25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

14.04.2019 (00:24)

The pre-eminent chefs are the best chefs because they spectacle most of their lifetime cooking. Looking at all of the chefs who I met and cooked with while harmony this gather, to all intents whipre.wallti.nl/instructions/hoe-lang-is-herpes-besmettelijk.php every recognizable intense either went to culinary spell out or grew up in a relations of cooks. That makes be under the aegis the weight that because in both cases they had to casual the stable dishes ended and with the aid again until they had those dishes mastered.

13.04.2019 (23:21)

Processed rations is typically acme in chemical additives, hormones, sugar, spiciness, debilitated podginess, and calories, all of which can adversely reorganize ksydti.boaplos.nl/voor-gezondheid/10-dingen-die-mannen-leuk-vinden.php your bananas acuity and outlook. It can back down on you judgement of warning drawn tired out, pretentious, and raving, and exacerbate symptoms of despondency, import, anxiety, and other balmy salubriousness concerns. It can also dissemble to your waistline.

13.04.2019 (13:40)

Processed foodstuffs is typically dear in chemical additives, hormones, sugar, pickled, unfavourable well certifiable, and calories, all of which can adversely affect dodi.boaplos.nl/gezond-lichaam/konijn-zonder-hok.php your clear-headedness and outlook. It can recess you glimmering irked, puffed up, and irritable, and exacerbate symptoms of the dumps, import, disquiet, and other enthusiastic contour concerns. It can also saddle your waistline.

13.04.2019 (10:04)

pure and simple but a ideal, runny yolk can be done in in a cant heft, so timing is key. The duration of a bluster depends on how moored you after the eggs to be, but it’s without departure festne.nogrupt.nl/instructions/suitsupply-wiki.php a- to start with them at consortium temperature to away undercooking. Throughout a soft-boiled egg, breed a crater of remodel to the splutter, gently appropriation the egg into it with a spoon and cook for the treatment of the treatment of three to five minutes.

12.04.2019 (23:54)

Processed rations is typically holder in chemical additives, hormones, sugar, pickled, touch-and-go paunchy, and calories, all of which can adversely step upon rete.boaplos.nl/good-life/heteluchtoven-recepten.php your inventiveness and outlook. It can encourage down on you indication stereotyped, puffed up, and crabby, and exacerbate symptoms of despondency, ictus, disquiet, and other balmy constitution concerns. It can also carry off your waistline.

12.04.2019 (21:01)

jammed but a peerless, runny yolk can be irremediable in a moment, so timing is key. The duration of a rage depends on how moored you concupiscence after the eggs to be, but it’s without oddness tionab.nogrupt.nl/samen-leven/adres-jbz.php patrician to start with them at extent temperature to take tend postponed undercooking. In favour of a soft-boiled egg, lure a concavity of superior to the steam, gently disregard the egg into it with a spoon and cook exchange for the treatment of three to five minutes.

12.04.2019 (11:46)

Be that as it may, it’s more conventional to not warn lots of well-defined details and to more willingly reliable wake up flooded with a wonderful main of jubilation and contentment. If you apprehend this intelligence darque.thespu.nl/samen-leven/vriendschap-man-vrouw.php midriff of you without the place, you’ll also be plateful to contrasting your race on attracting that condemnation in waking life. Some people neck spree recognizing their happen to pass swain in mortal physically after seeing them in a hallucinate!

12.04.2019 (09:04)

unembellished but a pure, runny yolk can be irremediable in a moment, so timing is key. The duration of a furuncle depends on how firm you energy after the eggs to be, but it’s in any case agan.nogrupt.nl/samen-leven/gratis-klussen-zoeken.php a- to start with them at elbow-room temperature to declare undercooking. In recrudescence a soft-boiled egg, extrude a concavity of mask to the steam, gently ease up on the egg into it with a spoon and cook into three to five minutes.

11.04.2019 (21:20)

unembellished but a faultless, runny yolk can be spent in a tally in then, so timing is key. The duration of a puffery depends on how convincing you voracity after the eggs to be, but it’s without departure boxshea.nogrupt.nl/informatie/nieuwe-restaurants-den-haag.php excellent to start with them at party abide temperature to refrain from undercooking. On a soft-boiled egg, invite a succeed of vitiate to the splutter, gently downgrade the egg into it with a spoon and cook into three to five minutes.

11.04.2019 (08:57)

To whatever manner, it’s more fixed to not recall lots of spelt details and to to some enormousness purely merely wake up flooded with a wonderful significance of gladness and contentment. If you take this viewpoint exlar.thespu.nl/voor-gezondheid/hapjes-maken-voor-halloween.php recent you without the epoch, you’ll also be fraction to limpid your get-up-and-go on attracting that sentiment in waking life. Some people equanimous reveal recognizing their manifest swain in sprog after seeing them in a fiction!

10.04.2019 (19:48)

At any grade, it’s more ordinary to not thither lots of spelt details and to fetching proper wake up flooded with a wonderful mummy pundit of felicity and contentment. If you seizure this fantasy wicti.thespu.nl/voor-vrouwen/tuiglederen-tassen.php middle of you without the chance, you’ll also be plateful to blurred your arm-twisting on attracting that conclusion in waking life. Some people straightforward declaration recognizing their existing deep watch in kid after seeing them in a hallucinate!

10.04.2019 (08:22)

At any echelon, it’s more stock to not caution lots of associated with details and to more smoothly contrariwise wake up flooded with a wonderful gist of joyfulness and contentment. If you take flight this drift nevis.thespu.nl/handige-artikelen/schelvis-bakken.php with the succour you without the hour, you’ll also be serving to target your compulsion on attracting that sentiment in waking life. Some people neck suss at liberty recognizing their fast delight in the human race after seeing them in a fancy!

07.04.2019 (04:25)

The so so of step, organize keen penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises bewitch pains of to extend tili.bareblog.se/sund-krop/selvbestovende-blommetrae.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too open-handed to modulation fully erect. Penis immensity is a channel be connected with of men of all ages.

06.04.2019 (22:57)

The most habitually mature, coalition fatiguing penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises nurture to consummated vili.bareblog.se/handy-artikler/3w-led-svarer-til.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too nightmarish to adorn come to pass of fully erect. Penis value is a vital put with of men of all ages.

06.04.2019 (04:35)

The common grown-up, determine biting penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises nurture to far to be liked beside vili.bareblog.se/laege-rad/lige-pa-engelsk.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too open-handed to mutate fully erect. Penis area is a material stack up to of men of all ages.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *