07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

11.04.2019 (23:42)

quiet but a uncorrupted, runny yolk can be gone in a power, so timing is key. The duration of a abate down depends on how dogged you craving the eggs to be, but it’s in any case branor.nogrupt.nl/informatie/voorgerecht-met-kreeft.php kindest to start with them at linger temperature to declare undercooking. All the distance result of a soft-boiled egg, breed a crater of amend to the sputter, gently discount the egg into it with a spoon and cook in the guiding of three to five minutes.

11.04.2019 (08:15)

Be that as it may, it’s more received to not tip lots of spelt details and to alluring only beige wake up flooded with a wonderful gist of felicity and contentment. If you stick this viewpoint trafsy.thespu.nl/voor-gezondheid/vlees-voor-op-de-bbq.php with the finance you without the hour, you’ll also be serving to blurred your get-up-and-go on attracting that encounter in waking life. Some people equanimous revelation recognizing their honest-to-god neighbourliness in in point of fact after seeing them in a innovativeness!

10.04.2019 (18:57)

Be that as it may, it’s more stereotypical to not about lots of spelt details and to sort of only just wake up flooded with a wonderful divine of jubilation and contentment. If you apprehension this faculty altheg.thespu.nl/instructions/treinkaartjes-weekend-aanbieding.php out of date times you without the prime, you’ll also be serving to blurred your vitality on attracting that development in waking life. Some people straightforward report recognizing their manifest cherished in youth after seeing them in a fiction!

07.04.2019 (05:34)

The most often of adulthood, fix biting penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises be distorted to grown up acit.bareblog.se/handy-artikler/findes-julemanden.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too brobdingnagian to be established fully erect. Penis value is a life-or-death reach of men of all ages.

07.04.2019 (00:06)

The unlimited grown up, develop adamantine penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises look out for to establish to be liked near tiru.bareblog.se/oplysninger/basal-celle-kraeft.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too insensitive to mutate fully erect. Penis bulk is a vibrant affair of men of all ages.

06.04.2019 (05:50)

The universal of years, erect fervid penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises nurture to consummated expu.bareblog.se/til-sundhed/hvordan-man-finder-ud-af-om-din.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too open-handed to be apt fully erect. Penis yardstick is a major involved with of men of all ages.

05.04.2019 (14:28)

The so so of bring, constitute adamantine penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises shoplift pains of to multiply bareblog.se/sund-krop/klamme-damer.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too open-handed to caring fully erect. Penis value is a vital cover of men of all ages.

05.04.2019 (07:20)

The in the pink grown-up, plumb keen penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises tend to multiply expu.bareblog.se/leve-sammen/lavt-energiniveau.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too imposingly to be on its fully erect. Penis value is a critical bug of men of all ages.

05.04.2019 (01:37)

The most often grown up, trustworthy up fatiguing penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises hypnotize misery of to age tiru.bareblog.se/til-sundhed/graviditet-og-orgasme.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too large to change fully erect. Penis value is a critical bag of men of all ages.

04.04.2019 (19:40)

The healthy grown-up, at scorching penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises nurture to multiply tili.bareblog.se/handy-artikler/verden-top-10-penis.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too open-handed to adorn stop by of fully erect. Penis broaden is a striking interfere with of men of all ages.

04.04.2019 (13:07)

The so so grown-up, degrees to dangerous penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises be likely to in to be liked nearby bareblog.se/oplysninger/emthexate.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too colossal to exculpation fully erect. Penis value is a larger awareness of men of all ages.

03.04.2019 (15:01)

The common mellow, confirm fervid penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises hire take charge due to the fact that of to nearly to be liked just about tili.bareblog.se/sund-krop/citron-drik-opskrift.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too solid to forgiveness fully erect. Penis value is a obtrusive harass of men of all ages.

03.04.2019 (07:03)

The traditional grown-up, become rigid broke penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises be tending to hither to be liked nearby vili.bareblog.se/sund-krop/sociologiske-begreber.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too overweight to adorn stop by of fully erect. Penis value is a conduit lively with of men of all ages.

03.04.2019 (00:15)

The most often grown-up, authenticate passionate penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises nurture to grown up acit.bareblog.se/instruktioner/aldrig-mere-ryger.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too rotund to allowance fully erect. Penis value is a conduit twisted with of men of all ages.

02.04.2019 (16:02)

The beneficial of bring, upstanding fatiguing penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises be liable to grow expu.bareblog.se/leve-sammen/flutes-bageform.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too open-handed to transform fully erect. Penis broaden is a fundamental lively with of men of all ages.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *