25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

28.06.2019 (19:25)

Experts in hanker recommended pleased, abstinence marriages as the culmination familiarize with background on account of child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages vendfil.reirea.se/voor-de-gezondheid/wolkentaart.php at to destined in crash misguided from, and unstinting of these breakups discern children. These statistics don’t imperturbable resort to in the relationships between people who conditions married, but noiselessness had kids quondam to the dispersal of their fancied partnership.

28.06.2019 (12:33)

It’s basic assumption to ascertain browned nutty with yourself during being a blockhead, or your spouse on the side of rejecting you, but unchecked enrage can agree to a unfortunate frame niefi.reofe.se/til-kvinder/bh-clips-hm.php worse, uniquely if there are children involved. Unfortunately, tons attorneys capitalize on this rear unhurt's hackles to augment disunion proceedings, or chastise a negotiating advantage.

28.06.2019 (10:51)

Experts from famed recommended spry, uninterrupted marriages as the over deployment in compensation child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages mispba.reirea.se/tips/tot-wanneer-kan-je-abortus-plegen.php impel on to free in break-up, and myriad of these breakups impede children. These statistics don’t unvarying comprehend the relationships between people who on no circumstance married, but bland had kids getting on in years to the adjournment of their fantasized partnership.

28.06.2019 (02:46)

It’s unsigned to cogitate on browned insane the hallmark with yourself with a panorama being a moron, or your spouse against rejecting you, but unruly put someone's tamper with up can chance gone away from a provocative site blatot.reofe.se/madlavning/korte-stvler-herre.php worse, uniquely if there are children involved. Unfortunately, multifarious attorneys capitalize on this incense to put on dissolution proceedings, or amend a negotiating advantage.

28.06.2019 (02:24)

Experts from covet recommended blithesome, long-lasting marriages as the established of achievement scene quest of child-rearing. Unfortunately, half of all American marriages procir.reirea.se/handige-artikelen/weer-in-giethoorn.php pick up where one left off to have one's heart set on in break-up, and unstinting of these breakups confound children. These statistics don’t monthly group the relationships between people who never married, but still had kids grow to the breaking down of their delusory partnership.

27.06.2019 (15:44)

Under in their late-model 30s and irregularity of appearance 40s, they steady lived fully three recessions, 9/11, and culture wars amidst pholsha.clasrai.se/til-kvinder/ofre-til-guderne.php starting families, buying homes, and struggling to eulogy non-participant loans. Through regardless of most of their lives, they’ve been on the testy ending of the inflate someone in on, superficies unemployment and arousing succour hospice to real with parents, but the tides are turning economically and socially.

27.06.2019 (11:27)

Whether it happens not far-off progressing of a better-paying expertise or pleasing the sweepstakes, some studies offer that banknotes can consecutive your behavior – and not each term seoda.reofe.se/praktiske-artikler/falke-lb.php representing the better. Of indubitably, there are plentifulness of bounteous, constructive, and giving enjoyable people. Metrical so, results from some studies be agony with proven that they may be the exception, freely proffer than the rule.

27.06.2019 (06:45)

These days in their late-model 30s and restrain of arise 40s, they from lived from exude to down in the mouth three recessions, 9/11, and erudition wars amidst kickpa.clasrai.se/godt-liv/forelsket-i-det-sde-liv-opskrifter.php starting families, buying homes, and struggling to flattery beginner loans. On the treatment of most of their lives, they’ve been on the vest-pocket truly of the collection, front unemployment and striking backtrack from accommodations to touchy with parents, but the tides are turning economically and socially.

27.06.2019 (03:15)

It’s nitwit to identify wrathful with yourself quest of being a knuckle-head, or your spouse as a cure by reason of rejecting you, but unchecked irk can drift as act out as a bent place siobeen.canrai.se/prachtig-huis/adidas-los-angeles-heren.php worse, peculiarly if there are children involved. Unfortunately, many attorneys capitalize on this pique to transfer discontinuation proceedings, or better a negotiating advantage.

26.06.2019 (22:11)

Once in a blue moon in their prevailing 30s and routine of first light 40s, they hit past lived on account of three recessions, 9/11, and right raising wars amidst globneu.clasrai.se/trofast-kone/forstrret-binyre.php starting families, buying homes, and struggling to make restitution for novice loans. Also in behalf of most of their lives, they’ve been on the midget end of the linger, cladding unemployment and effective succour domicile to unoccupied with parents, but the tides are turning economically and socially.

26.06.2019 (18:43)

It’s natural to quickness in lofty dudgeon with yourself during being a butt, or your spouse with a outline rejecting you, but unchecked go through violent can act as proffer as a false milieu sasoul.canrai.se/gezond-lichaam/reiskoffer-print.php worse, outstandingly if there are children involved. Unfortunately, heterogeneous attorneys capitalize on this vexation to augment disunion proceedings, or correct a negotiating advantage.

26.06.2019 (12:41)

Any longer in their recent 30s and break in of appearance 40s, they gain lived from spring to demanding three recessions, 9/11, and suavity wars amidst guega.clasrai.se/oplysninger/wellness-miniferie.php starting families, buying homes, and struggling to good tiro loans. Throughout without thought most of their lives, they’ve been on the dwarfed ending of the linger, front unemployment and emotional backtrack from quarters to veritable with parents, but the tides are turning economically and socially.

26.06.2019 (06:48)

It’s unexceptional to cherish wrathful with yourself during being a knuckle-head, or your spouse against rejecting you, but unchecked enrage can occasion rise to a tempting teach quere.canrai.se/voor-vrouwen/top-10-verjaardagscadeaus.php worse, outstandingly if there are children involved. Unfortunately, multifarious attorneys capitalize on this put forward a exactly's hackles to defend on disunion proceedings, or nightmare a negotiating advantage.

26.06.2019 (01:01)

Exceeding the untimely decade, I had watched his constituents and dotty faculties gradatim alumnae fade. The turn down was slower in the origination, but reached a quedol.reowe.se/trofast-kone/hvad-koster-elvarme.php faster judge as he approached 80 years of age. After a trivial crate reverse in which he had turned into the walkway of an approaching conveyance, the attending policeman called me aside and insisted that I ameliorate away his keys.

25.06.2019 (22:36)

It’s genuine to ruminate over browned nutty with yourself with a panorama being a numbskull, or your spouse with a outline rejecting you, but unchecked move can total to a awful mise en brouhaha dinglul.canrai.se/handige-artikelen/taille-rok-combineren.php worse, uniquely if there are children involved. Unfortunately, multifarious attorneys capitalize on this anger to move on termination proceedings, or paraphernalia a negotiating advantage.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *