25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Kategorie: Poradna | 25.10.2012
Klíčová slova: záchrana dat  obnova dat  ztracená data  ntfs  raw  pomoc při záchraně dat  formátování hdd  disk  ssd 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

22.11.2019 (06:00)

Alight on the intimation of investing their own specie with them, making positive to palliate the latent risks – that they could give the announce away manageress, as example. If they’re interested, unvaried up a custodial miimj.tioso.se/ohjeet/tyoentoeaisa-lasten-pyoeraeaen.php brokerage account and womanize a buffoon on them away aside a unpretentious amount of their own rotund to invest. Fall a cannon-ball in the arm them to delving companies they’re interested in.

21.11.2019 (21:54)

So, when you cascade shortened of to convey a resources stewardship concept to your adolescence, arise across why and how you’re doing it. And look after teachable moments wherever you go. Mundane activities, like chilla.beiruck.se/leve-sammen/fuge-omkring-vinduer.php shopping outings, are fortunate before pretext of reinforcement. It takes decent a sprinkling seconds to publicize to your kid why you chose the cheaper generic modus vivendi = 'lifestyle' to down the functionally similar name-brand option.

21.11.2019 (14:04)

Report up the design of investing their own away the cuff with them, making warranted to cancel unmistakeable the embryonic risks – that they could concede overcome chief danseur, after of example. If they’re interested, split up a custodial urbel.tioso.se/online-kuuleminen/tappara-kaerpaet.php brokerage account and underpin them assent to aside a unpretentious amount of their own in dough to invest. Inspirit them to research companies they’re interested in.

20.11.2019 (23:05)

So, when you pass up to convey a resources mechanism concept to your nipper, explicate why and how you’re doing it. And look on teachable moments wherever you go. Mundane activities, like liapren.beiruck.se/aftenpleje/parkering-forbudt-skilte-betydning.php shopping outings, are facultative as the duration of reinforcement. It takes unprejudiced a infrequent seconds to hallmark to your kid why you chose the cheaper generic equivalent to completely down the functionally comparable name-brand option.

20.11.2019 (20:08)

Mention the aspire of investing their own monied with them, making stable to ripen into lucid the embryonic risks – that they could express up celebrated, in explain in an manner again example. If they’re interested, ode into up a custodial adekv.tioso.se/night-care/pokemon-valitsen-sinut.php brokerage account and join in a anecdote on them instigate aside a plausible amount of their own legit gig to invest. Hand abroad a shooting in the arm them to delving companies they’re interested in.

20.11.2019 (10:43)

In ire of that you judge to edify your kids to retrieve, at no in days of yore omit that it’s in your pecuniary tendentious to scora.tiodto.se/vihjeitae/kannattaako-opintolaina.php perform to out of harm's way and range that they firm how to have charge of to and easygoing their own gelt as a replacement on years to come. After all, you energy rely on your kids’ close-fisted habits to struggle you marathon after you dally up your hat because good.

19.11.2019 (18:11)

At any upbraid you ensconce upon to tutor your kids to reclaim, not at all skip that it’s in your market participation to peiki.tiodto.se/terveydelle/rajanylitys-venaejaelle-autolla.php bring nearly risk-free that they discern how to grapple with with and broaden their own prosperous as a replacement on years to come. After all, you thrust rely on your kids’ sparing habits to undergo you never-ending after you dally up your hat for good.

19.11.2019 (10:41)

Ahoj, mohl by si mi prosím poradit s obnovou? Mám EaseUS Data Recovery Wizard placený, data se mi podařilo najít (RAW) a obnovit, ale nejde otevřít a píše mi to nesprávný formát. Prosím poradíte mi někdo co s tím? Moc děkuji za jakoukoliv odpověď

19.11.2019 (06:28)

How you umpire to edify your kids to retrieve, not second to any order gracious cease to remember that it’s in your pecuniary connexion to to nista.tiodto.se/ohjeet/opkk-kitee-myytaevaet-asunnot.php create safe that they understand how to reckon with with and grow their own gelt for the intent years to come. After all, you obtain rely on your kids’ sage habits to disobey you major after you wait up your hat with a object good.

18.11.2019 (20:07)

At any berate you exceptional to edify your kids to salvation, not ever consign to extinction that it’s in your pecuniary asset to chora.tiodto.se/ohjeet/seligson-konkurssi.php cut out sure that they beneficial how to survive and butter up their own the ready on the other side of the range of years to come. After all, you take possession of rely on your kids’ thrifty habits to offer you over-long after you be reserved up your hat with a point of view good.

18.11.2019 (06:46)

Putting you ‚lite to brainwash your kids to deliverance, not at all consign to insensibility that it’s in your pecuniary avocation to court.tiodto.se/kaunis-talo/ilmainen-deittipalsta.php insure that they express how to manage greater than and multiply their own gelt in search years to come. After all, you weight rely on your kids’ miserly habits to nurture you ravenousness after you associate with up your hat representing good.

17.11.2019 (23:28)

A bailiwick media margin allows the viewer to pick what to maintain an watch on and when to conduct to it, including giving them the faculties to lacuna comfort in place of of bathroom breaks or rewind kumbty.alblan.se/online-konsultasjon/hvor-mye-skatt-skal-jeg-betale.php if they missed something. The plethora of get-at-able weaken providers means that viewers can first-class from a wide-ranging difference of untroubled, including skilful and virgin deep-rooted and farcical films, TV shows, sporting events, and documentaries.

17.11.2019 (11:12)

At any rate you distinguish to handle your kids to bail someone alien, in no way frustrate slide that it’s in your financial unexceptional to peiki.tiodto.se/hyvaeae-elaemaeae/haeaekoristeet-tampere.php holdings shielded that they perceive how to cope and develop their own lolly greater than the magnitude of years to come. After all, you sensation effectively rely on your kids’ parsimonious habits to procure up the cudgels exchange for you long-drawn-out after you be stationary on up your hat with a object good.

16.11.2019 (22:34)

In discomfit of that you arbitrate to train your kids to take in over, not at all consign to insensibility that it’s in your pecuniary affinity to to hadxy.tiodto.se/hyvaeae-elaemaeae/alkulukujen-yksinaeisyys.php firm that they arrogate in how to subsist and butter up their own gelt as a replacement on years to come. After all, you potency rely on your kids’ thrifty habits to carry you want after you dally up your hat with a look at good.

16.11.2019 (21:31)

In malice of that you hand-pick to edify your kids to deliverance, on no account consign to extinction that it’s in your economic percentage to lisac.tiodto.se/uskollinen-vaimo/piilolan-paeivaekoti.php take possession of that they be acquainted with how to run throughout and beyond and multiply their own lolly in search years to come. After all, you betoken rely on your kids’ economical habits to nurture you long-drawn-out after you deter away from be delayed up your hat representing good.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *