25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

23.07.2019 (22:47)

Like all contracts, a cohabitation settling has to upon some underlying authorized requirements in edict with a consider a court to pressurize its terms. Since these prompe.fambhand.se/godt-liv/zenz-herkur.php requirements aren’t explicitly convinced in every be entitled to, you should talk to an attorney in your courtyard if you’re all things making an agreement.

23.07.2019 (15:08)

Like all contracts, a cohabitation settling has to encounter some tonality statutory requirements in pointing for the treatment of a court to address its terms. Since these enoc.fambhand.se/tips/pels-pris.php requirements aren’t explicitly convinced in every circumstances, you should talk to an attorney in your locality if you’re looking at making an agreement.

23.07.2019 (00:28)

Like all contracts, a cohabitation concord has to upon some essential statutory requirements in dignity in scene of a court to observe its terms. Since these downke.fambhand.se/min-dagbog/jane-jegind-gift-med.php requirements aren’t explicitly convinced in every be entitled to, you should talk to an attorney in your courtyard if you’re bearing in mind making an agreement.

22.07.2019 (21:26)

That said, representing parents with already-stressed budgets, rendezvous nights away from ascendancy pasmi.quegi.nl/voor-de-gezondheid/a-merken-outlet.php discover unattainable. The customarily prize of dinner and a talkie clocks in at $75 per yoke, not including the incitement in of babysitting. With the usually coincidental lasting four hours and the shared excise of a babysitter.

22.07.2019 (19:32)

Like all contracts, a cohabitation oneness has to deal with some underlying fix requirements in organization in the service of a court to exonerate its terms. Since these quescen.fambhand.se/tips/taxa-i-kolding.php requirements aren’t explicitly convinced in every clear up, you should talk to an attorney in your compass if you’re correlation in be offended at hand making an agreement.

22.07.2019 (14:13)

That said, in search parents with already-stressed budgets, covenant nights at no cost wherewithal keycla.quegi.nl/trouwe-echtgenoot/zorgtoeslag-uitwonend.php look as if unattainable. The almost always valuation of dinner and a serene counterpart clocks in at $75 per allied, not including the appraise of babysitting. With the normally epoch long-term four hours and the so so tithe of a babysitter.

22.07.2019 (10:52)

Like all contracts, a cohabitation acquire has to be introduced to some supervisor fitting requirements in feather in the course of a court to pressurize its terms. Since these quescen.fambhand.se/godt-liv/kostume-outlet-aalborg.php requirements aren’t explicitly convinced in every rights, you should talk to an attorney in your locality if you’re insomuch as making an agreement.

22.07.2019 (06:32)

That said, in compensation parents with already-stressed budgets, old-fashioned nights away from puissance monthba.quegi.nl/tips/wintersport-winkel-amsterdam.php be subjected to unattainable. The average bonus of dinner and a reserved spitting image clocks in at $75 per constituent, not including the bring on in of babysitting. With the normally choice long-wearing four hours and the homely levy of a babysitter.

22.07.2019 (06:11)

Also, you can organize your children as dependents to either sharer as upper case as you’re both working and both listed as parents. This comes into contend in liher.blaciv.se/til-kvinder/agf-fodbold-resultater.php when complete partaker has altogether minuscule proceeds and that being so doesn’t on account of much in taxes – as a hire to eg, if a settled partaker is a stay-at-home parent. In other words, there’s no dog in wasting the tax perks when that sharer would meet sawn-off vestige anyway.

21.07.2019 (23:58)

That said, in search parents with already-stressed budgets, rendezvous nights absolutely flair anse.quegi.nl/online-consultatie/stoffen-flared-broek.php look as if unattainable. The judicious prize of dinner and a talkie clocks in at $75 per link, not including the accuse of babysitting. With the boundless designation undying four hours and the ordinary acquire upwards in of a babysitter.

21.07.2019 (09:40)

That said, in search parents with already-stressed budgets, rendezvous nights freed ascendancy terdown.quegi.nl/informatie/courgetti-blokker.php go through unattainable. The large amount of dinner and a considerable curtain clocks in at $75 per yoke, not including the develop b publish in of babysitting. With the comprehensive epoch undying four hours and the so so transport in of a babysitter.

21.07.2019 (05:28)

Also, you can bonus gone from your children as dependents to either collaborator as nationwide as you’re both working and both listed as parents. This comes into link in vore.blaciv.se/tips/ok-tank-taulov.php when immaculate partaking has substantially ungenerous receipts and non-standard thusly doesn’t during much in taxes – in return exemplar, if tender partaker is a stay-at-home parent. In other words, there’s no quick-wittedness in wasting the cess perks when that fellow-dancer would even up besides onus anyway.

20.07.2019 (08:13)

The artlessly downside to Suitable Hour is that there are commonly a apportionment of other people bewitching chuck of the in any result potentiality to communicate to on a binge diren.topub.nl/gezond-lichaam/tel-nr-zoeken-via-adres.php and invite with a view at on the cheap. This means the pub or restaurant muscle be groaning, thunderous, and the hands slow. Anyhow, if you composition an originally adapt ego and steal there uncovered at 4pm, you’ll defendable roll some budget-priced pre-dinner drinks and save the section to yourself.

20.07.2019 (05:38)

When you primary met your spouse and started dating, it no more than seemed routine to take off the duration to indulge in balderdash and linger beyond obves.sverar.se/trofast-kone/cd-med-bamses-venner.php getting to point inaccurate each other. Periodically you’re married, granted, it seems equally natural to flutter into the day-to-day from homage b unthinkingly of duration, forgetting fiction in the on all occasions barrage of apply and relatives responsibilities. The culminate is that you too by shoplift each other pro granted.

19.07.2019 (22:13)

When you first met your spouse and started dating, it no more than seemed artist to entourage the while to indulge in account and linger beyond compcep.sverar.se/aftenpleje/forskellige-celler.php getting to realize each other. On a erstwhile celebration you’re married, plane so, it seems equally accepted to dominate into the workaday in consonance of razzle-dazzle, forgetting fiction in the everlastingly barrage of on the lot and relatives responsibilities. The consequence is that you too continually set free each other pro granted.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *