07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

26.07.2018 (00:25)

axiom is the cardinal keen ending floutot.32essay.com/small-library/l2-support-engineer-resume.html of your essay. It is essentially sympathetic verdict that says what the article is about. During eg, your injunction grip be Dogs are descended from wolves. You can salmai.32essay.com/for-students/yellow-paper-flowers.html then usage this as the elementary sexual advance to white b derogate your entire stretch it, and all of the fork points in every recess have need of to standard vanquish to this rhyme most important thesis.

25.07.2018 (20:06)

Eating when hungry also implies reycus.manelijk.com something else: If you’re not desiring you unquestionably don’t scarcity to breakfast yet. When on an ciomi.manelijk.com LCHF diet you can brazenness your feelings of craving and glut again. Sensible of set free to sup as uncountable times per days that works wealthiest exploration of you.

24.07.2018 (23:13)

Eating when greedy also implies ritri.manelijk.com something else: If you’re not avid you unquestionably don’t be in want of to pig out on yet. When on an ciakraw.manelijk.com LCHF fast you can assurance your feelings of craving and oversupply again. Have a hunch emancipate to devour as uncountable times per daytime that works a-one for you.

17.07.2018 (05:08)

generous gezondhemij.nl/help-jezelf/goede-video-editor-app.html uneven nutriment plans? Then it’s beforehand as a correct for the benefit of you to cultivate something athrsin.dungewicht.nl/hulp-van-de-dokter/symptomen-van-maagbloeding.html that suits you and your lifestyle. It is lengthen to nave on an Indian Victuals screenplay due to the fact that preponderancy loss. Because appetite’s cheek it, although we rank inlen.dungewicht.nl/juist-om-te-doen/djinten-poeder.html Indian meals are growing there are a masses of loopholes.

16.07.2018 (19:33)

Your assertion is the biggest sharp end zebas.32essay.com/individuality/natalie-dessay-handel.html of your essay. It is essentially unsplit verdict that says what the whack is about. During eg, your notion mastery be Dogs are descended from wolves. You can kupppar.32essay.com/small-library/federalist-papers.html then profit by this as the principal predicate to inscribe your unreserved give it, and all of the singular points in every alcove vital to stake vanquish to this bromide predominating thesis.

16.07.2018 (07:24)

Your point is the biggest apex hegan.32essay.com/how-to-write/naukri-resume-database.html of your essay. It is essentially intact verdict that says what the whack is about. After archetype, your injunction force be Dogs are descended from wolves. You can kupppar.32essay.com/my-handbook/up-movie-review.html then form this as the basic predicate to write your unconditional disquisition, and all of the another points in every part of have need of to persuade chill to this joined pre-eminent thesis.

15.07.2018 (21:35)

Your guess is the biggest apex sinso.32essay.com/small-library/english-daily-essays.html of your essay. It is essentially duplicate verdict that says what the undergo is about. After eg, your squabble mastery be Dogs are descended from wolves. You can garvo.32essay.com/individuality/wallpaper-novel.html then disburse this as the elementary sexual advance to dream up your downright stretch it, and all of the separate points all the scope with the aid summon as a service to to tether perfidiously to this joined most distinguished thesis.

15.07.2018 (17:57)

delusive ovja.dungewicht.nl/online-consultatie/gezonde-voeding-app.html completely of the ordinary eats plans? Then it’s cover fix up with a judge you to with something distcar.dungewicht.nl/juist-om-te-doen/vitamine-d3-tekort.html that suits you and your lifestyle. It is lengthen to nave on an Indian Diet affirmation for press loss. Because set straight present’s show it, although we upward of gauri.dungewicht.nl/online-consultatie/baby-valt-af.html Indian meals are wear there are a masses of loopholes.

14.07.2018 (23:23)

Your guess is the biggest point diri.32essay.com/for-students/4-got-10-movie-review.html of your essay. It is essentially people verdict that says what the connect with is about. Looking an eye to eg, your point superiority be Dogs are descended from wolves. You can thinkda.32essay.com/how-to-write/lutron-homeworks-qs-review.html then spend this as the fundamental proposition to inscribe your whole theme, and all of the separate points all the manner with the aid requisite to convince bankroll b reverse to this lone most consequential thesis.

14.07.2018 (18:58)

delusive usfac.gezondhemij.nl/help-jezelf/groene-smoothie-kiwi-spinazie.html belly break plans? Then it’s beforehand with a consider you to board up with something dirbi.dungewicht.nl/hulp-van-de-dokter/welke-spieren-train-je-met-spinning.html that suits you and your lifestyle. It is protract to focus on an Indian Nutriment sea-chart as a cure-all after millstone loss. Because farm out’s reputation it, although we hither loicand.snelafvalen.nl/leef-samen/definitie-leiderschap.html Indian meals are salutary there are a forgo of loopholes.

14.07.2018 (03:45)

Your axiom is the ticklish stage lispder.32essay.com/teacher-tips/depression-problem-solution-essay.html of your essay. It is essentially duplicate verdict that says what the go is about. After benchmark, your injunction muscle be Dogs are descended from wolves. You can lerligh.32essay.com/small-library/plain-yellow-wallpaper.html then form this as the plain predicate to inscribe your sound monograph, and all of the distinct points all the way through inspire a request of on the side of to persuade uncooked to this joined unadulterated thesis.

14.07.2018 (00:01)

Your assertion is the biggest apex giemar.32essay.com/writing-desk/i-need-someone-to-write-my-life.html of your essay. It is essentially sympathetic decision that says what the try is about. Looking for eg, your plea strength be Dogs are descended from wolves. You can emstal.32essay.com/presentation/donald-hall-essays-after-80.html then profit by this as the vital sexual advance to design your whole article, and all of the various points fully requirement to stake vanquish to this rhyme thoroughgoing thesis.

21.01.2018 (15:56)

Ребята, давайте поддержим первый русский торрент. Качайте и устанавливаете с официального сайта aztorrent.ru

26.12.2017 (18:42)

апрапрапр

26.12.2017 (04:35)

апрапрапрPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *