18.10.2009

Pantanal, mise jaguár splněna

Po 12 dnech v tropické Brazílii jsem se dostal konečně k internetu, mohu tedy napsat pár řádků o naší cestě. Nestihl jsem napsat prakticky nic před naším odjezdem, dostal jsem velkou spoustu emailů a sms, kde jsem a co se děje, tady je krátké vysvětlení.

Po téměř 48 šílených hodinách, jsem konečně v Brazílii. Cesta z Prahy směr Bratislava, tam se přidat ke svým Slovenským kamarádům, potom přejezd do Vídně, tam čekat 1O hodin na zrušený let do Sao Paulo. Dalších skoro 12 hodin v letadle do Sao Paulo a tam čekání skoro celý jeden den na další let do Foz do Iguacu, no prostě cestovatelská lahůdka, IBERIA never again! Bohužel náš let měl 10 hodin zpoždění, nestihli jsme tedy další vnitrostátní let v Brazílii, a tak jsme museli čekat celý jeden den v Sao Paulo. Nevadí, nakonec vše dobře dopadlo, zavazadla a techniku máme, nic nechybí a vyrážíme.

Měsíc v tropické Brazílii
Rozhodl jsem se strávit celý měsíc v tropické části Brazílie, a když říkám tropické, myslím tím to vražedné počasí, které tu panuje. Celý den se drží teplota okolo 40°c a vlhkost je téměř stoprocentní. Fotografovat se dá pouze pár hodin ráno a pak zase až večer, pokud je zataženo, tak je možné fotografovat skoro celý den. To ale vůbec nesvědčí Evropskému organizmu, výdej tekutin je přímo brutální. Pokud tu chcete přežít tahání 15 kilového batohu plného techniky pár dní, musíte opravdu hodně pít. No nic, to jsem jen odbočil z pohodlí klimatizovaného pokoje při čekání na zítřejší ranní let do další třetiny naší cesty. Po všechny z Vás, vracím se tedy až 1.11.2009, to jen tak btw, a snad už bude i nový 1D Mark 4 :)

Pantanal, království světové přírody
Procestoval jsem toho opravdu hodně, už něco okolo 60 zemí, ale Pantanal nemá konkurenci. Bohatství zdejší přírody je skoro až neuvěřitelné, tolik zvířat a rostlin pohromadě jsem ještě nikde a nikdy neviděl. Pokud hledáte ráj na zemi, myslím pro milovníka tropické přírody a fotografování, Pantanal bude zcela jistě Vaším "Eldoradem". Kamkoliv otočíte hlavu a potažmo i objektiv, tam se něco děje, a některý ze zástupců bohaté živočišné říše předvádí svoje umění v lovu a přežití. Pantanal je krásný, je celý zelený a to mě naplňuje jistým klidem na duši, tedy jen do té doby, než se na něj začnu dívat skrze hledáček fotoaprátu, pak to začíná být teprve zajímavé. Po jedná třetině cesty mám tolik fotografií, že je budu muset třídit asi rok a tu velkou spoustu článků, co mám pro Vás připravených.

Mise Jaguár splněna!!!
Celou cestu jsem rozdělil na 3 části, první byla návštěva novodobého sedmého divu světa, vodopádů Iguacu. Druhou část jsem věnoval unikátní možnosti pokusit se vystopovat, spatřit a možná i vyfotografovat volně žijícího jaguára. Už teď můžu prozradit, povedlo se, a to dokonce tak, že jsem v to ani v nejdivočejších snech nedoufal. Měl jsem možnost strávit 4 hodiny ve společnosti této nádherné šelmy a pozovat, jak se připravuje k lovu kapybary, to ale nechám až na samostatný článek. Poslední a časově nejdelší část, bude pobyt v jižní části tropického Pantanalu, kde se pokusím nafotit velké papoušky ara, velkého mravenečníka, všechny možné vodní ptáky a dravce a mnohá další překvapení, která mě tam čekají.

Musím už bohužel končit, dnešní den jsem strávil lovením sýčka králičího, který mi dal opravdu zabrat a navíc za pár hodin mi letí letadlo a já se musím vyspat.

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 18.10.2009 Pantanal, Brazílie

Categories: Travel | 18.10.2009
Keywords: pantanal  jaguár  brazílie 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

04.11.2009 (23:11)

Thank Michal ! Canyou give the details of the people that are trained to find jaguars in the Pantanal, for sure you know them? I will probably arrive in Brazil in October 2010.

25.10.2009 (02:55)

Hello Tom, next time you can use english language, no problem, because the Czech language is very difficult for any translate. If you want go to Pantanal, i can give you some special contact from my personal guide, ok? See you in Pantanal, maybe next year! I will plan another trip to Pantanal, you`ll see. Bye Mike

25.10.2009 (02:49)

mk: Ahoj, jaguár byl opravdu výjimečnej, ani jsem v to nedoufal, až dorazím uponu článek, ahoj Michal.

25.10.2009 (02:48)

Pavlinka: Ahoj, já nestihl napsat bohužel článek před odjezdem, jak jsem původně chtěl, nestíhal jsem. Práce, zabalit a hurá pryč. Neboj, pár vymazlenejch foteček se najde, ahoj doma, Michal :-|

25.10.2009 (02:46)

Radek Demjan: Pro tebe jedna lahůdka, jsou tu kolibříci, sice jen jeden druh, ale hned vedle mého pokoje, takže o zábavu postaráno, měj se hezky a uvidíme se na veverkách doma ;-)

25.10.2009 (02:45)

Franta: Čau kámo, to víš že tu žabky jsou, dokonce mi jedna při potřebě seděla na zadku, celkem funny:) Lukas tě pozdravuje ty nejlepší fotografe z EU ;-) , ahoj doma. P.S. už mám i pumu, tapíra a mravenečníka, se zblázníš až to uvidíš :-D

25.10.2009 (02:42)

Radek: Ahoj kámo, fotku bych dal rád, ale přes tento satelitní internet to neproleze, neboj, až přijedu domu budu to sem sypat ve velkém a budeš čumět :) Ahoj doma, Michal

22.10.2009 (04:01)

Je mi líto gramatika, obrázky jsou velmi pěkné. Chtěla bych jít na jaguára turné v Pantanal vidět jaguára. Je-li v Pantanal jste našel?

19.10.2009 (16:30)
icon mk:

taky sem zvedavej co a jak a urcite na fotky. Ten jaguar v nahledu vypada super. Uzij si to tam a kdyztak napis co a jak.

19.10.2009 (16:08)

Ty extremisto, me bylo divne, ze se tak dlouho neozyvas:) Uzij si to tam a privez super fotecky, podle toho co pises, to musi byt uzasne misto. Ahoj Pavlinka

18.10.2009 (23:55)

Cece, jsem napnutej jak struna!

18.10.2009 (19:34)

mohu potvrdit a schvaluji Michalovo nadšení - byl jsem tam 11/2008 a 5/2009 a opravdu to nemá chybu. Hlavně dej Harpyji !!!! a pozdravuj žáby v koupelně u Lukase. více na www.fbphoto.cz

18.10.2009 (12:32)

ty vole tak to je pecka. skoda zes tam nedal nejakou fotku ale hrozne se tesim na clanky a fotky. prezij to tam chlape a vrat se ok. cau RadekAdd comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *