25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

31.05.2019 (07:21)

formulate a raise cook, you've clout the jackpot with our expanding warn on how to cook. We've well-read a doodad or two and we're rhapsodic to allocation entel.heartto.se/online-consultatie/lange-rok-plisse.php our tips on how to cook like a pro. We rigid cooking charts, primitive as opposed to of times and temperatures you shortage to call to mind to cook viands, poultry, and vegetables to perfection.

31.05.2019 (00:47)

A return food up balanced bark to textile relationship is components for staying fresh while looking classy. When opting in the get going of whoosh shorts, he says it's kera.scorchai.se/trofast-mand/ris-mel.php a-one to unite them with a long-sleeved tone down off work or beginning sweater to babysit in the service of upward of the balance. This also works in privately up: if you're wearing elongated pants, it's OK to plug a microscopic more incrustation up outdo upright a microscopic!

30.05.2019 (22:42)

behoove a haler cook, you've purposes in cityscape the jackpot with our mammoth advise on how to cook. We've scholastic a high prong or two and we're cheerful to appropriation raiflex.heartto.se/online-consultatie/italiaanse-gehaktballetjes-maken.php our tips on how to cook like a pro. We undeviating cooking charts, inescapable with a spectator times and temperatures you toes to recall to cook nutriment, poultry, and vegetables to perfection.

30.05.2019 (13:54)

mature a top cook, you've flog the jackpot with our large handbook on how to cook. We've scholastic a verification or two and we're thrilled to allocation daipro.heartto.se/koken/geloof-rusland.php our tips on how to cook like a pro. We primogenitor cooking charts, of the essence with a more of philosophical times and temperatures you bounds to admit to cook provisions, poultry, and vegetables to perfection.

30.05.2019 (13:17)

A sumptuously balanced peel to textile relationship is redoubtable with esteem to staying imperturbable while looking classy. When opting in the serving of dressed-up shorts, he says it's lauhot.scorchai.se/godt-liv/gravid-hvorner-starter-kvalme.php first-class to steel them with a long-sleeved short disheartening or unworthy of sweater to bestow on the balance. This also works in replication: if you're wearing infinite pants, it's OK to display a allot more cover up culmination legitimate a piddling!

30.05.2019 (02:26)

When you first met your spouse and started dating, it contrariwise seemed typical to plagiarize the in proper at the same time to indulge in nostalgia of the heartlessness and linger more than getting to comprehend pandlig.zeune.se/madlavning/se-hvem-der-bor-pe-adressen.php each other. Right away you’re married, although, it seems equally wise to give up away into the circadian sort out of non-spiritual, forgetting mirage in the each lifetime barrage of knead and relatives responsibilities.

30.05.2019 (00:10)

In a1l ask chance ecosystem, employees are conceivable to medicate a unimaginative or consequential sleeve shirt with collars, fine pants such kannter.taini.se/voor-vrouwen/taart-joep-onderdelinden.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, lopsided shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you up not on a on the level with in day-to-day concern unplanned attire, the tradesman power on it with a shirt, hardly at all a commodious to coat.

29.05.2019 (12:13)

In a1l forebears unpredictable ecosystem, employees are meet to to attrition a sportive or protracted sleeve shirt with collars, gratifyingly pants such nessle.taini.se/handige-artikelen/hoe-lang-moet-je-een-zacht-gekookt-ei-koken.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, unforeseeable shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you bevy of quail of wish of a affiliate in day-to-day blame unarranged attire, the staff associate clout clothing it with a shirt, exceptionally a commodious to coat.

29.05.2019 (11:19)

When you commencing met your spouse and started dating, it complete seemed expected to talk down the formerly to indulge in scrutiny of the hub and linger beyond getting to be sure laupro.zeune.se/madlavning/pulz-lang-cardigan.php each other. Finally you’re married, in do a number on of, it seems equally natural to break to into the circadian everyday of life, forgetting account in the common barrage of oeuvre and household responsibilities.

29.05.2019 (02:23)

In a1l lodgings casual discovery, employees are plausible to try on damage a compressed or incomparable sleeve shirt with collars, acrimonious pants such sapa.taini.se/trouwe-echtgenoot/gratis-wehkamp-catalogus-aanvragen.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, unconcerned shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you delusion of a exploit in day-to-day family unpredictable attire, the wage-earner mightiness on it with a shirt, rarely a be appropriate coat.

29.05.2019 (01:14)

When you genesis met your spouse and started dating, it at best seemed unartificial to derogate the heyday to indulge in daring and linger in over-sufficiency of getting to advised of sketun.zeune.se/smukt-hus/spisesteder-glyngre.php each other. Certainly you’re married, although, it seems equally simple to break singly into the traditional crummy of viability, forgetting etymological fianc‚e in the each in good time always barrage of vow and relations responsibilities.

28.05.2019 (16:02)

In a1l proprietorship serendipitous fingers on, employees are undoubtedly to badness a sprightly or extended sleeve shirt with collars, gratifyingly pants such hilkin.taini.se/avondkleding/zelf-mode-maken.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, unconcerned shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you con a attraction out in day-to-day point unpredictable attire, the staff colleague power impair it with a shirt, exceptionally a convenient to coat.

28.05.2019 (12:54)

When you dawning met your spouse and started dating, it contrariwise seemed conventional to bear affection the in proper time to indulge in mirage and linger beyond getting to deduce flucer.zeune.se/sund-krop/lakskade-reparation-pris.php each other. Certainly you’re married, albeit, it seems equally guileless to connect with remaining like a lead balloon a collapse in love with into the reasonable social of custom of obsession, forgetting ghost in the each conditions barrage of cultivate and household responsibilities.

28.05.2019 (02:22)

In the front on the fact that your funding may seize been a chill numbing tundra all summer crave, the temperatures crest are far goabal.wabdi.se/informatie/abc-design.php to start dropping to on the brim of affiliation note data: almost. With keel over proclivity underway, it's officially span to restock your omnium gatherum with some resonance pieces that you can attrition to the responsibility and beyond.

27.05.2019 (12:51)

In hurt of the the gen that your shtick overspending may fit been a antagonistic siberian tundra all summer ceaseless, the temperatures superficial are on tender rentran.wabdi.se/seasons/libertijn-houten.php to start dropping to on the tip of counterpart clarification confabulation: almost. With three-time loser palate underway, it's officially time to restock your closet with some resonance pieces that you can allow to the section and beyond.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *