06.10.2013

Ranomafana, nejkrásnější park Madagaskaru

Druhá část pobytu na Madagaskaru se hodně lišila od té první a o překvapení nebyla nouze. Hlavní změnou bylo počasí, ráz krajiny a pochopitelně i zvířata. Podle mě se ale jednalo o nejkrásnější část Madagaskaru, kterou bych doporučil každému, kdo miluje přírodu a zvířata.

 

Lemur zlatý (Hapalemur aureus) | Golden Bamboo Lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 5.0, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 4.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1600, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Ranomafana, nejkrásnější národní park na Madagaskaru
Parc National de Ranomafana tvoří deštný prales a žije zde mnoho endemických a zajímavých zvířat. Právem je park považován za nejlepší park na Madagaskaru a je také nejnavštěvovanější. Nadmořská výška se v parku pohybuje od 800-1400 metrů nad mořem. Kromě hustě porostlých kopců jsou tu malé potoky a řeka Namorona. I když převážná část parku byla vykácena, východní část si zachovává charakter deštného pralesa. Název parku pochází od termálních pramenů z této oblasti - Ranomafana znamená - horká voda, lze zde vidět vzácné druhy lemurů Eulemur rubriventer, propithecus edwards a dva druhy bambusových lemurů Hapalemur aureus a Hapalemur simus. Žijí zde i endemické druhy ptáků. Důmyslné stezky vedou nahoru do kopců a nabízejí krásné pohledy na deštný prales. Nám se v tomto období povedlo vyhnout velkému náporu turistů, takže jsme si mohli park užívat téměř jen pro sebe.

Ranomafana, deštný prales plný chameleonů a lemurů
Naštěstí jsme do parku přijeli pozdě večer, takže jsme si ještě nestačili uvědomit, co nás vůbec čeká. Přesun z hlavní města Antananarivo byl poměrně náročný a téměř 12 hodin dlouhý. Unaveni po dlouhém přesunu se snažíme nevnímat citelné ochlazení a všudypřítomný déšť. Bohužel až tady ráno zjišťujeme, jak špatně jsme vybaveni na zdejší počasí, které jsme neočekávali, hlavně co se obuvi týče. Celý park je podmáčený, vlhký a cesty jsou kluzké a velmi nebezpečné. Ráno se setkáváme s naším průvodcem, který má téměř třiceti letou zkušenost s místní přírodou. Původně jsem si myslel, že se jedná o jednoho z mnoha místních průvodců, ale Emillio byl opravdu klenot a neskutečný znalec místní přírody. Celý život žije pouze tady, narodil se nedaleko a svojí velkou rodinu má také tady. Srozumitelně nám všechno vysvětlil, dal nám několik cenných rad a podle situace se snažil, aby vyhověl našim šíleným požadavkům. Naštěstí pro nás velmi rychle pochopil, o co nám přesně jde a tak jsme nemuseli nikde trávit zbytečně čas hledáním čehosi, uprostřed ničeho. Emillio byl zkušený průvodce filmařů a většiny slavných fotografických expedic do národního parku Ranomafana, to jsem si ověřil i u filmu od společnosti IMAX a BBC, kde je v titulcích skutečně uvedeno jeho jméno. Dokonce je po něm pojmenovaná jedna žabka z této oblasti a jeden druh hada, což není nic mimořádného, protože podle dostupných informací je velká část národního parku stále do dnešních dnů neprozkoumaná, stejně tak, jako divoký sever ostrova Madagaskar.

Sifaka Milne-Edwardsův (Propithecus diadema edwardsi) | Milne-Edwards' sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 3.2, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 2500, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Lemur zlatý (Hapalemur aureus) | Golden Bamboo Lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 4.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 5.6, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 500, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Lemur zlatý (Hapalemur aureus) | Golden Bamboo Lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 5.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Sifaka Milne-Edwardsův (Propithecus diadema edwardsi) | Milne-Edwards' sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 3.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 3200, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Lemuři v bambusovém lese, už zase prší
Prvního lemura jsme hledali několik hodin a musím se přiznat, že to nebylo vůbec snadné. Celé dopoledne pršelo, cesty byly v hrozném stavu a s naší nevhodnou obuví jsme se spíše snažili zůstat na cestě a nezlomit si nohu, než pozorovat úchvatné okolí. Další šíleností v tomhle počasí byla délka a časová náročnost všech treků. Naštěstí nám Emillio sehnal nosiče, takže to nebylo zase tak hrozné, protože si neumím představit vláčet veškerou techniku po těch šílených kopcích. Dokonce i ti z nás, kteří byli na takové túry zvyklí, si nechali fototechniku hezky pěkně hýčkat na zádech nosičů. Většinou jsme chodili několik hodin v dešti, než se podařilo animal trackerům najít nějaké lemury. Lemuři tady žijí skutečně divoce, takže se neustále někam přemísťují a my se museli přizpůsobit. Nejkrásnější zážitek byl fotografovat lemury zlaté v přirozeném bambusovém lese, kde jsme se málem všichni přizabili. Kluzké bahno, neustálý déšť, příkré kopce a velké spadané listy udělaly své, k tomu naprosto nevhodná obuv, rychle se přemisťující opice, prostě o zábavu bylo postaráno. Nikdy předtím jsem neviděl opravdový bambusový les, snad s výjimkou Číny, ale ten nebyl tak vlhký, který mi připadal hodně zvláštní. Ponurou atmosférou z něj sálo něco jedinečného, nedokážu to úplně popsat, ale šlo opravdu o překrásné místo. Legrace byla, když 120kg Petr ve snaze sejít dolu příkrým bambusovým lesem zachytil svoje ruce o mohutný bambus a ten mu náhle zůstal v ruce, pak jsem se zmohl už jen na smích. No, a aby toho nebylo málo a ten nahoře mě potrestal, stalo se mi během chvilky úplně to stejné. Lemuři to měli o mnoho snazší, ti se pohybovali po bambusech s naprostou lehkostí a grácií, až jsme jim to chvílemi záviděli. Fotografovat lemury v bambusovém lese bylo hodně obtížné a výsledné fotografie jsou spíše popisné, ale zážitek to byl mimořádný.

Lemuři na borůvkách
Park Ranomafana je rozdělen na mnoho částí, jedna z nich celkem výjimečná, chodí se tady téměř po vrstevnici a není tady až tak šílené převýšení, jako v dole u řeky Namorona. Jedno dopoledne jsme se rozhodli fotografovat chameleóny v malé bažině. Celá oblast je poseta nádherně zbarvenými žabkami, které jsou skutečně fotogenické, ale o tom někdy jindy. Emillio poslal svoje kolegy na průzkum a zatímco my jsme fotografovali, oni objevili další druh lemura, který mocně hodoval na místních stromových borůvkách, tedy alespoň ty plody vypadaly jako borůvky. Lemuři byli jako utržení, vůbec si nás nevšímali a doslova se rvali o borůvky. Naštěstí nebyli tak vysoko na stromech, takže se dalo poměrně dobře fotografovat.

Microcebus, noční fotografování lemurů
Jeden z neobvyklých zážitků, které jsme prožili na Madagaskaru, bylo noční fotografování nejmenšího nočního lemura rodu Microcebus. Běžně v přírodě není nejmenší šance tohoto lemura velikosti myši spatřit, natož vyfotografovat. Místní ale objevili jednoduchý trik, jak lemura nalákat. Po setmění stačí natřít strom banánem a rázem je všude kolem živo. Fotografování je ale pořádná věda, lemur je tak rychlý, že se objeví pouze na 1-2 vteřiny a to není šance zaostřit. Člověk musí spoléhat na manuální zaostření na jedno místo, nastavit dobře techniku a pak jen zkoušet štěstí. Výsledné fotografie jsou pouze ryze dokumentační, ale při fotografování byla opravdu zábava.

Národní park Ranomafana je nádherný, a pokud mohu doporučit, tak je to místo, které musí každý fotograf navštívit. Příroda je tady skutečně zachovalá a celé dny je tady co fotografovat. Hodně by mě zajímalo jaké je to v jiné roční období, kdy je tady mnohem tepleji a méně prší, dokonce je vidět i několik hadů. Příště snad něco o fotografování žabek a dalších roztodivností, které jsme na Madagaskaru potkali.

Související články:

 

Maki červený (Microcebus rufus) | Brown mouse lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 4.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 1600, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Národní park Ranomafana | Parc National de Ranomafana , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF100mm f/2.8L Macro IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1250s, ISO: 2500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 5.0, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Národní park Ranomafana | Parc National de Ranomafana , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Zeiss Distagon T* 21mm f/2.8 ZE, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 8.0, Doba expozice: 1.0s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 21mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Lemur zlatý (Hapalemur aureus) | Golden Bamboo Lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Národní park Ranomafana | Parc National de Ranomafana, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Zeiss Distagon T* 21mm f/2.8 ZE, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 9.0, Doba expozice: 0.8s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 21mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball,Clona: 4.5, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, Parc National de Ranomafana (Madagaskar)

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  06.10.2013

Categories: Travel | 06.10.2013
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

24.08.2014 (14:55)

xanax side effects teeth - 1.5 mg xanax high

07.10.2013 (12:29)

Ta noční je super, ten Lemur vypadá fakt jako myš :-D musel to být zážitek, někdy ti fakt závidím.

10.10.2013 (20:45)

Dane zážitek to byl a užil jsem si to.

06.10.2013 (20:45)

Moc hezké čtení Michale, fotografie v dešti mají rozhodně kouzlo. Nejvíce mě zaujala ta noční fotografie a ptám se, jakto, že mu nesvítí oči, musel být použití silný blesk?

10.10.2013 (20:45)

Blesk ano, ale hodně podexponován a bylo nás tam několi, tak jsem ho nakonec vypnul a tohle je blesk kolegy a naštěstí se očím vyhnul, takže to vyšlo!

06.10.2013 (20:15)

ta prvni ma kamo atmosku! fakt líbí

10.10.2013 (20:44)

Dík.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *