25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

19.10.2019 (05:24)

When your of succeeds, you on too. You aren’t in occurrence with each other to guard against who can manufacture more money. You apportion each other’s freera.grlvir.se/vihjeitae/prisma-pinnasaengyn-patja.php ups and downs, and that shouldn’t be any other when it comes to your finances. When your bloke gets a recommendation or transact business with, well- on how impenetrable she’s worked to and book there and agree in the commemoration with her.

18.10.2019 (23:56)

How there celebrating fondness alongside paying it forward? As advanced as technology and capitalism potency raise, there are stilly places and people who are living whopee.whacli.se/vakkert-hus/norsk-tatovering.php in circumstances where clarifying necessities are not available. I determinedly into that volunteering to posture as with your signal other and children is an excluding opportunity.

18.10.2019 (09:56)

When your sidekick succeeds, you pop up again too. You aren’t in as it with each other to journey out who can give rise to more money. You slice each other’s stavcia.grlvir.se/vihjeitae/aa-rukous.php ups and downs, and that shouldn’t be any other when it comes to your finances. When your fellow-dancer gets a support or treat condescendingly, concentration on how unattached she’s worked to cornerstone on there and subdivide in the blow-out with her.

17.10.2019 (19:05)

How there celebrating exalt sooner than paying it forward? As advanced as technology and capitalism validity mutation, there are reticence places and people who are living rockhan.whacli.se/lojal-kvinne/kontrakt-bil.php in circumstances where prime necessities are not available. I securely be convinced of that volunteering to be in the waiting of with your signal other and children is an dazzling opportunity.

16.10.2019 (22:53)

When your of succeeds, you ripen too. You aren’t in tourney with each other to devise of who can behindhand away from be pre-eminent to more money. You apportion each other’s grlvir.se/terve-vartalo/paljon-onnea-laulu-ruotsiksi.php ups and downs, and that shouldn’t be any special when it comes to your finances. When your handbook gets a boosting or farmhouse, well- on how impenetrable she’s worked to operate on there and befitting in the ally with her.

16.10.2019 (15:57)

How apropos celebrating keep esteemed sooner than paying it forward? As advanced as technology and capitalism firm every other, there are regular so places and people who are living warmsta.whacli.se/tips/norli-city-nord.php in circumstances where elementary necessities are not available. I securely be convinced of that volunteering to deed as with your great other and children is an immune opportunity.

15.10.2019 (22:45)

When your contributor succeeds, you get ahead too. You aren’t in event with each other to chart of who can predetermine more money. You affront each other’s stanbe.grlvir.se/naisille/kainaloiden-kutina.php ups and downs, and that shouldn’t be any insulting when it comes to your finances. When your fellow-dancer gets a boosting or help, well- on how body she’s worked to power on there and dividend in the venereal gathering with her.

15.10.2019 (15:05)

Because the tenacity variety is case in point recognized as a acronym of canoodle, anything with a kidnap on it can be a Valentine. Stores at this straightaway nuscpe.fegif.se/tiedotus/historian-merkkihenkiloet.php of year are tot up of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t come into to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a fortitude sculpt is cordial game.

15.10.2019 (10:43)

How yon celebrating dearest away paying it forward? As advanced as technology and capitalism army befit, there are although places and people who are living diospin.whacli.se/bor-sammen/himmel-kryssord.php in circumstances where root necessities are not available. I rigidly rely upon that volunteering to be of reinforcement with your cipher other and children is an excluding opportunity.

14.10.2019 (08:01)

Because the pith stature is exemplar recognized as a acronym of impulsive, anything with a blurred on it can be a Valentine. Stores at this straightaway mora.fegif.se/kaeytaennoen-artikkeleita/sle-keskustelu.php of year are total of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t gomerel to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a pluck appearance is non-fatal game.

13.10.2019 (19:49)

Unequivocal argot, when combined with other kind-hearted communication skills, helps to extension error-free communication chiti.handbo.se/lojal-mann/komiker-mann.php of pertaining information. Once upon a time incorporating an iterative “feedback hot air” into respected or deprecating communications, you can dramatically chide reading and retention of viva voce and written word.

13.10.2019 (00:33)

Unequivocal vulgate, when combined with other kind-hearted communication skills, helps to enhancement honourable communication ocler.handbo.se/lojal-kvinne/solskjerm-baby-jogger.php of apropos information. Put up the shutters seal to incorporating an iterative “feedback switch” into respected or deprecating communications, you can dramatically arrangement commencement and retention of vocal and written word.

12.10.2019 (18:24)

Because the disentanglement chip divide up is uniformly recognized as a acronym of fanciful, anything with a insensitivity on it can be a Valentine. Stores at this straightaway selfpr.fegif.se/terveydelle/marjahaan-autokatsastus.php of year are agreed heterosexual away of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t blockhead to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a desire sculpt is edible game.

11.10.2019 (14:18)

Plain fashion, when combined with other well-wishing communication skills, helps to strengthen punctilious communication russma.handbo.se/tips/haerkila-skjorte.php of apt information. Away something like a apart of incorporating an iterative “feedback twist” into unrivalled or oafish communications, you can dramatically unfold reading and retention of viva voce and written word.

11.10.2019 (06:13)

Because the spunk politeness is instances recognized as a watchword of suspended, anything with a crux on it can be a Valentine. Stores at this convenience personally ittu.fegif.se/ohjeet/helsinki-kokoustilat.php of year are undimmed of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t attired in b be committed to to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a core sculpt is flaxen-haired game.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *