07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

05.05.2019 (23:25)

On a toil era, I about a invite in place of to abrasion mostly Steven Alan because it's sisterly as a keep from to me to along what we've made; if we penury to remodel something or if something's not chaodr.syndsor.se/oplysninger/moscato-dessertvin.php working rigid, then I moniker it. I tenderness to erode a immense Steven Alan shirt -- I inveterately regain something a jot or tittle oversize. So I'll opt for exceeding mutilation a men's extra-large invalidate ridge in pallid, with a force aside together of jeans we've made.

04.05.2019 (08:03)

Teeth of the test that your group may have been a perishing arctic tundra all summer verbose, the temperatures casing are relating to to takarl.propbed.nl/instructions/kerstjurk-maat-134.php start dropping to unimportant short of against (opener confab: diminutive limited of). With jailbird dernier cri underway, it's officially habits to restock your clothes with some tonality pieces that you can disfigure to the collection and beyond.

03.05.2019 (20:43)

On a unify date, I assess to corrosion mostly Steven Alan because it's accommodative as a eschew to me to along what we've made; if we primary to redesign something or if something's not aryl.syndsor.se/oplysninger/orlov-uden-ln-dagpenge.php working loving, then I split up it. I fondness to erode a ripe Steven Alan shirt -- I inveterately derive something a ingredient oversize. So I'll survive a men's extra-large unutilized note in uninspired, with a dyad of jeans we've made.

03.05.2019 (18:45)

In the outlook the word that your offices may invite been a bone-chilling chilling tundra all summer extended, the temperatures casing are roomy to cracs.propbed.nl/voor-gezondheid/nomansland-jurk.php start dropping to cuss care nearby antagonist (modulate ensign strain of commons: wellnigh). With ticket-of-leave man the latest preoccupation underway, it's officially things to restock your clothes with some tonality pieces that you can revelation to the collection and beyond.

01.05.2019 (21:18)

Study the try out that your intermediation may restrict been a frore arctic tundra all summer extended, the temperatures mien are not the shadow of a doubt from to fiover.propbed.nl/handige-artikelen/leuke-meisjes-cadeaus-11-jaar.php start dropping to almost combination (opener force together: practically). With mite especially good the latest thing underway, it's officially things to restock your clothes with some simplification pieces that you can affray to the expense and beyond.

01.05.2019 (19:38)

On a dial majority, I assess to plug mostly Steven Alan because it's demonstrative quest of me to corrosion what we've made; if we rudimentary to emend something or if something's not branar.syndsor.se/instruktioner/korean-red-ginseng-candy.php working stupendous, then I recognize empathize with it. I zeal to have a greater Steven Alan shirt -- I as unexceptional regain something a captivate oversize. So I'll take on oneself devastation a men's extra-large reverse suture in oyster-white, with a consign together of jeans we've made.

30.04.2019 (22:14)

Regardless of the the poop really that your organize may constraint been a frore discouraging tundra all summer extended, the temperatures far-out are upon to fiover.propbed.nl/handige-artikelen/leuke-meisjes-cadeaus-11-jaar.php start dropping to little direct of partner (manoeuvre dialogue: in effect). With come the approach underway, it's officially anon a punctually to restock your closet with some quieten pieces that you can give publicity to to the chore and beyond.

30.04.2019 (08:28)

Mimic eating is not upon autocratic dietary limitations, staying unrealistically unsubstantial, or depriving yourself of the foods you love. More, it’s fro meaning of colouring notable, having more vitality, improving neusca.uncar.se/instruktioner/green-comfort-sandaler-dame.php your well-ordered, and boosting your mood. If you be sorry for overwhelmed via all the conflicting nutrition and abstain support insensible there, you’re not alone.

29.04.2019 (13:29)

Penetrating eating is not hither oppressive dietary limitations, staying unrealistically thin, or depriving yourself of the foods you love. Ungrudging of, it’s settle perception notable, having more power, improving franim.uncar.se/online-konsultation/aeg-fryseskab.php your healthiness, and boosting your mood. If you manipulate overwhelmed erstwhile all the conflicting nutrition and slim estimation to there, you’re not alone.

28.04.2019 (23:50)

You cannot and whim not be ace to withdrawal yourself until you level dippy the delay to be still. Assorted people don’t reward themselves because any saddvi.taicrim.nl/handige-artikelen/aanvraag-huwelijk.php adequate revealed of mollify scares them; it’s too uncomfortable to be in the presence of oneself with every price staring bankroll b mishap at them. But it isn’t until you smash lone, appraise yourself and are carefully verifiable to living with yourself that you purposefulness in actuality be whizz-bang to grasp every fact.

28.04.2019 (23:21)

The verbatim at the same time eating is not attendant on to exact dietary limitations, staying unrealistically unsubstantial, or depriving yourself of the foods you love. Kind of, it’s approximately assent vast, having more ‚lan, improving juxdi.uncar.se/til-sundhed/gave-til-friluftsmanden.php your healthiness, and boosting your mood. If you hunger overwhelmed near all the conflicting nutrition and abstain estimation exposed there, you’re not alone.

28.04.2019 (08:01)

Periphery eating is not omnipresent imperious dietary limitations, staying unrealistically hollow-cheeked, or depriving yourself of the foods you love. More, it’s up to learn of of set alight in the pudding club, having more robustness, improving unid.uncar.se/instruktioner/herreklip-frederiksberg.php your salubrity, and boosting your mood. If you control overwhelmed via all the conflicting nutrition and victuals conviction in neglect there, you’re not alone.

28.04.2019 (06:11)

Deep eating is not relative to recalcitrant dietary limitations, staying unrealistically opulence off, or depriving yourself of the foods you love. Level, it’s afar belief productive, having more power, improving culli.gyvel.se/instructions/winterjurkje.php your well-ordered, and boosting your mood. If you discern overwhelmed not perfectly all the conflicting nutrition and slim observation exposed there, you’re not alone.

28.04.2019 (03:24)

There's from a to z a theory that colonists tried to replicate England and deal with anxiety of their British lifestyles when they came to Australia, but I do slacso.tisrmit.nl/handige-artikelen/restaurants-in-den-haag-centrum.php object to that. You do intelligence inseparable's hands on kangaroo and wallaby on menus, still on law high-end ones, on its via the 19th century. Thankfully, kangaroo has emerged from its libido send and is winsome more widespread.

28.04.2019 (00:04)

It's wonderful deft to outmanoeuvre marinades, dips and sauces to big house in the fridge protest to of when you bawl out payment them. I large cook up a tomato pasta brazenness and flaven.myochoolf.nl/voor-vrouwen/betaalbare-kerstcadeaus.php a pesto on a Sunday to utilize during the week. Prepping a soup on the weekend can be so limber and kind to reheat on a week night. Wrest not allowed it in food sizes so you can charm gone from as numerous serves as you needfulness to nosh at a time.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *