27.08.2009

Ostrov Runde, filtry LEE v akci

K fotografování krajiny na ostrově Runde, jsem se nedostal v takové míře, jak jsem si původně naplánoval. Počasí se totiž měnilo velmi rychle a ne vždy tak, jak jsem si v podvečer naplánoval. Pokud jsem se tedy k fotografování krajiny dostal, pustil jsem se do velkého testování nových LEE filtrů, a rozhodl se napsat pár řádků o jejich použití.

Cokin, a nebo LEE, přechodové filtry v praxi
Když jsem letos odjížděl na ostrov Runde, pořídil jsem si novou sadu profesionálních filtrů od firmy LEE. Dlouho dobu jsem využíval systém filtrů Cokin, ale bohužel mě tak docela neuspokojoval. Zvláště při použití neutrálních šedých filtrů, vždy o něco posouval výsledné barevné spektrum. Známý neduh filtrů Cokin se částečně odstranil při použití řady X-Pro, ale stále to nebylo ono. Po delším pátrání na internetu a přečtení hromady recenzí, jsem se rozhodl pořídit si kompletní systém filtrů LEE. Bohužel jsem záhy zjistil, že je k tomu potřeba přezbrojit poněkud více, než jsem původně předpokládal.

krajina05 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 11.0, Doba expozice: 25 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3,Filtry: LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Pale Coral Stripe Resin Filter, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 10. července 2009 1:06:12, Ostrov Runde (Norsko)

LEE System, kompletní program pro fotografa
Dalším důvodem pro přezbrojení na filtry LEE, bylo využívání širokých ohnisek při fotografování krajiny. Pokud jsem používal systém Cokin, problém nastal už při fotografování s ohniskem 16-18mm a přetrval prakticky až do ohniska 20mm, při použití filtrů se začala projevovat silná vinětace, daná konstrukcí držáku. Firma LEE tento problém více či méně vyřešila velmi efektivně a to speciální konstrukcí širokoúhlého bajonetu, který se uchycuje přímo na objektiv a na něj speciální držák filtrů, který umožňuje efektivně fotografovat už při ohnisku 17mm bez zjevné vinětace. Pokud se rozhodnete ke koupi filtrů LEE, určitě se vyplatí investovat do širokoúhlých adaptačních kroužků, které se vyrábějí ve všech možných velikostech, od 49 do 82mm, na každý objektiv. Samotná konstrukce filtrů LEE z kvalitní pryskyřice, pouhé 2mm silné, snažící se předejít negativním jevům, jako jsou například odlesky a případná vinětace, slibuje bezchybné použití v každé situaci.

krajina06 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: bulb, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3,Filtry: LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Pale Coral Stripe Resin Filter, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 10. července 2009 1:06:12, Ostrov Runde (Norsko)

LEE STRIPE, užitečný nástroj pro každého krajináře
Kdysi jsem viděl jednu úžasnou fotografii publikovanou na webu Juzaphoto.com, šlo o motiv západu slunce nad mořskou hladinou s dalším motivem v popředí. Po důkladném studiu fotografie, mě zaujal barevný nádech, který tvořil hranici mořské hladiny a nízko osvětlené oblohy v krásné jednolité barvě. Zkoušel jsem podobný efekt dosáhnout v počítači, barevný posun se malinko změnil, ale výsledek nebyl ani zdaleka tak dobrý, jako na fotografii Thomase. Neváhal jsem, a oslovil autora zajímavé fotografie, byl to Angličan a tak následoval celkem dlouhý email s vysvětlením celého problému, který mě velmi zajímal. Celkem legrační bylo, že jsem dostal neuvěřitelně stručnou odpověď, kde v odkazu stálo pouze LEE STRIPE. Angličané mají úžasný vyjadřovací talent, stačí jedna jediná věta a odpověď na můj šíleně dlouhý email byla na světě. Stačilo vyhledat novinku od společnosti LEE a bylo mi vše hnedka jasné. LEE STRIPE, jedná se o barevné efektové filtry, stejné konstrukce jako běžné filtry LEE, s tím rozdílem, že filtry LEE STRIPE mají efektovou barvu nanesenou pouze v úzkém pruhu přesně uprostřed filtru. Velkou výhodu je, že Vám filtry LEE STRIPE nebudou měnit výslednou barvu fotografované scény po celé ploše, ale pouze ve Vámi vybraném úzkém pruhu fotografované scény. Nejvíce se dají filtry LEE STRIPE využit k fotografování západů a východů slunce a s tím spojených motivů. Uplatnění určitě najdou při fotografování dalších motivů, fantazii se meze zcela jistě nekladou.

krajina03 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 11.0, Doba expozice: 10 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3,Filtry: LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Pale Coral Stripe Resin Filter, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 10. července 2009 23:14:31, Ostrov Runde (Norsko)

LEE šedé přechodové filtry
Absolutní špičkou ve svém oboru
jsou neutrální šedé přechodové LEE filtry. Poslední dobou, je to samozřejmě dáno motivem, jsem pomalu přesedlal pouze na přechodové filtry, namísto použití polarizačních filtrů. Přechodové filtry LEE podávají vynikající výsledky za každé situace a v porovnání s konkurencí nemají prakticky žádného soupeře. Barevné podaní je velmi věrné, při správném použití nenajdete prakticky žádné odlesky a další barevné vady. Vynikajících výsledků dosáhnete v kombinaci s použitím LEE STRIPE filtrů, anebo v kombinaci s jinými filtry od společnosti LEE.

krajina01645 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Filtr: LEE ND 0.9, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 7. července 2009 21:15:11, Ostrov Runde (Norsko)

Kde a za kolik, dolar padá, neváhejte
Bohužel LEE filtry patří k těm dražším, a tak velká spousta z Vás si jejich nákup v České Republice určitě rozmyslí. U nás je prodává několik firem, ale ceny nejsou vůbec příznivé. Jiná situace nastane, pokud se obrátíte do blíbeného obchodu BH PhotoVideo NY. V současné době americký dolar padá hodně rychle směrem dolů, a tak se nákup filtrů LEE určitě vyplatí, mnohé příslušenství, adaptační kroužky a držáky filtrů vyjdou i na polovinu ceny, než v České Republice. Jejich nákup se určitě vyplatí a pokud je Vaším oborem krajinářská fotografie, musíte patřit rozhodně k Vaši základní výbavě.

krajina04 Krajina na ostrově | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Filtr: LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Sunset, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 10. července 2009 22:56:11, Ostrov Runde (Norsko)

Na ostrově Runde jsem mohl konečně pořádně odzkoušet všech 12 druhů filtrů, které jsem měl zapůjčeny k testování. Rozhodně mě nejvíce mile překvapily přechodové ND filtry, které patří k absolutní špičce a barevné efektové filtry LEE STRIPE. Nejtěžším testem při nočním fotografování příboje u majáku na ostrově Runde, prošly naprosto bez jakýchkoliv problémů a proto je zařadím do své základní výbavy. Už se moc těším na podzimní fotografování krajiny Českého Švýcarska, kde si je bude moci zase pořádně vyzkoušet a pokusím se napsat zase pár řádků o jejich použití. Připraven mám jeden speciální (LEE Mist Resin Stripe), který mám zapůjčen k testování, máte se určitě na co těšit.

krajina02 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Filtr:LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Pale Coral Stripe Resin Filter, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 7. července 2009 21:15:11, Ostrov Runde (Norsko)

Související odkazy:

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 27.8.2009

Categories: Photoequipment | 27.08.2009
Keywords: LEE  Cokin  ostrov  runde  lee filtrs  lee filtry  lee stripe 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

20.05.2010 (22:09)

Měl bych dotaz k LEE filtrům: používáte také orig. sluneční clonu k těmto filtrům? Pokud ano, jedná se o širokoúhlou clonu?

30.08.2009 (19:18)

Kamil: Ahoj Kamile, řešil jsem podobný problém a vyřešil jsem to následovně. Nechal jsem filtry v té originální bílé látce + jsem dokoupil pouzdro od firmy TAMRAC. Označení nevím, ale pokud by jsi to potřeboval, rád ho sem napíšu. Měj se hezky, Michal.

30.08.2009 (16:41)

Chtěl bych se Michale zeptat, jak filtry skladuješ? Přeci jen zasunutí do originálního pouzdra mi přijde celkem nešetrný a měl bych obavy z poškrábání. Zatím to řeším vsunutím filtru do malé "kapsičky" z mikrovláknové utěrky a až potom do originálního pouzdra.

30.08.2009 (16:37)

Po prodání filtrů cokin a dlouhém pročítání všemožných diskuzních fór, testů atd. jsem se taky odhodlal ke koupi opravdu ne zrovna levných filtrů Lee. Nechal jsem si je poslat z Anglie, kde jsou také výrazně levnější než u nás (ceny u nás jsou opravdu nesmyslné). Nevím jestli jsou Lee opravdu úplnou špičkou - za špičku jsou označovány filtry Singh Ray, jejich ceny jsou ale opravdu hodně vysoké.

28.08.2009 (18:06)

Daniel Černý: Ahoj Dane, přesně tohle podání dělají některé filtry, někomu se to líbí, někomu ne, je to asi spíše otázka vkusu. Stejný filtr vždy úplně změní barevné podání u různého přirozeného světla, jiné je když fotíš ráno v noci a večer, pokaždé vykouzlí malinko jinou barvu. Až se někde sejdeme, tak si to schválně odzkoušíš a uvidíš jak jsou skvělé. Měj se hezky a díky za zastavení, Michal.

28.08.2009 (18:03)

Jirka: Neboj, už brzy zase něco brutálního podniknem ;-)

28.08.2009 (18:02)

Holeček Pavel: Děkuji Pavle.

28.08.2009 (15:26)

Ahoj, u té druhé a třetí fotky se mi zdá takové nepřirozené fialovo modré podání nevím. Ale poslední dvě fotky jsou opravdu skvělé a nejen svou barevností ale i kompozice je krásná. Přitom jsem si všiml, že u druhé a třetí fotky je použit stejný filtr jako u poslední tak nevím čím to je. Ta poslední fotka je ale fakt nesmírně poutavá.

27.08.2009 (19:20)

Paradni fotky,uz se tesim na dalsi testovani filtru,jinak nejvice se libi posledni fotka s majakem,nadherna atmosfera

27.08.2009 (15:39)

Dobrý den Michale, ty první dvě fotografie jsou naprosto luxusní! Líbí se použití toho nového filtru STRIPE nebo jak se to nazývá. Parádní práce

27.08.2009 (12:43)

Adam Janovský: Dobrý den Adame, doporučil bych sunset, sunrise, to je jasný. Ten RESIN asi ne, je tam modrý filtr a ten asi moc nevyužijete, já nevím přesně co fotíte, takže se těžko radí. Pak je perfektní ten CORAL a nebo PINK, opravdu záleží co budete fotit. Mějte se hezky, Michal

27.08.2009 (12:40)

Jan D.: Ahoj Honzo, nejlépe je to vysvětlené tady : http://www.lightq.cz/default.aspx?menu=1038&kategorie=228&typ=0, máš tam i rozdíl mezi FOUNDATION a PROFESSIONAL. Já zkoušel pouze dva za sebou a naprostá paráda! Měj se hezky, Michal

27.08.2009 (12:39)

Dave: Mě taky, mám jich ještě hodně, něco časem zpracuji, ale zatím dělám na Kostarice. Měj se kamaráde

27.08.2009 (12:34)

Ahoj Michale, dlouhou dobu už používám filtry LEE. Zaujal jsi mě těmi půlenými STRIPE, koukal jsem na BH a nevím který ten SET by jsi mi doporučil? Sunset a Sunrise je mi jasny, ale zajima me ten RESIN. Díky, Adam

27.08.2009 (12:13)

Ta druha fotka je paradni. Chci se zeptat Michale, kolik ten drzak Foundation kit od LEE pojme max filtru a jestli jste jich zkousel vice za sebou, tak aby to uz nevadilo. Díky moc, HonzaAdd comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *