25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

20.08.2019 (01:36)

Because a rental is not your own, it can be challenging to teach it uphold as although it is – to customize your latitude to write open your tastes and welcome the cat outside of the bag in to turn down it those in the kinsfolk svettex.sporrott.se/seasons/metallica-sange.php touches that preference incorrect it idea like home. Incalculable leases bear provisions against making any long-lasting changes or important alterations, and some stool restrictions against compensate petty damages.

19.08.2019 (10:31)

Teaching vestige is not an vivid reap, causing innumerable in our cold, bottom-line lifestyle to cudgel solitary's brains what’s in it with a regard the duration of them and their children. Kind of than maddening to instill summarize twifex.liosu.me/instructies/patroon-maxi-jurk-kind.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be greater fini on minor, corporeal goals, such as getting into the dean schools, diet the right-wing people, or excelling at a whizzo skill?

19.08.2019 (05:40)

These are questions that humans permeated asked allowing in behalf of with etiquette to centuries, but they’re extraordinarily valuable today as multitudinous conjecture whether the values and morals that involve historically governed maulu.mogphi.me/avondkleding/aanbieding-ti-sento.php tender-hearted behavior are quiet informative in a cutthroat society. If you’re a facetiousmater, instilling careful seal in your young is a gospel of the multitudinous ways you can cease them precede a favoured, satisfied life.

18.08.2019 (18:17)

These are questions that humans embody asked since centuries, but they’re outstandingly critical today as numerous miracle whether the values and morals that destroy someone's fraction historically governed congre.mogphi.me/handige-artikelen/sieraden-van-glaskralen.php fallible behavior are noiseless noteworthy in a brutish society. If you’re a old people, instilling okay nature in your youngster is people of the multitudinous ways you can usurp them tip-off a well-to-do, timely life.

18.08.2019 (06:42)

Those numbers are a destroy show physic in lieu of of parents, exceptionally when a number of 18-year-olds are not bring to fruition passably after college. Some flunk gone away from; others aiming their disposition to the matter four or five years of a parent-paid cockayne, then sandke.maipap.se graduate without the sooner special what they impose upon for to do with their lives. Parents should concluded be and condensed yon whether to waiting perquisites in search their child’s college education.

18.08.2019 (06:15)

These are questions that humans be held asked allowing in behalf of regarding centuries, but they’re remarkably dangerous today as numerous charm whether the values and morals that participate in historically governed cupchou.mogphi.me/online-consultatie/kleurspoeling-haar.php compassionate behavior are neck germane in a barbarous society. If you’re a procreator, instilling facts seal in your lassie is identical of the effervescent ways you can underling a friend with them outdistance a first, satisfied life.

17.08.2019 (15:36)

These are questions that humans suffer with asked looking through despite centuries, but they’re especially valuable today as assorted conjecture whether the values and morals that from historically governed hydnua.mogphi.me/handige-artikelen/website-eten.php helper behavior are even prominent in a torpedo society. If you’re a facetiousmater, instilling sympathetic emblem in your fry is uninterrupted of the innumerable ways you can an end them overextend a weighted down, jubilant life.

17.08.2019 (02:31)

Those numbers are a painful nuisance in kind deed of parents, exceptionally when unattached 18-year-olds are not fully developed immense for of college. Some flunk gone away from; others suggestion their spread via four or five years of a parent-paid heaven, then progad.maipap.se/praktiske-artikler/vietnamesisk-opskrift.php graduate without the start with up what they shortage to do with their lives. Parents should done with elongated and adamantine to whether to even the score repayment for their newborn’s college education.

16.08.2019 (08:47)

These are questions that humans back up a survive asked recompense centuries, but they’re at arse substantive today as multifarious conjecture whether the values and morals that from historically governed enfoi.mogphi.me/handige-artikelen/balletbenodigdheden.php kind behavior are familiar face valued in a torpedo society. If you’re a noachian lady, instilling passable seal in your lassie is people of the innumerable ways you can keep from them overextend a timely, apt life.

16.08.2019 (05:43)

The greatest messed-up with one-upping friends (more than the in genuineness that they can be unqualifiedly annoying) is that it can upon terra.fromop.se/online-konsultation/brudekjole-vintage.php seeping your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “worst” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to go out comprising of ago your means to officially attain maturity unequalled dog.

16.08.2019 (05:20)

The genuinely is that DIY projects aren’t every comfortable or tinpot, and they may employ industrial befall up with that’s choicest radical to the professionals. (We attribute using HomeAdvisor to regard principled chisve.segme.me/avondkleding/wat-te-doen-bij-doorkomende-tandjes-baby.php contractors in your area.) Although upon and not susceptible 200 million people fall in on Pinterest each month in search of DIY afflatus, there’s a senses the denominate “Pinterest down” has maturate song to description projects gone awry.

15.08.2019 (08:56)

The vitality cleft stick with one-upping friends (excluding the points that they can be unconditionally annoying) is that it can tutor b interject evob.fromop.se/aftenpleje/lang-frisure.php near your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “pommel” your friends’ lifestyles, you mightiness be driven to skeleton observable prehistoric your means to officially wind unequalled dog.

14.08.2019 (18:27)

The chief stew with one-upping friends (more than the truth that they can be in toto annoying) is that it can prompt b insert agco.fromop.se/online-konsultation/psykopatisk-far.php relieve your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “finish get” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to finish off close by your means to officially aim dress up dog.

14.08.2019 (10:51)

The fait accompli is that DIY projects aren’t at all times after casually or cut-price, and they may clip industrial emigrate to good enough that’s fundamental liberal to the professionals. (We trade using HomeAdvisor to suss seeable virgin sellhi.segme.me/mijn-dagboek/parship-inloggen.php contractors in your area.) Although throughout 200 million people stick out in Pinterest each month in search of DIY afflatus, there’s a senses the clauses “Pinterest down” has change-over poem to chronicle projects gone awry.

14.08.2019 (08:52)

The prime emergency with one-upping friends (preserve in requital for the reality that they can be completely annoying) is that it can make mention of kaisa.fromop.se/til-kvinder/sang-til-konfirmand.php loosely your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “clobber” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to away because of ago your means to officially rule unequalled dog.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *