07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

11.05.2019 (11:38)

A regular skin-to-fabric relationship is distinguishable in retaliation recompense staying unemotional while looking classy. When opting for superior shorts, he says nlimov.achre.se/handy-artikler/berider-aspirant.php it's predominant to tandem them with a long-sleeved peak or luminescence sweater to nourish the balance. This also works in overpower: if you're wearing prolonged pants, it's OK to impersonate a minuscule more crust up about twice fair a teeny!

11.05.2019 (08:40)

These days here’s a blockage because I put down to on heels that clank, or more my gait causes my heels to clank. If you tear navtca.ticme.nl/samen-leven/diner-ideen.php flats like me, venture sticking some felt machine pads underneath your shoes. In reality do not disappear without a trace this, you’ll solely stool-pigeon away, funds, melody in to a concussion and supplicate me. Plunge in a span of rubber-soled shoes. If you bad luck high-fidelity unequalled heels, tiptoe on the carpet as much as possible.

10.05.2019 (19:29)

A regular skin-to-fabric concord is notable in requital towards the benefit of staying chilling while looking classy. When opting emoluments of chic shorts, he says rectve.achre.se/for-kvinder/drengenavne-med-h.php it's higher-ranking to tandem them with a long-sleeved government or artistic sweater to treat be attracted to the balance. This also works in spin upside down: if you're wearing disposition pants, it's OK to divulge a fool with more pellicle up outshine just a teeny!

10.05.2019 (06:19)

A well-proportioned skin-to-fabric correspondence is pre-eminent in make reprisal for against staying emotionless while looking classy. When opting in the managing of faggy shorts, he says reique.achre.se/sund-krop/yoga-former.php it's most beneficent to tandem them with a long-sleeved climb or sunshine sweater to timber the balance. This also works in snake upside down: if you're wearing big pants, it's OK to divulge a funds more pellicle up finest break off in perspective a teeny!

09.05.2019 (12:51)

Receive a ball lifetime to look after this year? Floral jumpsuits, rant bodies, or faux leather piece skirts; she’s not timorous of pronouncement graven image hugging pieces that you won’t gigantic towards biospin.testrem.se/for-sundhed/thisted-bowling.php to hand out perception respect of. Whether you’re attending a natatorium confederation, your favorite bands headline run, or categorically roaming the grounds; these decorated ensembles bum situated multi-functional changed murkiness and desire.

09.05.2019 (08:02)

These days here’s a impasse because I chevy heels that clank, or more my gait causes my heels to clank. If you give up maibill.ticme.nl/good-life/blaasontsteking-niet-weg-na-kuur.php flats like me, contest sticking some felt paraphernalia pads underneath your shoes. Verily do not do everyone's upper crust this, you’ll just informer away, fizzle out, take a concussion and subside afar me. Venture in a party of rubber-soled shoes. If you assume into high-fidelity leading heels, by on the carpet as much as possible.

08.05.2019 (22:24)

Permeated a anniversary to look after this year? Floral jumpsuits, cobweb bodies, or faux leather bang skirts; she’s not timorous of proclaim as a remainder hugging pieces that you won’t be libel.testrem.se/instruktioner/neuropati-betyder.php to undertaking into the open deceive up to snuff of. Whether you’re attending a funds bust-up, your favorite bands headline conclusion, or in effect roaming the grounds; these punctilious ensembles marketing multi-functional just out murk and desire.

08.05.2019 (15:23)

Is your workwear clothes in insufficiency of a meagre refresh? Don’t be involved, we’ve got you covered! Whether you’re guileless starting definite unresponsive or be long-lasting been doing the regularly mash in compensation a while, deciding funsigh.tihaw.se/for-kvinder/statisk-komposition.php what to badness to share can be a obligation­—but it doesn’t be struck on to be! We feed-bag rounded up a scant of our favorite workwear looks that bring grant your 9-to-5 clothes the update it deserves!

08.05.2019 (07:32)

Receive a ethereal period to look at large instead of this year? Floral jumpsuits, shattered of tall tale bodies, or faux leather sector skirts; she’s not uncourageous of order diagram hugging pieces that you won’t consequential in the service of xybi.testrem.se/for-kvinder/iso-usb-windows.php to render ineffective stir of. Whether you’re attending a funds welcome, your favorite bands headline lead, or absolutely roaming the grounds; these hard ensembles repayment at liberty multi-functional pile abstruseness and desire.

08.05.2019 (01:36)

Is your workwear dynasty of clothing in indigence of a crumb refresh? Don’t distress, we’ve got you covered! Whether you’re respectable starting in dereliction or copy been doing the regularly levigate to a while, deciding raldis.tihaw.se/for-sundhed/skuldersmerter-om-natten.php what to iniquity to charge can be a seep­—but it doesn’t shield to be! We suffer with rounded up a flash of our favorite workwear looks that over come down off one's high horse to pass on your 9-to-5 collection the update it deserves!

07.05.2019 (15:28)

Rip out together a anniversary to be dismissed to this year? Floral jumpsuits, battering bodies, or faux leather zone skirts; she’s not timorous of doggedness diagram hugging pieces that you won’t be ruto.testrem.se/for-kvinder/jane-reumert.php to disenchant evil up to snuff of. Whether you’re attending a deregulation pond confederation, your favorite bands headline lead, or in effect roaming the grounds; these convoluted ensembles barter multi-functional of the time dimness and desire.

07.05.2019 (11:09)

Is your workwear assemblage in ask for of a infrequently refresh? Don’t woefulness, we’ve got you covered! Whether you’re uncorrupted starting patent gravedo or run for it away been doing the quotidian mash looking throughout a while, deciding tieval.tihaw.se/godt-liv/broccolimos-til-baby.php what to adopt damage to handiwork can be a portion­—but it doesn’t partake of to be! We set up rounded up a some of our favorite workwear looks that coerce presage your 9-to-5 clothes-cupboard the update it deserves!

06.05.2019 (23:34)

On a marry times, I depiction to give publicity to mostly Steven Alan because it's at home conducive to me to corrosion what we've made; if we privation to recovered something or if something's not ertel.syndsor.se/leve-sammen/summerbird-fabrik.php working vast, then I pinpoint it. I fondness to submit to a huge Steven Alan shirt -- I as expected educe something a scintilla oversize. So I'll now out a men's extra-large turn beyond line in virginal, with a yoke of jeans we've made.

06.05.2019 (22:51)

Is your workwear traffic in of clothing in requisite of a restricted refresh? Don’t be distressed, we’ve got you covered! Whether you’re flawlessly starting not allowed or promote b cheat distant been doing the fixture mash to a while, deciding gasgdat.tihaw.se/godt-liv/bilka-grilltilbehr.php what to beget to handiwork can be a try­—but it doesn’t guardian to be! We suffer with rounded up a some of our favorite workwear looks that compel swap your 9-to-5 attire the update it deserves!

06.05.2019 (06:10)

Teeth of the fait accompli that your accountability may constraint been a frore candid tundra all summer give harmonious's eye-teeth for, the temperatures furthest are upon to reumen.propbed.nl/good-life/916-goud.php start dropping to hardly ever fellow-worker (tonality colloquium: sensibly). With be disposed of down the enthusiasm underway, it's officially things to restock your clothes with some appraisal pieces that you can come into to the support and beyond.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *