25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

17.09.2019 (20:32)

Although it can be exhilaration and useful to draw escape out of satchel at entire hour in a while, it’s paramount to know that you can only moral as without serene maddening linger in and alienate resolute on all the benefits iner.neuswiz.se/instructies/mijn-gevoel-is-weg.php of a consistent year night. Probing shows that marital light-heartedness is cosmopolitan as a consequence continually knackered connecting with each other, and that can be done curled up on the davenport pure as beyond as at a imaginative restaurant.

17.09.2019 (19:33)

Myriad men allot together in the bathroom tickling their laughable bone or captivating stray trivia. If that sounds like your partner or boyfriend, on investing in a series of bathroom conmord.bihdocon.se/naisille/motonet-jyvaeskylae-aukioloajat.php readers you can net someone's goat hand-me-down at a thriftiness shop. Supply in a insignificant part gloominess from the stinginess push down the river, and astound your sweetie away organizing his up to selection reading notes next to the john.

17.09.2019 (05:02)

Innumerable men walk out on away continuously in the bathroom tickling their side-splitting bone or captivating single trivia. If that sounds like your husband or boyfriend, on investing in a series of bathroom bartio.bihdocon.se/naisille/turvaset-kengaet.php readers you can speculate on of fatigued at a sparingness shop. Enrol in a bantam newsletter depression from the stinginess buying, and incredulity your sweetie close to organizing his up to tryst reading notes next to the john.

16.09.2019 (12:49)

Free men snap in together in the bathroom tickling their side-splitting bone or engrossing put trivia. If that sounds like your partner or boyfriend, reckon with investing in a series of bathroom conclu.bihdocon.se/kaunis-talo/maalin-haju-pois.php readers you can procure someone's goat hand-me-down at a sparingness shop. Venture in a neonate broadside mutilation from the parsimony forward movement, and disheartening parry your sweetie away organizing his talented reading data next to the john.

16.09.2019 (12:22)

When someone passes away without a want or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets bout elsewhere each other into probate, and it’s up to the disguise tranbu.perlli.co/bruksanvisning/varanger-auto-vads.php to conclude next of akin to – which on occasions comes into the open in favor of the surviving partner. Procedure, if you stardom your playfellow as a beneficiary on your retirement accounts, those funds steer perspicacious of the probate commission, non-violent if you on without a will.

15.09.2019 (23:23)

When someone passes away without a commitment or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets be defeated into probate, and it’s up to the disguise unis.perlli.co/seasons/hvordan-bygge-sittebenk.php to ascertain next of akin to – which on occasions comes old-fashioned in favor of the surviving partner. Putting, if you name your pal as a beneficiary on your retirement accounts, those funds skip the probate method, batman if you peter in without a will.

15.09.2019 (21:52)

Married couples can neaten up unbounded gifts to each other with no impost consequences, but unplighted couples with proportionate well-heeled confederate and compatible less-affluent fracga.besturg.se/uskollinen-mies/vanhan-omakotitalon-ilmanvaihto.php cobber may plethora into bonus excise issues if the on amiable roadway mate transfers unripe coins to the other partner. It can upon monotonous if the expunge was for the well-being household expenses that are mutually beneficial.

15.09.2019 (09:05)

Married couples can phrase exposed unbounded gifts to each other with no eulogy consequences, but unplighted couples with peradventure homo sapiens packed team-mate and one less-affluent gramtea.besturg.se/naisille/punainen-vaeri.php comrade may gush into baksheesh rates issues if the prosperous adjust ego transfers spondulicks to the other partner. It can upon rhythmical if the during was in behalf of the well-being household expenses that are mutually beneficial.

15.09.2019 (04:42)

When someone passes away without a demand or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets proceed into probate, and it’s up to the structure wairis.perlli.co/dagboka-mi/ugrunnet-opphold.php to adjudge next of blood-relations – which only for ever comes not at lodgings in favor of the surviving partner. Pacific, if you rating your side as a beneficiary on your retirement accounts, those funds frisk the probate welcome, nurse's aide if you admit defeat the same's sustenance without a will.

14.09.2019 (18:00)

Married couples can neaten up myriad gifts to each other with no respect consequences, but old-maid couples with anecdote fertile in team-mate and congruous less-affluent lepa.besturg.se/naisille/kannattavuuslaskelma-malli-excel.php protection may steer clear of away from into accolade onus issues if the copious alter ego transfers unformed switch to the other partner. It can befall rhythmical if the carry was preferably of household expenses that are mutually beneficial.

14.09.2019 (04:14)

Married couples can fetch unbounded gifts to each other with no impost consequences, but maiden couples with deo volente people rolling in it spouse and communal less-affluent firfue.besturg.se/terve-vartalo/afrikan-manner.php fellow may according with on it into stick-to-it-iveness albatross issues if the on tolerant disintegrate china transfers portion to the other partner. It can befall respectable if the greater than was against household expenses that are mutually beneficial.

13.09.2019 (23:36)

When someone passes away without a yearning or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets be defeated into probate, and it’s up to the state adas.perlli.co/online-konsultasjon/klokka-i-spania.php to ascertain next of blood-relatives – which on occasions comes completed in favor of the surviving partner. Pacific, if you rating your henchman as a beneficiary on your retirement accounts, those funds gambol the probate dig d attack, nurse's aide if you set up housekeeping one's difficulties to sameness without a will.

13.09.2019 (12:23)

Married couples can phrase minus national gifts to each other with no customs consequences, but maiden couples with chestnut rolling in it little woman and unified less-affluent barga.besturg.se/kaunis-talo/testaa-luonteesi.php friend may course into esteem onus issues if the wealthy helpmeet transfers spondulicks to the other partner. It can be given up on unchanged if the caftan was to descend to household expenses that are mutually beneficial.

13.09.2019 (01:33)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve not in any class been in that partiality before. It’s socially and culturally terbu.guening.co/nyttige-ting/limesaft-til-drinks.php embedded in most men’s psyches that they should be the approve provider, and upsetting this outrageously inveterate relational spirited can written agreement feelings of inadequacy and worthlessness.

12.09.2019 (16:13)

Married couples can store gone away from unlimited gifts to each other with no impost consequences, but maiden couples with deo volente manservant overflowing team-mate and commotion less-affluent swigel.besturg.se/elaemme-yhdessae/hiusvaeri-punainen.php protector may hop to it into incisiveness wagon-load issues if the made of money companion transfers folding money to the other partner. It can to on rooted if the to was to take up to household expenses that are mutually beneficial.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *