První setkání s rosničkou
S rosničkou jsem se poprvé setkal v loňském roce na Polaneckých rybnících, kam nás pozval můj kamarád Martin Pustelník, který patří mezi nejlepší makrofotografy u nás, bohužel však pro nás všechny byla naše první cesta za naši zelenou krásnou celkem nejistá. Problém byl, že na celý víkend stejně jako letos, hlásili celkem chladno, nějaké ty přízemní mrazíky a především informace od Martina, který hlásil, že okolní rybníky jsou vypuštěné. Nakonec se nám několik prvních rosniček podařilo objevit, bohužel pro nás všechny se jednalo pouze o malé a mladé jedince, a tak jsem byl pevně rozhodnutý se další rok určitě na lokalitu vrátit.
Rosnička zelená (Hyla arborea) | European tree frog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 10.0, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 24. května 2009 8:32:11, Polanecké rybníky (Česká Republika)
Rosnička zelená (Hyla arborea) | European tree frog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 1/5 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Canon MT24EX Macro+Stofen Bouncer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 6. června 2009 8:32:11, Polanecké rybníky (Česká Republika)
V noci jako obvykle
Pokaždé, pokud si plánuji cestu na Moravu, poslední dobou jsem tam více než doma, tak raději volím cestu pozdě večer, anebo raději přímo přes noc. Na tento víkend hlásili bohužel pro fotografa celkem pekelné počasí, přesto jsem neváhal a využil Martinovo pozvání. Před námi pekelná předpověď a bohužel pro nás „pražáky", jak nás s oblibou na Moravě nazývají, šílených 420km autem tam, potom ještě na skok na jižní Moravu a zpátky, celkem jako obvykle 1100km. Musím se přiznat, že se mi podařilo vytvořit nový rychlostní rekord mezi Prahou a Ostravou, a jen tak tiše se modlím, aby následující týden nepřišla nějaká ta obálka od strážců zákona. Nicméně u Martina nás čekalo luxusní ubytování se snídaní a tak už nebránilo nic v rychlé ranní snídani a hurá do terénu.
Rosnička zelená (Hyla arborea) | European tree frog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 10.0, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 24. května 2009 8:12:11, Polanecké rybníky (Česká Republika)
Rosnička zelená (Hyla arborea) | European tree frog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 24. května 2009 8:02:09, Polanecké rybníky (Česká Republika)
Rosnička zelená (Hyla arborea)
Dorůstá délky 3-5 cm a výšky 3-4 cm, což ji činí jednou z nejmenších žab v Česku. Historicky proslula jako jakýsi barometr, jelikož reaguje na změnu tlaku, který kolísá obvykle před deštěm, a začne skřehotat. Charakteristické skřehotání však vydává i v období rozmnožování nebo těsně před ním. Zbarvení rosniček zelených je poněkud proměnlivé, jelikož kožní pigmenty reagují na teplotu a vlhkost, a tak se její zbarvení mění od světle zelené na tmavě zelenou, nažloutlou, šedou nebo dokonce až na nahnědlou. Zadní končetiny má znatelně silnější než přední, což umožňuje rychlé skákání. Na obou končetinách má přilnavé terčky určené pro šplhání a na poměrně kulaté hlavě a na bocích nápadný vodorovný černý proužek, který se táhne od nozder přes oko a ušní bubínek až k předním končetinám. Obě pohlaví jsou si na první pohled velice podobná, ale bezpečnou odlišností je samcův hnědožlutý vak na hrdle. Pulci jsou černohnědí, zlatavě tečkovaní, později zelenaví. Mají značně vysoký kožní lem, začínající už na hlavě a nápadně lesklé břicho. Rosnička zelená se živí širokou škálou obvykle živočišné potravy. Pulci požírají vodní bezobratlé jako např. plankton, možný je i kanibalismus. Dospělci se živí převážně většími bezobratlými než pulci, obvykle pak hmyzem a pavouky, které nacházejí na listech stromů a které často loví pomocí rychlého skoku, na který kořist nestačí většinou nijak zareagovat. - zdroj wikipedia.
Rosnička zelená (Hyla arborea) | European tree frog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 11.0, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 24. května 2009 9:17:16, Polanecké rybníky (Česká Republika)
Rosnička zelená (Hyla arborea) | European tree frog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 14.0, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Canon MT24EX Macro+Stofen Bouncer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 6. června 2009 10:02:17, Polanecké rybníky (Česká Republika)
Zkouška nových technik i fotografického vybavení
Po příchodu na lokalitu netrvalo ani pár minut a už jsem měl možnost spatřit svoji letošní první rosničku. Trocha prodírání vysokou hustou, a především mokrou vegetací, a ejhle, rosniček nevídaně mnoho, stejně tak mě lokalita překvapila velkým výskytem vážek, šidélek a motýlic. Na každém větším listu, bylo možné po malém očním tréninku spatřit náš malý zelený klenot a to dokonce oproti loňskému roku v různých velikostech i zabarveních. Celé dopoledne jsem tedy mohl strávit ve společnosti rosniček a mohl si dokonale vyzkoušet nové hračky, různé difuzory, odrazky a nové blesky, o kterých se budu snažit intenzivně pohovořit na našem nadcházejícím workshopu. Nová technika se velice osvědčila a už se moc těším na další týden, kdy budu moci opět spatřit naši zelenou krásku.
Rosnička zelená (Hyla arborea) | European tree frog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 1/5 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Canon MT24EX Macro+Stofen Bouncer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 6. června 2009 8:44:16, Polanecké rybníky (Česká Republika)
Tak trochu divná ochrana
Rosnička zelená (Hyla arborea) je v České republice vyhodnocena jako silně ohrožený druh, a je zákonem přísně chráněná, což je ve své podstatě naprosto logické a v pořádku. Jsem velmi rád, že existují místa s tak velkým výskytem rosniček, které se navíc rok od roku zvyšují. Co mě ale celkem znepokojilo, byla informace od Martina, že se daná lokalita každoročně kosí, ať s ohledem na rosničky či nikoliv. Nevím, možná existuje nějaká výjimka, nebo o tom nikdo neví a nikoho to ani nezajímá, ale mě samotnému se to velmi příčí a pevně doufám, že takových nádherných lokalit bude u nás neustále přibývat, ne nadarmo se totiž říká, že dokonalým biologickým indikátorem zdravé krajiny a prostředí, je právě výskyt obojživelníků.
Rosnička zelená (Hyla arborea) | European tree frog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 14.0, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Canon MT24EX Macro+Stofen Bouncer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 6. června 2009 10:37:39, Polanecké rybníky (Česká Republika)
Malá pozvánka na závěr
Pokud by měl ještě někdo zájem strávit víkend ve společnosti rosniček, můžete se přihlásit na náš společný workshop, kde se budeme intenzivně věnovat pozorování a fotografování rosničky zelené. V současné době máme volná ještě dvě místa, a protože se jedná o velmi speciální makro workshop, chtěli bychom udržet co možná nejmenší počet lidí, tak abychom naší společnou přítomností nijak neohrozili tak zajímavou a biologicky cennou lokalitu. Případné přihlášky můžete zasílat nejpozději do středy tohoto týdne, telefonicky, anebo pomoci kontaktního formuláře.
Michal Jirouš | PhotoNature.cz 7.6.2009
Keywords: rosnička zelená hyla arborea workshop polanecké rybníky morava počasí žába vak european tree frog fotografické vybavení blesky difuzory odrazky vážky motýlice
