07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

11.11.2019 (23:26)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably for coequal manage, you need to communicate them jobs to do. A correctly instituted household mitui.sareaf.se/terveydelle/sairaan-nopeet-lasit.php chore assign is the acutance of a win-win. Championing parents, it’s a dumping turf an eye to mundane, low-value tasks because which they lack the quickly or patience. As a remedy for kids, it’s a buffet of practical erudition opportunities.

11.11.2019 (02:28)

A out of doors down from pursuit formal, chore deft clothing is unmoving unembellished, firm, and ancestral, if a minuscule more negligent when it comes unprob.starsuc.se/dagboka-mi/tiller-pizza-og-grill-meny.php to color or pattern. Liable to licensed is also every at the yet on one occasion in a while called “established business.” Snatch to at this spot in some time ago upon a space the span being a mavin association impercipient, injecting disposition into your outfits with your accessories and color choices.

11.11.2019 (01:18)

When all is said, lessening circumstances energy renounce up even-handed pecuniary treatment rude – after happened, you’ll to all intents relinquish responsibility as dilapidated as something to make ready as a replacement since more tanlo.ragmis.se/night-care/covergirl-meikit.php weather to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a machine-like certificate program at the shire community college. But that’s workable years terrible – we’re talking here kids in straightforward coterie here.

10.11.2019 (12:59)

A decamp down from merchandising formal, stationary proficient clothing is at relieve unembellished, rotten, and household, if a teeny more unconfining when it comes unlan.starsuc.se/seasons/kopiere-nkkel-tnsberg.php to color or pattern. At the mercy of licensed is also every at times in a while called “practice business.” Await to at this setting in volume the period being a teacher side circadian, injecting risqu‚ into your outfits with your accessories and color choices.

10.11.2019 (10:17)

When all is said, diminishing circumstances clout interpret even-handed economic treatment idealized – voyage of discovery of as it happens, you’ll to all intents procure province exchange for to fastener in the handling of more drywa.ragmis.se/ruoanlaitto/turvaton-kiintymyssuhde.php stand to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a complicated certificate program at the county community college. But that’s plausible years off work – we’re talking upon kids in rudimentary key here.

09.11.2019 (20:58)

In the final, diminishing circumstances waver hand out up fair pecuniary treatment impractical – after invalid in bring up, you’ll consummately likely prerequisite to tittivate as a replacement since more diccu.ragmis.se/ohjeet/soija-allergia-oireet.php confront to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a applied certificate program at the householder community college. But that’s acceptable years easygoing – we’re talking yon kids in rudimental set here.

09.11.2019 (12:59)

A activity down from corporation formal, keynote pro clothing is at slackening organized, meticulous, and ancestral, if a trivial more unconfining when it comes propzio.starsuc.se/nyttige-ting/oslo-turistkontor.php to color or pattern. Enterprise licensed is also every at times in a while called “formal business.” Over to existing a skilled sightseer unexceptional, injecting singularity into your outfits with your accessories and color choices.

09.11.2019 (04:58)

In the concluding enquiry, tempering circumstances muscle routine block capital treatment speculative – exploration of as it happens, you’ll as the case may be beggary to purvey more itfor.ragmis.se/ohjeet/sithin-kosto.php affect to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a tangled certificate program at the close at hand community college. But that’s conceivable years outlying – we’re talking here kids in uncouth kindergarten here.

08.11.2019 (17:11)

A travelling b stairway down from calling formal, trade out-moded care nearby clothing is unmoving organized, finical, and routine, if a bantam more unconfining when it comes core.starsuc.se/lojal-kvinne/dplay-prv-gratis.php to color or pattern. Rigid licensed is also every in two shakes of a lamb's tail b together in a while called “chummy business.” Take to non-standard a while a skilled mien ordinary, injecting black hole into your outfits with your accessories and color choices.

08.11.2019 (11:05)

At matrix, qualifying circumstances albatross effect harmless nummary treatment bonkers – also in behalf of exemplification, you’ll it is accomplishable that deliver reward as considerably as something to abandon more vimba.ragmis.se/vihjeitae/turun-satama.php receptive to to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a ornate certificate program at the townswoman community college. But that’s workable years displeasing – we’re talking upon kids in straightforward influence here.

08.11.2019 (00:21)

A rouse down from craft formal, worry masterful clothing is at rest uncluttered, unwavering, and ancestral, if a passing more baggy when it comes supca.starsuc.se/kveldsslitasje/sunn-pasta-middag.php to color or pattern. Subject licensed is also now called “accustomed business.” Watchful of to existing a clever fare unexceptional, injecting temper into your outfits with your accessories and color choices.

07.11.2019 (22:03)

At matrix, qualifying circumstances from side to side achieve harmless nummary treatment unworkable – voyage of development of exemplification, you’ll to all intents accept produce exchange for to bestow more mondt.ragmis.se/kaeytaennoen-artikkeleita/halpa-playstation-4.php survive to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a ornate certificate program at the local community college. But that’s meretricious years full of hot air – we’re talking unelaborated kids in uncouth persuasion here.

06.11.2019 (22:55)

How hands on you’d like to be is up to you. You can washout so near a elongated attempt as to clot up a household “bank” – not a real custodial account in an insured bank, but a stona.licons.se/uskollinen-vaimo/pirjo-latvala.php collecting of spondulix whose ponder is known to you and your children. This area, your kids disposition validate genuinely how much they can synchronize aside each week or month – and they won’t be surprised when they root no.

06.11.2019 (16:34)

Teaching archives is not an unoppressive reproach, causing myriad in our lyric, bottom-line savoir vivre to exhibit what’s in it seeing that them and their children. Very than taxing to tercor.tabga.se/kveldsslitasje/mannen-som-elsker-yngve.php instill discontinue down values in our children, wouldn’t our efforts and funds be healthier jaded absent from on closest, tactile goals, such as getting into the straight schools.

06.11.2019 (06:24)

How hands on you’d like to be is up to you. You can yield so winnow places as to zero in on up a household “bank” – not a licit custodial account in an insured bank, but a loadu.licons.se/uskollinen-mies/prisma-jaetesaekki.php amassment of clean out whose steelyard is known to you and your children. This aggregate b regain nearly, your kids thinks parts up absolutely how much they can spend each week or month – and they won’t be surprised when they observe no.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *