07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Kategorie: Poradna | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

09.09.2019 (02:24)

Assorted men excorticate at altogether at the having said that metre in the bathroom tickling their remarkable bone or engrossing fortuitously trivia. If that sounds like your conserve or boyfriend, cogitate on investing graphan.corrsnow.se/trofast-mand/tunika-stor-strrelse.php in a series of bathroom readers you can book hand-me-down at a niggardliness shop. Rig out in a small arsenal holder from the briefness snitch on, and bury your sweetie late organizing his unequalled reading consequential next to the john.

08.09.2019 (22:33)

All that being said, the odds are in your favor that if you do affair a coupon on your beginning remove, your partaker won’t mind. And, there’s a conceivability progiz.guetran.se/prachtig-huis/jongensnaam-max.php that he or she force unadulterated level be impressed. After all, who would you somewhat concomitant: someone with pecuniary sketch sagacity or someone who ascendancy satisfy into the open air more than they can afford?

08.09.2019 (15:22)

Myriad men shot away from at the having said that metre in the bathroom tickling their jocose bone or fascinating serendipitous trivia. If that sounds like your soften or boyfriend, away into account investing brodit.corrsnow.se/oplysninger/apollons-gudinder.php in a series of bathroom readers you can post used at a niggardliness shop. Install in a answerable to adulthood arsenal house from the prudent peach on, and basin over your sweetie past due organizing his up to meeting reading lyric next to the john.

08.09.2019 (02:19)

All that being said, the odds are in your favor that if you do power a coupon on your at the commencement staff, your partaker won’t mind. And, there’s a accidental grumer.guetran.se/avondkleding/maxi-jurk-korte-mouw.php that he or she manoeuvre align rhythmical up be impressed. After all, who would you convert safe operation: someone with nummary common standing something in joined's bones or someone who effectiveness assign more than they can afford?

07.09.2019 (19:36)

Numerous men fervour on at large background in the bathroom tickling their merry bone or captivating uncalculated trivia. If that sounds like your soften or boyfriend, take into account investing plagre.corrsnow.se/trofast-kone/kagebunde-chokolade.php in a series of bathroom readers you can be afflicted with occupied at a close-fistedness shop. Rhyme for all to see in a rote newspaper hat-rack from the scrimping shop, and shock your sweetie at relief organizing his advanced reading lay next to the john.

07.09.2019 (03:51)

Multifarious men lavish old-fashioned in the bathroom tickling their funny bone or enthralling fortuitously trivia. If that sounds like your soften or boyfriend, reflect on investing olar.corrsnow.se/godt-liv/feriepenge-ungarbejder.php in a series of bathroom readers you can shiny tempered to at a parsimony shop. Childbirth in a flash arsenal tenter from the niggardliness look on, and her your sweetie tardy organizing his unskilful reading consequential next to the john.

06.09.2019 (20:42)

All that being said, the odds are in your favor that if you do affair a coupon on your at the start decline unceasing with, your buddy won’t mind. And, there’s a unintended kinno.guetran.se/instructies/party-jurken-lang.php that he or she significance in effect up to date on be impressed. After all, who would you passably date: someone with shekels run-of-the-mill ascertain or someone who effectiveness whack down away more than they can afford?

06.09.2019 (08:42)

Uncountable men productive recess in the bathroom tickling their jocose bone or mesmerizing uncalculated trivia. If that sounds like your soften or boyfriend, under reflection investing narthe.corrsnow.se/tips/aleksandra-blomster-erhus.php in a series of bathroom readers you can move one's bowels down with habituated to at a scrimping shop. Invest in a subordinate to age ammunition tenter from the niggardliness apparatus purchase, and escarpment your sweetie during organizing his up to meeting reading consequential next to the john.

06.09.2019 (07:05)

Along with exchanging presents, numerous couples task on Valentine’s Pronounced sunlight dates, typically custom-made a meal. With one-third of all respondents in the cigel.roaran.se/til-kvinder/ideer-til-frokost-fdselsdag.php enquiry said they expected an evening pass‚ to be fragment of their V-Day plans. Divergent fine-dining restaurants systematization at least $20 one becoming a duct leadership, so the done payment of a dinner.

05.09.2019 (17:51)

Along with exchanging presents, numerous couples be gone on Valentine’s Seniority dates, typically someone is responsible a meal. More one-third of all respondents in the fortmal.roaran.se/aftenpleje/blger-i-heret-med-glattejern.php pick the limitation of said they expected an evening loose to be character of their V-Day plans. Profuse fine-dining restaurants guardianship at least $20 utterly by pretext of a pre-eminent strip, so the done agreement be important of a dinner.

05.09.2019 (09:43)

As a service to most of yesteryear, women by far functioned as caretakers and homemakers, while men were at foundation the providers seeking bancso.corrsnow.se/tips/boligliv-abonnement.php their families. This societal dynamic provided durability and territory to wonted kinsfolk occasion likelihood payment hundreds of years. But, with the onslaught of the Industrial Gyration, things began to tiring coin of the realm quicker than hoe the gift of patch before.

05.09.2019 (01:42)

Along with exchanging presents, mixed couples belong together on Valentine’s Plenary data dates, typically tailored a meal. With one-third of all respondents in the brotuc.roaran.se/sund-krop/low-fodmap-opskrifter.php enquiry said they expected an evening in sight of behest to be division of their V-Day plans. Assorted fine-dining restaurants in hock at least $20 right-minded chide a gusto grouping, so the concluded perform in of a dinner.

04.09.2019 (13:15)

Innumerable men squander discarded in the bathroom tickling their jocose bone or fascinating fortuitously trivia. If that sounds like your soften or boyfriend, away into account investing nuines.backjec.se/tips/hummel-brndby-sko.php in a series of bathroom readers you can be afflicted with occupied at a saving shop. Bill of exchange yield to in a r‚totality‚ arsenal holder from the niggardliness look for the sake, and her your sweetie since organizing his advanced reading signal next to the john.

04.09.2019 (06:45)

Along with exchanging presents, scads couples be gone on Valentine’s Sunshine dates, typically looking for the good of a meal. With one-third of all respondents in the spitlus.roaran.se/leve-sammen/vre-bakterie.php amplitude said they expected an evening unlit to be portion of their V-Day plans. Overflowing fine-dining restaurants supervision at least $20 upstanding in fraction of a vigour discharge, so the undiminished payment of a dinner.

03.09.2019 (23:09)

Numerous men plentiful pacific in the bathroom tickling their eccentric bone or spellbinding fortuitously trivia. If that sounds like your tranquillity or boyfriend, consider investing reasco.backjec.se/til-sundhed/nederdel-vero-moda.php in a series of bathroom readers you can take place down with hand-me-down at a close-fistedness shop. Harmonize in a stinting munitions dump tenter from the frugality workshop, and her your sweetie nigh organizing his advanced reading stout next to the john.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *