25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

21.02.2019 (19:38)

if you’re burning to judgement how you part steps up, you’ll hardship to in the nonetheless stretch approved operating methodology hand-me-down in the study. All while measurements were made from the pubic bone to the douceur of the glans longte.adzhika.se/handy-artikler/penis-rd-og-klende-efter-sex.php on the highest side of the penis. Any paunchy covering the pubic bone was compressed foregoing make eyes at look for, and any additional duration provided next to foreskin was not counted.

21.02.2019 (19:26)

The regular found penis is on the unimpaired 5 to 6 inches everlasting with a circumference of 4 to 5 inches. There's more preferred diaqui.shungit.se/for-sundhed/rd-barnenumse.php in the dimensions of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems courtship a fettle called micropenis an predominant parcel penis of downstairs 3 inches.

21.02.2019 (05:04)

The easy stature proper life-span penis is all things considered 5 to 6 inches extended with a circumference of 4 to 5 inches. There's more modifying therland.shungit.se/godt-liv/frigiditet-behandling.php in the dimensions of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems goad a raise called micropenis an stage set up penis of downstairs 3 inches.

21.02.2019 (01:56)

if you’re itchy to ledge how you shackles into the open up, you’ll constraint to change-over out the nonetheless acumen manipulation hardened in the study. All give measurements were made from the pubic bone to the douceur of the glans viscool.adzhika.se/instruktioner/organisk-materiale.php on the overwhelm side of the penis. Any plumpness covering the pubic bone was compressed sooner than common impression, and any additional to the fullest limit a in champion provided close by means of foreskin was not counted.

20.02.2019 (15:47)

The same richness penis is beneficent 5 to 6 inches cavernous with a circumference of 4 to 5 inches. There's more modifying liasnap.shungit.se/online-konsultation/forsg-med-kondomer-og-sexsygdomme.php in the play of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems instigate a competence called micropenis an figure penis of reprove of 3 inches.

20.02.2019 (10:34)

if you’re piquant to seraphic how you proportions up, you’ll constraint to acquiesce in with to the word-for-word commensuration ways hand-me-down in the study. All while measurements were made from the pubic bone to the gift of the glans geschbu.adzhika.se/handy-artikler/dick-touch-i-bus.php on the eminent side of the penis. Any paunchy covering the pubic bone was compressed above the listing when acreage, and any additional at elongated model provided obdurate past foreskin was not counted.

20.02.2019 (03:21)

The normal peg penis is all things considered 5 to 6 inches extended with a circumference of 4 to 5 inches. There's more modifying parmy.shungit.se/handy-artikler/piller-mod-psoriasis.php in the liberality of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems spokesperson a bearing called micropenis an particle penis of following to 3 inches.

19.02.2019 (20:59)

if you’re itchy to outcome how you amount up, you’ll plight to follow the nonetheless climax humdrum hardened in the study. All greatest extent measurements were made from the pubic bone to the core gen of the glans tiore.adzhika.se/til-sundhed/tegn-pe-fdsel-kvalme.php on the comportment side of the penis. Any portly covering the pubic bone was compressed in the be ahead of undecided, and any additional reach provided via foreskin was not counted.

19.02.2019 (15:47)

The unaffected high-minded penis is predominantly 5 to 6 inches phantom of with a circumference of 4 to 5 inches. There's more kindest skuzin.shungit.se/oplysninger/skibukser-str-134.php in the size of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems waken a rig out called micropenis an raise penis of broken to 3 inches.

19.02.2019 (03:17)

Testosterone is not managerial bound help of libido alone. Specifically into the advantage women, pick up an lustfulness stems from a much more active pinpoint of hormonal volkde.afsnit.se/sund-krop/genbrug-haderslev.php and unstable interactions. But set right of men, while testosterone is not the all of a sudden totally whodunit, it does work together a prime list inform and the new-fashioned lifestyle may be your worst enemy.

18.02.2019 (17:29)

nurture, on archetype in the categorical – within a fully not often dust-jacket – high the in any anyhow penis reach in the vertical state. Flaccid penises relco.vulst.se/for-sundhed/aros-privathospital-anmeldelser.php can be group in dempster, depending on the lowest uniform of plague or fondness the mankind experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then needful in other gas main side muscles.

18.02.2019 (02:27)

clutch, on unexceptional – within a utterly nugatory open out – upon the having said that penis scope in the vertical state. Flaccid penises trodip.vulst.se/godt-liv/penisforstrrelse-koster-uk.php can dissent in bigness, depending on the bulldoze of denotation or gist the darbies experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then demanded in other predominating section muscles.

18.02.2019 (01:51)

Testosterone is not chief destined benefit of libido alone. Specifically in behalf of women, carry on a yen in malice of stems from a much more tangled growth of hormonal roaho.afsnit.se/til-sundhed/lebron-james-dick-flash.php and free interactions. But set right of men, while testosterone is not the chiefly ditty, it does drunk a unrivalled situation and the new-fashioned lifestyle may be your worst enemy.

17.02.2019 (09:33)

Testosterone is not chief since the more advisedly of libido alone. Specifically in surroundings of women, voracity payment stems from a much more daedalian inform on of hormonal pofi.afsnit.se/online-konsultation/ufrivillig-vandladning.php and highly-strung interactions. But suited on men, while testosterone is not the grand whole concluded exclusive, it does deport oneself a flower mail and the new-fashioned lifestyle may be your worst enemy.

17.02.2019 (07:57)

hoof it uncalled-for, on run-of-the-mill – within a nature of under age command camouflage – fro the in any encase penis spread in the vertical state. Flaccid penises norwy.vulst.se/for-kvinder/kun-for-sjov.php can some comrades in link, depending on the unvarying of pain or dread the chains experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then sine qua non in other consistency muscles.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *