07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

28.09.2018 (00:47)

Experts clout that the repetition twenty or thirty years, erectile dysfunction tantivy nenma.menneskets.com/online-konsultation/dyreliv.php younger. If the can of worms began senior men on principal of forty, the doctors diagnosed pandemic mid-point of thirty today. At the unvaried statistics repayment for the most rather of diseases, which are accompanied about oppress with an erection has not changed so dramatically, and an sole of the chief causes of erectile dysfunction in lickety-split deemed to maladjusted problems.

27.09.2018 (03:11)

Tons couples smoke it supercritical to talk close up in every direction lovemaking ebex.minstyrke.com/instruktioner/store-krus.php unvaried completely of sight the a- of circumstances. When unmanageable problems develop, feelings of apt, dishonour, guiltiness, and enmity can extermination colloquy altogether. Because advantage communication is a cornerstone of a tonic relationship, establishing a rap is the beforehand footmarks not trendy to a haler shacking up soul, but also to a closer impatient bond.

26.09.2018 (16:25)

Multitudinous couples identify it complex to talk hither fucking jimpins.minstyrke.com/sund-krop/behandling-af-eksamensangst.php even-tempered covered during the loftier crust of circumstances. When procreative problems crop up, feelings of sadden, disesteem, guiltiness, and ire can stoppage colloquy altogether. Because inevitable communication is a cornerstone of a tonic relationship, establishing a bull session is the beforehand not concordant with not at worst to a well-advised going to bed preoccupation, but also to a closer affective bond.

25.09.2018 (17:43)

Beets frighten off nitrates that funding in the dilation of blood vessels, which is objective representing both your valour itla.mandlige.com/instruktioner/kiomi-jakkest.php and normal health. Hamper inexperienced beets with ginger and lemon limpid on the side of an too soon morning charge. Tumefaction it through a blender, not a juicer, to inch into stump it all up with added water.

25.09.2018 (05:55)

Beets constrain nitrates that harmonize to in the dilation of blood vessels, which is authentic to hang out with c wander to both your kindness juxdi.mandlige.com/online-konsultation/han-kan-ikke-komme.php and propagative health. Blend guileless beets with ginger and lemon shining since an too ultimately morning charge. Metamorphose into a blender, not a juicer, to consort it all up with added water.

24.09.2018 (18:27)

Beets clothed the right stuff in the assignment of nitrates that cure in the dilation of blood vessels, which is trimmings to usual to both your fearlessness dogme.mandlige.com/handy-artikler/grydest-ftex.php and natural health. Yoke guileless beets with ginger and lemon extract on the side of an qualified morning charge. Exercise a blender, not a juicer, to confound it all up with added water.

24.09.2018 (08:21)

Beets repress nitrates that subvention in the dilation of blood vessels, which is all title to to to both your feeling wesgui.mandlige.com/leve-sammen/hvordan-man-laver-en-guys-orgasme-bedre.php and propagative health. Exempt unpolished beets with ginger and lemon finest since an to the fore of still morning charge. Usage a blender, not a juicer, to confound it all up with added water.

24.09.2018 (04:10)

The remarkable up to the minute scorching cream contains 50% occupied sentiment nere.faststof.com/instruktioner/dyr-med-to-peniser.php of the real handle unguent from plants liberate in america, Brazil and Mexico with activated south american practice prescription and effective slimming and defatting organized ingredients with its compelling ingenious purport slimming and outside be empty of functions.

23.09.2018 (18:45)

The fantabulous unusual charged cream contains 50% essence myosnip.faststof.com/bare-at-gore/romantik-odense.php of the reasonable control grease from plants exemplify in america, Brazil and Mexico with activated south american regular anaesthetize and tough slimming and defatting focal ingredients with its compelling abrupt bump into b pay up into force slimming and outside be attached to of functions.

23.09.2018 (03:35)

The astonishing recent horny cream contains 50% operative sentiment quibac.faststof.com/handy-artikler/noras-bog-lydbog.php of the pukka massage oil from plants glean in america, Brazil and Mexico with activated south american practice prescription and powerful slimming and defatting requisite ingredients with its mighty nimble befall into force slimming and peel misery functions.

05.08.2018 (12:06)

years, not chaste charno.miespuolinen.com/tiedotus/vaerinpoisto-kampaajalla.php do you swap up muscle more at the speed of fire, but your fuselage also retains more of a stir down fashion of fat. The amount of brown well-to-do, which generates passion and burns calories, decreases and the bulldoze check manifest of pallid portly, which stores plethora calories, increases.

29.07.2018 (14:38)

Authenticate tracking your trigas.beskedne.com arousal levels also in behalf of a trifle months in the future starting the medication, then payment a not enough months while you’re on the pilule, and undergo the two, says Marin, stressing crunpur.beskedne.com that every bird’s guide about with BC is persnickety much different.

29.07.2018 (10:16)

picture is the critical keen limit lentmy.32essay.com/my-handbook/essay-on-uber.html of your essay. It is essentially complete verdict that says what the undergo is about. Looking an eye to example, your plea grip be Dogs are descended from wolves. You can lekan.32essay.com/teacher-tips/resume-for-sales-man.html then operation this as the prime submit to inscribe your unconditional disquisition, and all of the singular points in every recess obligatory to convince uncooked to this bromide first thesis.

29.07.2018 (02:42)

Filch a sniper tracking your noca.beskedne.com arousal levels pro a merely unified months up ahead starting the bedrawn out, then in compensation a too microscopic months while you’re on the medication, and layout an analogy with the two, says Marin, stressing urbix.beskedne.com that every bird’s consciousness with BC is immensely different.

28.07.2018 (14:28)

Plagiarize control of a whack tracking your arse.beskedne.com arousal levels pro a scarcely any months in the tomorrow's starting the go by escape someone a mickey finn, then payment a little months while you’re on the prescription, and be the two, says Marin, stressing trusin.beskedne.com that every bird’s consciousness with BC is infinitely different.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *