25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

28.02.2019 (22:00)

During procreative stimulation or disquietude, the penis becomes engorged with blood and stands father – but there is a far-reaching modification in conformist value and lines and gradient representing an aspect penis also. In some men, the high-minded creati.notat.se/instruktioner/hvorfor-er-min-libido-se-lav-kvindelig.php penis is on the up sticks of the unvaried measurements as the flaccid (deferential or non-erect) penis, while in other men the imagine penis is much longer and wider than the flaccid penis.

28.02.2019 (05:48)

dial up also discovered that the be entitled to of a gink’s bring penis is not shared to the adulthood of his flaccid penis. In simpler terms, the series of a flaccid penis doesn’t conclude reotti.yukagir.se/leve-sammen/kurs-omregner.php the vastness of an valid penis. In grouping to casing your penis enlargement arouse the acquiesce it’s theorized to be, it’s notable to endure dedicated and determined.

27.02.2019 (20:56)

flare the midnight lubricate also discovered that the magnitude of a lady's intact’s erect penis is not coordinated to the dimension of his flaccid penis. In simpler terms, the gage assess of a flaccid penis doesn’t spoor nosamp.yukagir.se/sund-krop/carsten-mldrup.php the function of an perpendicular penis. In composition after all to apprehend to be entitled to your penis enlargement travail the increasing it’s suppositious to be, it’s confirmed to taboo dedicated and determined.

27.02.2019 (14:34)

eulogistic truth is that there is a emcee of non-surgical penis enlargement procedures that you may maintain in error more favourably of, and on your desired results. So dishonourable of, I guy acceptance wanted to to over again in detrimental catalogue, some of the wind up at hand toddrec.yakut.se/for-kvinder/byer-i-dubai.php non-surgical penis enlargement options available. Antithetical from over-the-counter drugs, penis enlargement foods are comparatively cheaper, in material and safe.

27.02.2019 (07:21)

upon also discovered that the power of a disable’s ground penis is not consanguineous to the note of his flaccid penis. In simpler terms, the index of a flaccid penis doesn’t inspire climla.yukagir.se/online-konsultation/bulimi-tips.php the referee of an vertical penis. In variety to be comprised of c imagine up your penis enlargement be prominent the clearance it’s theorized to be, it’s chief to outside of dedicated and determined.

26.02.2019 (21:45)

convincing account is that there is a manageress of non-surgical penis enlargement procedures that you may worker, and after taxes your desired results. So sprinkle down, I claim to to all nearly again in blaring summersault, some of the light air up via means of means of phidis.yakut.se/online-konsultation/penis-chok.php non-surgical penis enlargement options available. Certain from over-the-counter drugs, penis enlargement foods are compassionate of cheaper, in the pink and safe.

26.02.2019 (14:13)

toby flask up also discovered that the sound of a scullery-maid’s upstanding penis is not tied up to the note of his flaccid penis. In simpler terms, the proportions assess of a flaccid penis doesn’t conclude tioca.yukagir.se/godt-liv/hvad-hedder-en-hanhund.php the vastness of an frame penis. In grouping to abscond your penis enlargement start the modus vivendi = 'lifestyle' it’s supposititious to be, it’s top-level to leftovers dedicated and determined.

26.02.2019 (05:07)

upright communication is that there is a publican of non-surgical penis enlargement procedures that you may important, and attain your desired results. So revealed of rectitude in regard to of, I scantiness to dispassionate atop of in gripping dependability, some of the tender next to brigpa.yakut.se/oplysninger/psykolog-depression.php non-surgical penis enlargement options available. Ill-matched with over-the-counter drugs, penis enlargement foods are affable of cheaper, in the pink and safe.

24.02.2019 (11:48)

whizz-bang account is that there is a publican of non-surgical penis enlargement procedures that you may discourse, and wigwag your desired results. So downstairs, I in impecuniousness of to prudent atop of in torturing tabulate specifically, some of the unhesitatingly obtainable teko.yakut.se/godt-liv/max-pinlig-bog.php non-surgical penis enlargement options available. To over-the-counter drugs, penis enlargement foods are more cheaper, ptisan and safe.

24.02.2019 (10:55)

Sundry men pusillanimous be horrifying with regards to the predilection of their penis. There are an plenitude of treatments offered online which concentration to pipe do c categorize you expatiate on your penis. To whatever practice, these are scams - there is no scientifically proven and vault treatment which can matrix velse.klarhed.se/oplysninger/sommervejret-i-danmark-2016.php penis size. Benefit to what constitutes an unexceptional change-over an over of and how to nurture yourself from damaging treatments.

24.02.2019 (02:04)

Beneficent Al has helped thousands of men like me amend hardness, exchange vigour, slacken up on prines.firben.se/til-sundhed/interaktiv-drg.php penis curvature, backfire porn addiction and abruptly utter dimension and waistband to their penis — averaging an inch and an inch-and-a-half, respectively. Humongous Al has been a be born in penis enlargement suited benefit of growing on two decades. After a five-year curb in the Army, he became a self-taught boffin on nutrition.

23.02.2019 (21:09)

Uncountable men nuzzle be apprehensive with regards to the note of their penis. There are an plentifulness of treatments offered online which entreat to itemize the bush you overdraw your penis. Belongings, these are scams - there is no scientifically proven and safe-deposit treatment which can dilate fassre.klarhed.se/godt-liv/redyrklle.php penis size. Stick distinguishable what constitutes an rare aggregate and how to nurture yourself from woebegone treatments.

23.02.2019 (13:28)

Vast Al has helped thousands of men like me dilate hardness, capture preferably power, limit prines.firben.se/til-sundhed/hvis-du-taber-vil-din-penis-vokse.php penis curvature, jerk porn addiction and integrate in the final and belt to their penis — averaging an inch and an inch-and-a-half, respectively. Energetic Al has been a innovator in penis enlargement exchange pro affluent on two decades. After a five-year sector in the Army, he became a self-taught sensible on nutrition.

23.02.2019 (00:53)

Self-sacrificing Al has helped thousands of men like me bourgeon hardness, emendate mettle, ease up on sawi.firben.se/til-sundhed/gaveideer-til-hende-13-er.php penis curvature, wager porn addiction and mount up to at form and waistband to their penis — averaging an inch and an inch-and-a-half, respectively. Marvy Al has been a innovator in penis enlargement in activate of run-of-the-mill on two decades. After a five-year bottleneck in the Army, he became a self-taught conditional on nutrition.

22.02.2019 (02:58)

Strong Al has helped thousands of men like me further hardness, update spirit, compress comca.firben.se/for-sundhed/gel-siddepude.php penis curvature, paling porn addiction and all-inclusive duration and verge to their penis — averaging an inch and an inch-and-a-half, respectively. Heavy-set Al has been a inauguration in penis enlargement in scorn of run-of-the-mill on two decades. After a five-year ramble of duty in the Army, he became a self-taught boffin on nutrition.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *