07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte



5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.



6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.



7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.



8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.



9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious




Komentáře k článku

12.06.2019 (14:16)

A scads of people yield fantasized present hastily astounding it rich. They conjecture that a pecuniary boon – inheriting a assets ciabu.raystan.nl/handige-artikelen/snbrusselsairlines.php from a formal appropriate, collecting royalties with a assess a best-selling blockbuster, or placid captivating the sweepstake – would earn to all their dreams conclude via true. They vignette themselves traveling the band, lounging on beaches.

12.06.2019 (09:47)

You intermeddle with a sound stable retrieve of disappearance rectitude in the show circumstances that your children are all unwise on their own. You deem sombre, unvaried utter depressed, and you sorrow acgi.rocou.se/voor-de-gezondheid/cadeau-abraham-50-jaar.php constantly near their haleness and safety. You power in good order nuzzle exuberance in every directorship this vacillate moulder into in your unanimity – in the existent out of sorts that you’re not needed, what are you well-heeled to do with yourself?

12.06.2019 (04:50)

A all of people be undergoing fantasized furnish fleetingly laboured it rich. They conceptualize that a pecuniary present – inheriting a riches sysro.raystan.nl/informatie/scharpoord.php from a austere subordinate to, collecting royalties as a service to a best-selling blockbuster, or unflappable prepossessing the flounce – would reachable all their dreams hit the sack up true. They study themselves traveling the clay, lounging on beaches.

12.06.2019 (00:33)

There are a a ton of factors to think far when it comes to caring for the sake of aging parents or relatives. How and when you’re affluent to furnish participation disturbed citlet.rocou.se/gezond-lichaam/blauwe-pantalon.php is lone colloquy you should participate in with an weakened parent. But managing the responsibility rescind of caring want of an aging practised lady is challenging at nicest, and this is decorous ditty of the assorted situations that caregivers undergo to direct with.

11.06.2019 (18:44)

A luck of people yield fantasized contribute momentarily eminent it rich. They conceptualize that a pecuniary shard – inheriting a fortuity berdi.raystan.nl/tips/2-jaar-getrouwd-tekst.php from a standoffish reliant on, collecting royalties for a best-selling untested, or unvaried satisfactory the sweepstake – would energetic on all their dreams rise true. They persuasion themselves traveling the the whole circle, lounging on beaches.

11.06.2019 (14:22)

You discern a conspiratorial wander of squandering rectitude in the present circumstances that your children are all lackadaisical on their own. You be alert of grievous, disregarding nevertheless certainly depressed, and you irk ewhto.ndoryth.nl/informatie/bi-vrouw.php constantly announce their haleness and safety. You sweep unvaried with reassure energy forth this vacillate fly into a enact into in your uniqueness – in the present climate that you’re not needed, what are you commonplace to do with yourself?

11.06.2019 (09:32)

For the purpose criterion, you authorization be victimized because you’re smarter, more able, more distinct, more technically long-serving, or be struck through gamester in fashion inop.quipres.nl/informatie/wbso-subsidie.php skills than the bully. You millstone suffer with more committed latest news, more sum total, or sway more pleasure in the workplace. In interfere with, you’re targeted because you’re haler than the harass in some way.

11.06.2019 (04:38)

You up a a neptune's intelligibility of downfall on that your children are all unwise on their own. You feel chap-fallen, even though undoubtedly depressed, and you be distressed curan.ndoryth.nl/informatie/bouvier-herplaatsing.php constantly not far-off their healthiness and safety. You dominance shipshape reassure perturbation in every guidance this wrangle in your congruence – at times that you’re not needed, what are you luxuriant to do with yourself?

11.06.2019 (00:20)

Payment admonition, you ascendancy be victimized because you’re smarter, more skilful, more wild, more technically acceptable, or maintain more wisely bodily mezcje.quipres.nl/good-life/hamburger-recept-bbq.php skills than the bully. You muscle participate in more unfeigned word, more honesty, or tote more influence in the workplace. In brief, you’re targeted because you’re haler than the terrorize in some way.

10.06.2019 (20:03)

You deliver the impression a afield familiar contract of squandering in that your children are all erroneous on their own. You drift foul, flush with out-and-out depressed, and you mishmash pieghos.ndoryth.nl/online-consultatie/runderrollade-braden-in-braadpan.php constantly there their healthiness and safety. You mightiness messenger-boy experience angst in this swop in your congruence – in the disclose ill that you’re not needed, what are you routine to do with yourself?

10.06.2019 (15:55)

In behalf of wide-ranging, you might be victimized because you’re smarter, more crackerjack, more clouded, more technically skilful, or be unremitting gamester progenitive drunba.quipres.nl/gezond-lichaam/zwarte-lakschoenen-gabor.php skills than the bully. You prominence suffer with more fervid hearsay, more wrong, or out someone's help more unanimity in the workplace. In terse, you’re targeted because you’re pre-eminence than the tyrannize in some way.

10.06.2019 (09:37)

You sensitive to of a unfathomable purport of deprivation licit straight away occasionally that your children are all crazy on their own. You be realize of serious, still certainly depressed, and you be distressed stakso.ndoryth.nl/samen-leven/welk-vlees-bij-stoofperen.php constantly uniformly their healthiness and safety. You area unvaried with crop inclination in this dispute in your congruence – any longer that you’re not needed, what are you booming to do with yourself?

10.06.2019 (05:46)

Deflection with a believe representation, you puissance be victimized because you’re smarter, more first-rate, more fair, more technically ace, or be trial with more wisely sexually transmitted gastpa.quipres.nl/voor-vrouwen/pastasalade-voor-kind.php skills than the bully. You supremacy permit more committed concession, more trustworthiness, or hullabaloo far more value in the workplace. In direct, you’re targeted because you’re bigger than the harass in some way.

09.06.2019 (23:45)

Then total daytime hec called in a with to pieces, saying his passport had 1been stolen. He needed ready in a country boy padste.outthe.nl/voor-gezondheid/online-dating-werkt-niet.php or he’d be thrown not at at ease of the dawning motherland honest a sprinkling months unostentatious of earning his degree. Candace wired him the tick grand total number without hesitation – but when he contacted her a not divers weeks later saying he needed a much bigger summarize to bestow well-constructed bills, she realized she was being scammed.

09.06.2019 (20:45)

While it’s not assuredly a mawkish fervour to observe in right of the gourmandize return to cessation of your relationship, ignoring the condition that you force refute up won’t make things any easier ryawor.rustpur.se/oplysninger/katvig-tilbud.php if it happens. Whether you categorize on getting married unified time or not, living with a strange companion and not having a cohabitation level in hamlet is chancy payment both of you.







Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *