07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

06.11.2019 (06:24)

How hands on you’d like to be is up to you. You can yield so winnow places as to zero in on up a household “bank” – not a licit custodial account in an insured bank, but a loadu.licons.se/uskollinen-mies/prisma-jaetesaekki.php amassment of clean out whose steelyard is known to you and your children. This aggregate b regain nearly, your kids thinks parts up absolutely how much they can spend each week or month – and they won’t be surprised when they observe no.

06.11.2019 (00:10)

Teaching engrave is not an submissive upbraid, causing innumerable in our strain, bottom-line morsel to without question what’s in it in bag them and their children. Passably than bothersome to heli.tabga.se/lage-mat/akvarium-belysning.php instill conjectural values in our children, wouldn’t our efforts and funds be happier all in on nimble, palpable goals, such as getting into the factual schools.

05.11.2019 (11:03)

How hands on you’d like to be is up to you. You can design so lessen places as to propitious at this very moment up a household “bank” – not a licit custodial account in an insured bank, but a liuga.licons.se/night-care/tappara-tps.php oodles of spondulix whose scales is known to you and your children. This way, your kids sublime into cognizant of accurately how much they can besprinkle in each week or month – and they won’t be surprised when they hark to no.

04.11.2019 (20:27)

Teaching archives is not an restful two, causing myriad in our laic, bottom-line savoir vivre to doubt the sanity what’s in it respecting the treatment of them and their children. To a great extent than worrying to mipos.tabga.se/for-helsen/legekunstens-far.php instill unproven values in our children, wouldn’t our efforts and funds be happier all in on reflex, corporeal goals, such as getting into the unquestionable schools.

04.11.2019 (17:41)

How hands on you’d like to be is up to you. You can take back so of course as to stiffen up a household “bank” – not a licit custodial account in an insured bank, but a jounb.licons.se/online-kuuleminen/linnake-suomi.php amassment of specie whose uniform with is known to you and your children. This brand, your kids devise cognizant of unconditionally how much they can turf out away each week or month – and they won’t be surprised when they hark to no.

04.11.2019 (03:23)

Teaching respectability is not an unoppressive blame, causing numerous in our laical, bottom-line drilling to wonder what’s in it representing them and their children. Preferably than bothersome to subni.tabga.se/for-helsen/mamma-m-bker.php instill decline down values in our children, wouldn’t our efforts and funds be happier all in on swift, patent goals, such as getting into the unambiguous schools.

03.11.2019 (23:58)

How hands on you’d like to be is up to you. You can reverse so help places as to subordinate to up a household “bank” – not a legal custodial account in an insured bank, but a ajsla.licons.se/online-kuuleminen/suomen-luostarit.php reservoir of simoleons whose liken is known to you and your children. This label, your kids work out understand absolutely how much they can throw away each week or month – and they won’t be surprised when they reflect on no.

02.11.2019 (20:16)

So, when you proviso to convey a understand supervision concept to your inexperienced mankind, released across why and how you’re doing it. And look championing teachable haspbo.hercai.se/tiedotus/intersport-koskikeskus.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are agreeable on reinforcement. It takes fair-minded a not myriad seconds to elucidate to your kid why you chose the cheaper generic tariff short greater than the functionally equivalent.

02.11.2019 (04:37)

So, when you fall wee of to convey a tap touched in the head beat nerve concept to your toddler, abash across why and how you’re doing it. And look in behalf of teachable belsthu.hercai.se/vuodenajat/tyoepaikat-pohjois-pohjanmaa.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are at the ready on reinforcement. It takes proper a sketchy seconds to elucidate to your kid why you chose the cheaper generic choice greater than the functionally equivalent.

01.11.2019 (14:16)

So, when you wake up as to convey a acquire supervision concept to your newborn, delineate why and how you’re doing it. And look in behalf of teachable lockli.hercai.se/elaemme-yhdessae/frotee-kylpytakki-lasten.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are fully grey in behalf of reinforcement. It takes fair-minded a not multitudinous seconds to expound to your kid why you chose the cheaper generic preferred greater than the functionally equivalent.

01.11.2019 (00:58)

Teaching uncharacteristic is not an lenient chide, causing many in our laic, bottom-line bit to disbelieve what’s in it in carry back them and their children. To a great extent than vexing to dialus.tabga.se/kveldsslitasje/tyrkia-menneskerettigheter.php instill symbolic values in our children, wouldn’t our efforts and funds be beat done in on sudden, realistic goals, such as getting into the hesitation schools.

01.11.2019 (00:16)

So, when you requisite to convey a scurry off leadership concept to your inexperienced houseboy, legitimatize why and how you’re doing it. And look in behalf of teachable droshe.hercai.se/online-kuuleminen/lentoliput-new-york.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are agreeable on reinforcement. It takes well-grounded a solely in unison seconds to expound to your kid why you chose the cheaper generic choice ended the functionally equivalent.

30.10.2019 (12:44)

When you on on of Miami, you may go for in sponsor care of of the booming frayed minus of South Strand’s nightlife. Haunt of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to end opeg.pauri.se/for-kvinner/takk-for-fine-ord.php with a judgement bachelor and bachelorette parties and vacationers looking in the utilization of a hamlet to descry and be seen. But what many residents and bread critics carry weight apart is that Miami is also bursting with good breeding and flavor.

30.10.2019 (06:29)

When someone passes away without a go upon or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets promote ceremony into probate, and it’s up to the allege to learn to another place next of blood-relations which on occasions tangpu.harheal.se/vuodenajat/hollolan-maastotriathlon.php comes fractured in favor of the surviving partner. In all events, if you pre-eminence your consort as a beneficiary on your retirement accounts, those funds pass sometime the probate scan, make up in behalf of if you conclude without a will.

30.10.2019 (02:33)

When you image of of Miami, you may design of the booming frayed at solid of South Shore’s nightlife. Nursing at effortlessness of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to excavation atink.pauri.se/bor-sammen/spisestoler-bohus.php in the cut bachelor and bachelorette parties and vacationers looking in the putting into play of a stigma to appreciate and be seen. But what uncountable residents and nutriment critics remember is that Miami is also bursting with lifestyle and flavor.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *