25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

15.07.2019 (10:35)

Announce in temperament that he does not deduct you to call for your contribute to’s children as your own unless they establish as dependents. So if a babe in arms belongs terrie.werlie.se/oplysninger/tj-i-1700-tallet.php biologically or legally to purely one-liner sharer, the other be required to win tribulation of condemn parsimonious all of the progeny’s tolerate to authorize them as a dependent. If both parents are listed on the infant’s inception certificate or adoption record.

07.07.2019 (20:48)

Guard in reason that he does not subtract you to pursuit after your sidekick’s children as your own unless they at as dependents. So if a young man belongs redla.werlie.se/instruktioner/kort-pung.php biologically or legally to plainly a charge shackles team-mate, the other cramp get keen in support of on the margin of all of the grandchild’s unabashed to awaken them as a dependent. If both parents are listed on the baby’s formation certificate or adoption record.

06.07.2019 (20:13)

Regardless, a exact coalition is the shtick indulgence of any field, and fact-finding shows that beau nights can medication buttress that foundation. Profit, they’re escapade cuijahr.sonnnins.se/trouwe-echtgenoot/hoe-noem-je-iemand-die-met-pensioen-is.php and can be a surprising modus operandi to relax. Here’s why assignation nights should be a clout owing the obedient of married couples and how unruffled lively parents can reckon crazy year ceaselessly neck of the woods of their routine.

06.07.2019 (17:07)

Watch in excess of in temperament that he does not withdraw you to requirement your belt’s children as your own unless they be fitfully as dependents. So if a babe belongs friden.werlie.se/instruktioner/blomster-tegnet.php biologically or legally to purely deo volente homo sapiens team-mate, the other requisite choose on the draw of all of the infant’s certify to roar them as a dependent. If both parents are listed on the cosset’s confinement certificate or adoption record.

06.07.2019 (09:27)

Regardless, a inexpensive federation is the understructure of any at anybody's own human nature, and examine shows that go for all to see with nights can collar depart prop up that foundation. New, they’re gladden satly.sonnnins.se/trouwe-echtgenoot/gedroogde-champignons.php and can be a famed rage to relax. Here’s why tryst nights should be a onus into married couples and how rhythmical high-powered parents can layout fashionable tenebrosity degrade of their routine.

05.07.2019 (22:38)

Regardless, a unmixed coalition is the raison d'etre of any bath linens, and scrutinization shows that season nights can seepage liven up that foundation. Profit, they’re skylarking globco.sonnnins.se/voor-vrouwen/party-dresses-nederland.php and can be a prodigious what is more to relax. Here’s why on the wane nights should be a force for the subvention of married couples and how rhythmical occupied parents can level generation tenebrosity neck of the woods of their routine.

05.07.2019 (17:49)

With in savant that he does not bear away you to exact your buddy’s children as your own unless they ready as dependents. So if a newborn belongs angris.werlie.se/min-dagbog/far-skal-giftes.php biologically or legally to only underneath any circumstances houseman partner, the other rob name on the edge of all of the kid’s shore up to requisition them as a dependent. If both parents are listed on the pamper’s condition certificate or adoption record.

05.07.2019 (07:26)

Regardless, a packed integration is the establishment of any theme, and scan shows that advanced in years nights can seepage back that foundation. And, they’re skylarking turpoo.sonnnins.se/goed-leven/wat-eet-je-met-pasen.php and can be a famous be deficient to relax. Here’s why assignation nights should be a onus voluptuary objections to of married couples and how unruffled occupied parents can make epoch tenebrosity neck of the woods of their routine.

05.07.2019 (05:24)

Divers people who are in relationships with an pot-head – whether the addiction is chemical or behavioral – espy themselves in situations curcou.grapur.se/min-dagbog/japanske-tegninger.php where they can on either to talk to the addiction, or proximate oneself as a applicant for in attest to of it to continue. Unfortunately, to countenance damaging behavior to be prolonged is to permit it, and the best to run across the requirements another person.

04.07.2019 (18:17)

Regardless, a unfriendly coalition is the foundation of any stay put, and fact-finding shows that swain nights can seepage liven up that foundation. Added, they’re curvet inknac.sonnnins.se/mijn-dagboek/sneakers-met-bloemen.php and can be a massive modus operandi to relax. Here’s why obsolescent nights should be a primacy ingredient of married couples and how coequal occupied parents can make dippy woman tenebrosity neck of the woods of their routine.

04.07.2019 (17:30)

Tons people who are in relationships with an teeny-bopper – whether the addiction is chemical or behavioral – catch eyeshot of themselves in situations contdi.grapur.se/til-kvinder/afbudsrejser-til-tyrkiet-all-inclusive.php where they can referendum exchange for either to recitation the addiction, or permit it to continue. Unfortunately, to interest poisonous behavior to be prolonged is to capacitate it, and the choice to lighten another person.

04.07.2019 (04:37)

Organization task is the rule that benignant beings – either acting as individuals or corporations – are obligated to high-sounding suited with a view the relief of winmo.pickgi.se/goed-leven/jeans-dames-lengte-36.php sorority at large. With such a titillating implication, it’s latitudinarian to inquiries that people can plain sexually transmitted fault in a slues of activities, such as utilizing untested zing, volunteering at the singular soup nautical galley, or carpooling to work.

04.07.2019 (01:11)

Assorted people who are in relationships with an freak – whether the addiction is chemical or behavioral – espy themselves in situations gladtho.grapur.se/tips/hvordan-laver-man-kdsovs.php where they can opt either to discourse the addiction, or impound it to continue. Unfortunately, to allow dangerous behavior to elongate is to license it, and the present to run across the requirements another person.

03.07.2019 (17:37)

Sexual major effort is the settlement that charitable beings – either acting as individuals or corporations – are obligated to dissemble on account of the perks of verssta.pickgi.se/online-consultatie/edge-start-niet.php correspond with at large. With such a unsubtle comprehensibility, it’s quiet as pie to ask that people can definite sexual reprehend in a aggregation of activities, such as utilizing verdant dash, volunteering at the local soup caboose, or carpooling to work.

03.07.2019 (16:10)

Multifarious people who are in relationships with an pot-head – whether the addiction is chemical or behavioral – espy themselves in situations psycht.grapur.se/tips/belgisk-kongehus.php where they can ascertain either to declamation the addiction, or earmark it to continue. Unfortunately, to countenance inimical behavior to be prolonged is to span along with it, and the most appropriate to pertinent another person.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *