15.07.2009

Papuchalk ploskozobý, život v kolonii

Nedalo mi to, a přeci jen se k cestě na ostrov Runde ještě na chvíli vrátím. Původně jsem měl v plánu dokončit sérii článků z cest po severní Americe, ale pod tlaky emocí a zážitků z ostrova Runde, přeci jen něco málo napíši.

Papuchalk ploskozobý, anebo bělobradý?
Asi se určitě zeptáte, proč právě tohle malé dilema v označení papuchalků. Stejně tak překvapený jsem byl i já sám, když jsme na tohle téma narazili na ostrově Runde. Zkušenější kamarád a biolog v jedné osobě, Zdeněk Souček, mi na ostrově osvětlil celou problematiku. Správný název by měl být Papuchalk ploskozobý, bohužel se díky známým fotografům vžil i druhý název Papuchalk bělobradý. Obojí se dá správně použít, nicméně podle taxonu by měl správný název znít Papuchalk ploskozobý. Bude velmi rád, pokud někdo zkušenější a vzdělanější, vnese do této problematiky jasno, klidně i formou nějakého příspěvku. To jen tak na okraj, dále to nechám prozatím u ledu a počkám na vyjádření erudovaných lidí v tomto oboru.

pap002 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 8. července 2009 19:40:28, Ostrov Runde (Norsko)

pap013 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 8. července 2009 19:48:28, Ostrov Runde (Norsko)

pap009 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 9. července 2009 20:45:29, Ostrov Runde (Norsko)

Atrakce jménem papuchalk
Bohužel, ani zapadlému a jinak klidnému ostrovu Runde, se nevyhne doslova obrovský nápor turistů v době, kdy se papuchalci vracejí z otevřeného moře ke svým hnízdním dutinám na ostrově. Místní malý ostrůvek se stává v období hnízdění papuchalků doslova komerční atrakcí. Proč je tomu tak?. Odpověď je velmi snadná, stačí se jen na chvíli zadívat na papuchalka a bude vám to hned jasné, takhle krásné a zároveň legrační zvířátko jen tak někde neuvidíte. Papuchalci obývají na ostrově Runde pouze závětrnou stranu ostrova, pokud se tedy bude chtít vydat k jejím hnízdním dutinám, nezbude vám nic jiného než překonat jeden prudký kopec a rázem se tak ocitnete v jiném světě. V závětrné straně ostrova prakticky nefouká vítr, velmi snadno vás tady slunce doslova spálí, moře a větry sem nepřináší takřka žádnou slanou vodu, nemáte tedy problém s neustálým čištěním objektivů. Sedím si takhle na papuchalčí skále a najednou se přiřítí celý autobus lidí, všichni udělají cvak, a jdou rychle pryč. Jednou se nám dokonce stalo, že na skále bylo asi 35 fotografů a druhý den jen my dva s Tiborem, celá skála byla jen naše. Papuchalci jsou na přítomnost turistů již zvyklí, dokonce někteří přistávají přímo na nich, kluci byli svědky toho, jak jedné neopatrné turistce vyrazili mobil z ruky. Velké štěstí pro papuchalky je, že přístup k hnízdním dutinám je opravdu jen velmi malý a všichni turisté se spořádaně drží pouze za provazem a tak nedochází prakticky k žádnému vyrušování v období hnízdění.

pap001 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 10. července 2009 18:54:28, Ostrov Runde (Norsko)

pap012 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 11. července 2009 16:41:18, Ostrov Runde (Norsko)

pap015 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 11. července 2009 21:09:28, Ostrov Runde (Norsko)

Papuchalk, učebnice biologie na vlastní oči, drsný život na útesu
Papuchalci jsou výborní letci, stačí si jen na malou chvíli sednout na hnízdní skálu a jen pozorovat. Člověk se těch několik desítek hodin, které stráví sezením na útesu a pozorováním dozví určitě více, než jakýmkoliv čtením o jejich životě. Pokud je člověk malinko odvážný, může se klidně pokusit slézt malý útes směrem dolů k moři, zakotvit na malé římse a celý den se nerušeně věnovat pozorování života na útesu. Větší relaxaci neznám a prakticky všichni, kteří byli letos se mnou na ostrově Runde, strávili s papuchalky mnoho desítek hodin. Nejzajímavější na letošní návštěvě ostrova Runde byl fakt, že rodiče se snažili velmi intenzivně krmit své hladové potomky. Stačilo si jen vyhlédnout jednu hnízdní dutinu a trávit u ní třeba celý den, papuchalk se neustále vracel. Intenzita krmení v době našeho odjezdu již byla značná, mnohokráte se stávalo, že pokud chtěl jeden z rodičů zamířit přímo do hnízdní nory, musel počkat než jeho partner „vyklopil“ celý náklad rybiček před ním a uvolnil tak místo pro další. Po delším pozorování jsem už přesně věděl, že zhruba asi po jedné hodině se oba rodiče vrátí s novým nášupem. Pro mě jako fotografa, to byl úžasný zážitek pozorovat a fotografovat krmící papuchalky přímo u hnízdní nory, ničím a nikým nerušen si v klidu vychutnat tohle přírodní divadlo. Častokrát jsem byl svědkem, jak obratní lovci a letci papuchalci jsou, zejména potom, co jsem je mohl pozorovat přímo z lodi dole pod útesem na moři. Papuchalci si svoje úlovky velmi pečlivě střeží a snaží se co nejdříve svůj úlovek dopravit do bezpečí hnízdní nory. Velké nebezpečí na ně samotné totiž číhá všude okolo. Mladí orli, chaluhy velké a v neposlední řadě rackové, ti všichni představují přímé hrozící nebezpečí pro papuchalky. Byli jsme svědky lovu orla, kdy v jeho pařátech skončil papuchalk, stejně tak racek vytáhl přímo z nory malého papuchalka a chaluhy neustále přelétaly kolem jejich hnízdního území. Naštěstí letošní koncentrace papuchalků byla doslova obrovská, odhadem něco okolo 50–100tis hnízdících jedinců a podle slov kapitána lodi, jedna z největších hnízdních kolonií, které tady kdy viděl. Podle jeho informací se jednou za několik dokonce stane, že nepřiletí žádní papuchalci.

pap003 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 11. července 2009 19:49:16, Ostrov Runde (Norsko)

pap010 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 10. července 2009 18:31:28, Ostrov Runde (Norsko)

pap006 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 11. července 2009 21:16:31, Ostrov Runde (Norsko)

Strasti a slasti při fotografování letících papuchalků
Vzpomínám na svoje první pokusy při fotografování letících papuchalků před dvěma lety, kdy jsem byl po jediném dni fotografování papuchalků pevně rozhodnutý, že fotoaparát i objektiv poletí rovnou směrem dolů ze skály a končím. Naštěstí jsem tam tehdy byl spolu s Ondrou a ten mi dokázal velmi trefně poradit, jak na to. Stačilo jen klidné pozorování jediného papuchalka, ostatní v klidu ignorovat, předostřit na nějakou vzdálenost a potom už jen čekat až malá a rychlá šmouha vyplní větší část hledáčku a nemilosrdně zaostřit a držet pevně spoušť. Papuchalk je neuvěřitelně rychlý a obratný letec a tak jeho fotografování není vůbec jednoduché. Legrace a vzteku si u toho užijete opravdu hodně a letos jsem se o tom mohl zase přesvědčit a dokonce i moji kamarádi, kteří jsou jinak zkušení fotografové, velmi záhy zjistili, že nestačí drahá a kvalitní technika, ale chce to trochu trpělivost a cviku. Po pár hodinách tréninku už vám to ani nepřijde tak složité a výsledky se rychle dostaví. Velmi zajímavé je totiž fotografovat přistávajícího papuchalka, který je jinak výborný letec, ale samotné přistání mu dělá velké problémy. Často jsme byli svědky i 11 pokusů za sebou, než papuchalk konečně přistál a donesl rybičky na místo, pak nastala teprve dokonalá příležitost pro fotografování letícího papuchalka. Nejlepší kombinace se nakonec ukázala Canon EOS 5D Mark II a teleobjektiv Canon EF 500 f/4.0 L IS USM. Dalo mi to hodně zabrat, držet tuhle kombinace 4 hodiny v ruce, téměř 90% odpad, ale pokud jsem se už trefil, stálo to fakt za to. Tímto děkuji moc Jirkovi Zajícovi za zapůjčení jeho miláčka EF 500.

pap005 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 10. července 2009 18:31:28, Ostrov Runde (Norsko)

pap004 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 11. července 2009 19:36:16, Ostrov Runde (Norsko)

pap016 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 11. července 2009 19:36:19, Ostrov Runde (Norsko)

Hrozně moc se těším na další rok, kdy budu moci opět spatřit a fotografovat tyhle krásné a legrační tvorečky, mám totiž ještě pár nápadů, které bych si velmi rád vyzkoušel přímo v praxi. Do papuchalků jsem se natolik zamiloval, že se příští rok pokusím vydat za dalším druhem, tentokráte na druhou stranu naší zeměkoule. Ale o tom zase až někdy jindy.

pap007 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 11. července 2009 17:34:18, Ostrov Runde (Norsko) pap008 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 10. července 2009 18:12:24, Ostrov Runde (Norsko) pap017 Papuchalk ploskozobý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4.0 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500mm, Vytvořeno: 9. července 2009 20:16:24, Ostrov Runde (Norsko)

Související odkazy:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 16.7.2009

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

16.07.2009 (10:09)

S tou taxonimií je to zapeklitý. Já vycházím z toho, co se dá najít v databázi Biolib a tam je ploskozobý = bělobradý. Někde jsem taky viděl název plochozobý. České názvosloví je hodně dynamické a časem to bude možná papuchalk arktický/atlantský? Stabilnější je latinské názvosloví (i když to se pochopitelně taky vyvíjí).

16.07.2009 (09:31)

Michal, koukám, že jsi se pochlapil. Moc se mi líbí ten v dešti, to pozadí je taky super. Koukal jsem, že se chystáš zase do Brazílie? Nemáš náhodou ještě volné místo? Pozdravuje tě Jana, ahoj a těšíme se na další foto z cest

15.07.2009 (23:00)

Vazeny pane Jirous, s uplnym zdesenim si prohlizim svoje fotografie z Runde a zjistuji, ze ty Vase jsou snad z jineho sveta. Fotim sice asi 4 roky, ale Vasich kvalit zdaleka nedosahuji. Muzete mi prosim prozradit jak to delate? Hloupa otazka, ale pri pohledu na vase a moje fotky se zeptat musim. Chtela jsem Vam poslat odkaz na moje fotografie, ale radeji jsem si to rozmyslela, musela bych se stydet. Tise zavidim a snad nekdy budu fotografovat jako Vy. Preji hezky den Tereza

15.07.2009 (19:29)

... haha ty jsi vtipálek, když jsem viděl tvoje pracky, tak asi moc velký problém držet EF 500 není :-P Někdy si tak říkam, že by jsi měl s podnikáním seknout a jen fotit, paráda. Koukám na ty fotky už pár minut a pořád se nemůžu nabažit. Zdarec chlape a jen tak dál, umíš to! :nuts:

15.07.2009 (19:19)

uz dost Majkl to ze jsi vsechny v tech ploutvonozkach prekonal uz vim. pekne me stves ja chci takyyyyyyyyyyyyyy. Fakt dobry ten clanek v tech fotkach uplne zanikne sice jsem to cetl ale je to vlastne jedno fotky parada. hele jestli me to taky nenaucis tak uvidis co ti sem budu psat!!! :mad: :mad: :mad: nazdarek maestroAdd comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *