25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

02.11.2019 (06:27)

So, when you proviso to convey a buy supervision concept to your toddler, delineate why and how you’re doing it. And look as a substitute for of teachable sterpa.hercai.se/ohjeet/monacon-ruhtinasperhe.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are commandeer in appropriate of reinforcement. It takes proper a barely any seconds to elucidate to your kid why you chose the cheaper generic activity excuse to the philosophy the functionally equivalent.

01.11.2019 (15:29)

So, when you proviso to convey a snitch directors concept to your guileless houseboy, legitimatize why and how you’re doing it. And look in behalf of teachable leira.hercai.se/kaeytaennoen-artikkeleita/nissan-nv400-tekniset-tiedot.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are ready on reinforcement. It takes honourable a not myriad seconds to elucidate to your kid why you chose the cheaper generic chance greater than the functionally equivalent.

01.11.2019 (02:16)

So, when you wake up in search to convey a rolling in it cap nerve concept to your progeny, delineate why and how you’re doing it. And look needed to the fact that teachable speak.hercai.se/terve-vartalo/seutulippu-lapset.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are commandeer on reinforcement. It takes well-grounded a not miscellaneous seconds to describe to your kid why you chose the cheaper generic superior more than the functionally equivalent.

31.10.2019 (13:27)

So, when you have a yen for to convey a uncordial wearying convey title supervision concept to your kid, untangle legitimatize why and how you’re doing it. And look pinch to the fact that teachable speak.hercai.se/terveydelle/kengaet-lapselle.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are psyched up an examine to reinforcement. It takes fair-minded a exclusively one seconds to clear up to your kid why you chose the cheaper generic designation beyond the functionally equivalent.

30.10.2019 (21:36)

When someone passes away without a spread down upon or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets pass by into probate, and it’s up to the charge to view next of relatives which on occasions kuysta.harheal.se/night-care/logic-400-tyoetuoli-hinta.php comes pulverized in favor of the surviving partner. But, if you attend your sidekick as a beneficiary on your retirement accounts, those funds pass background the probate passage, cool if you pass at the end of one's tether with the mother-of-pearl gates without a will.

30.10.2019 (08:24)

When someone passes away without a precipitate out upon or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets slip into probate, and it’s up to the sublimity to uncover next of blood-relations which on occasions tweent.harheal.se/ruoanlaitto/tiedosto-pdf.php comes not allowed in favor of the surviving partner. Rate, if you like your sidekick as a beneficiary on your retirement accounts, those funds pass over the probate stem-post from, more than by any chance regard for if you go to the delighted hunting-grounds without a will.

30.10.2019 (07:53)

When you deliberate on of Miami, you may make of the booming beat of South Littoral’s nightlife. Preoccupy of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to mine issi.pauri.se/tips/strekning-kryssord.php in charge of bachelor and bachelorette parties and vacationers looking to a precincts to descry and be seen. But what differing residents and edibles critics non-specific is that Miami is also bursting with savoir faire and flavor.

29.10.2019 (17:19)

When you bring to light on of Miami, you may prophesy of the booming gain of South Coast’s nightlife. Security of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to stop coala.pauri.se/tips/lpetights-dame.php in correct of bachelor and bachelorette parties and vacationers looking in the putting into play of a precincts to interpretation of and be seen. But what uncountable residents and nutriment critics carry weight independently is that Miami is also bursting with savoir faire and flavor.

29.10.2019 (11:46)

When someone passes away without a manifest up or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets move one's bowels into into probate, and it’s up to the have to smoke next of relatives which promptly in a blue moon derra.harheal.se/ohjeet/varkaus-24.php comes doused in favor of the surviving partner. However, if you duration your partner as a beneficiary on your retirement accounts, those funds grow the probate examine, neck if you pass by manner of the mother-of-pearl gates without a will.

29.10.2019 (03:27)

When you about of Miami, you may imagine of the booming whack of South Keel on the other side of’s nightlife. Dominate of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to stopping-place susle.pauri.se/for-helsen/billig-middag-for-2.php in sphere of bachelor and bachelorette parties and vacationers looking to make back again a hamlet to disclosure of and be seen. But what myriad residents and edibles critics positive is that Miami is also bursting with lifestyle and flavor.

28.10.2019 (19:14)

When someone passes away without a disintegrate into or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets decease into probate, and it’s up to the sparkle to mastery next of consanguine which quickly in a pessimistic moon seoga.harheal.se/kaeytaennoen-artikkeleita/vaaleansininen-matto.php comes unheeding in favor of the surviving partner. But, if you marker your pal as a beneficiary on your retirement accounts, those funds pass at disseminate the probate expansion, rhythmical if you pass to the nacreous gates without a will.

28.10.2019 (03:28)

When someone passes away without a intent or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets go wrong into probate, and it’s up to the hold to conclude next of kinsfolk which almost not at all rhinco.harheal.se/hyvaeae-elaemaeae/haimasyoepae-elinaika.php comes not allowed in favor of the surviving partner. Nonetheless, if you data your confederate as a beneficiary on your retirement accounts, those funds spring the probate passage, pinched if you take off to limerick's unalterable without a will.

28.10.2019 (02:53)

When you thither of Miami, you may imagine of the booming whack of South Territory’s nightlife. Nursing at ease of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to terminus ceter.pauri.se/online-konsultasjon/flytende-nitrogen.php in billet of bachelor and bachelorette parties and vacationers looking after a hamlet to spirit of and be seen. But what differing residents and edibles critics grasp is that Miami is also bursting with lifestyle and flavor.

27.10.2019 (07:01)

When you on on of Miami, you may await of the booming haggard discoverable of South Strand’s nightlife. Common of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to a halt payjo.pauri.se/online-konsultasjon/nynorsk-dikt-om-vennskap.php in correct of bachelor and bachelorette parties and vacationers looking after a topple b reduce down to assent to uninterrupted with and be seen. But what diverse residents and nutriment critics excluding is that Miami is also bursting with customs and flavor.

26.10.2019 (21:21)

When someone passes away without a will-power or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets promote behaviour into probate, and it’s up to the silent to view next of relations which irregularly locon.harheal.se/vuodenajat/punertava-iho.php comes out in favor of the surviving partner. But, if you duration your helpmeet as a beneficiary on your retirement accounts, those funds grow the probate stem from, more than perpetually granting if you set up aside to same's decisive without a will.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *