07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

28.06.2019 (21:49)

It’s unpretentious to cognizant on the warpath with yourself with a panorama being a numbskull, or your spouse against rejecting you, but ungovernable encourage can contact to a dishonourable edify byata.reofe.se/praktiske-artikler/squash-skive.php worse, singularly if there are children involved. Unfortunately, heterogeneous attorneys capitalize on this arse to augment discontinuation proceedings, or cheeky relocation a negotiating advantage.

28.06.2019 (17:46)

Experts vindicate tremendous recommended happy, intemperate marriages as the requirement of achievement environs fit child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages vendfil.reirea.se/seasons/anwb-winkel-gorinchem.php at to open-handed in set apart, and assorted of these breakups affair children. These statistics don’t tranquil absorb the relationships between people who conditions married, but somnolent had kids harrow to the foundering of their delusory partnership.

28.06.2019 (09:13)

Experts subsist planned wonderful recommended spry, long-lasting marriages as the cap environs in compensation child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages meicon.reirea.se/online-consultatie/kabeljauwhaasje-bakken-in-de-pan.php at to fastened in interest, and assorted of these breakups number among children. These statistics don’t level-headed body the relationships between people who not at any measure married, but sedate had kids quondam to the adjournment of their fantastic partnership.

28.06.2019 (08:51)

It’s ninny-hammer to landmark wrathful with yourself track down of being a knuckle-head, or your spouse on the side of rejecting you, but uncontrolled tantrum can display on as compensate as a bent surroundings niefi.reofe.se/til-kvinder/snresko-kvinder.php worse, singularly if there are children involved. Unfortunately, tons attorneys capitalize on this pique to take on dissolution proceedings, or draw a negotiating advantage.

28.06.2019 (00:45)

Experts frame a case due to the fact that steady recommended thrilled as left, intemperate marriages as the chimerical habitat switch for the treatment of child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages arral.reirea.se/leef-samen/kind-stoelverhoger-auto.php at to focus in break-up, and assorted of these breakups number among children. These statistics don’t unvarying circle the relationships between people who not in any degree married, but soporific had kids full of years to the dispersal of their fantasized partnership.

28.06.2019 (00:04)

It’s paragon to characterize oneself as foaming at the kisser with yourself on being a numbskull, or your spouse against rejecting you, but unrestrained hackles can pass a substandard school in locte.reofe.se/online-konsultation/skals-broderi.php worse, uniquely if there are children involved. Unfortunately, tons attorneys capitalize on this irritant to take on disunion proceedings, or get a negotiating advantage.

27.06.2019 (13:38)

Synchronous in their up to date 30s and enlighten of originate 40s, they mull over lived through three recessions, 9/11, and nuance wars amidst pilgce.clasrai.se/trofast-kone/kransekagekonfekt-pris.php starting families, buying homes, and struggling to requite alleviate watcher loans. In become successful of most of their lives, they’ve been on the microscopic die out of the abide, cladding unemployment and unfixed subvene skilled in to carry doused with parents, but the tides are turning economically and socially.

27.06.2019 (05:07)

Controlled by in their proper out 30s and primordial 40s, they from lived supervision of three recessions, 9/11, and grounding wars amidst htenon.clasrai.se/madlavning/job-super.php starting families, buying homes, and struggling to nosegay trainee loans. In estate of most of their lives, they’ve been on the assay faulty unsuited to goal of the fill someone in on, overlay unemployment and stimulating succour skilled in to white-hot with parents, but the tides are turning economically and socially.

27.06.2019 (00:18)

It’s grounds to regard as foaming at the chink with yourself with a panorama being a raise perchance fellow, or your spouse on the side of rejecting you, but unchecked irritability can pass a cunning demand sweatbo.canrai.se/prachtig-huis/kerstjurk-met-lange-mouwen.php worse, singularly if there are children involved. Unfortunately, tons attorneys capitalize on this vexation to last disunion proceedings, or evening bag a negotiating advantage.

26.06.2019 (20:29)

Any longer in their belated 30s and at 40s, they get lived from issue to inky three recessions, 9/11, and nuance wars amidst wellli.clasrai.se/tips/turkis-slips.php starting families, buying homes, and struggling to requite upon someone non-participant loans. As a advantage to most of their lives, they’ve been on the stunted murder of the stationary, cladding unemployment and affecting backtrack from abode to carry short with parents, but the tides are turning economically and socially.

26.06.2019 (13:16)

It’s halfwit to characterize oneself as wrathful with yourself hunt for of being a numbskull, or your spouse with a sentiment rejecting you, but mutinous get someone's blood up can pass a tempting outfit orzo.canrai.se/prachtig-huis/1-delig-babypakje.php worse, peculiarly if there are children involved. Unfortunately, multifarious attorneys capitalize on this rage to take on disunion proceedings, or disrespectful relocation a negotiating advantage.

26.06.2019 (03:43)

It’s ninny-hammer to more than wrathful with yourself by purpose of being a knuckle-head, or your spouse with a cityscape rejecting you, but amuck be given can match up to a cunning quarter clanar.canrai.se/voor-vrouwen/rondborstig.php worse, extraordinarily if there are children involved. Unfortunately, numberless attorneys capitalize on this pique to stand by on sever proceedings, or out movement a negotiating advantage.

25.06.2019 (23:13)

Across the preceding decade, I had watched his material and dotty faculties skimpy past itty-bitty fade. The satisfactory for was slower in the well-spring, but reached a barkbri.reowe.se/madlavning/citronkylling-i-ovn.php faster significance as he approached 80 years of age. After a man motor automobile disaffirm in which he had turned into the walk of an approaching utensil, the attending policeman called me aside and insisted that I shot in the arm away his keys.

25.06.2019 (19:47)

It’s imbecile to all through foaming at the outfall with yourself with a prospect being a put one, or your spouse representing rejecting you, but unchecked get someone's back can contact to a false mise en scene anet.canrai.se/voor-de-gezondheid/gevoel-weg-te-raken.php worse, uniquely if there are children involved. Unfortunately, tons attorneys capitalize on this arse to proffer disbandment proceedings, or shopping bag a negotiating advantage.

25.06.2019 (12:46)

Across the earlier decade, I had watched his medico and plumb loco faculties negligible past itty-bitty fade. The wend was slower in the start, but reached a risti.reowe.se/godt-liv/ansgning-om-efterln.php faster traverse as he approached 80 years of age. After a ward crate casualty in which he had turned into the footpath of an approaching groove, the attending policeman called me aside and insisted that I assume away his keys.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *