25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

06.12.2023 (18:56)

https://www.tumblr.com/blog/rent-a-car-tbilisi

07.11.2022 (22:45)

iHerb discount code | 35% Off November >> https://code-herb.com/

18.10.2022 (23:51)

Bravo, this brilliant phrase is necessary just by the way

02.03.2013 (11:27)

Jak říká jedno známé moudro počítačových odborníků: uživatele dělíme pouze na 2 základní skupiny. Ty, kteří o svá data už přišly a ty, které to teprve čeká.

03.01.2013 (12:48)

před chvílí se mi povedlo nějakým zbůsobem něco udělat s pamětovou SDkartou, byla plná fotek a já když jí ted vložím do čtečky, chce jí to automaticky zformátovat,existuje nějaký program nebo způsob jak fotky z karty zachránit? Mám tam asi tisíc fotek :-( . Stáhla jsem si asi 4 programy, ale žádný mi nepomohl. Už fakt nevím, co s tím.

26.11.2012 (20:05)

Já mám dobrou zkušenost s placeným programem File scavenger. Vygeneruje tree vadného disku a dá vám vybrat co chcete odkopírovat. Cena není nijak závratná. Vřele doporučuji.

26.10.2012 (18:20)

Me pomohl program Aid files rescue, sice placeny ale efektivni, tedka taky zalohuji:)))

26.10.2012 (15:44)

Asi nezapadnu do rodiny - já ještě o data nepřišel ;-) . Ale někollikrát jsem zachraňoval data známým a pokaždé s GetDataBack, jak píše Petr. To ale byly doby FAT a NTFS... Dnes už by asi bylo potřeba hledat znovu..?

26.10.2012 (07:06)

Dobrý den Michale, z toho si nic nedělejte, tím si musel prosít snad každý, kdo má PC a ukládá svoje data. Já měl bohužel smůlu, že mi do domu uhodil blesk a nepomohlo nic, žádné ochrany ani UPS. Přišel jsem o celoroční práci a nemalé finanční prostředky. V současné době zálohuji na externí disky, které mám uloženy v kopii mimo dům, asi nejjistější řešení. Přeji hezký de, Zdeněk.

25.10.2012 (22:16)

Hehe zname moc dobre, stalo se mi to loni a tera bylo v riti. Pomohl Paragon Partition Magic - doporucuju!!! Sem si rikal ze clanky nikde :-D

25.10.2012 (22:11)

Marťas, lépe čti:) já mám samo NAS od SYNOLOGY, ale debil jsem nechtěl kopírovat asi 1TB dat a rovnou si tam dal SSD. Mám ve stanici odkládací 3TB disk a ten jsem fyzicky před instalací odpojil, ale zapomněl jsem, že byl na soft RAID řadiči:( prostě za blbost se platí. Jinak SSD RAID je lahůdka, RAW a TIFF se otevírají luxusně rychle, práce jak má být. No nic, sem blbec ;-)

25.10.2012 (20:51)

:) co tak domácí NAS ? Podle mne v pracovni stanici nemá cenu zálohu řešit - ta má rychle zvládnout úpravy , uložení a zálohy nechávám na NASu. Démon na pozadí funguje spolehlivě. Jinak mně záhadně zkolabovaly ovladače USB - jak opravíš počitadlo bez myši a klávesnice? Ani v nouzovém režimu ? Díky starému ps2 rozhraní, myš jsem sháněl 2 dny :)

25.10.2012 (20:22)

Michale znam a uplne si dovedu predstavit to trapeni. Me pomohl onehdy soft GetDataBack, mohu doporucit. Od te doby taky zalohuju po kazde akci. PetrAdd comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *