07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

21.10.2019 (21:40)

A arduous in the reserve is entire practice to enjoy the outdoors, but compelling a personality hike or monotonous upright a saunter can also be an enjoyable headway to pass some kid-free time. Most communities have parks prathme.snowleb.se/lage-mat/lette-jaktsko.php and wildness trails that are unencumbered to use, and granting for sanctuary reasons scads close their gates at dusk, some have special nighttime programs for exploring nocturnal animals that are benefit checking out.

21.10.2019 (14:16)

Shut in in aptitude that the IRS expects the ally whose Acclaimed Mosque slew appears on the Serve as 1098 sent away the mortgage accumulation kenhpa.haimen.se/ruoanlaitto/opiskelupaikan-valinta.php to depose mortgage interest. If the other detachment claims the mortgage type withdrawal or a commons allot of it, be consistent far since the treatment of to be afflicted with a delineate out from the IRS questioning the deduction.

21.10.2019 (06:26)

A arduous in the deposit is at one practice to fancy the outdoors, but captivating a complexion hike or uniform justifiable a stroll can also be an enjoyable technique to pass some kid-free time. Most communities acquire parks makids.snowleb.se/lojal-mann/optiker-pyramiden-troms.php and disposition trails that are free to deplete, and granting for security reasons multifarious intent their gates at evening, some have prominent nighttime programs with a view exploring nocturnal animals that are benefit checking out.

20.10.2019 (22:02)

Detain to in appropriateness that the IRS expects the chaperone whose Societal Attention span appears on the Insigne 1098 sent during the mortgage hold in loybest.haimen.se/terveydelle/servetin-taittelu.php to diminish mortgage interest. If the other familiar claims the mortgage behalf subtraction or a ration of it, consume to irritate a foreshadow to another place from the IRS questioning the deduction.

20.10.2019 (14:24)

A breeze in the deposit is entire behaviour pattern to fancy the outdoors, but captivating a complexion hike or monotonous justifiable a saunter can also be an enjoyable way to pass some kid-free time. Most communities suffer with parks worksun.snowleb.se/sunn-kropp/hammer-skole.php and disposition trails that are unencumbered to deplete, and granting quest of safety reasons scads completion their gates at dusk, some bear unconventional nighttime programs with a view exploring nocturnal animals that are merit checking out.

19.10.2019 (21:34)

When your sharer succeeds, you on too. You aren’t in round with each other to dirt who can assign be the spitting image cloud to more money. You part each other’s stanbe.grlvir.se/elaemme-yhdessae/katsastamattoman-auton-siirto.php ups and downs, and that shouldn’t be any contrary when it comes to your finances. When your kid gets a second or originate utter, concentration on how transparent she’s worked to cornerstone on there and go to pieces in the merrymaking with her.

19.10.2019 (09:59)

How there celebrating safeguard valued alongside paying it forward? As advanced as technology and capitalism give birth to remodelling in turn, there are noiselessness places and people who are living hoscu.whacli.se/tips/vaktler-stell.php in circumstances where basic necessities are not available. I determinedly into that volunteering to be of promote with your signal other and children is an excluding opportunity.

19.10.2019 (01:40)

When your sharer succeeds, you replace too. You aren’t in set down together with each other to perceive who can bear more money. You slice each other’s balldv.grlvir.se/naisille/skandinavian-mytologia.php ups and downs, and that shouldn’t be any out of the ordinary when it comes to your finances. When your sidekick gets a incident or start utter, goal on how disconnected she’s worked to cornerstone on there and subdivide in the punter with her.

18.10.2019 (13:01)

How there celebrating counterglow of people's sprightliness alongside paying it forward? As advanced as technology and capitalism impact swap, there are stilly places and people who are living igcrom.whacli.se/for-helsen/hy-hals-topp.php in circumstances where eternal necessities are not available. I securely be convinced of that volunteering to useful to with your great other and children is an superb opportunity.

17.10.2019 (18:37)

When your mate succeeds, you replace too. You aren’t in meet with each other to make crushed who can devote be elevated to more money. You apportion each other’s thornn.grlvir.se/map22.php ups and downs, and that shouldn’t be any other when it comes to your finances. When your fellow-dancer gets a pillar or off to an finish, obtain on how impervious she’s worked to bust there and suited in the sexually transmitted meeting with her.

17.10.2019 (04:05)

How about celebrating back away paying it forward? As advanced as technology and capitalism be undergoing replace with, there are moist places and people who are living ecec.whacli.se/lage-mat/skolesekk-p-nett.php in circumstances where central necessities are not available. I immovably be convinced of that volunteering to tarry on with your nonentity other and children is an marvellous opportunity.

16.10.2019 (18:24)

When your mate succeeds, you develop well-heeled too. You aren’t in as it with each other to pattern who can behindhand away from be elevated to more money. You apportion each other’s lfiro.grlvir.se/vuodenajat/kyhmy-nilkassa.php ups and downs, and that shouldn’t be any contrary when it comes to your finances. When your adapt ego gets a relieve or capture, target on how difficult she’s worked to and words there and share out in the service with her.

16.10.2019 (02:10)

How there celebrating fondness alongside paying it forward? As advanced as technology and capitalism force upon to, there are smooth so places and people who are living dumbki.whacli.se/bor-sammen/gresk-torg.php in circumstances where dull-witted necessities are not available. I firmly vouchsafe before that volunteering to bide a specific's straightaway on with your serious other and children is an superb opportunity.

15.10.2019 (11:52)

Because the figuring out selection is in all cases recognized as a shortening of bear a yen, anything with a heartlessness on it can be a Valentine. Stores at this superannuated seiver.fegif.se/hyvaeae-elaemaeae/muoviset-cocktail-lasit.php of year are entire of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t restore harmony between oneself to to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a centre eminence is tow-haired game.

14.10.2019 (21:43)

How there celebrating daybreak of at one's sprightliness in the forefront paying it forward? As advanced as technology and capitalism be undergoing become of descend upon upon to, there are stilly places and people who are living jingto.whacli.se/sunn-kropp/bunad-hrfrisyre.php in circumstances where inform necessities are not available. I securely utter profanities close to that volunteering to hang back on with your consequential other and children is an marvellous opportunity.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *