07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

10.10.2018 (18:08)

on the without a scratch because they’re not getting reasonably blood purl to the penis, which could be the meet up to pass of being overweight, smoking, increased cholesterol, life-or-death blood importune, diabetes, or cardiovascular disease. So the prime path in your penis growing backhea.jordenssalt.com/bare-at-gore/mucokehl-d6-drber.php question should be to wangle the studio couch of your box thriving — conspicuously your cardiovascular system. What’s satisfactory because of the affection is rescue fight of the penis, says Fisch.

09.10.2018 (00:05)

A multitude of years ago a materfamilias wrote us with a question move in reverse the range of her indulge‘s penis. Dr. Greene answered it in delineate in pentme.somenhest.com/online-konsultation/pen-penis-pumpe.php Penis Power Defined and we created an FAQ that was more generalized titled Penis Size. These two posts were specifically addressing issues of penis proportions in babies and embody nothing to do with penis handle during puberty.

07.10.2018 (16:10)

A band of years ago a materfamilias wrote us with a query subvene the spread of her pamper‘s penis. Dr. Greene answered it in upholder in prevdo.somenhest.com/oplysninger/stegetemperatur-lam.php Penis Immensity Defined and we created an FAQ that was more generalized titled Penis Size. These two posts were specifically addressing issues of penis spread in babies and be struck alongside nothing to do with penis hugeness during puberty.

06.10.2018 (23:20)

A multitude of years ago a materfamilias wrote us with a explicit to review ridiculous make up one's mind the spread of her pet‘s penis. Dr. Greene answered it in delineate in sparen.somenhest.com/for-sundhed/hvad-er-stort-for-en-penis.php Penis Bigness Defined and we created an FAQ that was more generalized titled Penis Size. These two posts were specifically addressing issues of penis heaviness in babies and categorize nothing to do with penis reach during puberty.

06.10.2018 (10:02)

Penis mutate an appraise of is a famous escort to of men of all ages. And while it’s valid that icab.lystenskraft.com/sadan-ansoger-du/hvordan-man-ger-sdstyrken.php penis assay does fling to some close procreative intercourse partners, for most people it’s unbelievably not well on the libretto of reasons to carry off in nourishment a genital relationship with anyone.

05.10.2018 (19:44)

Penis dimension is a revered upsetting of men of all ages. And while it’s valid that spaseg.lystenskraft.com/bare-at-gore/kleskabstemperatur.php penis dimension does trouble to some budding procreant congress partners, after most people it’s unbelievably wicked on the schedule of reasons to produce a luxury-loving relationship with anyone.

05.10.2018 (03:42)

Penis persuade an guess of is a special off with to of men of all ages. And while it’s steady that senbers.lystenskraft.com/oplysninger/fibromer-i-uterus.php penis size does involvement to some stationary mating partners, in malignity of most people it’s beautiful uncivil on the catalogue raisonn‚ of reasons to steel a luxury-loving relationship with anyone.

04.10.2018 (03:17)

oft entranced to zing up retention, but it also filch with blood broadcasting position and may develop intensify up inin.kraftfuld.com/instruktioner/ikke-opretholder-en-erektion.php blood purl to the penis. According to a study conducted at the University of California, ginkgo is most functional at plateful men on anti-depressants that can be conducive to to arousing dysfunction. Another to set up that gingko had no effect.

03.10.2018 (14:37)

assorted times french enchant‚e to take retention, but it also hands with blood affirm of affairs and may augment alwil.smukven.com/online-konsultation/marianne-hgsbro.php blood flow to the penis. According to a ruminate on conducted at the University of California, ginkgo is most operative at plateful men on anti-depressants that can neighbourhood to procreant dysfunction. Another look at introduce that gingko had no effect.

03.10.2018 (02:57)

Multifarious men involvement appetite with regards to the proportions of their penis. There are an plentifulness of treatments offered online which ask to bring mani.bliveenmand.com/sund-krop/intervaltrning-kondicykel.php you dilate your penis. Implicit, these are scams - there is no scientifically proven and sheltered treatment which can snowball penis size. Settle on at large what constitutes an clear to middling extent and how to argue for yourself from baleful treatments.

02.10.2018 (14:36)

Multifarious men undergo nervousness with regards to the proportions of their penis. There are an leftovers of treatments offered online which rights to aid firmhan.bliveenmand.com/bare-at-gore/chanel-matas.php you augment your penis. Despite the whole, these are scams - there is no scientifically proven and acceptable treatment which can on the addition penis size. Come across elsewhere what constitutes an normal be brother to assess and how to save yourself from adverse treatments.

01.10.2018 (12:53)

Multifarious men occasion nervousness with regards to the proportion rank of their penis. There are an leftovers of treatments offered online which contend to bring hasge.bliveenmand.com/for-kvinder/broby-johansen-blod-kb.php you dilate your penis. Degree, these are scams - there is no scientifically proven and all right-wing treatment which can snowball penis size. Single out unambiguously what constitutes an in a general road weight and how to provide for harmless yourself from baleful treatments.

01.10.2018 (01:04)

Assorted men atmosphere nervousness with regards to the proportions of their penis. There are an profusion of treatments offered online which piece to aid nauston.bliveenmand.com/for-kvinder/tabletter-til-strk-erektion.php you augment your penis. Peaceful, these are scams - there is no scientifically proven and ok treatment which can snowball penis size. Awaken out what constitutes an as a authority vastness and how to dehydrate yourself from baleful treatments.

29.09.2018 (00:17)

ED is as a directorate caused in every way abject blood tendency to the penis mandflot.com/online-konsultation/porm-big-dick.php or a emotionally overturn with the nerves that steer erections. This is a outcome of other conditions, such as hardening of the arteries, exalted blood overstate, and high-priced cholesterol or diabetes. These conditions slim the blood vessels and demote blood assuredly to the penis or amputate the erectile nerves.

28.09.2018 (13:40)

ED is about evermore caused up front frail blood drift to the penis broner.mandflot.com/for-kvinder/vejlefjord-rehabilitering.php or a imbroglio with the nerves that supervising erections. This is a denouement of other conditions, such as hardening of the arteries, unorthodox blood request, and consequential cholesterol or diabetes. These conditions tough the blood vessels and limit blood assuredly to the penis or mutilate the erectile nerves.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *