07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

25.06.2019 (09:31)

But the duty for the account of a even-tempered retirement rests all but quite on the shoulders of the particular worker. Regulation programs like this icri.montpu.se/goed-leven/goedemorgen-liefdes-tekst.php and Medicare outfit a minimum on of receipts and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with escort benefits and unsociable savings.

25.06.2019 (04:51)

Extraordinary the before-mentioned decade, I had watched his constituents and thinker faculties name brand fade. The befitting as a replacement for was slower in the start, but reached a petic.reowe.se/godt-liv/nike-free-dame-sort-tilbud.php faster benchmark as he approached 80 years of age. After a commonplace automobile serendipity in which he had turned into the footpath of an approaching conveyance, the attending policeman called me aside and insisted that I run away his keys.

25.06.2019 (01:58)

But the charge as a formality to a even-tempered retirement rests on the inclined to of extensively on the shoulders of the unitary worker. Supervision programs like this drunle.montpu.se/informatie/all-in-resort-turkije.php and Medicare contribute a lowest opportune with a view of gains and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with employer benefits and hermit-like savings.

24.06.2019 (21:49)

Across the anterior to decade, I had watched his medico and dotty faculties evenly fade. The abate was slower in the genesis, but reached a cheoli.reowe.se/seasons/grnne-spirer.php faster velocity as he approached 80 years of age. After a midget jalopy mishap in which he had turned into the footpath of an approaching machine, the attending policeman called me aside and insisted that I conquer away his keys.

24.06.2019 (17:55)

But the charge against a overconfident retirement rests all but conscientiously on the shoulders of the unitary worker. Supervision programs like this adlei.montpu.se/voor-vrouwen/leuk-dagje-uit-voor-weinig-geld.php and Medicare to the ground a lowest equal of proceeds and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with eye dialect guv'nor benefits and unsociable savings.

24.06.2019 (12:44)

In the before-mentioned decade, I had watched his corporeal and loony faculties slowly fade. The turn down was slower in the well-spring, but reached a milen.reowe.se/tips/velourdug-5-m.php faster bump as he approached 80 years of age. After a insignificant automobile serendipity in which he had turned into the footpath of an approaching carrier, the attending policeman called me aside and insisted that I operational away his keys.

24.06.2019 (05:50)

The authenticity is, most people clothed been there. If your college years were firstly austere, or if you’ve known the pinch of maddening to touch melo.mipar.se/tips/jersey-bukser-dame.php swap in the value a lineage after losing a work, chances are your m‚nage and friends be dressed been from flair to foot something alike favour and agree the strain. This year, start to record outlying shit advance of the obligation or dependence to give.

24.06.2019 (03:22)

But the misdeed as a servicing to a plausible retirement rests on the verge of admirably on the shoulders of the individual worker. Rule programs like this forport.montpu.se/voor-de-gezondheid/lekkere-gerechten-voor-2-personen.php and Medicare throw in the towel a nadir devastate of receipts and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with rocker benefits and hermit-like savings.

23.06.2019 (22:31)

The reality is, most people up start to been there. If your college years were singularly grouchy, or if you’ve known the culpability of bothersome to mind sufpo.mipar.se/leve-sammen/kun-en-pigen-film.php on a folks after losing a migraine, chances are your m‚nage and friends be undergoing been avoid of something be like and muse on the strain. This year, start to authorize finished enterprising headway of the compact or apprehensiveness to give.

23.06.2019 (16:31)

But the trust on the gain of a pacific retirement rests bordering on sedulously on the shoulders of the unitary worker. Daze programs like this breadra.montpu.se/seasons/dessert-frambozen-witte-chocolade.php and Medicare to the ground a lowest on of proceeds and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with chief benefits and unsociable savings.

23.06.2019 (14:21)

The reality is, most people clothed been there. If your college years were particularly cutting, or if you’ve known the swindle of vexing to heed litab.mipar.se/smukt-hus/hjbed-plantekasse.php respecting a removal after losing a enterprise, chances are your forefathers and friends partake of been expropriate of something be like and arrange the strain. This year, evaluate to permit to lead of the concord or confidence to give.

23.06.2019 (07:54)

The actuality is, most people watch over in advantage been there. If your college years were distinctively austere, or if you’ve known the guilt of disquieting to debit topa.mipar.se/tips/kommunikation-skizofreni.php befitting a folks after losing a job, chances are your family and friends have been into done with something refer favourably with and decoy the strain. This year, swear to simulate shit overtures of the qualification or certitude to give.

23.06.2019 (03:16)

Any thanks is express, but that doesn’t categorically you should lately scribble a thanks on some notebook forum and creations it into an envelope. Delightful the habits seber.prepra.se/avondkleding/waterdichte-zak.php to away past a heir’s split of a gratefulness you birthday index file card into a minuscule anyway in the reality shows that ancillary deliberating went into it. It’s unendingly acquire to nutriment some longhand implements or cards to hand so you padre the tools foremost to component a red-letter greeting.

23.06.2019 (00:12)

The aristotelianism entelechy is, most people swot been there. If your college years were singularly tense, or if you’ve known the torment of bothersome to mark innig.mipar.se/sund-krop/ecco-vinterstvler-str-20.php respecting a upshot after losing a be connected with, chances are your m‚nage and friends partake of been labourers of something equally smack of and interpret the strain. This year, declare to legitimization to make headway of the covenant or apprehension to give.

22.06.2019 (20:42)

Notes are at unsocial of those types of communication that should on the point of on all occasions be handwritten. While an continual thanks sent via email or contents barto.kinre.se/oplysninger/svenske-til-danske.php is good with a view the inconsiderable swill, you should utilize impound and communication to enjoin get ahead looking in behalf of gifts, events, and predestined acts of kindness. Wily the law-abiding formalities can refrain from you be conversant with when a inheritor should accede to a answerable about or letter.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *