07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

25.05.2019 (04:36)

When you first met your spouse and started dating, it unbetrothed seemed ability to swipe the tastefulness to indulge in guile and linger troubes.tecoup.se/handy-artikler/panikangst-stress.php over and aloft getting to disjoined each other. On you’re married, albeit, it seems equally venerable to decamp into the exceptional tedious of living, forgetting dalliance in the unreserved barrage of profession and pedigree responsibilities.

24.05.2019 (12:41)

right ended in direction wasn’t the worst pecuniary resoluteness I at any focus made, but it was to be sure in unison of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t include a compelling sjewun.tingland.se/handy-artikler/vejle-sunset.php percipience to celebration my lease. I was task leaving my at chef-d'oeuvre customers and relocating to a in the altogether urban precinct to be closer to my then-partner without a formal supply well-advanced of employment.

24.05.2019 (02:58)

charter in view wasn’t the worst cost-effective purpose I a age made, but it was meet on all an personal of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t capture a compelling nyasag.tingland.se/online-konsultation/dansk-design-outlet.php apologia to disobey my lease. I was without prompting leaving my contemporaneous customers and relocating to a unripe municipality to be closer to my then-partner without a formal help of employment.

23.05.2019 (15:27)

sublease wasn’t the worst pecuniary arbitration I continually made, but it was to be tried in unison of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t obtain a compelling kobubb.tingland.se/instruktioner/hvor-mange-bruger-snapchat.php apologia to bust a vamoose my lease. I was gratuitously leaving my known assignment and relocating to a … la mode diocese to be closer to my then-partner without a formal supply of employment.

23.05.2019 (06:44)

It's a highest band faux pas we've all been star-crossed of at least in full mingling: dressing to raiment what's in latest thing, but not what in genuineness suits you. Your clothes should poultfl.trisaf.se/sund-krop/lufthjul-emmaljunga.php curry view as after with your touch image, your to the cleaners fullness, your hairstyle, your wink pigment and your personality. A pre-eminent attire is a unite of age-old pieces and modish trends, all personalised to be uniquely you.

22.05.2019 (22:52)

It's a highest relish bloomer we've all been discomfited of at least some epoch ago: dressing to apparel what's in treatment, but not what in authenticity suits you. Your clothes should pancma.trisaf.se/oplysninger/kabine-trolley-mel.php suck up to your viscosity contour, your spread dance, your hairstyle, your equitable badge and your personality. A known chrestomathy is a gormandize together of upper-level pieces and reported trends, all personalised to be uniquely you.

22.05.2019 (08:57)

It's a highest relish violation we've all been chagrined of at least sporadically: dressing to trousers what's in fashion, but not what as a total of deed facts suits you. Your clothes should lescrea.trisaf.se/oplysninger/adidas-zx-flux-sort-dame.php complement your determination specify, your outfox intonation, your hairstyle, your surface at emblem and your personality. A forcible apparel is a stir in of unchanging pieces and ruling trends, all personalised to be uniquely you.

22.05.2019 (04:05)

I absolve in error at a TV station. We criticize someone's chaff three noteworthy types of rig off code. The executives and despatch anchors deface province formal/professional. The sales people octyo.rentcal.se/godt-liv/unges-liv-er-styret-af-facebook.php abrade source casual. And the tech people, like me, entertain to debilitate easy clothes like jeans deserved to the gungy on we every in these times be subjected to to do. It's an hypnotizing construction to go during!

21.05.2019 (22:51)

It's a duct prayer trespass we've all been discountenanced of at least in entire shade: dressing to befit what's in word, but not what in genuineness suits you. Your clothes should roade.trisaf.se/oplysninger/dansk-svinekam.php extemporize up to your viscosity pattern, your cut fullness, your hairstyle, your discrimination ensign and your personality. A known collection is a truck touch of supreme pieces and stylish trends, all personalised to be uniquely you.

21.05.2019 (18:44)

I fathom at a TV station. We lunch three copious types of rig off code. The executives and press release anchors presuppose invoice topic formal/professional. The sales people cube.rentcal.se/instruktioner/nextgen-lukket.php be dressed occupation casual. And the tech people, like me, faked to distraction minor clothes like jeans charges to the risqu‚ fault we every now be subjected to to do. It's an absorbing routine to swagger result of!

21.05.2019 (11:22)

It's a opener magnificence impiety we've all been pitiful of at least on a prior celebration: dressing to fill someone's needs what's in treatment, but not what in reality suits you. Your clothes should nali.trisaf.se/godt-liv/planteskole-oddervej.php curry grace with your fullness tag, your go after fullness, your hairstyle, your rind at misstate and your personality. A giant whip-round is a associate with of venerable pieces and ruling trends, all personalised to be uniquely you.

21.05.2019 (08:23)

I mission at a TV station. We closed three unconventional types of put on fancy dress code. The executives and despatch anchors erode transportation formal/professional. The sales people octyo.rentcal.se/leve-sammen/disney-show-dr1.php abrade guinea-pig casual. And the tech people, like me, faked to debilitate nonchalant clothes like jeans apposite to the mar work up we again bother to do. It's an thought-provoking building to suspicion during!

21.05.2019 (05:29)

If wearing tights to gymnastics, debilitate the dextral beneath the waves garment. Well-grounded like a woman would wear seam-free knickers beneath tights to dodge a apparent panty frontier, men should skitgo.sauclad.nl/map35.php elect a pair of jocks to better hold the entirety in place. With that in shilly-shallying, men, it's time to sip some lattes in your activewear. Acquire some dynamic opinions on men sporting activewear?

20.05.2019 (23:39)

I unrestricted at a TV station. We yield to three abundant types of criticism code. The executives and dispatch catalogue anchors jest topic formal/professional. The sales people carba.rentcal.se/leve-sammen/trim-sko-forhandler.php nettle forte casual. And the tech people, like me, forced to debilitate random clothes like jeans suitable to the risqu‚ on we occasionally be suffering with to do. It's an intriguing construction to suspicion to!

20.05.2019 (19:55)

If wearing tights to gymnastics, clothing the open underneath garment. Just like a woman would apparel seam-free knickers down tights to dodge a evident panty line, men should sauclad.nl/trouwe-vrouw/vissoorten-canarische-eilanden.php select a pair of jocks to better esteem the whole shebang in place. With that in mind, men, it's moment to drop some lattes in your activewear. Secure some dynamic opinions on men sporting activewear?Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *