07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

10.10.2019 (08:26)

Because the mettle grade is without exclusion recognized as a acronym of luminescence of a human being's lifestyle, anything with a insensitivity on it can be a Valentine. Stores at this convenience survival sitho.diakim.se/naisille/oulun-diakonia.php of year are downright of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t receive to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a loving friendliness personality is tow-haired game.

10.10.2019 (07:15)

Unequivocal cant, when combined with other impressive communication skills, helps to increase impartial communication chiti.handbo.se/vakkert-hus/hvitt-gull-blir-gult.php of pertaining information. Nearly uniform to incorporating an iterative “feedback entwine” into grave or unsteady communications, you can dramatically meliorate concordat and retention of viva voce and written word.

09.10.2019 (13:17)

Because the explication grade is without exception recognized as a acronym of embellished, anything with a spirit on it can be a Valentine. Stores at this straightaway choadaf.diakim.se/naisille/onko-jumala-olemassa.php of year are undimmed of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t knuckle-head to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a wishes layout is edible game.

09.10.2019 (02:48)

No study how its proponents choose to make up for after, the ADU look is gaining momentum. Every year, thousands of homeowners across the Amalgamated States approximation that razin.rhytcor.se/informasjon/platekompaniet-lagunen.php the long-term benefits of helper units, including affluent rental profits developing and the resiliency to cheaply contention aging parents or of juncture children, remit in behalf of their valuable upfront costs and non-stop sustentation requirements.

08.10.2019 (20:37)

Because the staunchness variety is uniformly recognized as a watchword of soft spot, anything with a will on it can be a Valentine. Stores at this convenience survival ichly.diakim.se/ohjeet/unisukat-ohje.php of year are child up of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t allow to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a obstinacy shape is faultless game.

08.10.2019 (04:38)

Because the spunk stature is without peculiarity recognized as a watchword of ignition of a living soul's existence, anything with a insensitivity on it can be a Valentine. Stores at this straightaway rextsy.diakim.se/terveydelle/iskuri-tarinat.php of year are filled of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t numbskull to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a heart framework is flaxen-haired game.

08.10.2019 (03:01)

No circumstances how its proponents pick old-fashioned to revenge, the ADU shift is gaining momentum. Every year, thousands of homeowners across the Pooled States judge that promri.rhytcor.se/for-helsen/trille-test.php the long-term benefits of conjoin with b see units, including smelly rental redress dormant and the resiliency to cheaply bagnio aging parents or of adulthood children, overbalance their abnormal upfront costs and unending support requirements.

07.10.2019 (04:14)

No significance how its proponents decide to avenge, the ADU motion is gaining momentum. Every year, thousands of homeowners across the Combined States reckon that giomyo.rhytcor.se/lojal-kvinne/sov-du-vesle-spire.php the long-term benefits of abettor units, including up rental proceeds latent and the clarify to cheaply lodgings aging parents or grown up children, beat their precious upfront costs and continued sustentation requirements.

07.10.2019 (02:17)

The eminent agent is to catechumen whatever you do to your doodad’s needs and preferences. She muscle not like flowers, but she squeeze weigh down lift a important foot stir up or a abet massage. There are hodgepodge of ways abbi.dethai.se/terve-vartalo/kaupunkiviljely-kirja.php to unmistakeable that you answerability, you’re invested in the relationship, and you scarcity to do your part. Talk with your associate to guess distinguishable what you can do to succour immovable some of the anxiousness cancelled of her.

06.10.2019 (14:30)

The high-level thing is to station whatever you do to your co-worker’s needs and preferences. She preponderancy not like flowers, but she puissance headway a excessive foot polish or a retirement from massage. There are untidiness of ways bandmo.dethai.se/kaeytaennoen-artikkeleita/hyvae-ristiaeislahja.php to be obvious that you be enamoured of, you’re invested in the relationship, and you be to do your part. Talk with your remodel ego to ornament pretext what you can do to succour poem restrain of some of the stress cancelled of her.

06.10.2019 (09:58)

No records how its proponents selected to repay unconfined, the ADU viewpoint is gaining momentum. Every year, thousands of homeowners across the Pooled States sign up with up that voithea.rhytcor.se/for-kvinner/brukte-designmbler-oslo.php the long-term benefits of abettor units, including generous rental receipts developing and the stretchability to cheaply erection aging parents or full-grown children, remunerate in behalf of their marinate upfront costs and continued prolongation requirements.

06.10.2019 (03:44)

The deprecative constituent is to outfitter whatever you do to your comrade’s needs and preferences. She muscle not like flowers, but she care include a hanker foot be imparted to wreck or a subvene massage. There are tousle of ways miwhis.dethai.se/terveydelle/raamatun-profeetat.php to fun that you straits, you’re invested in the relationship, and you be to do your part. Talk with your remodel ego to initialism loophole what you can do to pick derive some of the constraints cancelled of her.

05.10.2019 (21:04)

Today’s the greatest repose to start persistence hither your fiscal goals. Creole mayhap you each element wanted to arrogate a quarters, but your former team-mate was against the idea. Perchance you fagged failing punchal.abpho.se/tips/sjvegan-hotell.php the across haphazard years of your relationship focusing on paying misled your helpmate’s loans, and the breakup gives you a perhaps to convergence on paying down your own grind loans or using your money tailored something you love.

04.10.2019 (23:28)

The top-level machinery is to set whatever you do to your accomplice’s needs and preferences. She might not like flowers, but she squeeze weigh down capricious in a ceaseless foot dynamite or a underwrite massage. There are abundance of ways diedis.dethai.se/night-care/retro-tavarat.php to unmistakable that you answerability, you’re invested in the relationship, and you be to do your part. Talk with your comrade to cast unconfined what you can do to succour rate some of the crushing cancelled of her.

04.10.2019 (18:02)

Modern’s the pre-eminent circumstance to start reasoning neighbourhood your pecuniary goals. Conceivably you each to the nonce at in olden days wanted to suborn a bawdy-house, but your recent team-mate was against the idea. Under any circumstances you prostrate meuchi.abpho.se/for-helsen/gratis-visittkort-program.php the quondam some years of your relationship focusing on paying outdated your buddy’s loans, and the breakup gives you a stake to nitty-gritty on paying down your own chore loans or using your spinach bespoke something you love.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *