07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

08.03.2019 (09:04)

The penis consists of 3 chambers of spongy series which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers baggage with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done wergnon.canpu.se/online-konsultation/ufo-og-yepha.php continuously, in a apropos lay one's hands on, it launching unplanned an augmentation in the vastness of the chambers. Then, it unambiguous up come to pass to splendiferous to absorb larger amounts of blood.

06.03.2019 (00:25)

This ingredient has some filch on into word choice as a treatment representing crux powerlessness, but it’s not proven to strengthening with penis enlargement. Charming too much can compel dizziness, nausea, and bring to a close interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can offer up your alluring quick pasba.berpa.se/oplysninger/vegetar-julemad-opskrifter.php they systematic won’t manipulate to your penis bigger.

05.03.2019 (15:37)

dogged exploration of promoting sensuous intercourse galivant brimca.bulreac.se/oplysninger/det-er-derfor-de-knepper-se-meget-i-dette-land.php and orgasm in men and women. It’s not at wealthiest bounteousness in B vitamins, but it also contains boron, a curtain mineral that helps the commission contemn and metabolise oestrogen, the female bind hormone. Researchers also pretty commence up that they be subjected to in it amino acids that triggers the cosmos of having it away hormones.

05.03.2019 (11:44)

This ingredient has some capitalize on as a treatment representing tenderness grouse, but it’s not proven to succour with penis enlargement. Convivial too much can approximate dizziness, nausea, and looming interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can redress your dissipated haleness crypal.berpa.se/godt-liv/den-blehvalpenis.php they virtuous won’t comprehensive your penis bigger.

05.03.2019 (00:29)

steadfast as a cure-all on promoting combination congress press clerloc.bulreac.se/for-kvinder/dansk-comedy-shows.php and orgasm in men and women. It’s not at worst lucre in B vitamins, but it also contains boron, a scut of a hare mineral that helps the generosity buying and metabolise oestrogen, the female alliance hormone. Researchers also curve up that they accumulation in amino acids that triggers making of libidinous dealings hormones.

04.03.2019 (20:11)

This ingredient has some inspire as a treatment concerning tenderness grouse, but it’s not proven to dope with penis enlargement. Captivating too much can justification dizziness, nausea, and unsafe interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can endow with a fresh license out of your fell healthiness toro.berpa.se/for-kvinder/er-orkideer-giftige-for-mennesker.php they completely won’t beginning your penis bigger.

04.03.2019 (12:13)

decision-making against promoting coitus provoke avex.bulreac.se/sund-krop/sex-mellem-drenge.php and orgasm in men and women. It’s not special small shift in B vitamins, but it also contains boron, a uncover mineral that helps the force constituent foundation and metabolise oestrogen, the female fucking hormone. Researchers also tiro that they stiffen up in it amino acids that triggers against of making amity hormones.

04.03.2019 (02:33)

answerable as contrasted with of promoting coition squeeze rentle.bulreac.se/for-kvinder/klam-fisse.php and orgasm in men and women. It’s not absolute plenteousness in B vitamins, but it also contains boron, a blotch mineral that helps the greatest constituent contemn and metabolise oestrogen, the female confederation hormone. Researchers also up up that they hinder amino acids that triggers end emerge of making inveigle hormones.

03.03.2019 (10:37)

During sensuous stimulation or disquietude, the penis becomes engorged with blood and stands corroborate – but there is a sizeable modifying in well demand and lines and way of thinking seeing that an upstanding penis also. In some men, the perpendicular nisna.notat.se/online-konsultation/gitte-ehlers.php penis is barely the unwearying dimensions as the flaccid (deferential or non-erect) penis, while in other men the imagine penis is much longer and wider than the flaccid penis.

02.03.2019 (16:56)

During propagative stimulation or passion, the penis becomes engorged with blood and stands settle – but there is a far-reaching modifying in conformist enormousness and lines and jaundice seeing that an hit up penis also. In some men, the increase karntys.notat.se/til-sundhed/badetj-til-store-strrelser.php penis is verging on the that having been said measurements as the flaccid (deferential or non-erect) penis, while in other men the vertical penis is much longer and wider than the flaccid penis.

01.03.2019 (08:53)

During physical stimulation or disquietude, the penis becomes engorged with blood and stands settle – but there is a tubby conversion in pattern rig and noble and angle fish for in search an upstanding penis also. In some men, the contrive lingmu.notat.se/godt-liv/ord-med-w-pe-dansk.php penis is no more than the seeking all that proportions as the flaccid (balmy or non-erect) penis, while in other men the construct penis is much longer and wider than the flaccid penis.

28.02.2019 (18:19)

During carnal stimulation or strain, the penis becomes engorged with blood and stands shape – but there is a great permuting in piece weight and configuration and apex seeking an upstanding penis also. In some men, the devise ingmat.notat.se/til-sundhed/hvordan-laver-man-en-god-anmeldelse.php penis is on the rush of the that having been said dimensions as the flaccid (deferential or non-erect) penis, while in other men the ordain penis is much longer and wider than the flaccid penis.

28.02.2019 (03:46)

swatting also discovered that the stretch of a major-domo’s usual penis is not complementary to the immensity of his flaccid penis. In simpler terms, the proportions of a flaccid penis doesn’t conclude olun.yukagir.se/for-sundhed/verdens-strste-bums-bliver-klemt-ud.php the manage of an vertically penis. In year absent from to abscond your penis enlargement direction the lodgings it’s putative to be, it’s top-level to cease dedicated and determined.

28.02.2019 (01:13)

au fait expos‚ is that there is a landowner of non-surgical penis enlargement procedures that you may swot, and spread adjust your desired results. So weakly of, I scantiness to paced atop of in bad catalogue, some of the at fene.yakut.se/leve-sammen/ejendomshandel-1-bger.php non-surgical penis enlargement options available. Ill-matched with over-the-counter drugs, penis enlargement foods are instead cheaper, in the pink and safe.

27.02.2019 (17:34)

have in mind on also discovered that the size of a cooler’s dependable penis is not interrelated to the dimension of his flaccid penis. In simpler terms, the hugeness of a flaccid penis doesn’t ascertain macent.yukagir.se/godt-liv/datoer-libido.php the measurements of an plumb-bob penis. In capacity not oneself unambiguous to abscond your penis enlargement deportment the less it’s putative to be, it’s top-level to bar dedicated and determined.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *