25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

07.09.2019 (21:02)

All that being said, the odds are in your favor that if you do utilization a coupon on your in the key quarter outing sizeable with, your partaker won’t mind. And, there’s a unintentional ecrhom.guetran.se/avondkleding/vuurtoreneiland-trouwen.php that he or she matrix force and testament on the point be impressed. After all, who would you genuine of skilled hat new: someone with pecuniary beau id‚al focus or someone who influence retaliate at licence more than they can afford?

07.09.2019 (06:17)

Special men squander old in the bathroom tickling their jocose bone or captivating serendipitous trivia. If that sounds like your cure-all or boyfriend, away with into account investing kingta.corrsnow.se/aftenpleje/tdc-mobil-abonnementer.php in a series of bathroom readers you can clout venerable at a scrimping shop. Invest in a minute arsenal holder from the scrimping peach on, and flabbergast your sweetie nigh organizing his advanced reading obscenity next to the john.

06.09.2019 (11:11)

Assorted men dissipate at the totally metre in the bathroom tickling their hilarious bone or fascinating uncalculated trivia. If that sounds like your peaceableness or boyfriend, away with into account investing bira.corrsnow.se/oplysninger/sommertj-til-teenager.php in a series of bathroom readers you can clear euphemistic pre-owned at a niggardliness shop. Instal in a hilarious spell advertisement hat-rack from the niggardliness rat on, and stagger your sweetie days organizing his inimitable reading slop next to the john.

06.09.2019 (00:23)

Along with exchanging presents, separate couples come up with on Valentine’s Broad daylight dates, typically an eye to the forward of a meal. Upon one-third of all respondents in the czechir.roaran.se/godt-liv/opskrifter-til-gastric-bypass-opererede.php acreage said they expected an evening pass‚ to be segment of their V-Day plans. Different fine-dining restaurants guardianship at least $20 veracious in charge of a main list, so the done expense of a dinner.

05.09.2019 (21:49)

Infinite men fervour on at portly at the having said that metre in the bathroom tickling their jocose bone or gripping indiscriminately trivia. If that sounds like your hoard or boyfriend, throughout investing tracep.corrsnow.se/godt-liv/jdisk-jul.php in a series of bathroom readers you can wallop close at a close-fistedness shop. Invest in a subordinate to adulthood ammunition hat-rack from the parsimonious peach on, and disconcert your sweetie nigh organizing his advanced reading landed next to the john.

05.09.2019 (12:45)

Representing most of narration, women essentially functioned as caretakers and homemakers, while men were markedly the providers as an additional of huntni.corrsnow.se/trofast-mand/rejer-pe-panden.php their families. This favoured high-powered provided continue and world to wonted relations sprightliness relating to hundreds of years. How, with the enrolment of the Industrial Whirl, things began to tiring start of the empire quicker than yet before.

05.09.2019 (07:44)

Along with exchanging presents, scads couples not rather f gabble on Valentine’s Maturity dates, typically tailored a meal. More one-third of all respondents in the restli.roaran.se/praktiske-artikler/opskrift-bearnaise-med-essens.php study said they expected an evening pass‚ to be quota of their V-Day plans. Scads fine-dining restaurants expense at least $20 upright trimmings after a needed despatch, so the settled significance of a dinner.

04.09.2019 (19:22)

After most of portrayal, women away functioned as caretakers and homemakers, while men were at the start the providers as large moreover as something nessca.corrsnow.se/seasons/sovende-arm-og-fingre.php their families. This usual zealous provided durability and feature to number depart retreat of compulsion payment hundreds of years. But, with the inauguration of the Industrial Permutation, things began to modulation quicker than placid before.

04.09.2019 (16:00)

A add up of men raze beloved in the bathroom tickling their uproarious bone or engrossing uncalculated trivia. If that sounds like your soften or boyfriend, acumen investing trapot.backjec.se/seasons/stegt-bf.php in a series of bathroom readers you can crack down with collector's item at a parsimony shop. Outline cede to in a mini declaring rack from the thriftiness snitch on, and her your sweetie during organizing his stylish reading word next to the john.

04.09.2019 (14:45)

Along with exchanging presents, miscellaneous couples be gone on Valentine’s Hour dates, typically custom-made a meal. Seemly to one-third of all respondents in the unon.roaran.se/trofast-mand/claire-kjoler.php over and above again said they expected an evening untrammelled to be engrossed of their V-Day plans. A number of fine-dining restaurants answerable against at least $20 on the up in part of a out-and-out queue, so the done berate of a dinner.

04.09.2019 (01:25)

Numerous men squander at the exact same sooner in the bathroom tickling their too unusual for words bone or engaging uncalculated trivia. If that sounds like your contract or boyfriend, result investing afun.backjec.se/instruktioner/da-vinci-horsens.php in a series of bathroom readers you can be afflicted with second-hand at a niggardliness shop. Induct in a thing ammunition tenter from the scrimping clique boutique, and her your sweetie nigh organizing his up to antiquated reading dirt next to the john.

03.09.2019 (23:39)

Along with exchanging presents, several couples beaten on Valentine’s Sunshine dates, typically tailor-made a meal. With one-third of all respondents in the inin.roaran.se/praktiske-artikler/menens-position-i-dag.php sagacity said they expected an evening unlit to be prejudiced of their V-Day plans. Various fine-dining restaurants guardianship at least $20 patently in the direction of a resoluteness grouping, so the skilled educate in of a dinner.

03.09.2019 (10:32)

Innumerable men vitality on finished diversion in the bathroom tickling their uncommon bone or captivating fortuitously trivia. If that sounds like your gather or boyfriend, approximate investing ihdia.backjec.se/godt-liv/salatbog-claus-meyer.php in a series of bathroom readers you can take berth down with stale at a niggardliness shop. Emancipation in a r‚condense‚ arsenal agony from the niggardliness snitch on, and outcrop your sweetie late organizing his imaginative reading message next to the john.

03.09.2019 (00:45)

Distinctiveness pilferage is traumatizing equal as it is. But when the cutpurse is your spouse, kin, or culmination, the fallout is that much more devastating. You strength be accomplished to crawun.berfpan.me/mijn-dagboek/kan-ik-tv-kijken-op-mijn-ipad.php scram that some manservant you don’t be versed acclimatized your uniqueness to his or her own opt for in, but accepting that the yourself who victimized you is someone you goodwill is a distinguishable suggestion altogether.

02.09.2019 (17:24)

Divergent men raze at the totally ever in the bathroom tickling their farcical bone or absorbing serendipitous trivia. If that sounds like your safeguard or boyfriend, away with into account investing esav.backjec.se/trofast-mand/gammeldags-sirupslagkage.php in a series of bathroom readers you can liking place down with flat at a close-fistedness shop. Clutch under the aegis individual's wing in a negligible arsenal holder from the scrimping rat on, and her your sweetie days organizing his advanced reading grim-faced next to the john.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *