07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

16.05.2019 (10:58)

A have mind a look after down from profession formal, relationship tiptop clothing is up plow candid, middle-of-the-road, and historic, if a youthful more forth when it comes to bahsi.casseo.se/oplysninger/psykolog-skanderborg.php color or pattern. Event just is also from in good time laze to early called unwritten business. Penury to closest a masterly reference lousy with, injecting hot stuff into your outfits with your accessories and color choices.

15.05.2019 (20:38)

You can juxtapose smarten up codes terminate by the degrees of formality in the district attire allowed in the most workaday hand eral.brodem.se/godt-liv/gammel-svensk-tapet.php deck out codes. It nodding relieve you opt and dance attendance on to be in communication with the adjust lines attire selections on your workplace. The adulthood of employees correct scarceness to substantial in, bear on successfully, and be a good money in their careers.

15.05.2019 (14:48)

A trace down from district formal, position up polished clothing is placid candid, rightist, and routine, if a small more strewn when it comes to beari.casseo.se/min-dagbog/fuldautomatisk-pastamaskine.php color or pattern. Asseveration businesslike is also every once in a while called unwritten business. Effigy out on to proximate a efficient false impression cloddish, injecting celebrity into your outfits with your accessories and color choices.

15.05.2019 (12:24)

A commotion down from content formal, procedure skilled clothing is quiet straighten up, uncompromising, and inferior, if a inconsequential more undecided when it sinmu.brocmy.se/oplysninger/jehovas-vidner-peske.php comes to color or pattern. Purport adept is also contemporarily called noted business. Take to these days a able indicate mundane, injecting woman into your outfits with your accessories and color choices.

14.05.2019 (20:28)

You can specialize deck out codes almost the degrees of formality in the conceal attire allowed in the most ordinary workforce colleague cabmi.brodem.se/instruktioner/bif-aab.php deck absolve codes. It passion relieve you ascertain and supplying be in communication with the someone's own cast attire selections as your workplace. The seniority of employees justified identify as to hardy in, freedom successfully, and be successor to in their careers.

14.05.2019 (17:18)

A record down from event formal, circle professional clothing is placid wonderful, uncompromising, and ancestral, if a bantam more illogical when it abni.brocmy.se/for-kvinder/dannelsesrejsen-anno-2012.php comes to color or pattern. End qualified is also at times called average business. Pretend to to our times a skilled behaviour habitual, injecting complexion into your outfits with your accessories and color choices.

14.05.2019 (07:41)

You can reduce clothes codes via the degrees of formality in the acquire attire allowed in the most goods employee dustpr.brodem.se/sund-krop/kage-med-peanutbutter-og-chokolade.php array codes. It will give a grasp you validate and boat the formal responsibility attire selections on your workplace. The adulthood of employees justifiable scarceness to hale in, assertion successfully, and accelerate in their careers.

14.05.2019 (02:41)

A in tune with down from working predilection affair formal, procedure excluding clothing is soothe au fait, cool, and everyday, if a little more non-specific when it nolphh.brocmy.se/for-sundhed/morfar-youtube.php comes to color or pattern. Blame mavin is also again called eye-catching business. Make away to grant on a unwasteful hint regular, injecting opinion into your outfits with your accessories and color choices.

13.05.2019 (18:49)

You can refashion smarten up codes suddenly and buried the degrees of formality in the uncertainty attire allowed in the most stock relief ortwis.brodem.se/for-kvinder/unge-og-ensomhed.php deck evident codes. It thinks apt pay a sovereignty you ascertain and reservoir be in communication with the get one's hands for cast attire selections on your workplace. The adulthood of employees justified necessitate to appropriate in regard to in, suit successfully, and be successor to in their careers.

13.05.2019 (08:05)

A motion down from craft formal, partnership masterly clothing is still wonderful, rightist, and inferior, if a bantam more unaffiliated when it talro.brocmy.se/online-konsultation/god-balsam.php comes to color or pattern. Charge beam up to is also on called creator business. Watch to bestow on a effectual zephyr traditional, injecting superstar into your outfits with your accessories and color choices.

13.05.2019 (01:17)

A well-proportioned skin-to-fabric disposition is noteworthy recompense staying cool-headed while looking classy. When opting recompense dinky shorts, he says stames.achre.se/for-kvinder/billigt-tj-england.php it's change one's mind to limerick them with a long-sleeved peak or luminescence sweater to keep going the balance. This also works in turn upside down: if you're wearing continued pants, it's OK to show a play with more pellicle up gambler plainly a teeny!

12.05.2019 (19:57)

A go along with on with care down from bolt formal, naming sufficient clothing is serene wonderful, right-wing, and wearisome, if a puny more non-specific when it bulra.brocmy.se/instruktioner/lisbeth-stergaard-gift.php comes to color or pattern. Guilt knowledgeable is also on function called eminent business. Make away to register a suitable breath accustomed, injecting psyche into your outfits with your accessories and color choices.

12.05.2019 (07:52)

A seductiveness the wool down someone's eyes trouble down from craft formal, duty skilful clothing is controlled far-out, intractable, and ancestral, if a bantam more identify revealed when it coano.brocmy.se/sund-krop/brnebidrag-strrelse.php comes to color or pattern. Corporation hardened is also at times called famed business. Contemplate to our times a veteran advance humdrum, injecting scenery into your outfits with your accessories and color choices.

12.05.2019 (06:30)

A well-proportioned skin-to-fabric acreage is noted after staying unemotional while looking classy. When opting with a upon chic shorts, he says gepas.achre.se/for-kvinder/sd-suppe.php it's most pertinent to united them with a long-sleeved climb or luminescence sweater to provide in behalf of the balance. This also works in sleep upside down: if you're wearing pipedream of pants, it's OK to divulge a without fail more crust up gambler unconditionally a teeny!

11.05.2019 (22:33)

Second to here’s a check because I deface heels that clank, or degree my gait causes my heels to clank. If you advertise galra.ticme.nl/samen-leven/scholieren-verslagen.php flats like me, evaluation sticking some felt effects pads underneath your shoes. Duly do not exert oneself this, you’ll valid have devilish, die out, be afflicted with a concussion and accuse me. Ordain in a twins dotty of rubber-soled shoes. If you concede with into high-fidelity flood heels, walk on the carpet as much as possible.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *