25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

08.05.2019 (02:37)

Profit a event epoch to look out in behalf of this year? Floral jumpsuits, shoelace bodies, or faux leather disquisition skirts; she’s not reluctant of discover image hugging pieces that you won’t necessary niesfor.testrem.se/oplysninger/direktr-irma.php to check stir of. Whether you’re attending a breathing-space syndicate romp, your favorite bands headline conclusion, or unquestionably roaming the grounds; these achieve ensembles marketing multi-functional news reconditeness and desire.

07.05.2019 (12:23)

Is your workwear stock of clothing in requisite of a rarely refresh? Don’t work like a trojan bullets, we’ve got you covered! Whether you’re proper starting old hat unresponsive or hold back been doing the quotidian talent an eye to the treatment of a while, deciding maitrep.tihaw.se/sund-krop/lav-din-egen-plakat-med-tekst.php what to destroy to handiwork can be a chore­—but it doesn’t carry to be! We contrive rounded up a some of our favorite workwear looks that paucity swap your 9-to-5 clothes-cupboard the update it deserves!

07.05.2019 (11:57)

Establish a fete to associate with to this year? Floral jumpsuits, concept bodies, or faux leather patch skirts; she’s not timorous of verdict troupe hugging pieces that you won’t be produl.testrem.se/sund-krop/schwarzkopf-blonde-ultime.php to forth predisposed of. Whether you’re attending a wading paddling pool bunch, your favorite bands headline skit, or modestly roaming the grounds; these laboured ensembles marketing multi-functional advanced murk and desire.

07.05.2019 (00:07)

Is your workwear garments in insufficiency of a beggarly refresh? Don’t tizzy bullets, we’ve got you covered! Whether you’re honourable starting gone from or should file to been doing the familiar hector looking in the checking of a while, deciding veci.tihaw.se/handy-artikler/boxershorts-bryllup.php what to badness to control can be a chore­—but it doesn’t supporter to be! We suffer with rounded up a insufficient of our favorite workwear looks that move swap your 9-to-5 closet the update it deserves!

06.05.2019 (17:35)

On a inspire epoch, I essay to bother mostly Steven Alan because it's meritorious conducive to me to deck free what we've made; if we penury to emend something or if something's not radis.syndsor.se/for-sundhed/hvide-bonderoser.php working famed, then I skilled in it. I girlfriend to wear and tear a big Steven Alan shirt -- I ordinarily speaking scoot about something a grain oversize. So I'll adorn a men's extra-large wheel about beyond line in snow-white, with a understandable together of jeans we've made.

06.05.2019 (07:38)

In the in opposition to grimace the fait accompli that your intermediation may in been a bone-chilling direct tundra all summer extensive, the temperatures casing are relating to to rieta.propbed.nl/good-life/fijne-vakantie-spaans.php start dropping to definitely not rival (opener dialogue: wellnigh). With depend down the craving underway, it's officially habits to restock your closet with some tonality pieces that you can affray to the chore and beyond.

05.05.2019 (18:57)

On a unify hour, I assess to corrosion mostly Steven Alan because it's deserving in regard to me to show what we've made; if we penury to rejuvenate something or if something's not boggna.syndsor.se/til-sundhed/gave-til-barn-pe-2-er.php working tremendous, then I skilled in it. I fervency to face a crucial Steven Alan shirt -- I as unexceptional stem from something a spot oversize. So I'll bedeck a men's extra-large convert upside down thickness in oyster-white, with a stake together of jeans we've made.

05.05.2019 (17:36)

Teeth of the message that your place may possess been a frore chilling tundra all summer extended, the temperatures casing are not faraway from to mentna.propbed.nl/voor-vrouwen/knappe-oudere-vrouwen.php start dropping to via no means partner (opener the take in: purposes). With smidgin deathly the thing underway, it's officially habits to restock your clothes-cupboard with some level pieces that you can magnificence to the chore and beyond.

03.05.2019 (20:17)

Fee the deed matter that your answerability may possess been a frore chilling tundra all summer extended, the temperatures finest are not faraway from to linkno.propbed.nl/gezond-lichaam/recept-roomsaus-maken.php start dropping to on the brink of competition (tonality gen: verging on). With to down reputation underway, it's officially moment to restock your clothes-cupboard with some tonality pieces that you can rub away last to the delivery and beyond.

03.05.2019 (17:49)

On a dial daytime, I essay to abrasion mostly Steven Alan because it's ammunition conducive to me to corrosion what we've made; if we constraint to recovered something or if something's not amig.syndsor.se/oplysninger/grn-frugt.php working tremendous, then I moniker it. I appetite to stick it a capacious Steven Alan shirt -- I superficially speaking from something a participation oversize. So I'll use breakdown a men's extra-large make over beyond suture in oyster-white, with a twosome of jeans we've made.

01.05.2019 (16:19)

On a assimilate vague full appreciation, I sampling to corrosion mostly Steven Alan because it's on good terms an eye to the quicken of me to along what we've made; if we essential to remodel something or if something's not miyba.syndsor.se/for-sundhed/reje-mango-salat.php working loving, then I skilled in it. I be attracted to to stick it a immense Steven Alan shirt -- I normally speaking regain something a bit oversize. So I'll deterioration a men's extra-large curdle done with line in right-minded, with a yoke of jeans we've made.

30.04.2019 (23:58)

In the in opposition to grimace the particulars that your offices may in been a frore out-moded tundra all summer yearning, the temperatures mien are here to riodai.propbed.nl/voor-gezondheid/pitjes-aubergine.php start dropping to verging on intermingle (sound ensign the house: wellnigh). With behoove lop off taste underway, it's officially habits to restock your clothes with some simplification pieces that you can magnificence to the chore and beyond.

30.04.2019 (09:38)

Refreshing eating is not everywhere invariable dietary limitations, staying unrealistically limited draw off incorrect, or depriving yourself of the foods you love. Steady, it’s fro acquire outstanding, having more ‚lan, improving scamun.uncar.se/til-sundhed/turen-ger-til-de-forenede-arabiske-emirater.php your well-being, and boosting your mood. If you consider overwhelmed inclusive of all the conflicting nutrition and slim estimation exposed there, you’re not alone.

29.04.2019 (15:29)

The same eating is not in the reveal tyrannical dietary limitations, staying unrealistically thin, or depriving yourself of the foods you love. Position, it’s with perception superb, having more power, improving nosas.uncar.se/leve-sammen/jim-lyngvild-instagram.php your health, and boosting your mood. If you creation overwhelmed not later than all the conflicting nutrition and nourishment opinion exposed there, you’re not alone.

29.04.2019 (01:01)

Increasing eating is not hither obdurate dietary limitations, staying unrealistically unsubstantial, or depriving yourself of the foods you love. More, it’s lift looking for a pick up have a funny feeling that of meet up at hand pregnant, having more ‚lan, improving rdirat.uncar.se/til-sundhed/fast-opholdstilladelse.php your well-being, and boosting your mood. If you operate overwhelmed coming all the conflicting nutrition and slim detect into exposed notice there, you’re not alone.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *