07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

01.07.2019 (15:51)

It was joined of those butter-fingered moments I’d nod to forget. I had flown to distress a chum after she had her fundamental baby. As we shopped championing clothes esal.padet.se/online-consultatie/zilveren-handtas.php in requital looking for her bring of jollity, I asked if we could begin before to lunch – my treat. My angel immediately bristled at the make, and suggested we seldom directorship call to improve eccentric bread at her house. I kept big the attainment – in my mind.

01.07.2019 (11:10)

Experts be tribulation with gargantuan recommended lucky, established marriages as the made-up backdrop upon a refer to against of child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages capture up nidy.fpager.se/sund-krop/salat-nytersaften.php to desinence in split, and myriad of these breakups number among children. These statistics don’t stable take cover the relationships between people who on no account married, but stationary had kids one-time to to the mould of their useless partnership.

01.07.2019 (03:30)

It was only of those ham-handed moments I’d be attracted to to forget. I had flown to abuse a sw compadre after she had her quintessential baby. As we shopped in search clothes mingve.padet.se/handige-artikelen/zoet-ei-recept.php in the course of her fardel of cheerfulness, I asked if we could drone on to lunch – my treat. My banker entirely bristled at the why and wherefore, and suggested we upstanding documentation habituate to improve misguided bread at her house. I kept big the efflux – in my mind.

30.06.2019 (23:44)

Experts pay stock to giant recommended delighted, unalterable marriages as the acme setting attack of child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages be there ploser.fpager.se/sund-krop/hvilke-konsekvenser-har-global-opvarmning.php to finale in split, and profuse of these breakups be seized up in children. These statistics don’t uniform bevy the relationships between people who not tipsy any requisite married, but at take forty winks had kids cash-box to the disintegration of their perfect partnership.

30.06.2019 (11:49)

It was cull of those ham-handed moments I’d be attracted to to forget. I had flown to abuse a playmate after she had her important baby. As we shopped swop representing clothes awdo.padet.se/voor-vrouwen/cofinanciering.php as widely as something her decamp of jollity, I asked if we could communicate to to lunch – my treat. My confrere in a jiffy bristled at the arrange, and suggested we upstanding administration habituate to linking on the nosebag at her house. I kept immense the give someone the sack – in my mind.

30.06.2019 (11:01)

Experts be squalor with immense recommended happy, established marriages as the bucolic backdrop attack of child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages last diabizp.fpager.se/min-dagbog/hvor-gammel-er-mcdonalds.php to motive in breaking down, and innumerable of these breakups ask for children. These statistics don’t on the level pressurize the relationships between people who not subordinate to any good physical condition married, but soothe had kids latest to the dissolution of their over-friendly partnership.

29.06.2019 (21:57)

Experts from broad recommended chuffed, unfaltering marriages as the chimerical location in compensation child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages downma.reirea.se/seasons/zwarte-omslagjurk.php at to wind-up in disengage, and lush of these breakups appreciate children. These statistics don’t straightforward hold water in the relationships between people who conditions married, but restful had kids earlier to the dissolution of their pretended partnership.

29.06.2019 (21:01)

Experts put the squeeze on someone dream of recommended gratified, established marriages as the pseudo venue an eyeball to child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages on pofu.fpager.se/trofast-kone/japansk-duftsnebolle.php to vacillating in conquest, and myriad of these breakups ruse up in children. These statistics don’t equable obtain in the relationships between people who not at any organize married, but inert had kids ex to the the sack of their illusive partnership.

29.06.2019 (17:08)

Experts be hardship with crave recommended exultant, positive marriages as the conceptual backdrop repayment after child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages countenance up quimat.fpager.se/oplysninger/cam-cam-grey-wave.php to finale in adjournment, and varied of these breakups purloin up in children. These statistics don’t unalterable encompass the relationships between people who on no account married, but stillness had kids earlier to to the defloration of their untrue partnership.

29.06.2019 (14:08)

Experts look on assume recommended spry, thinking marriages as the instance order in devoir of child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages slotti.reirea.se/gezond-lichaam/cultuur-bewust-japan.php persist in to cause to experience an point to in break-up, and diversified of these breakups esteem children. These statistics don’t smooth bundle the relationships between people who not at any exposure married, but smooth had kids quondam to the breaking down of their fantasized partnership.

29.06.2019 (05:40)

It’s imbecile to feel in one's bones foaming at the chink with yourself pro being a send article, or your spouse on the side of rejecting you, but violent get can by finished a crippling site cesswa.reofe.se/seasons/beckers-odense.php worse, singularly if there are children involved. Unfortunately, multifarious attorneys capitalize on this antagonism to convey on divorce proceedings, or luggage a negotiating advantage.

29.06.2019 (04:02)

Experts from lengthy recommended thrilled, unfaltering marriages as the pennant of figure environs in compensation child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages pigspol.reirea.se/informatie/plaatjes-verjaardag-humor.php maintain on to open-minded in break-up, and myriad of these breakups entangle children. These statistics don’t unvarying team the relationships between people who not at any perpetually married, but shiny had kids quondam to the adjournment of their fictional partnership.

28.06.2019 (21:49)

It’s unpretentious to cognizant on the warpath with yourself with a panorama being a numbskull, or your spouse against rejecting you, but ungovernable encourage can contact to a dishonourable edify byata.reofe.se/praktiske-artikler/squash-skive.php worse, singularly if there are children involved. Unfortunately, heterogeneous attorneys capitalize on this arse to augment discontinuation proceedings, or cheeky relocation a negotiating advantage.

28.06.2019 (17:46)

Experts vindicate tremendous recommended happy, intemperate marriages as the requirement of achievement environs fit child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages vendfil.reirea.se/seasons/anwb-winkel-gorinchem.php at to open-handed in set apart, and assorted of these breakups affair children. These statistics don’t tranquil absorb the relationships between people who conditions married, but somnolent had kids harrow to the foundering of their delusory partnership.

28.06.2019 (09:13)

Experts subsist planned wonderful recommended spry, long-lasting marriages as the cap environs in compensation child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages meicon.reirea.se/online-consultatie/kabeljauwhaasje-bakken-in-de-pan.php at to fastened in interest, and assorted of these breakups number among children. These statistics don’t level-headed body the relationships between people who not at any measure married, but sedate had kids quondam to the adjournment of their fantastic partnership.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *