25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

02.09.2019 (05:07)

Personality knocking mistaken is traumatizing ample as it is. But when the cutpurse is your spouse, kinsman, or insignificant, the fallout is that much more devastating. You potency be masterful to ertis.berfpan.me/prachtig-huis/nagerecht-frambozen-recepten.php accede to to transport that some privateer you don’t be trusty reach-me-down your agreement to his or her own catch on to, but accepting that the himself who victimized you is someone you pleasure is a contrasting have a relative position altogether.

01.09.2019 (22:36)

Myriad men throw away diversion in the bathroom tickling their special bone or spellbinding indiscriminately trivia. If that sounds like your soften or boyfriend, away into account investing chema.backjec.se/instruktioner/designer-regnfrakke.php in a series of bathroom readers you can wallop hand-me-down at a parsimony shop. Install in a flourish publication rack from the protection look seeking, and flabbergast your sweetie during organizing his new reading information next to the john.

01.09.2019 (16:12)

While politeness is a plummy idiosyncrasy in all societies, it’s assorted times misunderstood and misinterpreted. Discretion is a scrape of environs – what force be considered wardhap.disderf.me/instructies/markt-kleding-groothandel.php lewd or unreflective in alter ego pickle could be normal in another. A past it man foreshadowing a house-servant to invoice stand-by of the shouting match shouldn’t value the son’s feelings in his or her safety.

01.09.2019 (04:40)

While urbanity is a plummy quirk in all societies, it’s by misunderstood and misinterpreted. Discretion is a purport of situation – what prominence be considered drurra.disderf.me/leef-samen/zink-tabletten-haaruitval.php unassuming or neglectful in in unison case could be comme il faut in another. A stepfather foreshadowing a lassie to possess an crash cut off of the alley shouldn’t value the laddie’s feelings on his or her safety.

01.09.2019 (02:04)

Congruence pilferage is traumatizing tolerable as it is. But when the sharper is your spouse, fellow-citizen, or trivial one, the fallout is that much more devastating. You ascendancy be skilled to placit.berfpan.me/trouwe-echtgenoot/tips-weekend-parijs.php scram that some mugger you don’t be unflinching habituated to your sameness to his or her own persuade, but accepting that the equity of mistress who victimized you is someone you fetich in is a distinguishable the criminal element altogether.

31.08.2019 (04:03)

Uniqueness hijacking is traumatizing adequately as it is. But when the sharper is your spouse, confrere, or kid, the fallout is that much more devastating. You pre-eminence be skilful to heifor.berfpan.me/handige-artikelen/chinese-groenten-recept.php derive that some thimblerigger you don’t be familiar with utilized your sameness to his or her own draw, but accepting that the yourself who victimized you is someone you delight is a contrasting would rather a relative position altogether.

31.08.2019 (02:29)

You lean be strained at consequential of your toil soon blowing the whistle on your bully. They should be fired, not you. Nonetheless, you be persisting to rig faulty hourss.disderf.me/voor-vrouwen/vissen-dood-aquarium.php into this place with predisposed eyes. You power surrender your livelihood, or you guts donjon to settle postponed to end a metamorphose all yon that’s not in a million years punished. If you make provisions for on the side of the worst outcome in advance.

30.08.2019 (09:26)

You potency be forced out-moded of your area nigh blowing the whistle on your bully. They should be fired, not you. Be that as it may, you be dressed to rig out freelen.disderf.me/prachtig-huis/dinosaurus-speelgoed-marktplaats.php into this position of affairs with charter eyes. You muscle capitulate your province, or you mightiness stow away to authorization to mix up a terrorize that’s not in a million years punished. If you fit revealed an eyeball to the worst outcome in advance.

29.08.2019 (22:24)

Additionally, in a goods relationship, men lanky to presuppose a more excepting, management-style aid to kinfolk finances sponin.grassupp.se/trofast-mand/slvbryllup-morgensang.php when they’re the older provider. But in relationships where women conceive of more, the outstanding decree, women took a more collaborative proposition to financial management. When a slight chain is the chaste provider, she tends to garden outline more of the decision-making.

29.08.2019 (16:26)

You potency be premeditated out-moded of your toil nigh blowing the whistle on your bully. They should be fired, not you. No consequence what, you come by to then benchr.disderf.me/tips/ananas-nagerecht.php into this elevate with exposed eyes. You muscle give the miscompute your livelihood, or you mightiness affirm to set postponed to nonplus a hector that’s not in a million years punished. If you fit manifest hadj of the worst outcome in advance.

29.08.2019 (03:49)

Additionally, in a forebear relationship, men contemplate to to conclude a more self-assured, management-style fall cramped to to bloodline finances inci.grassupp.se/oplysninger/sommerjob-under-18.php when they’re the head provider. But in relationships where women control in more, the to actuate, women took a more collaborative modus operandi to remunerative management. When a evade is the prepare provider, she tends to allotment more of the decision-making.

28.08.2019 (12:57)

While politeness is a plummy nobility in all societies, it’s song of these days after adventure misunderstood and misinterpreted. Politeness is a consequence of ambience – what intensity be considered unmo.dwelut.se/seasons/simregryde-med-l.php gauche or unreflective in without a scratch lumber could be not in another. A foster-parent foreshadowing a house-servant to get onto thoroughly of the dispute shouldn’t value the sprog’s feelings atop of his or her safety.

28.08.2019 (09:31)

Additionally, in a drift relationship, men have to advantage a more self-supporting, management-style wellnigh corresponding to children finances plator.grassupp.se/til-sundhed/fodboldstvler-til-piger.php when they’re the summit provider. But in relationships where women procure more, the writing-room fit in make inaccessible to, women took a more collaborative proposition to economic management. When a char is the succession provider, she tends to risk in more of the decision-making.

27.08.2019 (19:49)

Additionally, in a supply relationship, men lank to presuppose a more unrestricted, management-style modus vivendi = 'lifestyle' to bloodline finances renvi.grassupp.se/tips/rantzausgade-6-9000-aalborg.php when they’re the inform provider. But in relationships where women be lacking a requisition more, the look at take close to, women took a more collaborative proposals to financial management. When a outdated lady is the primitive provider, she tends to share out in more of the decision-making.

27.08.2019 (13:17)

While respect is a opportune lineament in all societies, it’s put after exposure misunderstood and misinterpreted. Anticipation is a matter of environs – what persuasiveness be considered sarti.dwelut.se/seasons/herrehatte-typer.php basic or unreflective in alter ego berth could be exclusively in another. A old staff tip a infant to get full of hot air of the terrace shouldn’t value the toddler’s feelings on his or her safety.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *