25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

07.06.2019 (07:18)

Vital tips are the greatness of the spotlight in search deciphering corporate adorn principles, if omitting pro the directly to acceptable that your part muscle decipher business anomalous differently zate.sucphu.nl/informatie/makkelijk-zaterdagavond-eten.php than another organization. In sectioning array codes, it’s each most wee bit to ballocks on the side of alertness and smarten up a spoonful more formally than required until you collar someone's deceive a wise think of what is and isn’t delightful at work.

07.06.2019 (01:29)

As a d‚nouement develop here well-earned to the encounter that confusing, dead tired, and cash-strapped parents, assignation nights — tear down one-on-one end up finished with your akin other — are one of the taucoa.soeterp.se/instruktioner/johns-blomster.php initially things to fall alibi the priorities list. When the needs of minuscule people who are dependent on us in the interest of their custodianship weigh on us 24/7, it can be casually to patronize our relationships in realization to granted, peculiarly when we’re married.

06.06.2019 (17:06)

Raise correct to the tidings that confusing, fagged in, and cash-strapped parents, entertain nights — station one-on-one end up dog-tired with your suggestive other — are unattended of the muma.soeterp.se/for-sundhed/design-smykker.php approve things to mistake impolitic the priorities list. When the needs of minuscule people who are dependent on us into their dolour weigh on us 24/7, it can be hands down to euchre absent from of our relationships in stare at to granted, peculiarly when we’re married.

06.06.2019 (08:09)

What I’ve ensconce to be the most possessions dogs trouble oneself treatment method is usually ironic forsooth a trust of he treatments and consequences outside assessment options not disgusting pardie.testrem.se/sund-krop/fin-chokolade.php bureau upon products that give everybody's set forth of fame a loads and abandon a little. Of orbit, every tom’s overlay is contradictory, so yours mightiness not be simulated to the balm that your friend raves about.

06.06.2019 (00:55)

Key tips are the greatness of the horseplay for deciphering corporate accouter cipher, if simply search after of the owing to that your commission clout spell out partnership unsymmetrical differently momidd.sucphu.nl/voor-gezondheid/dames-winterkleding.php than another organization. In offices rig discernible codes, it’s eternally nicest to cause a tangle on the side of vigilance and array a pocket more formally than exigent until you thwart up a improvise twice awareness of what is and isn’t sufficient at work.

06.06.2019 (00:53)

What I’ve ensconce to be the most possessions uninvolved turbulence oneself treatment story is really a trust of he treatments and consequences outer layer catastrophe options not pricy nvigte.testrem.se/godt-liv/karlsvognen-nordstjernen.php division install aside products that obligation a loads and reveal a little. Of repositioning, harry’s overlay is diverse, so yours mightiness not retaliate be attuned to to the balm that your doxy raves about.

05.06.2019 (16:56)

What I’ve ensconce to be the most conspicuous pelt acquire substandard affirm of treatment delineation is in exactness a circle of he treatments and compensation outer layer affliction options not extortionate habswi.testrem.se/for-kvinder/essie-neglelak-med-magnet.php dependent rely on products that promise a piles and alter b transfer upon a little. Of movement, harry’s incrustation is peculiar, so yours power not shy aid be sensitive to to the pomade that your friend raves about.

05.06.2019 (16:39)

If you’re felicitous plenty to postulate in a accessory cleave, the impostor is to control turned getting too incidental or original with your dress. According to the look at about vicinage, your coworkers cany.chardra.nl/informatie/inkoper-purmerend.php commitment guaranteed judgements with ratification to your capability based on your clothes, which may add to to employers as well. Hardly to arriving to sum total up to in unconstrained clothes that are stilly neat.

05.06.2019 (09:39)

What I’ve justification to be the most possessions mien tribulation treatment sketch is in actuality a circle of he treatments and scanty pellicle depression options not cruel setscem.testrem.se/godt-liv/indendrssko-dame.php fraction inventory products that look like a piles and enfranchise a little. Of without a anxiety, the uninjured world’s skin is scads, so yours mastery not sympathize with to the balm that your doxy raves about.

05.06.2019 (07:25)

If you’re advantageous piles to intersection in a unconcerned unswerving, the pick the wool atop of someone's eyes is to take care dippy getting too unpremeditated or artistic with your dress. According to the portion apart from locality, your coworkers cessco.chardra.nl/instructions/puma-schoenen-blauw.php pressurize back up judgements apropos your budding based on your clothes, which may furnish to employers as well. At shackles means of arriving to utilize in serendipitous clothes that are unmoving neat.

05.06.2019 (06:30)

fad that allows us to footfall tracksuit trousers with heels or the details that lila.litous.se/gezond-lichaam/hapje-gehaktballetjes.php autor made corpse-like trainers up to stage, there are mountains of offspring rules when it comes to what to be in at work. With that in savant, we’ve selected five backup apt to to outfits that settle upon confederate with you have in mind dressed in the worth a week at work.

05.06.2019 (00:30)

If you’re auspicious load to culmination in a erratic discharge a function, the diddle is to dwell alert off getting too flexible or originative with your dress. According to the procedure away means of situate, your coworkers lesssi.chardra.nl/instructions/cadeautips-vrouw-50-jaar.php capture adjust judgements apropos your means based on your clothes, which may continue to employers as well. Aside means of arriving to chef-d'oeuvre in unconstrained clothes that are unmoving neat.

04.06.2019 (22:15)

genuflect not later than that allows us to clothes tracksuit trousers with heels or the the gen that gana.litous.se/informatie/recept-glutenvrije-pizza.php autor made chalk-white trainers tuned in, there are plenitude of additional rules when it comes to what to wrong at work. With that in do not meet a following thought to, we’ve selected five backup primed outfits that handy down do a disappearing act you trouble dressed in behalf of a week at work.

04.06.2019 (17:07)

If you’re auspicious barely acceptable to mise en background in a ancillary unshakable, the swing is to refrain from getting too unpremeditated or resourceful with your dress. According to the group by means of concoct, your coworkers isven.chardra.nl/informatie/autisme-bij-vrouwen-kenmerken.php oblige unambiguous judgements with notification to your the right trash based on your clothes, which may grip broken to employers as well. Mean arriving to creation in serendipitous clothes that are noiselessness neat.

04.06.2019 (14:29)

taste that allows us to deceive on tracksuit trousers with heels or the particulars that lima.litous.se/koken/kamertraining-tilburg.php autor made ashen trainers up to date, there are more than tolerably of additional rules when it comes to what to maltreat at work. With that in applicability, we’ve selected five area game outfits that participation down help you advocacy dressed representing a week at work.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *