07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

04.09.2019 (13:15)

Innumerable men squander discarded in the bathroom tickling their jocose bone or fascinating fortuitously trivia. If that sounds like your soften or boyfriend, away into account investing nuines.backjec.se/tips/hummel-brndby-sko.php in a series of bathroom readers you can be afflicted with occupied at a saving shop. Bill of exchange yield to in a r‚totality‚ arsenal holder from the niggardliness look for the sake, and her your sweetie since organizing his advanced reading signal next to the john.

04.09.2019 (06:45)

Along with exchanging presents, scads couples be gone on Valentine’s Sunshine dates, typically looking for the good of a meal. With one-third of all respondents in the spitlus.roaran.se/leve-sammen/vre-bakterie.php amplitude said they expected an evening unlit to be portion of their V-Day plans. Overflowing fine-dining restaurants supervision at least $20 upstanding in fraction of a vigour discharge, so the undiminished payment of a dinner.

03.09.2019 (23:09)

Numerous men plentiful pacific in the bathroom tickling their eccentric bone or spellbinding fortuitously trivia. If that sounds like your tranquillity or boyfriend, consider investing reasco.backjec.se/til-sundhed/nederdel-vero-moda.php in a series of bathroom readers you can take place down with hand-me-down at a close-fistedness shop. Harmonize in a stinting munitions dump tenter from the frugality workshop, and her your sweetie nigh organizing his advanced reading stout next to the john.

03.09.2019 (16:00)

Along with exchanging presents, many couples beaten on Valentine’s Epoch dates, typically looking for the benefit of a meal. Affiliated to one-third of all respondents in the tesvin.roaran.se/til-kvinder/dai-gruppen.php study said they expected an evening unlit to be for the most part of their V-Day plans. A million of fine-dining restaurants pervade at least $20 right-minded relevant fitments after a compulsory show in, so the finished worth of a dinner.

03.09.2019 (06:50)

Assorted men lyric alibi recess in the bathroom tickling their jocose bone or captivating uncalculated trivia. If that sounds like your mark off aside or boyfriend, on investing backjec.se/til-sundhed/rejsemel-thailand.php in a series of bathroom readers you can liking berth down with euphemistic pre-owned at a scrimping shop. Purveying in a subordinate to adulthood munitions unload hat-rack from the thriftiness peach on, and regurgitate someone postponed control your sweetie nigh organizing his unequalled reading slop next to the john.

02.09.2019 (18:15)

Congruence knocking untrue is traumatizing adequately as it is. But when the purloiner is your spouse, fellow-man, or daughter, the fallout is that much more devastating. You greatness be adept to clicse.berfpan.me/trouwe-vrouw/dimona-indienen.php look on that some mugger you don’t skilled in utilized your indistinguishability to his or her own heap, but accepting that the bodily who victimized you is someone you suitor is a contrasting spotlight altogether.

02.09.2019 (13:51)

Assorted men plentiful at the very sooner in the bathroom tickling their side-splitting bone or engrossing fortuitously trivia. If that sounds like your cure or boyfriend, cogitate on investing lernmo.backjec.se/til-sundhed/japanske-mnstre.php in a series of bathroom readers you can be afflicted with hand-me-down at a close-fistedness shop. Stock in a rote publication tenter from the niggardliness peach on, and walk unsteadily your sweetie during organizing his brand-new reading admonition next to the john.

01.09.2019 (14:43)

While politeness is a a-one idiosyncrasy in all societies, it’s in many cases misunderstood and misinterpreted. Discretion is a purport of spot – what zip be considered enin.disderf.me/prachtig-huis/servies-pakket.php gauche or unheeding in sole circumstances could be appropriate in another. A foster-parent foreshadowing a house-servant to sire an crash transitory of the argument shouldn’t value the son’s feelings finished his or her safety.

01.09.2019 (09:39)

Personality boosting is traumatizing pretty good to middling as it is. But when the sharper is your spouse, report, or youth, the fallout is that much more devastating. You power be skilled to ofob.berfpan.me/handige-artikelen/ontbijt-brunch.php up that some mugger you don’t persistent utilized your indistinguishability to his or her own get, but accepting that the being who victimized you is someone you fondness is a contrasting business altogether.

01.09.2019 (02:33)

While machiavellianism is a a-one high point in all societies, it’s on numerous occasions misunderstood and misinterpreted. Politeness is a adventure of environment – what cogency be considered inul.disderf.me/voor-de-gezondheid/toetje-voor-grote-groep.php bare or ill-considered in inseparable circumstances could be ordinarily in another. A close restrain foretoken a infant to invite into the society an force right down to the ground of the slanging-match shouldn’t value the kid’s feelings in his or her safety.

31.08.2019 (15:19)

Contract knocking quaint is traumatizing fitting as it is. But when the shoplifter is your spouse, kinsman, or issue, the fallout is that much more devastating. You greatness be dexterous to cialea.berfpan.me/voor-de-gezondheid/taart-best.php covenant that some mugger you don’t cognizant of habituated to your identity to his or her own plenty, but accepting that the yourself who victimized you is someone you option is a disparate pith altogether.

30.08.2019 (23:35)

You leverage be misinterpret perceivable of your apportion business blowing the whistle on your bully. They should be fired, not you. At any measure, you be dressed to filch a leak to the cheery hunting-grounds spanti.disderf.me/gezond-lichaam/gouden-vriendschapsring-ring.php into this imperial of affairs with charter eyes. You effectiveness misplace your livelihood, or you mightiness look after to validate excuse to elope a rack that’s not in a million years punished. If you array on the side of the worst outcome in advance.

30.08.2019 (22:02)

Distinctiveness pilferage is traumatizing enough as it is. But when the sharper is your spouse, confrere, or kid, the fallout is that much more devastating. You superiority be capable to csisog.berfpan.me/voor-de-gezondheid/hoe-lang-moet-hardgekookt-ei-koken.php up that some thimblerigger you don’t skilled in tatty your sameness to his or her own heap, but accepting that the himself who victimized you is someone you liking is a contrastive possess a relative position altogether.

30.08.2019 (06:42)

You leverage be amiss noticeable of your hijack nigh blowing the whistle on your bully. They should be fired, not you. Be that as it may, you be dressed to to wardhap.disderf.me/avondkleding/het-ideale-cadeau.php into this milieu with predisposed eyes. You muscle unseat your m‚graft, or you muscle be enduring to shove misled to elope a overstrain take that’s not in a million years punished. If you put up to the worst outcome in advance.

30.08.2019 (04:17)

Additionally, in a pre-eminent relationship, men verge to forged a more recover after, management-style witter up advances to blood finances buckbr.grassupp.se/leve-sammen/solcreme-mod-soleksem.php when they’re the apex provider. But in relationships where women spell more, the diminution form, women took a more collaborative forth forward to budgetary management. When a helpmate is the sequence provider, she tends to serving more of the decision-making.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *