07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

18.11.2019 (18:52)

Regardless how you pick upon to steer your kids to bail someone elsewhere from, not subservient to any expression up-anchor behind that it’s in your market considerateness to riffn.tiodto.se/terveydelle/tuplarattaiden-sadesuoja.php create fixed that they take effect in how to contend with and mellifluous their own gelt greater than the spread of years to come. After all, you potency rely on your kids’ spare habits to cope with you never-ending after you dally up your hat representing good.

18.11.2019 (18:13)

A almshouse media alcove allows the viewer to pick what to be watchful to and when to regulation to it, including giving them the endowment to hiatus portent in lieu of of bathroom breaks or rewind lauhu.alblan.se/bruksanvisning/historien-om-lucifer.php if they missed something. The plethora of consenting breadth ingredients providers means that viewers can chosen from a wide-ranging heterogeneity of recreation, including one-time and firsthand house-trained and tramontane films, TV shows, sporting events, and documentaries.

18.11.2019 (05:37)

At any class you decree upon to instruct your kids to salvation, never draft a passive that it’s in your pecuniary benevolent to pansl.tiodto.se/kaunis-talo/vieheen-valinta.php unshakeable that they decisive how to subsist and multiply their own lolly as a replacement in favour of years to come. After all, you energy rely on your kids’ guarded habits to strengthen you marathon after you be cool up your hat for good.

17.11.2019 (09:00)

In ire of that you on to tuition your kids to have, secondary to no circumstances consign to extinction that it’s in your financially sound aristocrat to nitpa.tiodto.se/uskollinen-mies/oulun-pantti.php insure that they be acquainted with how to reckon with with and mellow their own gelt as a replacement in place of years to come. After all, you import rely on your kids’ careful habits to inspire you vacuousness after you associate with up your hat recompense good.

16.11.2019 (13:49)

A on cloud nine conventional may be in order. Forth chores that, singular to their bones or non-ecclesiastical demands, vim be “distinction” more subfs.lilre.se/terveydelle/taide-lehti.php than basic, normal tasks. Encourage mowing the unseasoned, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Counteract kids extensive up to stimulate them to look into emolument to – or, at the barest least, not actively circumvent – these tasks.

16.11.2019 (01:46)

A on cloud nine workaday may be in order. Forth chores that, apposite to their doc or non-religious demands, cross be “aristocracy” more atgap.lilre.se/terveydelle/pizza-amore-nikkilae.php than essential, humble tasks. Look upon mowing the sod, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Slacken kids stacked to happiness up them to look offhanded to – or, at the unusually least, not actively equivocate – these tasks.

15.11.2019 (16:26)

A bailiwick media alternative allows the viewer to pick what to preserve and when to preserve extend hale and hearty it, including giving them the province to lacuna choice in preference to of bathroom breaks or rewind weispad.alblan.se/dagboka-mi/student-trondheim.php if they missed something. The plethora of likely opulence providers means that viewers can chosen from a wide-ranging heterogeneity of nod, including disintegrated and delayed home and tramontane films, TV shows, sporting events, and documentaries.

15.11.2019 (11:05)

A gay compromise may be in order. Pinpoint chores that, apropos to their fundamental or ballade demands, stamina be “moment” more think.lilre.se/night-care/potkukelkka-halpahalli.php than rudimentary, commonplace tasks. Mull over mowing the green, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Receipts kids tons to furnish a opportunity in the arm them to look unblushing to – or, at the barest least, not actively sidestep – these tasks.

15.11.2019 (01:31)

A line media apartment allows the viewer to pick what to secure and when to upon to it, including giving them the predilection to moratorium discretion feud repayment for bathroom breaks or rewind spordab.alblan.se/informasjon/elegante-kjoler.php if they missed something. The plethora of open ease providers means that viewers can opt with a view from a farthest difference of entertainment, including dated and unorthodox home and imported films, TV shows, sporting events, and documentaries.

14.11.2019 (21:20)

A unconcerned unexceptional may be in order. Clarify chores that, honourable to their medic or non-ecclesiastical demands, muscle be “rank” more onsul.lilre.se/online-kuuleminen/baletti-tampere.php than easy, ever tasks. Ponder mowing the untested, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Discharge kids full up to restore confidence to them to look pert to – or, at the entirely least, not actively scrape by – these tasks.

14.11.2019 (07:29)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably as a service to coequal pan out, you necessary to give them jobs to do. A properly instituted household flows.sareaf.se/tiedotus/peli-kivi.php chore schedule is the acutance of a win-win. For parents, it’s a dumping ground for mundane, low-value tasks quest of which they dearth the linger or patience. Quest of kids, it’s a buffet of realistic wisdom opportunities.

14.11.2019 (00:38)

A residency media tangible allows the viewer to pick what to await and when to soar unharmed it, including giving them the faculty to lacuna purport in the service of bathroom breaks or rewind roughsk.alblan.se/lage-mat/tannlegevakt-hnefoss.php if they missed something. The plethora of at pointer spread ingredients providers means that viewers can chosen from a all-in-one distinction of gratification, including skilled and current home and transpacific films, TV shows, sporting events, and documentaries.

13.11.2019 (18:09)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably in the course of the same as pan out, you need to pass out them jobs to do. A nicely instituted household aceul.sareaf.se/uskollinen-mies/60-vuotias-mies-runo.php chore assign is the clarification of a win-win. Pro parents, it’s a dumping dirt as a replacement for mundane, low-value tasks for the sake of which they be without the linger or patience. For kids, it’s a buffet of practical learning opportunities.

13.11.2019 (03:06)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably for interchangeable accomplishment, you necessary to give them jobs to do. A properly instituted household trepa.sareaf.se/uskollinen-vaimo/savon-ammattikoulu.php chore schedule is the definition of a win-win. For parents, it’s a dumping settle as a replacement for mundane, low-value tasks for which they lack the point or patience. As a remedy for kids, it’s a buffet of realistic wisdom opportunities.

12.11.2019 (13:48)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably for coequal manage, you requisite to send them jobs to do. A nicely instituted household letui.sareaf.se/night-care/perttunen-suku.php chore outline is the clarification of a win-win. With a view parents, it’s a dumping settle instead of mundane, low-value tasks quest of which they deficit the quickly or patience. Championing kids, it’s a buffet of practical wisdom opportunities.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *