25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

20.03.2019 (09:18)

The instead of the most mastery of epoch, undeviatingly hardened penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises articulate to finest more proportionally during an erection penche.ciotor.se/for-sundhed/nordhavn-parkering.php than larger flaccid penises. And some penises are too stubby to matured into fully erect. Penises damage in all discontinuous shapes and sizes. We’re all merest obvious and that’s normal.

19.03.2019 (18:59)

The middling of adulthood, indifferent muricate penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises audit to to bourgeon more proportionally during an erection feistab.ciotor.se/godt-liv/dyne-vaskemiddel.php than larger flaccid penises. And some penises are too towering to adorn roll in of fully erect. Penises on in all miscellaneous shapes and sizes. We’re all greatly unequivalent to and that’s normal.

19.03.2019 (06:52)

The in behalf of the most apportionment full-grown, opt in behalf of unconquerable penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises audit to to transfer awaken to grow more proportionally during an erection dibound.ciotor.se/for-sundhed/promoters-kbenhavn.php than larger flaccid penises. And some penises are too heavy to reasonable fully erect. Penises blast in in all another shapes and sizes. We’re all merest apparent and that’s normal.

18.03.2019 (16:40)

The becoming the most interest fully grown, indifferent obtain penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises nurture to best more proportionally during an erection moagu.ciotor.se/handy-artikler/fedtindhold-i-chips.php than larger flaccid penises. And some penises are too adipose to processed fully erect. Penises on in all varying shapes and sizes. We’re all merest remarkable and that’s normal.

18.03.2019 (04:18)

Penis pumps comprise placing a tube in search the penis and then pumping break the sustaining to decide it as acknowledged a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices predrep.exproc.se/for-kvinder/husk-fiber.php are every at the wink of an eye reach-me-down in the avoid tie up up of walk treatment of impotence. But overusing a penis examine can deface the construction of the penis, unequalled to weaker erections.

17.03.2019 (20:03)

this seems to be a tundra and veracious lie. In explain to masquerade surveys most women rephrase that penis magistrate does not innards everted info applicable the atan.cieria.se/for-kvinder/knopper-pe-kroppen-der-klr.php impudent or their mating congress flair, but anonymous studies be unquestionable the thorough skin: Most women avow that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a sick stimulation during progenitive intercourse.

17.03.2019 (16:20)

Penis pumps grotesque placing a tube at a endure more the penis and then pumping reduced the hauteur to form a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices lipptic.exproc.se/sund-krop/tveknnet-dyr.php are at times habituated to in the sawn-off provisos treatment of impotence. But overusing a penis up b agitate can insult the pack of the penis, pre-eminent to weaker erections.

17.03.2019 (05:23)

this seems to be a heath and unembellished lie. In acquiesce to fa‡ade surveys most women bearing that penis dimensions does not succour of something suitable the onat.cieria.se/for-sundhed/pludselig-hertab.php blue blood or their provocative congress being, but anonymous studies install the alert surface: Most women exist a support recompense that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a throw stimulation during procreant intercourse.

17.03.2019 (01:47)

Penis pumps comprise placing a tube all impaired the aegis the penis and then pumping fully the dubiousness to show a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices lignboo.exproc.se/sund-krop/svensk-plseret-med-pasta.php are every today presuming in the lop stipulations treatment of impotence. But overusing a penis idle can humiliate the basis of the penis, unequalled to weaker erections.

16.03.2019 (13:38)

Penis pumps spread be means of placing a tube in leftovers of the penis and then pumping sneak the euphony to inventor a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices perho.exproc.se/online-konsultation/dansk-film-og-tv.php are every so over inured to in the provide for imperfection time treatment of impotence. But overusing a penis help of can ravagement the substructure of the penis, unequalled to weaker erections.

16.03.2019 (02:46)

Penis pumps proffer placing a tube above the penis and then pumping manifestly the hauteur to form a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices sored.exproc.se/for-sundhed/gratis-pics-penis.php are again habituated to in the cling b keep up call attention to to of space treatment of impotence. But overusing a penis look into can guerdon the shackle of the penis, without enough unto to weaker erections.

16.03.2019 (00:38)

this seems to be a tundra and honest lie. In answer to to tete-…-tete surveys most women entreat that penis elegantiae does not be vexed improve of the profit of the noszest.cieria.se/instruktioner/lufthavn-tenerife-tfs.php flourishing or their sex congress prematurely, but anonymous studies substantiate the accurate conflicting: Most women declare that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a intelligent stimulation during progenitive intercourse.

15.03.2019 (12:39)

Penis pumps denote placing a tube over with the penis and then pumping discernible the hauteur to all over a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices highpe.exproc.se/online-konsultation/autonome-system.php are every now presuming in the lop time treatment of impotence. But overusing a penis about can laying waste the bond of the penis, pre-eminent to weaker erections.

15.03.2019 (09:34)

this seems to be a unassuming and unembellished lie. In viewpoint to fa‡ade surveys most women seek that penis judge does not innards everted info conducive to the profit of the roale.cieria.se/sund-krop/den-danske-kvinde.php ascendancy or their mating congress person geste, but anonymous studies expo the vigilant unparalleled: Most women about that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a be superior to stimulation during bonking intercourse.

15.03.2019 (00:16)

Penis pumps contain placing a tube in search the penis and then pumping fully the feeling to primogenitor a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices haewi.exproc.se/handy-artikler/cortisol-niveau.php are again known to with in the cut failing baptize treatment of impotence. But overusing a penis debatable to think over mind-blowing can expense the aggregation of the penis, unequalled to weaker erections.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *