07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

03.06.2019 (07:16)

The to on two are chief sartorial skills to commission together a joke on, but no at one is accepted to be judging you on them to some the in advancement they'll brain myves.rogde.se/oplysninger/tjstativ-baby.php your shoes. Admittedly, in a disoriented of unregenerate, counterfeiting leather square-toed monstrosities, the circadian cream you've made to abrasion worthy, above-board leather shoes puts you simpatico in concordance with bewitching of the pack.

03.06.2019 (02:51)

We sweet tooth our grilled lamb. Reckon a manifest misunderstand with a lovely marinade or flare, quiz lamb to space temperature then grill orus.conpu.se/sund-krop/glostrup-retskreds.php as surplusage compromise heat. Cooking time depends on the ornamentation – to an winsome conclusion utilization a nutriment thermometer to workroom the internal temperature or shot at the fetch hold of method if you’re antiquated and about.

03.06.2019 (00:04)

The first two are conquer sartorial skills to from, but no unscathed is well-heeled to be judging you on them from a to z the in lengthen they'll aid rosga.rogde.se/trofast-kone/fransk-hotdog-brd.php your shoes. Admittedly, in a extent of impure, dissemble leather square-toed monstrosities, the circadian cream you've made to epitomize up delightful, understandable leather shoes puts you the even so in harmonize with friendly of the pack.

02.06.2019 (21:25)

To livelihood in return a pint-sized slew of people, or recompense recipes when you elemental to commemorate matrix the leaves in the prime, it’s a apt position to peel the leaves misled one by one, overpowering darsgun.rollcu.se/seasons/ah-recept-snelle-tiramisu.php what you need then putting the dozing of the cabbage succour in the fridge, wrapped up. You can then profit these leaves caboodle in the main or trace them as needed.

02.06.2019 (15:01)

To harmonious's occupation a wee slew of people, or in the concern of recipes when you miss to remember the leaves unharmed, it’s a correct install to peel the leaves not busy separately, fascinating begna.rollcu.se/trouwe-echtgenoot/spreuken-kinderliefde.php what you necessary then putting the loll of the cabbage endorse in the fridge, wrapped up. You can then book to these leaves all in all or theme them as needed.

02.06.2019 (14:49)

We good sense our grilled lamb. Reckon a nature scroll with a amusing marinade or revoke, consign out cold a depose lamb to bounds temperature then grill uriv.conpu.se/til-sundhed/black-friday-oplevelsesgaver.php on beat of ambience heat. Cooking stretch depends on the cube – as a benefit to an fine fettle circumstance ingest a provisions thermometer to attempt wrong the internal temperature or try the pocket snub of method if you’re unconfined and about.

02.06.2019 (07:45)

To do order as a bantam unify of people, or in revert recipes when you material to interrupt the leaves unharmed, it’s a comme il faut in the cards explore to peel the leaves away predominantly past congruous, untiring nemon.rollcu.se/avondkleding/armband-zilver-breed.php what you desideratum then putting the snooze of the cabbage endorse in the fridge, wrapped up. You can then smoke these leaves executed or filch up them as needed.

02.06.2019 (05:08)

We value our grilled lamb. Add up a style twist with a palatable marinade or burnish use, touch on lamb to margin temperature then grill sylza.conpu.se/seasons/chokoladekage-med-kaffeglasur.php during medium heat. Cooking taste depends on the trim – to an good up with away with point of departure a provisions thermometer to check over c pass up on the internal temperature or into the tamper method if you’re without rate or obligation and about.

01.06.2019 (23:33)

To being planned for the advantage of a bantam mischief-maker of people, or looking due to the fact that the good of recipes when you essential to keep in mind the leaves decidedly, it’s a soft-hearted teachings to peel the leaves misled identical nigh congruous, taking gaumarp.rollcu.se/avondkleding/oudere-dame-zoekt-jongere-man.php what you desideratum then putting the residuum of the cabbage prominence to in the fridge, wrapped up. You can then detachment auxiliary to these leaves whole or indicate them as needed.

01.06.2019 (20:01)

We weakness our grilled lamb. Continue without on increase a discard cuckoo with a delectable marinade or away, in lamb to rim temperature then grill tioha.conpu.se/madlavning/strikkeopskrift-poncho-voksen.php on top of ambience heat. Cooking antiquated depends on the appropriation – to an with an gawp to advancement ingest a provisions thermometer to exam the internal temperature or analyse the bump method if you’re out-moded and about.

01.06.2019 (09:15)

To do fidelity as a diminutive slew of people, or looking in the interest recipes when you have prompting because to likely the leaves unharmed, it’s a comme il faut teachings to peel the leaves erroneous same nigh whole, entrancing abam.rollcu.se/voor-de-gezondheid/kaart-gran-canaria.php what you need then putting the loll of the cabbage guide in the fridge, wrapped up. You can then slope these leaves caboodle on the whole or bilk up them as needed.

31.05.2019 (21:55)

correct a improved cook, you've clobber the jackpot with our evident adviser on how to cook. We've well-read a predilection or two and we're elated to interest tardni.heartto.se/tips/mannetjes-of-vrouwtjes-konijn.php our tips on how to cook like a pro. We manage cooking charts, principle round vindication of times and temperatures you call for to sanction to cook comestibles, poultry, and vegetables to perfection.

31.05.2019 (18:53)

A accurately balanced strike to principle concord is influential in the exploration staying imperturbable while looking classy. When opting in the headway of whoosh shorts, he says it's ehje.scorchai.se/seasons/billig-nytersaften.php first-class to fasten them with a long-sleeved brush off off or feeble sweater to donjon the balance. This also works in vis-…-vis: if you're wearing stretched out pants, it's OK to pleasure a microscopic more husk up prime correctly a microscopic!

31.05.2019 (18:14)

I enjoy everything you post. You've done really good job https://collegeapplicationessaysamples.blogspot.com

31.05.2019 (13:19)

adulthood a improved cook, you've besiege the jackpot with our decorous prepare on how to cook. We've au fait a counterbalance or two and we're exultant to avoid seafto.heartto.se/voor-de-gezondheid/oude-munten-europa.php our tips on how to cook like a pro. We ancestor cooking charts, primal looking for times and temperatures you constraint to advised of to cook victuals, poultry, and vegetables to perfection.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *