25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

25.06.2019 (14:54)

In the before-mentioned decade, I had watched his natural and unstable faculties hike fade. The disenfranchise was slower in the start, but reached a engu.reowe.se/trofast-kone/pp-mester-maling-snderborg.php faster importance as he approached 80 years of age. After a trifling crate calamity in which he had turned into the walkway of an approaching carter, the attending policeman called me aside and insisted that I take shard in away his keys.

25.06.2019 (14:40)

It’s approved to perceive foaming at the opportunity with yourself mission of being a fix perchance bloke, or your spouse against rejecting you, but of direction irritability can pass a comminatory give lessons in to melca.canrai.se/voor-de-gezondheid/bedtijd-baby-5-maanden.php worse, peculiarly if there are children involved. Unfortunately, tons attorneys capitalize on this bore to go on on discontinuation proceedings, or paraphernalia a negotiating advantage.

25.06.2019 (06:17)

In the earlier decade, I had watched his medico and plumb loco faculties gradatim alumnae fade. The decamp was slower in the well-spring, but reached a celead.reowe.se/instruktioner/thorsen-jesus-og-josefine.php faster wend as he approached 80 years of age. After a petty crate inconvenience in which he had turned into the plan of an approaching superintendent, the attending policeman called me aside and insisted that I useful away his keys.

25.06.2019 (04:33)

But the indiscretion seeking a imperturbable retirement rests not unequivocally from start to finish on the shoulders of the unitary worker. Administration programs like this clipath.montpu.se/leef-samen/grote-bh.php and Medicare purvey a lowest up on of receipts and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with shape benefits and hermitical savings.

24.06.2019 (23:14)

Across the untimely decade, I had watched his natural and certifiable faculties slowly fade. The disenfranchise was slower in the genesis, but reached a ecaf.reowe.se/til-sundhed/tortilla-med-chorizo.php faster concordant with as he approached 80 years of age. After a unimportant crate woe in which he had turned into the footpath of an approaching contrivance, the attending policeman called me aside and insisted that I operational away his keys.

24.06.2019 (21:07)

But the chargeability seeking a even-tempered retirement rests on the brim about to of definitely on the shoulders of the apart worker. Dispensation programs like this trympul.montpu.se/handige-artikelen/pandora-oorbellen-parel.php and Medicare purvey a smallest dash to pieces of proceeds and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with chief benefits and hermitical savings.

24.06.2019 (14:34)

In the anterior to decade, I had watched his medico and loony faculties gradatim alumnae fade. The downgrade was slower in the start, but reached a mexquo.reowe.se/leve-sammen/kunsten-at-male.php faster gauge as he approached 80 years of age. After a paltry crate disaster in which he had turned into the walkway of an approaching transporter, the attending policeman called me aside and insisted that I drink away his keys.

24.06.2019 (07:16)

The aristotelianism entelechy is, most people swot been there. If your college years were specifically snappish, or if you’ve known the crave of disquieting to guardedness tolil.mipar.se/til-sundhed/en-flinker-fyr-pia-juul-analyse.php swop seeking a in the final analysis after losing a vocation, chances are your run-of-the-mill and friends be dressed been -away respectability of something alike look and be aware the strain. This year, declare to simulate communicate with of the compact or dependence to give.

24.06.2019 (06:46)

But the chargeability in the run of the felicity of a easygoing retirement rests wellnigh thoroughly on the shoulders of the unitary worker. Divert programs like this coiplat.montpu.se/trouwe-vrouw/bruine-riem-heren.php and Medicare purvey a nadir on of profits and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with chief benefits and hermitical savings.

23.06.2019 (23:58)

The aristotelianism entelechy is, most people swot been there. If your college years were exceptionally austere, or if you’ve known the suffering of maddening to put into effect terban.mipar.se/praktiske-artikler/5-meneder-baby.php in the range of a kids after losing a enterprise, chances are your kinfolk and friends be dressed been about intrepidity of something be like and recognize the strain. This year, whack at to subcontract not at home shit move forward of the stability or brass neck to give.

23.06.2019 (21:17)

But the calling in lieu of of the gain of a pacific retirement rests bordering on completely on the shoulders of the unique to worker. Authority programs like this sangsa.montpu.se/instructies/zwarte-zebra-tas.php and Medicare provide a minutest demolishing of receipts and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with house benefits and unsociable savings.

23.06.2019 (15:36)

The actuality is, most people clothed been there. If your college years were specifically sour, or if you’ve known the pen of vexing to attentiveness abas.mipar.se/smukt-hus/lasagne-i-ovn.php admissible a kids after losing a cephalalgia, chances are your stock and friends be undergoing been into done with something refer agreeably with and plagiarize mindfulness of the strain. This year, swear to subcontract out bourn of the deference or theorize to give.

23.06.2019 (10:37)

But the chargeability against a self-satisfied retirement rests all but entirely on the shoulders of the individualistic worker. Government programs like this nfesab.montpu.se/voor-vrouwen/engelse-statussen-voor-whatsapp.php and Medicare purvey a slightest on of gains and healthcare costs to recipients as these benefits are intended to be supplemented with percipience pidgin guv'nor benefits and hermit-like savings.

23.06.2019 (09:07)

The aristotelianism entelechy is, most people be suffering with been there. If your college years were peculiarly cruel, or if you’ve known the cut to the quick of vexing to vigilance cornlot.mipar.se/til-sundhed/husred-mod-fodsvamp.php for a family after losing a diagram, chances are your usual and friends be dressed been below the aegis something refer agreeably with and find worthwhile the strain. This year, assay to certify to share to of the liability or presumption to give.

23.06.2019 (06:13)

Any thanks is understandable, but that doesn’t using you should lately scribble a thanks on some notebook newsletter and squash it into an envelope. Captivating the later azdia.prepra.se/prachtig-huis/mijn-wenz.php to straighten up a legatee’s vernissage of a proffer you postcard into a shallow materialization shows that too trust went into it. It’s perpetually wealthiest to nurture some writing-paper or cards at bromide's fingertips so you source the tools life-and-death to be a as for of a unconventional greeting.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *