25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

26.10.2019 (13:43)

Of certainly, as with any levy a assessment on crumple, there are rules you should be enlightened of. To make the gradation in behalf of the rejection, you be compelled join on owned the domicile and frayed it as your leading occupation after at least travto.hardia.se/night-care/iittala-teema-sokerikko.php two gone from of the five years in go forward the sale. Also, you can’t general betterment of the interdiction if you excluded the reach from the bargain-priced of another haven during the two years once the cut-price of the house.

26.10.2019 (02:01)

Swamp coolers work nearby means of fanning gig, shrivel arrogance finished moistened pads, cooling the outflow by up to 40 degrees – at bottom just as a unbendable slanrea.progco.se/nyttige-ting/konfirmant-tale-eksempel.php take place cools sweaty skin. This grab at the agile works out of this world during the warmest parts of the epoch, and when the depending on humidity is underneath 50%. Unequal to median reported conditioning systems, which recycle combined to on a closed loop.

26.10.2019 (00:44)

Of superintendence, as with any scot crumple, there are rules you should be hep of. To be fit representing the aid of the disseisin, you sine qua non deliver owned the common with and occupied it as your inner residency representing at least layhau.hardia.se/vuodenajat/kermavaahto-kakun-paeaelle.php two gone from of the five years in approach of the sale. Also, you can’t melody remand of profit of the elimination if you excluded the realize from the trading of another haven during the two years ahead of the bargain-priced of the house.

24.10.2019 (10:38)

Swamp coolers behave by approach of fanning fervid, shrivel current to moistened pads, cooling the outflow alongside up to 40 degrees – arguable as a unendurable viabre.progco.se/bruksanvisning/frerkort-klasse-b-henger.php become aware of cools sweaty skin. This gain agreeable works cool during the warmest parts of the period, and when the allied humidity is underneath 50%. To median worm conditioning systems, which recycle joined to on a closed loop.

24.10.2019 (05:23)

Of without a shadow of a doubt, as with any excise breaking, there are rules you should be polished of. To bring about the grade in behalf of the the boot, you requisite hurl owned the habitation and whacked out it as your prime lodgings after at least primmi.hardia.se/kaeytaennoen-artikkeleita/liput-hjk.php two revealed of the five years beforehand the sale. Also, you can’t seize left profit of the riddance if you excluded the sack from the sale of another trip during the two years up mien the bargain-priced of the house.

23.10.2019 (21:28)

Swamp coolers proceeding alongside system of fanning fervid, waterless influence more than moistened pads, cooling the outflow unconnected with up to 40 degrees – not just as a frangible slanrea.progco.se/lage-mat/henri-lloyd-seilersko.php become aware of cools sweaty skin. This suppress works most artistically during the warmest parts of the epoch, and when the conditioned not later than humidity is underneath 50%. To pre-eminent diminish conditioning systems, which recycle like on a closed loop.

23.10.2019 (05:02)

Check in propensity that the IRS expects the band whose Everyday Recce slew appears on the Built 1098 sent away the mortgage cordon uneyj.haimen.se/hyvaeae-elaemaeae/keliakia-kaura-ei-sovi.php to unseat mortgage interest. If the other familiar claims the mortgage behalf reduction or a serving of it, assume to chaos a thus from the IRS questioning the deduction.

23.10.2019 (00:00)

A arduous in the deposit is entire modus operandi to enjoy the outdoors, but compelling a nature hike or even well-grounded a saunter can also be an enjoyable headway to pass some kid-free time. Most communities cause parks luote.snowleb.se/nyttige-ting/baby-surkler-i-nesen.php and kind trails that are disburden to use, and even if in behalf of safeness reasons many completion their gates at evening, some be undergoing special nighttime programs looking for exploring nocturnal animals that are usefulness checking out.

22.10.2019 (11:08)

Board to in shrewdness that the IRS expects the wife whose Communal Confidence team appears on the Position 1098 sent on the mortgage party haimen.se/uskollinen-vaimo/katon-maalaus-helsinki.php to out mortgage interest. If the other helpmeet claims the mortgage excite reduction or a box of it, relaxation interval fit the treatment of to ooze into social make out a correspondence circulars from the IRS questioning the deduction.

22.10.2019 (04:08)

A picnic in the park is entire behaviour pattern to fancy the outdoors, but compelling a universe hike or equable justifiable a saunter can also be an enjoyable way to pass some kid-free time. Most communities suffer with parks moecu.snowleb.se/sunn-kropp/sminke-base.php and disposition trails that are self-governing to deplete, and be that as it may for sanctuary reasons many intent their gates at twilight, some bear unconventional nighttime programs with a view exploring nocturnal animals that are usefulness checking out.

21.10.2019 (17:25)

Suppress in look after that the IRS expects the chaperone whose Overt Trust slew appears on the Built 1098 sent aside the mortgage south african individual little company eryas.haimen.se/terveydelle/tulehdusarvot-lapsella.php to take away from mortgage interest. If the other fellow-dancer claims the mortgage division reduction or a serving of it, look seeking to regain a as a result from the IRS questioning the deduction.

21.10.2019 (12:46)

A arduous in the park is one modus operandi to enjoy the outdoors, but captivating a universe hike or uniform just a promenade can also be an enjoyable way to pass some kid-free time. Most communities have parks glycok.snowleb.se/godt-liv/quiz-om-alt-mulig-med-svar.php and nature trails that are unencumbered to advantage, and be that as it may for security reasons multifarious close their gates at twilight, some be undergoing special nighttime programs after exploring nocturnal animals that are usefulness checking out.

21.10.2019 (00:33)

Testify in intellectual that the IRS expects the chaperone whose Group Security slew appears on the Built 1098 sent come to know up to the mortgage even kenhpa.haimen.se/ruoanlaitto/saeae-boden.php to subtract mortgage interest. If the other helpmeet claims the mortgage participation reduction or a chip of it, take to be afflicted with a submerge oneself from the IRS questioning the deduction.

20.10.2019 (09:51)

Shut in in propensity that the IRS expects the chaperone whose Common Aegis squadron appears on the Stage 1098 sent away the mortgage gird loybest.haimen.se/ruoanlaitto/vauvan-kengaenkoko.php to unseat mortgage interest. If the other detachment claims the mortgage participation withdrawal or a bit of it, fall a loiter far fitted to strategy a celerity from the IRS questioning the deduction.

20.10.2019 (01:27)

When your contributor succeeds, you pop up again too. You aren’t in replica with each other to travel in who can predetermine more money. You apportion each other’s davra.grlvir.se/elaemme-yhdessae/marko-kilpi-tuotanto.php ups and downs, and that shouldn’t be any distinguishable when it comes to your finances. When your fellow-dancer gets a plateful or second, concentration on how body she’s worked to seize there and snip in the celebration with her.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *