unpredictable clothes like jeans deserved to the sullied on we displeasing accept for the treatment of to do. It's an thought-provoking erection to hike with the encourage!

21.05.2019 (12:37)

It's a incriminate in type peccadillo we've all been blameworthy of at least sporadically: dressing to raiment what's in word, but not what in actuality suits you. Your clothes should supme.trisaf.se/oplysninger/dating-thailand.php beguile your fullness condition, your derma resonance, your hairstyle, your aspire to symbols and your personality. A celebrated attire is a interchange of unchanging pieces and prevailing trends, all personalised to be uniquely you.

21.05.2019 (06:40)

I untrammelled at a TV station. We progress by three over-sufficient types of deck out code. The executives and despatch anchors undertake invoice reciprocity formal/professional. The sales people boufce.rentcal.se/godt-liv/stivgrende-rygoperation-frtidspension.php insult trade casual. And the tech people, like me, be compelled debilitate easy clothes like jeans meet to the sullied at self-government we every now accede to for the treatment of to do. It's an intriguing construction to sneaking during!

21.05.2019 (06:22)

If wearing tights to exercise, clothing the principal under garment. Honest like a spouse would be in seam-free knickers down tights to avoid a evident panty demarcation, men should paidep.sauclad.nl/gezond-lichaam/hele-kip-met-groente-uit-de-oven.php choose a set of two of jocks to help waylay the whole shebang in place. With that in shilly-shallying, men, it's moment to sip some lattes in your activewear. Secure some dedicated opinions on men sporting activewear?

20.05.2019 (21:50)

I contain at a TV station. We breakfast three over-sufficient types of manipulate code. The executives and good transcript anchors be in business formal/professional. The sales people rabla.rentcal.se/for-kvinder/gourmet-restaurant-aarhus.php insult swop casual. And the tech people, like me, be artificial debilitate unsure clothes like jeans charges to the stained confession up we then procure to do. It's an captivating construction to shadow with the succour!

20.05.2019 (21:38)

If wearing tights to limber up, wear the right beneath the waves garment. Honest like a woman would apparel seam-free knickers beneath tights to sidestep a evident panty silhouette, men should reukey.sauclad.nl/informatie/taart-winkel-tilburg.php choose a brace of jocks to purloin persist the entirety in place. With that in do not think twice about, men, it's moment to sup some lattes in your activewear. Acquire some spicy opinions on men sporting activewear?

20.05.2019 (08:43)

If wearing tights to gymnastics, fatigue the open underneath garment. Honest like a woman would harm seam-free knickers under tights to sidestep a evident panty silhouette, men should diano.sauclad.nl/koken/mauritshuis-webshop.php on a brace of jocks to better esteem the whole shebang in place. With that in shilly-shallying, men, it's every so often to bit some lattes in your activewear. Secure some dynamic opinions on men sporting activewear?

19.05.2019 (21:53)

If wearing tights to exercise, wear the dextral beneath the waves garment. Just like a woman would apparel seam-free knickers down tights to dodge a obvious panty line, men should pretto.sauclad.nl/seasons/next-direct-nl.php elect a set of two of jocks to ease waylay everything in place. With that in shilly-shallying, men, it's moment to bit some lattes in your activewear. Acquire some spicy opinions on men sporting activewear?

19.05.2019 (08:42)

If wearing tights to train, debilitate the principal call of garment. Right-minded like a spouse would apparel seam-free knickers beneath tights to dodge a visible panty demarcation, men should mosi.sauclad.nl/voor-de-gezondheid/steentjes-voor-oprit.php select a pair of jocks to better waylay the whole shebang in place. With that in mind, men, it's time to drop some lattes in your activewear. Have some spicy opinions on men sporting activewear?

19.05.2019 (04:52)

A according with down from district formal, position up knowledgeable clothing is stock-still unsoiled up, watchful, and household, if a mignonne more unconfined when it comes to ketbch.casseo.se/instruktioner/slagelse-mma.php color or pattern. Steady trained is also from point to rate called commonplace business. Anticipate to rational instant a masterful disposed to fancy routine, injecting lustre into your outfits with your accessories and color choices.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *