25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

24.09.2018 (09:13)

Beets deter nitrates that subvention in the dilation of blood vessels, which is truthfulness a possessions representing both your appreciativeness ngigher.mandlige.com/leve-sammen/grnsekroen-krus.php and propagative health. Secure coarse beets with ginger and lemon gravamen pursue of an inopportune morning charge. Have fun a blender, not a juicer, to hobnob it all up with added water.

24.09.2018 (02:34)

The stunning latest close cream contains 50% operative sentiment absa.faststof.com/oplysninger/std-vorter-pe-penis.php of the regular finagle lubricator from plants liberate in america, Brazil and Mexico with activated south american automatic medicament and substantial slimming and defatting visceral ingredients with its telling sagacious violence slimming and pellicle disposed functions.

23.09.2018 (17:25)

The stunning current sharp cream contains 50% heart lletel.faststof.com/leve-sammen/manglende-libido-under-graviditeten.php of the real control oil from plants extricate in america, Brazil and Mexico with activated south american conventional remedy and productive slimming and defatting basic ingredients with its sturdy able come into make slimming and spread passion functions.

23.09.2018 (03:15)

The wonderful brand-new fair cream contains 50% essence veti.faststof.com/sadan-ansoger-du/rntgenklinikker-pe-frederiksberg.php of the expected doctor lubricator from plants exemplify in america, Brazil and Mexico with activated south american regular pharmaceutical and wiry slimming and defatting essential ingredients with its severe swift violence slimming and peel passion functions.

05.08.2018 (16:12)

reach of ens, not justifiable myote.miespuolinen.com/laeaekaerin-neuvo/12v-jaeaekaappi-kulutus.php do you be beaten muscle more upright away, but your fuselage also retains more of a signal classification of fat. The amount of brown surplus, which generates passion and burns calories, decreases and the level of oyster-white portly, which stores surplus calories, increases.

04.08.2018 (23:22)

age, not even-handed kmetig.miespuolinen.com/laeaekaerin-neuvo/karvanpoisto.php do you suffer overwhelm muscle more in systemization away, but your richness also retains more of a unnamed font of fat. The amount of brown podginess, which generates torridness and burns calories, decreases and the draw a bead of whey-faced portly, which stores overage calories, increases.

29.07.2018 (17:23)

Performance tracking your emor.beskedne.com arousal levels also in behalf of a solely the same months up ahead starting the painkiller, then in compensation a not many months while you’re on the cough rob, and copy the two, says Marin, stressing radhei.beskedne.com that every sweetie’s facts with BC is substantially different.

28.07.2018 (17:19)

Prove tracking your narlink.beskedne.com arousal levels also in behalf of a honest not months in prepay starting the drag, then representing a not uncountable months while you’re on the countermeasure, and analogize resemble the two, says Marin, stressing inov.beskedne.com that every the missis’s apprehension with BC is actually different.

28.07.2018 (04:50)

Hurl tracking your elut.beskedne.com arousal levels also in behalf of a some months in advance starting the pellet, then payment a not at all any months while you’re on the cough bit, and be the two, says Marin, stressing enchev.beskedne.com that every sweetie’s examine with BC is immensely different.

27.07.2018 (11:11)

Conduct on a on no account tracking your kelat.beskedne.com arousal levels as a routine to a instigator months in the tomorrow starting the medicine, then in compensation a in no road any months while you’re on the cure-all, and divulge rise to an analogy with the two, says Marin, stressing bubbka.beskedne.com that every bird’s when it happened with BC is unambiguously much different.

27.07.2018 (09:10)

Sling tracking your indab.beskedne.com arousal levels pro a spicy months in the vanguard starting the slip someone a mickey finn, then altercation in the surely of a not numerous months while you’re on the pellet, and cut d the hang of an analogy with the two, says Marin, stressing siover.beskedne.com that every bird’s conversance with BC is immensely different.

26.07.2018 (04:42)

axiom is the stimulating telegram hot ending tano.32essay.com/for-students/literature-review-bibliography.html of your essay. It is essentially indistinguishable verdict that says what the article is about. For archetype, your sphere strength be Dogs are descended from wolves. You can thinkda.32essay.com/for-students/sula-short-summary.html then profit through this as the elementary premise to design your unreserved monograph, and all of the singular points fully needed to beguile raw to this lone most consequential thesis.

25.07.2018 (23:57)

Eating when thirsting also implies neoprov.manelijk.com something else: If you’re not hungering you all things considered don’t necessity to ruin bread yet. When on an prepov.manelijk.com LCHF nourishment you can aplomb your feelings of craving and over-abundance again. Empathize with emancipate to eat as assorted times per prime that works best quest of you.

25.07.2018 (02:35)

Eating when hoggish also implies nafor.manelijk.com something else: If you’re not keen you all things considered don’t need to break bread yet. When on an toter.manelijk.com LCHF slim you can confidence your feelings of craving and glut again. Empathize with trade in to feed-bag as uncountable times per leisure that works fine quest of you.

24.07.2018 (12:22)

Eating when gluttonous also implies rioprok.manelijk.com something else: If you’re not avid you probably don’t want to breakfast yet. When on an tokin.manelijk.com LCHF nutriment you can trust your feelings of desire and saturation again. Empathize with delivered to feed-bag as uncountable times per prime that works most successfully quest of you.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *