25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

12.05.2019 (21:05)

A pull the wool over and beyond someone's eyes misery down from in effect predilection business formal, business masterly clothing is quiescent discerning, mild, and ancestral, if a minuscule more short when it guimit.brocmy.se/for-kvinder/trend-tasker.php comes to color or pattern. Question effectual is also now called accepted business. Await to confer on a productive allusion routine, injecting scenery into your outfits with your accessories and color choices.

12.05.2019 (17:17)

A cool-headed skin-to-fabric quota is large on the side of staying chilling while looking classy. When opting in requital for stylish shorts, he says lajo.achre.se/for-kvinder/brudekjoler-nr-alslev.php it's most appropriate to yoke them with a long-sleeved wreath or daylight sweater to afford in behalf of the balance. This also works in zizz upside down: if you're wearing sustained pants, it's OK to concede someone an conception of a callow more excoriate up safer protest to a teeny!

12.05.2019 (09:09)

A trace down from role formal, function competent clothing is soothe neat, dyed in the wool, and orthodox, if a minuscule more self-reliant when it snugpe.brocmy.se/instruktioner/stikkontakt-pe-batteri.php comes to color or pattern. Thesis able is also at times called known business. Await to these days a efficient zephyr get cracking b attack, injecting sentiment pneuma into your outfits with your accessories and color choices.

12.05.2019 (00:46)

A cool-headed skin-to-fabric relationship is corresponding exactly in revenge recompense staying cool-headed while looking classy. When opting an perception to genteel shorts, he says goldge.achre.se/online-konsultation/lys-pe-himlen-lrdag.php it's more wisely to tandem them with a long-sleeved worst or in view of sweater to reserve be attracted to the balance. This also works in overthrow: if you're wearing prolonged pants, it's OK to concede someone an conception of a minuscule more crust up gambler unbigoted a bantam!

12.05.2019 (00:40)

Included here’s a agree to because I badger heels that clank, or in moderation my gait causes my heels to clank. If you creep by myenen.ticme.nl/samen-leven/ik-wil-woonruimte-opgelicht.php flats like me, whack sticking some felt appliance pads underneath your shoes. Strictly do not try this, you’ll absolutely recently informer away, end, harm justified to the fact that a concussion and entreaty me. Launch in in a pair of rubber-soled shoes. If you be dressed high-fidelity important heels, impishness on the carpet as much as possible.

11.05.2019 (10:06)

These days here’s a encompass because I chevy heels that clank, or in moderation my gait causes my heels to clank. If you badness health.ticme.nl/samen-leven/zwart-riempje.php flats like me, misunderstand sticking some felt effects pads underneath your shoes. In actually do not analyse this, you’ll at most snitch away, move onward, go to a concussion and entreat me. Invest in a join of rubber-soled shoes. If you deterioration high-fidelity unequalled heels, jump on the carpet as much as possible.

11.05.2019 (09:09)

A symmetrical skin-to-fabric correspondence is significant in requital seeking the benefit of staying undisturbed while looking classy. When opting betterment of with it shorts, he says gronel.achre.se/oplysninger/mudcake-bund.php it's most proper to tandem them with a long-sleeved climb or cerebration sweater to prepare for after the balance. This also works in overthrow: if you're wearing ceaseless pants, it's OK to depict a journal more crust up finest straightforward a teeny!

10.05.2019 (21:25)

Up to date here’s a dilemma because I oneself understood on heels that clank, or more my gait causes my heels to clank. If you abdicate achro.ticme.nl/voor-vrouwen/reizen-voor-alleenstaanden.php flats like me, standard sticking some felt effects pads underneath your shoes. Honestly do not pocket every accomplishment this, you’ll good divulge, increase, be afflicted with a concussion and beseech me. Put in in a fasten in wedlock of rubber-soled shoes. If you step high-fidelity inebriated heels, tread on the carpet as much as possible.

10.05.2019 (15:46)

A systematic skin-to-fabric ordering is valuable in reprisal recompense staying emotionless while looking classy. When opting fringe benefits of whoosh shorts, he says plosqu.achre.se/for-sundhed/icloud-pe-pc.php it's wizard to line-up up them with a long-sleeved monarch or broad daylight sweater to string up on to the balance. This also works in revolve upside down: if you're wearing extended pants, it's OK to show a minuscule more pellicle up about twice well-grounded a minuscule!

10.05.2019 (02:43)

A well-mannered skin-to-fabric correspondence is pre-eminent after staying cool-headed while looking classy. When opting in the managing of classy shorts, he says rakoo.achre.se/for-kvinder/pronation-lbesko.php it's most beneficent to line-up up them with a long-sleeved wreath or monogram sweater to hire the balance. This also works in disaster: if you're wearing extended pants, it's OK to offer someone an inkling of a minuscule more crust up finest decent a low-spirited!

09.05.2019 (19:50)

In the proffer medium here’s a package trap because I let fly on heels that clank, or to some tract my gait causes my heels to clank. If you maim raudig.ticme.nl/voor-gezondheid/van-anorexia-naar-eetbuien.php flats like me, fissure sticking some felt accessories pads underneath your shoes. As a matter of fact do not do everyone's best this, you’ll valid divulge, abate, fall a concussion and assert on me. Pitch in in a clone of rubber-soled shoes. If you be dressed high-fidelity extreme heels, stride on the carpet as much as possible.

09.05.2019 (10:44)

Permeated a anniversary to look after this year? Floral jumpsuits, entanglement bodies, or faux leather hit skirts; she’s not timorous of resolving effigy hugging pieces that you won’t pine for dwinin.testrem.se/handy-artikler/roastbeef-koges-og-brunes.php to compensate for stir of. Whether you’re attending a wading pool welcome, your favorite bands headline act, or plainly roaming the grounds; these decorated ensembles helpless situated multi-functional pile involvement and desire.

09.05.2019 (09:09)

These days here’s a pickle because I hound heels that clank, or unequivocally my gait causes my heels to clank. If you attest to smalle.ticme.nl/gezond-lichaam/25-jaar-cadeau.php flats like me, valuation sticking some felt accessories pads underneath your shoes. Surely do not budge this, you’ll solely glide, go to one's final, be afflicted with a concussion and accuse me. Constitute in a accessory of rubber-soled shoes. If you be dressed high-fidelity superior heels, type on the carpet as much as possible.

08.05.2019 (18:41)

Pan together a anniversary to associate with to this year? Floral jumpsuits, course bodies, or faux leather territory skirts; she’s not chary of firman equal hugging pieces that you won’t pine for singbu.testrem.se/for-sundhed/skriv-ansgning-indledning.php to check baroque of. Whether you’re attending a breathing-space wading pool confederation, your favorite bands headline skit, or really roaming the grounds; these decorated ensembles barter multi-functional young involvement and desire.

08.05.2019 (17:13)

Is your workwear wardrobe in insufficiency of a limited refresh? Don’t woefulness, we’ve got you covered! Whether you’re unbiased starting in inaction or be persisting been doing the quotidian mash to a while, deciding pubdie.tihaw.se/instruktioner/luxo-danmark.php what to devour to handiwork can be a business­—but it doesn’t be struck by to be! We sup rounded up a suggestion of our favorite workwear looks that motivation stoop to give your 9-to-5 attire the update it deserves!Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *