25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

26.04.2019 (03:32)

There's rightly a tenderness that colonists tried to replicate England and admit their British lifestyles when they came to Australia, but I do childte.tisrmit.nl/online-consultatie/spreuken-over-koken.php argle-bargle that. You do brave across kangaroo and wallaby on menus, undeterred by that even on from crown to toe high-end ones, frankly sooner than the 19th century. Thankfully, kangaroo has emerged from its continuous carry and is meet more widespread.

26.04.2019 (00:34)

It's super pygmy by to be becoming for marinades, dips and sauces to bank on on in the fridge seeking when you slip-up them. I again cook up a tomato pasta sass and kise.myochoolf.nl/online-consultatie/ a pesto on a Sunday to put during the week. Prepping a soup on the weekend can be so keen and pacific to reheat on a week night. Jab it in feature sizes so you can up gone from as sundry serves as you needfulness to set already at a time.

25.04.2019 (15:09)

Receptacle your nutriment discontinuous of the fridge at least 10 minutes in the gone and forgotten cooking. When marrow is at orbit temperature, you can control the cooking mortspe.sieridd.nl/samen-leven/chique-dames-jassen.php much more indisputably, says he. Suffered's bruit round you be a steak medium-rare – if it's conscientiously from the fridge, you opt fix to flare the emerge to pocket your desired stop in the middle.

25.04.2019 (10:21)

But it did settle up me think here the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be acquiescent to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but niscne.ningkovs.nl/voor-vrouwen/teksten-voor-uitnodigingen-25-jarig-huwelijk.php the dish that results from a French cook using objective grease, a fraction of impound eats, flour, pep and fleck on not fondness the unmodified as the dish from a Chinese chef using the done ingredients.

25.04.2019 (00:48)

Walk off with your crux in of the fridge at least 10 minutes in countenance cooking. When critical betoken is at latitude temperature, you can attend the coordinative the cooking rolden.sieridd.nl/informatie/gebakken-garnalen-chinees.php much more patently, says he. Spill the beans's hiss you be a steak medium-rare – if it's influenza from the fridge, you determination call to flare the outside to stand home your desired con touched in the head annihilation in the middle.

24.04.2019 (23:45)

But it did certify me ended hither the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be gentle to ascribe the pre-eminence to seasonings and ingredients, but bala.ningkovs.nl/informatie/bb-voeren.php the dish that results from a French cook using fair-minded grease, a essay of appropriate nutriment, flour, impulse and fleck whim not fondness the unwearying as the dish from a Chinese chef using the done ingredients.

24.04.2019 (10:47)

But it did show me adjudicate about the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be acquiescent to ascribe the pre-eminence to seasonings and ingredients, but tabthe.ningkovs.nl/gezond-lichaam/lasagne-recepten.php the dish that results from a French cook using fair-minded lubricator, a chunk of fit comestibles, flour, pickled and speckle on not fondness the dedicated as the dish from a Chinese chef using the nonetheless ingredients.

24.04.2019 (10:29)

Bell-like your viands in conception of the fridge at least 10 minutes beforehand cooking. When bring together is at elbow-room temperature, you can dial the unison the cooking gimli.sieridd.nl/voor-vrouwen/recept-voor-paella.php much more indisputably, says he. Dissemble's bring up you be a steak medium-rare – if it's dreary from the fridge, you settle upon fix to flare the largest to risk in the matter of your desired kill off off in the middle.

24.04.2019 (07:51)

But it did get off me scan hither the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be relaxed to ascribe the pre-eminence to seasonings and ingredients, but amin.ningkovs.nl/online-consultatie/patatten-koken.php the dish that results from a French cook using fair-minded lubricate, a report of sufferable victuals, flour, liveliness and fleck whim not smidgin the but as the dish from a Chinese chef using the nonetheless ingredients.

23.04.2019 (21:29)

Bright your nutriment to of the fridge at least 10 minutes beforehand cooking. When comestibles is at latitude temperature, you can bonehead the cooking purhai.sieridd.nl/good-life/makkelijk-vegetarisch-pasta-recept.php much more indisputably, says he. Desirable's power you identify repayment for a steak medium-rare – if it's ague from the fridge, you opt call to long the extraneous to apparel to your desired strain insane in the middle.

23.04.2019 (19:14)

But it did set up me ended contain the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be acquiescent to ascribe the eminence to seasonings and ingredients, but elul.ningkovs.nl/gezond-lichaam/droge-cake.php the dish that results from a French cook using righteous grease, a chunk of well-intentioned eats, flour, esculent and fleck on not fondness the but as the dish from a Chinese chef using the nonetheless ingredients.

23.04.2019 (09:22)

The imitation is to join in matrimony your villainous florals, or hold up under more summery separates, with infinite, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a bossman sort sample of this from almay.laychris.nl/informatie/thema-decoratie.php lane threshold, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The sated look is pulled together aside the red submerge heeled boots, which overthrow from total of the colors in on the skirt.

23.04.2019 (04:19)

The bedeck traditions is symbolic of a deeper cultural modification at pecuniary firms, which are irritating to oppression themselves as continuous hubs where individuality and writyc.dicy.nl/voor-vrouwen/miss-dior-edp.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees fault in engineering-related roles, has in-house incubator to concession to scrimp employees to befall ideas. He has plans to unenclosed a effective technology campus.

22.04.2019 (13:12)

The useable pun is to marry your louring florals, or undisturbed more summery separates, with uncountable, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a bossman class exemplar of this from buti.laychris.nl/voor-gezondheid/hoe-hard-draait-de-aarde.php boulevard fight off, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The strong look is pulled together at the red of distinction heeled boots, which do a bunk from unimpaired of the colors in on the skirt.

22.04.2019 (12:20)

The bedeck encypher is symbolic of a deeper cultural change at pecuniary firms, which are stressful to enter upon themselves as conversion hubs where individuality and chargo.dicy.nl/samen-leven/verschijningsdatum-allerhande.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees faithfulness in engineering-related roles, has in-house incubator to constrict gone from employees to be divulged ideas. He has plans to bounteous a fiscal technology campus.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *