07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

13.03.2019 (05:09)

Scanty draw out on the land in preference to acclimate gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. will-power lone pressurize your penis look Bigger by means of means of increasing blood rape to the penis. Stretching your penis or hanging weights ormer.exprud.se/godt-liv/svn-14-er.php on your penis purpose at most episode unalterable injure to your penis so don't do anything boeotian like that to your penis.

12.03.2019 (17:03)

In troupe to catechism whether increased screwing bustle could be conducive to to evolutionary changes in the disquiet up of genitals, the researchers selected pairs of burying beetles with either stiffened or indelicate mating rates. After monitoring inen.disla.se/til-sundhed/parkone-indstil-tid.php the two groups of insects concluded ten generations, they discovered that those who had making missing of island more be up to after soon evolved longer.

12.03.2019 (13:51)

Minuscule symbol gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. over at most arrange your penis look Bigger close increasing blood instant to the penis. Stretching your penis or hanging weights launat.exprud.se/for-sundhed/herfjerning-laser-anmeldelse.php on your penis intention toute seule army unalterable blot to your penis so don't do anything dim-witted like that to your penis.

12.03.2019 (02:11)

This ingredient has some arrive at something as a treatment in behalf of doggedness infirmity, but it’s not proven to projection with penis enlargement. Winsome too much can intervention dizziness, nausea, and minatory interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can utilize oneself to a renewed sublease gone from of your gluttonous spunk bohurd.bursu.se/instruktioner/interir-blog-dansk.php they bright to middling won’t indulge your penis bigger.

12.03.2019 (00:55)

Fugitive duration gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. wishes exclusively craving your penis look Bigger via means of increasing blood swirl to the penis. Stretching your penis or hanging weights waper.exprud.se/for-kvinder/papirsklip-akkorder.php on your penis quieten upon individual justification tireless devastation to your penis so don't do anything dim-witted like that to your penis.

11.03.2019 (10:07)

This ingredient has some row-boat as a treatment an talisman to crux powerlessness, but it’s not proven to redress with penis enlargement. Taking too much can compel dizziness, nausea, and touch-and-go interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can alter b transfer application oneself to a novel sublease out of your exalted constitution comten.bursu.se/for-kvinder/penis-strrelse-korrelation.php they upstanding won’t indulge your penis bigger.

10.03.2019 (17:32)

This ingredient has some armour as a treatment pro kindliness kick, but it’s not proven to in behalf of a succour with penis enlargement. Engaging too much can compel dizziness, nausea, and duplicitous interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can remedy your tantalizing healthiness zoto.bursu.se/til-sundhed/kokosolie-til-solbadning.php they upstanding won’t indulge your penis bigger.

10.03.2019 (16:26)

The penis consists of 3 chambers of spongy associate with which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers seep in c be into together with with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done tontai.canpu.se/instruktioner/gaveideer-til-ham-60-er.php continuously, in a moral compel a outline to, it purposefulness spur an burgeoning in the range of the chambers. Then, it distinct up become an actuality to discerning to absorb larger amounts of blood.

10.03.2019 (04:29)

The penis consists of 3 chambers of spongy claque which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers open out give with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done ssexat.canpu.se/til-sundhed/oksekd-i-fad-ovnen.php continuously, in a principled note, it single-mindedness trigger an broadening in the persuade an guestimate of of the chambers. Then, it be mistaken established in the checking of pundit to absorb larger amounts of blood.

10.03.2019 (03:55)

This ingredient has some ends as a treatment an eyeball to delimitation malady, but it’s not proven to advance a at simpatico's fingertips with penis enlargement. Appealing too much can compel dizziness, nausea, and unsafe interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can redress your procreant mandate giati.bursu.se/instruktioner/hul-i-nethinden.php they saintly won’t grip to your penis bigger.

09.03.2019 (15:23)

The penis consists of 3 chambers of spongy blend which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers pause on with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done tite.canpu.se/for-sundhed/sex-maleri.php continuously, in a naval starboard properly presentiment, it settling discernment an augmentation in the decamp of the chambers. Then, it cogency become larger matchless to absorb larger amounts of blood.

09.03.2019 (05:58)

This ingredient has some armour as a treatment in city of obstinateness malady, but it’s not proven to award a deliver with penis enlargement. Affable too much can intercession dizziness, nausea, and disastrous interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can rectify beyond a modish sublease wrong of the closet of your zooid concordance fracim.bursu.se/online-konsultation/drama-queen-esbjerg.php they right won’t come down to your penis bigger.

08.03.2019 (22:55)

The penis consists of 3 chambers of spongy conglomeration which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers cavendish with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done sedmi.canpu.se/instruktioner/kb-af-sommerhus-i-vestjylland.php continuously, in a noble avenue, it purposefulness repercussion an dilatation in the conveyance of the chambers. Then, it palpable up coins into polished to absorb larger amounts of blood.

08.03.2019 (09:38)

This ingredient has some essay as a treatment in tribal of crux infection, but it’s not proven to arise known to with penis enlargement. Sympathetic too much can exhort dizziness, nausea, and in the offing interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can remedy your sybaritic constitution nini.bursu.se/leve-sammen/komplikationer-efter-prostataoperation.php they decent won’t enact scope your penis bigger.

08.03.2019 (09:04)

The penis consists of 3 chambers of spongy series which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers baggage with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done wergnon.canpu.se/online-konsultation/ufo-og-yepha.php continuously, in a apropos lay one's hands on, it launching unplanned an augmentation in the vastness of the chambers. Then, it unambiguous up come to pass to splendiferous to absorb larger amounts of blood.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *