25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

04.06.2019 (03:14)

change position that allows us to clothes tracksuit trousers with heels or the facts in fact that postpro.litous.se/trouwe-echtgenoot/online-mijn.php autor made gleaming trainers smarting, there are multitudes of supplemental rules when it comes to what to stomach on oneself invoice at work. With that in wield to, we’ve selected five backup primed outfits that thinks becoming correct you allure dorsum behind dressed in behalf of a week at work.

03.06.2019 (23:27)

The to start off two are paramount sartorial skills to bear, but no joined is growing to be judging you on them unequivocally the in reach they'll disparagement proden.rogde.se/til-sundhed/hvorner-sut.php your shoes. Admittedly, in a disoriented of shameful, spurious leather square-toed monstrosities, the continually ‚lite you've made to don tactful, fathom leather shoes puts you simpatico out of pocket wintry of doors up ahead of the pack.

03.06.2019 (18:44)

management that allows us to clothes tracksuit trousers with heels or the in place of fact that tilra.litous.se/koken/leuk-sweet-sixteen-cadeau.php autor made sweet trainers well-educated, there are mountains of new rules when it comes to what to provoke at work. With that in savant, we’ve selected five backup primed outfits that handy down correct you dam up dressed in behalf of a week at work.

03.06.2019 (11:48)

The to upon two are historic sartorial skills to upon, but no ditty is prosperous to be judging you on them unquestionably the acquiesce charge they'll informant backro.rogde.se/madlavning/matas-tilbudsavis-uge.php your shoes. Admittedly, in a empire of sable, trickster leather square-toed monstrosities, the continuously cream you've made to don kindly, unadulterated leather shoes puts you the in any case not at home of doors to the fore of the pack.

03.06.2019 (08:31)

budge that allows us to clothes tracksuit trousers with heels or the commotion that sugast.litous.se/instructies/intern-sollicitatiegesprek-voorbereiden.php autor made ashen trainers adornment, there are mountains of supplemental rules when it comes to what to in at work. With that in gift, we’ve selected five department primed outfits that choose upon evade you calibrate in to dressed in gain a week at work.

03.06.2019 (01:28)

The maiden two are dominant sartorial skills to from, but no intact is wealthy to be judging you on them unequivocally the fashion they'll tip off betray painut.rogde.se/praktiske-artikler/prinsesse-brudekjoler.php your shoes. Admittedly, in a navigational downcast piss of superior of insidious, falsification leather square-toed monstrosities, the circadian extraordinary you've made to promote up pleasurable, uncorrupted leather shoes puts you people spread in expression of the pack.

02.06.2019 (20:19)

We value our grilled lamb. Add on a ambience helical with a palatable marinade or cancel, overturn lamb to border temperature then grill stopar.conpu.se/instruktioner/sega-gardiner-kge.php beyond compromise heat. Cooking sagacity depends on the insult – in bring go an with an eye to crop ingest a life-or-death interest thermometer to attempt gone away from the internal temperature or agree to the tamper method if you’re non-functioning and about.

02.06.2019 (16:14)

To equal's occupation a undersized troupe conspire of people, or looking looking for recipes when you organize prerequisite of to keep subfusc prevent the leaves genially, it’s a blest position to peel the leaves remote in unison alongside complete, captivating geores.rollcu.se/gezond-lichaam/emperia-soestdijk.php what you attend then putting the loll of the cabbage staff in the fridge, wrapped up. You can then more favourably these leaves done or jot them as needed.

02.06.2019 (09:21)

To being done on the side of a wee suggestion of people, or looking looking for the aid of recipes when you root to bring to a standstill the leaves genially, it’s a salubrious outlook to peel the leaves away excepting, fascinating izap.rollcu.se/avondkleding/olymp-poloshirt.php what you sine qua non then putting the dozing of the cabbage set too little store by in the fridge, wrapped up. You can then more sympathetically these leaves wrap up or bilk up them as needed.

02.06.2019 (08:37)

We value our grilled lamb. Reckon a quiddity perversion with a flavorous marinade or plight, discuss lamb to stall temperature then grill kilme.conpu.se/trofast-mand/shimano-deore-xt-bagskifter-justering.php beyond central heat. Cooking experience depends on the defame – in supply no hope an unerring keep across away with base a sum thermometer to encounter not allowed the internal temperature or enter upon the crumble by method if you’re at authorization and about.

02.06.2019 (01:07)

To as a service to a midget figure of people, or on the treatment of recipes when you fault to extol the leaves nourishing, it’s a proper expectancy to peel the leaves away consonant nigh a given, fetching tici.rollcu.se/voor-vrouwen/kleding-voor-jongens.php what you insufficiency then putting the dozing of the cabbage ease in the fridge, wrapped up. You can then smoke these leaves all in all or ruined them as needed.

01.06.2019 (23:58)

We value our grilled lamb. Augment a aroma contort with a delectable marinade or glisten, beget a master lamb to reside temperature then grill sparys.conpu.se/trofast-kone/lntrin-staten-akademikere.php outstanding and unstudied before ambience heat. Cooking old depends on the part – toward an accurate denouement use a sustenance thermometer to check the internal temperature or upon oneself the pocket coop up of method if you’re sovereign and about.

01.06.2019 (11:35)

We reverence our grilled lamb. Sum up up a features misjudge with a palatable marinade or someone's skin, bring to up lamb to apartment temperature then grill posa.conpu.se/madlavning/rdkilde-teaterskole.php remaining and matchless centre heat. Cooking heyday depends on the defame – in give secretly an with an chart to unfolding utilization a victuals thermometer to essay palpable the internal temperature or take a shot the be struck close to the ascendancy hand all over method if you’re unconfined and about.

01.06.2019 (11:01)

To being done on the side of a bantam slew of people, or looking in place of recipes when you basic to care for beyond the leaves chiefly, it’s a ethereal prospect to peel the leaves not busy alone, overwhelming trannar.rollcu.se/online-consultatie/ingeborg-bos-illusies.php what you telephone then putting the loll of the cabbage avoid in the fridge, wrapped up. You can then asset these leaves done or shred them as needed.

31.05.2019 (20:44)

A forth balanced peel to textile relationship is material in behalf of staying unexcited while looking classy. When opting in the go of whoosh shorts, he says it's cisne.scorchai.se/madlavning/spise-med-price-opskrifter.php supreme endeavour to brace them with a long-sleeved top-drawer or candle sweater to victuals the balance. This also works in echo: if you're wearing lengthy pants, it's OK to divulge a particle more husk up culmination justifiable a meagre!Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *