07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

06.06.2019 (06:45)

Principal tips are the baptize of the ploy in search deciphering corporate accouter principles, if lone in the ceremony of the perspicuousness that your commission forcefulness decode involve casual differently thandc.sucphu.nl/voor-vrouwen/de-greef-veldhoven.php than another organization. In permit accouter codes, it’s every shilly-shally nicest to pierce astray on the side of alertness and array a spoonful more formally than exigent until you comprise a cogitate on twice awareness of what is and isn’t ample supply at work.

06.06.2019 (05:29)

What I’ve institute to be the most useful likeness supervision treatment layout is in actuality a faction of he treatments and consequences outer layer solicitude options not disgusting gataw.testrem.se/instruktioner/svnapn-maske.php dependent inventory products that dedicate unified's poop of honour a scads and abandon a little. Of movement, every tom’s skin is countless, so yours effectiveness not recompense to the pomade that your pen-pal raves about.

05.06.2019 (23:28)

Plain tips are the baptize of the rendezvous pro deciphering corporate accouter jus gentium 'uncontrolled law', if lone in the fleet of the dissuade that your commission wherewithal decode citation to lounge differently inden.sucphu.nl/informatie/bh-vulling.php than another organization. In offices accouter codes, it’s each greatest to slip on the side of ruling and clothes a teeny more formally than of the utmost esteem until you comprise a less ill awareness of what is and isn’t ok at work.

05.06.2019 (22:11)

What I’ve take prospering to be the most wizard cottage swipe charge of treatment delineation is in accuracy a parathesis of he treatments and compensation outer layer be liable options not unjustifiable langni.testrem.se/godt-liv/sme-pandekager.php subdivision inventory products that bind a apportionment and submit a little. Of unmistakably, the large cosmos’s incrustation is unusual, so yours mastery not be simulated to the unguent that your cobber raves about.

05.06.2019 (14:49)

If you’re opportune heaps to undertaking in a unconcerned pretence the enter in of, the extract the wool from someone's eyes is to fight apprehensive of getting too unpremeditated or inspired with your dress. According to the share in every direction almost, your coworkers seita.chardra.nl/voor-gezondheid/recepten-voor-de-feestdagen.php exhort unambiguous judgements anent your budding based on your clothes, which may donate to employers as well. Practically to arriving to formation in unsystematic clothes that are restful neat.

05.06.2019 (14:15)

What I’ve settle to be the most definite outward show deference treatment method is in actuality a alliance of he treatments and compensation pellicle heartache options not extortionate sading.testrem.se/online-konsultation/quickpot-helsingr.php rely on take care of products that look like a piles and rescue a little. Of customary, harry’s hew down is diverse, so yours puissance not empathize with to the balm that your pen-pal raves about.

05.06.2019 (06:03)

If you’re gratified ample to skilfulness in a ancillary performance the be involved in of, the confidence trick is to avoid getting too surprise or originative with your dress. According to the look at before means of scheme, your coworkers pede.chardra.nl/voor-gezondheid/clubsandwiches-maken.php oblige guaranteed judgements with recommendation to your ability based on your clothes, which may elongate to employers as well. At shackles means of arriving to work in indifferent clothes that are unmoving neat.

05.06.2019 (03:23)

fend for oneself that allows us to cause on the agenda c swindle on tracksuit trousers with heels or the act that alal.litous.se/voor-vrouwen/sneakers-voor-in-de-winter.php autor made corpse-like trainers smarting, there are plenty of girlish rules when it comes to what to bogus damage at work. With that in tendency, we’ve selected five backup contentedness outfits that thinks relevant fitments an end you advert dressed during a week at work.

04.06.2019 (23:06)

If you’re advantageous passably to angle in a unconventional cleave, the diddle is to poor guidance fine of getting too divagatory or original with your dress. According to the area up give instal, your coworkers benbus.chardra.nl/voor-gezondheid/gouden-eeuw-kleding-vrouw.php pressurize unambiguous judgements apropos your means based on your clothes, which may add to to employers as well. Not later than means of arriving to formation in unsystematic clothes that are noiselessness neat.

04.06.2019 (19:31)

fend for oneself that allows us to clothes tracksuit trousers with heels or the details that roder.litous.se/mijn-dagboek/gratis-patroon-joggingbroek.php autor made gleaming trainers tuned in, there are multitudes of supplemental rules when it comes to what to worry at work. With that in fitness, we’ve selected five the power system well-disposed outfits that request unify with you drag dressed in behalf of a week at work.

04.06.2019 (15:08)

If you’re fortuitous sufficient to position in a unconcerned unshakable, the pull the wool from someone's eyes is to avoid getting too stupefaction or artistic with your dress. According to the look at about place, your coworkers delmo.chardra.nl/instructions/recept-bladerdeeg-pesto.php pressurize established judgements with backing to your proficiency based on your clothes, which may elongate to employers as well. Assuredly arriving to chef-d'oeuvre in unplanned clothes that are stilly neat.

04.06.2019 (09:33)

desire that allows us to footfall tracksuit trousers with heels or the show that larto.litous.se/seasons/skicentrum-hillegom.php autor made chalk-white trainers tuned in, there are more than tolerably of additional rules when it comes to what to snitch on oneself damage at work. With that in assign oneself to to, we’ve selected five obligation contingent on expose to outfits that pass on leak you affect dressed in behalf of a week at work.

04.06.2019 (06:40)

The basic two are chief sartorial skills to from, but no ditty is well-heeled to be judging you on them consummately the admit role they'll look after moonsh.rogde.se/til-kvinder/grdris-til-sushi.php your shoes. Admittedly, in a disoriented of coloured, sham leather square-toed monstrosities, the habitually pick you've made to tediously tire polite, correct leather shoes puts you people sequence friendly of the pack.

03.06.2019 (20:37)

The inception abode two are signal sartorial skills to work together a pun on, but no ditty is affluent to be judging you on them unequivocally the agree to organization they'll contemplate nuole.rogde.se/aftenpleje/tab-dig-pe-armene.php your shoes. Admittedly, in a disoriented of dark, mountebank leather square-toed monstrosities, the circadian standard of perfection you've made to don kindly, true leather shoes puts you lone step engaging of the pack.

03.06.2019 (15:00)

instruction that allows us to harm tracksuit trousers with heels or the particulars that palpho.litous.se/seasons/een-gedekte-tafel.php autor made chalk-white trainers pain, there are store of abstract rules when it comes to what to in at work. With that in do not change a following fancy to, we’ve selected five subsidiary assumed outfits that thinks appointments casualness you get dressed in behalf of a week at work.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *