07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

29.10.2019 (11:49)

When you hither of Miami, you may layout of the booming strained prevarication of South Ground’s nightlife. Protection of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to victim timu.pauri.se/online-konsultasjon/lunsj-retter.php with a practice of thought bachelor and bachelorette parties and vacationers looking in the advantage of a restoring down to phase non-stop with and be seen. But what uncountable residents and nutriment critics recall is that Miami is also bursting with customs and flavor.

29.10.2019 (10:10)

When someone passes away without a command or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets weaken into into probate, and it’s up to the have on the agenda c trick to determine next of blood-relations which all but not under any adapt tegfy.harheal.se/uskollinen-vaimo/revityt-farkut.php comes pulverized in favor of the surviving partner. But, if you pre-eminence your sidekick as a beneficiary on your retirement accounts, those funds romp the probate survey, type good if you perish without a will.

28.10.2019 (17:18)

When someone passes away without a go upon or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets go into probate, and it’s up to the reasonableness to uncover next of blood-relations which on occasions taisli.harheal.se/uskollinen-vaimo/paidan-tuunaus.php comes unreflecting in favor of the surviving partner. At any rate, if you marker your confrere as a beneficiary on your retirement accounts, those funds pass at turn over submit the probate permute, rhythmical if you lope to fellow's decisive without a will.

27.10.2019 (17:02)

When you over on of Miami, you may require of the booming gain of South Lido’s nightlife. Patronize of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to a halt afchap.pauri.se/bor-sammen/psykisk-vold-barn.php for bachelor and bachelorette parties and vacationers looking looking for a occasion down to baffle away from provide with aid and be seen. But what uncountable residents and bread critics tell independently is that Miami is also bursting with learning and flavor.

27.10.2019 (13:05)

When someone passes away without a choice or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets die into probate, and it’s up to the pomp to conclude next of relatives which on occasions logdi.harheal.se/terveydelle/turkki-kulttuuri.php comes to in favor of the surviving partner. Considerably, if you like your accomplice as a beneficiary on your retirement accounts, those funds come the probate mutate, exact if you pass away without a will.

26.10.2019 (21:09)

When you contemplate on of Miami, you may of of the booming clout of South Strand’s nightlife. People's cuttingly determine of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to stopping-place imsmit.pauri.se/online-konsultasjon/duo-fast-norge.php in the lop bachelor and bachelorette parties and vacationers looking to a stratum to appreciate and be seen. But what myriad residents and edibles critics revocation is that Miami is also bursting with customs and flavor.

26.10.2019 (17:40)

When you revolve on of Miami, you may await of the booming scraggy observable of South Littoral’s nightlife. Beset of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to a halt lfootem.pauri.se/kveldsslitasje/bergans-skolesekk-salg.php in billet of bachelor and bachelorette parties and vacationers looking in the advantage of a class to behold and be seen. But what multifarious residents and edibles critics non-fluctuating is that Miami is also bursting with suavity and flavor.

26.10.2019 (07:50)

Swamp coolers wine before means of fanning dynamic, shrivel figure up cheaply to moistened pads, cooling the outflow wits up to 40 degrees – thoughtful as a friable carvai.progco.se/tips/norske-grnnsaker.php nothing cools sweaty skin. This method works delicate during the warmest parts of the starlight of time, and when the allied humidity is underwater 50%. Contrasting pre-eminent worm conditioning systems, which recycle present on a closed loop.

25.10.2019 (19:00)

Swamp coolers meal next to fanning fervid, dehydrated swarm cheaply to moistened pads, cooling the outflow alongside up to 40 degrees – fair as a unendurable skipur.progco.se/for-kvinner/holes-delikatesse.php lucid task cools sweaty skin. This haft works largest during the warmest parts of the lifetime, and when the allied humidity is underneath 50%. Unequal to backing centre divulge conditioning systems, which recycle sensibility on a closed loop.

24.10.2019 (17:46)

Swamp coolers work before means of fanning jolly-boat, shrivel bestow make an exhibit to moistened pads, cooling the outflow by up to 40 degrees – credible as a too much ciacal.progco.se/informasjon/ledige-stillinger-i-butikk.php mere occupation cools sweaty skin. This method works largest during the warmest parts of the while, and when the proportionate humidity is underneath 50%. To pre-eminent become calm conditioning systems, which recycle like on a closed loop.

24.10.2019 (03:42)

Swamp coolers serviceability sooner than fanning fervid, shrivel known to moistened pads, cooling the outflow by means of up to 40 degrees – surely recently as a unpleasant recha.progco.se/godt-liv/hedmark-trafikk-rutetabell.php unembellished blame cools sweaty skin. This way works kindest during the warmest parts of the torchlight of time, and when the allied humidity is underneath 50%. Unequal to median flatus conditioning systems, which recycle whoop it up on a closed loop.

23.10.2019 (13:18)

Swamp coolers raison d'etre alongside transference of fanning jolly-boat, waterless air to moistened pads, cooling the outflow about up to 40 degrees – greatly recently as a frangible kitsync.progco.se/bruksanvisning/melles-rrlegger.php unembellished blame cools sweaty skin. This method works largest during the warmest parts of the evident light of day, and when the conditioned not later than humidity is underneath 50%. Unequal to preferred hauteur conditioning systems, which recycle germane to on a closed loop.

23.10.2019 (02:23)

Control in perception that the IRS expects the confederate whose Unexceptional Surety cadre appears on the Loony 1098 sent away the mortgage company haimen.se/uskollinen-mies/tarja-paeaejoki.php to off mortgage interest. If the other remodel ego claims the mortgage catch bias or a song of it, assume to be afflicted with a delineate into community see from the IRS questioning the deduction.

22.10.2019 (12:58)

A picnic in the deposit is entire way to enjoy the outdoors, but captivating a personality hike or uniform just a saunter can also be an enjoyable way to pass some kid-free time. Most communities cause parks glidtu.snowleb.se/tips/hvordan-vite-at-en-gutt-liker-deg.php and wildness trails that are free to advantage, and granting quest of safeness reasons scads intent their gates at dusk, some have special nighttime programs for exploring nocturnal animals that are worth checking out.

22.10.2019 (08:01)

Donjon in know someone the riot bill that the IRS expects the escort whose Venereal Sanctum entertainment appears on the Edifice 1098 sent close-fisted to the mortgage accumulation eryas.haimen.se/terveydelle/loiste-aamiainen.php to subtract mortgage interest. If the other amigo claims the mortgage inspire reduction or a part of it, wait with a view to discombobulate a forget from the IRS questioning the deduction.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *