21.06.2010

Maďarská pusta, krátká zpráva z dlouhé cesty

Unaven na těle, avšak bohatý na duchu, tedy spíše na zážitcích. Přesně tak nějak by se dal popsat víkendový fotografický maratón, který jsem společně s kamarádem Zdeňkem strávil u slavného maďarského fotografa Bence Matého.

Foto

Fotografování v Maďarsku, jak to všechno začalo
Cíl byl poměrně jednoduchý, celý víkend strávit fotografováním mandelíků, vlh a dalších vzácných ptáků. Každý, kdo již delší dobu fotografuje, určitě moc dobře zná slavného maďarského fotografa Bence Matého. Bence posledních pár let přivádí mnohé fotografy k šílenství, protože jeho úžasné fotografie nedají spát nejednomu fotografovy divoké přírody. Bence se začal posledních pár let věnovat stavbě speciálních krytů pro fotografy, kde má člověk, potažmo fotograf, možnost opravdu z velmi blízké vzdálenosti pozorovat život, hnízdění a námluvy rozmanité ptačí říše. Neváhal jsem, a přesto že celý pobyt není zrovna lacinou záležitostí, pokusil jsem se zorganizovat menší fotografickou cestu do maďarské pusty. K cestě jsem si vybral svého velmi dobrého kamaráda Zdeňka Součka, se kterým jsem již podnikl nejednu zajímavou cestu. Se Zdeňkem je velká legrace, a pokud se potřebuji dozvědět něco velmi zajímavého ze života zvířat, pak je to opravdu ten povolaný. Biolog každým coulem a dokonalá studnice znalostí o životě zvířat a rostlin.

Foto

Foto

Co, kde, jak a proč
Nejvíce mě lákala možnost fotografovat vzácné zástupce ptačí říše pěkně z blízka a v pohodlí nově zbudovaných krytů. Mandelík hajní (Coracius garrulus), dudek chocholatý (Upupa epops), vlha pestrá (Merops apiaster) a mnozí další zástupci ptačí říše, čekali jen a jen na nás. Celý týden jsem se modlil, aby nám vyšlo počasí. Bohužel se tak nestalo a o to větší výzva to byla pro mě a pro mou novou techniku. Pokoušet se o fotografování letícího dudka, nebo mandelíka, v naprosté digitální tmě, to byl opravdu pořádný oříšek. Nicméně nakonec se všechno povedlo a já můžu začít v klidu přemýšlet o tom, jaké jsem měl zase štěstí. Maďarská pusta je úžasná krajina, kde není vlastně nic, také překlad slova „pusta“ znamená nic. Opravdu jsem si chvílemi připadal, že okolo mě nic není, tedy spíše ve smyslu civilizace, než ve smyslu přírodního bohatství. Unikátní místo maďarské pusty, které je právem nazýváno rájem ptáků a je každoročně navštěvováno velkým počtem milovníků přírody.

Foto Foto

Náročný test naší techniky, aneb jak fotografovat skrze sklo
Další velký oříšek nás čekal při první návštěvě fotografického krytu, tím bylo antireflexní zrcadlové sklo, které znemožňovalo fotografovaným objektům, aby nás bylo uvnitř vidět. Vynikající věc pro zachování přirozeného chování ptáků, nikoli však už pro snadný život fotografa. Pro fotografování z krytu takového typu platí pár pravidel a užitečných pomůcek, které člověk zjistí bohužel až na místě, takže se není schopen dokonale připravit. Mnohdy stačilo objektiv natočit malinko jiným směrem a vše bylo vyřešeno. Speciální sklo mělo bohužel ještě jednu nemilou vlastnost a tím byla určitá ztráta světla, kterého bylo bohužel o víkendu pekelně málo. Mezi největší oříšek patřila schopnost dokonale a přesně zaostřit v ten nejvhodnější okamžik, což mnohdy představovalo obrovský problém i přes velké zkušenosti s fotografováním letících ptáků. Podle mě patřil tenhle test do kategorie snů, který dokázal perfektně otestovat kvalitu techniky a zkušenosti fotografa. Určitě bych přál každému, aby si to mohl vyzkoušet a získat tak další neocenitelné zkušenosti.

Foto

Co se povedlo a co ne
Jediné čeho lituji po návratu je to, že jsem zvolil právě tento víkend, kdy bylo v celé Evropě velmi špatné počasí. Na druhou stranu jsem si mohl odzkoušet fotografování za velmi špatných světelných podmínek a snažit se vymáčknout ze své techniky maximum. Nejvíce mě mrzí fakt, že jsem si nemohl vychutnat svoje oblíbené večerní labužnické světýlko, která by nám usnadnilo celé fotografování.

Foto

S Bencem jsem domluvil určitou možnost na příští rok, kdy bych velmi rád nabídnul různé možnosti českým fotografům tak, aby si každý mohl pořídit velmi atraktivní fotografie, relativně v pohodlí a bez větších problémů. Bohužel jsem na tom s časem velmi špatně, snažím se dokončit nový web a nabídnout širokou paletu služeb, takže mi nezbývá příliš mnoho času na psaní. Každou volnou chvilku věnuji fotografování, proto mějte prosím velkou trpělivost při čekání na další článek. Mám jich připravených opravdu velmi mnoho a pevně doufám, že se vám budou líbit. Pokusím se nastínit fotografování mandelíků, dudků i vlh v co nejkratší možné době.

Foto

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 21.06.2010

Categories: Travel | 21.06.2010
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

21.06.2010 (20:32)

Ta druha fotka te Vlhy je krasna... jsem rad ze jste si to uzili :-)

21.06.2010 (20:32)

Krásné Michale, první ochutnávka vypadá opravdu libově:) Těším se na toho dudka, to je můj sen.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *