31.08.2014

Pantanal 2017, opět do ráje zvířat

Na rok 2017 jsem připravil pro všechny milovníky fotografování v tropech, speciální foto expedici do zeleného a panenského Pantanalu. Jedná se o velmi náročnou a dlouho připravovanou fotografickou expedici, ze které si máte možnost dovézt velké množství opravdu exkluzivních a jedinečných záběrů, ze života divokého a nespoutaného Pantanalu.

Pantanal, neexistuje na světě místo, pro které by byl příznačnější název než "zelené". Pravidelně se zde střídá období sucha s několikaměsíčními dešti, kdy voda nestačí odtékat a rozlévá se do okolní krajiny. Vznikají tak tisíce jezer, jezírek, rybníčků a potoků. Velká část pralesa zmizí pod vodou a z hladiny tak vyčuhují pouze ostrůvky zeleně. Pokud sem zavítáte, zcela určitě uvidíte krokodýly, kapybaru, papoušky ara, mravenečníka, pásovce, tapíra a při trošce štěstí pak jaguára či dokonce královnu pralesa - anakondu. Pantanal, unikátní místo planety s enormní koncentrací zvířat, musí každý milovník fotografování alespoň jednou za život navštívit.
 
Po dlouhé a zralé úvaze, jsem zvolil cestu do jižního Pantanalu, protože leží 8 hodin jízdy terénním automobilem od poslední civilizace a 2 hodiny letu letadlem, od nejbližšího letiště. Nabízím Vám pobyt na ranči, v samotném panenském srdci Pantanalu, kam se lze po většinu roku dostat pouze malým dopravním letadlem. Ranč se nachází na obrovském pozemku uprostřed panenské přírody, kde existují ideální podmínky pro pozorování a fotografování divokých zvířat.
 
Kdy pojedeme do Pantanalu
Již po páté se vracím do krásné Brazílie a tentokráte bychom zvolili termín ke konci června, kdy bude vrcholit období sucha, všechna mláďata budou již vrostlá, bude nejnižší možný stav vody a tak budou ideální podmínky k fotografování. Důvod je snadný, koncentrace zvířat je v tomto období nejvyšší v roce, většina ptáků vyvádí v téhle době své mladé a díky nižší denní teplotě je možné mnohem častěji pozorovat většinu savců.
 
Na co se můžete těšit v Pantanalu

Fotografickou expedici do tropického Pantanalu, bych velmi rád doporučil každému, kdo se stal milovníkem divoké přírody, ve své nejryzejší podobě. Pantanal Vám nabídne úplně vše, na co je pomyslíte a ještě mnohem více. Na své si tu přijdou zejména milovníci ptačí říše, entomologové, botanici, přírodovědci, a zejména pak všichni fotografové. Fotografování se tu dá věnovat prakticky celý den, a protože se nacházíte uprostřed přírody, za kterou není nutné nikam daleko vyrážet, může se expedice účastnit téměř každý. Foto expedice v tropickém Pantanalu představuje doslova sen každého fotografa. Budete mít jedinečnou šanci spatřit vládce Pantanalu, skrytě žijícího jaguára, ale i další zajímavé savce, ptáky, plazy a obojživelníky. Přímo u vytržení tu budou zcela jistě milovníci makro fotografie, tolik života naleznete pouze tady, na rozhraní Amazonie a Pantanalu.
 
Ubytování v zeleném srdci tropického Pantanalu
Největší výhodou celého ranče je, že působí jako základna mnoha vědeckých týmů z celého světa a probíhají tu dlouholeté mezinárodní výzkumy, a to díky jedinečné izolaci celé oblasti. Momentálně tu probíhají výzkumy jaguárů, papoušků ara a týmy vědců tu provádějí dlouhodobé výzkumy vlivu civilizace na tamní křehký ekosystém. Další obrovskou výhodou je vysoce kvalifikovaný a odborný tým biologů, vědců a vlastních průvodců. Celé vedení ranče úzce spolupracuje s univerzitou v Sao Pauolo, kde mladí absolventi biologie skládají závěrečné zkoušky tady, přímo uprostřed zeleného Pantanalu. Máte tak unikátní možnost mít po ruce mladého a odborně školeného průvodce. Zároveň je Vám k plné dispozici několik místních zaměstnanců ranče, kteří tu žijí více jak 10 let a jejich znalosti jsou přímo obdivuhodné. Celý pobyt budou Vaše druhé oči a uši, což je vzhledem ke skrytému způsobu života některých zvířat naprosto neocenitelné.
 Celý ranč funguje na velmi jednoduchém principu. Máte tady k dispozici 24 hodin dva terénní automobily, několik lodí, koně, pozorovacích věže umístěné přímo u hnízd velkých papoušků ara, které jsou určeny jako mobilní základny pro vědecká pozorování a fotografování, pozorovací stanoviště u řeky, která protéká přímo rančem a u které je možné pozorovat vydry velké, kajmany, papoušky, kapybary, ledňáčky a všechny možné vodní ptáky. Ranč leží na břehu řeky a soustavy několika velkých jezer, kde v období hnízdění můžete spatřit desítky tisíc vodních ptáků, prostě ráj na zemi. Pro milovníky koní a kovbojského stylu života, máte jedinečnou možnost každý den zavítat do Pantanalu na koni a v doprovodu kovboje. Poslední možností je 24 hodinové rybaření, prostě ráj rybářů na zemi. Když Vás přestane bavit fotografování, stačí si jen několik metrů odběhnout k řece a celý den spokojeně rybařit.
 K vlastnímu ubytování slouží velmi luxusní ubytování v nové budově, která leží přímo u řeky a jezera. Vybavena je vlastní koupelnou, toaletou, klimatizací, satelitním internetem a elektrickými zásuvkami přímo na pokoji, velkou knihovnou, halou s koženými křesly, možnost využít všude po areálu přenosné a závěsné hamaky. Navíc je celá budova potažena moskytiérou, pro dokonalou ochranu před hmyzem. Samotným tématem je stravování, protože tady, přímo uprostřed zeleného pekla, se budete hostit jako králové. Všude, kam jen oko dohlédne, se pasou celý den „šťavnaté steaky“. Tolik zdravého a nechemického masa, jsem snad ještě nikdy v životě nesnědl.
Největší výhodu tady na ranči je, že se nemusíte bát o nic, ze svého drahého arzenálu, dokonce ani pokoje, auta a domy se tu nezamykají. Nejbližší civilizace je tak daleko, že naše drahá technika se celý den válela doslova venku, tak aby byla neustále připravená na blížící se akci. Budova ubytování je zasazena do volné přírody, proto bylo možné fotografovat prakticky z pokoje. Ráno se k budově stahují ptáci, savci a spousta hmyzu, stačí jen vykouknout z okna a můžete vesele fotografovat.
 
Co sebou vláčet a na co zapomeňte
S sebou toho budeme potřebovat opravdu málo, ale na druhou stranu, co si nepřivezete, to tady nekoupíte. Expedice neklade žádné přehnané nároky na oblečení, protože tady využijete pouze několik věcí, které můžete dokonale ušpinit. Pořád se budete válet někde v bahně a vodě a pro neustálé plazení na zemi, není třeba žádné speciální oblečení. Větší nároky jsou kladené na techniku, ale o tom si můžete dočíst v mých článcích. Podrobný a důkladný seznam věcí co sebou, obdržíte po přihlášení.

Termín fotografické expedice: 30. 6. – 10. 7. 2017
Počet účastníků foto expedice - 12 fotografů (aktuálně 4 volná místa)

(OBJEDNÁVKA: Formulář)

Vzhledem k velmi omezené nabídce ubytování a možnosti využití stopování jihoamerického jaguára je celkový počet osob omezen na 11 fotografů. Sledujte proto aktuální počet volných míst. Celý počet účastníků bude dokonale rozdělen tak, aby si všichni užili krásu tamní přírody. Nezapomeňte, že k dispozici pro 12 lidí, je několik lodí, aut, koní a dalšího personálu. Někdy se stane, že se třeba celé dny nemusíte s nikým vidět a můžete se oddávat fotografování celý den v úplné samotě.

Co dostanete za své peníze, co je a co není v ceně
Předpokládaná cena je něco okolo 120-140 tis. Přesně dle koupě letenek.

V ceně je zahrnuto letecká přeprava PRAHA – SAO PAOLO – CAMPO GRANDE a zpět, dále pozemní přeprava terénním automobilem z Campo Grande na ranč (dokonalý adrenalin, vůz se většinu cesty pohybuje v bahně a vodě!), luxusní a tím myslím opravdu luxusní (jiné tu ani není v okruhu několika set kilometrů) ubytování v kamenné budově s velkou knihovnou, kde si můžete půjčit velké množství knížek o přírodě, pokoje jsou vybavené vlastní koupelnou, toaletou, klimatizací, ventilátorem a satelitním internetem (WIFI po celém areálu!, považte, nejbližší civilizace je stovky kilometrů vzdálená). Stravování v podobě bohaté snídaně, brutálního obědu a šílené večeře (ach jo, to byly dobroty, steaky, ryby, kapybary, zmrzlina, zákusky, čokoláda…) formou bufetu ve velké společné jídelně. V ceně je neomezené množství nápojů, čerstvých vymačkaných džusů z ananasu, melounů a pomerančů, neomezené množství piva, dále je k dispozici studená voda z místního hlubokého vrtu (tak dobrou vodu jsem ještě nikde nepil, když bude mít dost plechovek koly a limonád, přijde jistě vhod). Neomezené služby průvodce, biologa a moje. K dispozici je prádelna za drobný poplatek, kde Vám každý den vyperou Vaše špinavé oblečení, a věřte mi, opravdu špinavé bude!. Dále pak neomezené použití automobilu, motorové lodě, kánoí, koní a rybářského vybavení. Jediné co není v ceně, je zdravotní pojištění, které přesto vřele doporučuji Vám všem. Celé oblast patří mezi několik málo oblastí v Brazílii, kde NENÍ MALÁRIE, a tak není potřeba žádné léky a očkování, kromě běžných cestovatelských očkování.

Vím, že pro někoho to může být příliš luxusu, ale jiné ubytování uprostřed zeleného Pantanalu prostě není. Velké množství nabídek lákajících do Pantanalu naleznete téměř všude, většinou se ale jedná pouze o severní část civilizovanějšího Pantanalu, kde potkáte denně velkou spoustu lidí a turistů na výletních lodích. Já se s Vámi vydám do panenské části Pantanalu, kam se většina lidí ani nedostane. Jedná se o luxusní ranč a vědeckou základnu zároveň, jedná se tak o zcela unikátní a jedinečné místo, které z České Republiky navštívilo pouze několik málo lidí a Vy máte tak jedinečnou možnost patřit mezi ně.

Důležitá poznámka:

nejsem cestovní kancelář, účastníci si hradí zajištění cesty, prodej letenky, rezervace a úhradu ubytování, apd., jedná se o společnou cestu kde se dělíme o společné náklady

 
Související články o Pantanalu:

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  31.8.2014

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious