12.08.2013

Lemur, endemit z Madagaskaru

Hlavní pohnutkou cesty na Madagaskar, byli jednoznačně lemuři. Fotografování lemurů nebylo snadné, spíše bych řekl místy obtížné a přitom zpočátku to vypadalo velmi snadno. Díky nesnadným podmínkám, se na ostrově Madagaskar vyskytují lemuři velmi roztroušeně a spíše sporadicky, proto je potřeba hodně cestovat.

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 1600, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur, endemit z Madagaskaru
Asi nejznámějšími endemity z Madagaskaru jsou lemuři, které nenajdeme opravdu nikde jinde na světě. Lemuři obývají výhradně Madagaskar, kromě pár světově známých parků a zoologických zahrad, je výhradní domovinou právě tento zajímavý ostrov, Madagaskar. V současnosti rozlišujeme asi 98-101 druhů lemurů, které můžeme nalézt prakticky ve všech lokalitách na ostrově. Díky kácení pralesů a lovení, je bohužel mnoho lemurů ohroženo vyhubením. Cílem naší expedice bylo spatřit lemury ve volné přírodě a pokusit se něco málo z jejich života nafotografovat. Z počátku se jevil nápad fotografovat lemury celkem zajímavý a snadno dosažitelný, opak byl pravdou. Mnohokrát během cesty, zejména v druhé polovině, jsem ostrov občas nenáviděl a proklínal, strasti, které nám ostrov připravil, by vydali na celou knihu.

První setkání s lemury, hurá do kopce
První část cesty se vydáváme směrem na sever, kde bychom měli strávit jednu polovinu naší cesty. Bylo horké odpoledne a po třech hodinách jízdy přijíždíme do zelené oblasti národního parku Andasibe. Před parkem se zastavujeme v malé rezervaci, kde bychom měli fotografovat první lemury. Je příšerné vedro, slunce praží jako o život a tak se rozhodujeme, že nejprve něco málo pojíme a potom se vydáme fotografovat. Něco málo, to se lehce řekne, když na Madagaskaru vaří vynikající ZEBU steak. Trochu jsme to přehnali, takže můj první výstup do lesa jsem snášel trochu hůře a pořád jsem něco brblal. Nicméně jsem nevěřil, že vůbec lemury spatříme. Po krátkém výstupu na vrchol kopce se vegetace značně změnila, smíšený les vypadal hodně podivně. Původní listnatý les byl doplněn v 70. letech o jehličnany, které měly nahradit původní vykácené lesy. Tyhle šílené monokultury tvoří v dnešní době velkou zalesněnou část Madagaskaru a působí poněkud zvláštně. Člověk cestuje přes půl planety, aby se na několik dlouhých dní ocitl v našem borovicovém lese, celkem legrační. Dokonce to tam stejně tak krásně vonělo, jako u nás někde v Českém ráji. Chvíli tak nějak nevěřícně kroutím hlavou a říkám si, že tady přece nemůžou být lemuři. Naštěstí jsem se mýlil a během chvíle náš trochu mrzutý průvodce přeci jen lemury objevil. Většina zdejších lemurů je velmi dobře habituována, takže jsou na přítomnost lidí zvyklí. Někdy je možné s nimi strávit hodiny, někdy se objeví pouze na malou chvíli, stále jsou totiž svobodní. I když svobodní je hodně nadnesené, jejich teritorium je do jisté míry omezeno výskytem lesního porostu, takže jejich výskyt je hodně roztroušen. V případě, že lemury najdete a průvodce je schopen nalákat některá z nich na čerstvé lístky, pak máte vyhráno, fotografování je poměrně snadné. V opačném případě je to hodně tvrdá řehole a několikahodinové treky hustým porostem s nejistým výsledkem hodně bolí, ale pro fotku jsme ochotni udělat cokoliv. Prvním druhem, kterého jsme fotografovali, byl  Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli), který obývá zdejší smíšené lesy a úspěšně se rozmnožuje. Většina lemurů je na Madagaskaru přísně chráněna, naštěstí si místní uvědomili, jak cenný zdroj příjmů to může být, tedy pokud se zrovna místní obyvatelé nerozhodnou, že zdevastují celý místní ekosystém. Sifaky jsme si užívali přibližně dvě hodiny, dokonce jsme fotografovali, jak se nacpávají jehličím, což mi přišlo poněkud zvláštní, nicméně první setkání proběhlo více než zajímavě.

Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli) | Coquerel's sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 500, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1600, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli) | Coquerel's sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 400, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli) | Coquerel's sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Národní park Andasibe, ostrov lemurů
Konečně zeleň, všude kam se podívám, hotový balzám pro duši. V celé oblasti se citelně ochladilo, vzdušná vlhkost dosáhla svého maxima a všude kolem bují život, prostě Madagaskar tak, jak má být, tedy spíše tak, jak jsme si ho představovali. Večer se ubytujeme a na dalších pět dní se stane národní park Andasibe naším domovem. V plánu toho máme hodně, návštěvu ostrova lemurů, kde lze lemury snadno fotografovat, dvě výpravy do hloubi národního parku Mantadia za největším lemurem Indri a fotografování chameleonů, kterých je tady hned několik druhů. Nejsnadnější cestou, jak se seznámit s lemury, je navštívit ostrov lemurů. Uprostřed národního parku je vybudován zcela přírodní ostrov s původní vegetací, kde žijí volně čtyři druhy lemurů. Během dne je do parku omezený vstup, pouze pro několik málo skupin, aby nebyli lemuři vystaveni přílišnému tlaku ze strany lidí. Naštěstí jsme tady v období pozdního podzimu, spíše zimy, takže se můžeme po celém ostrově pohybovat skoro sami. Ostrov je zasazen do bujné vegetace, takže se lemuři pohybují ve svém přirozeném prostředí. Většinu dne prší, ale nám to nevadí, o to více jsou pořízené fotografie atraktivnější. Rozhodujeme se, že celý den strávíme tady, fotografovat můžeme celé hodiny a nikdo nás neruší a hlavně, nemusíme nikam daleko chodit. Ostrov lemurů je jediné místo na celém Madagaskaru, kde lze lemury velmi snadno fotografovat v jejich přirozeném prostředí, ostatní druhy si musíte hezky namáhavě vychodit.

Příště se vydáme do srdce národního parku Mantadia a budeme se snažit vyfotografovat nejkrásnějšího z lemurů, velkého a hlasitého Indriho.

Související články:

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur šedý (Hapalemur griseus) | Lesser bamboo lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur šedý (Hapalemur griseus) | Lesser bamboo lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1250, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 500, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 1250, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1600, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli) | Coquerel's sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 400, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1250, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

 

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 12.8.2013

 

Categories: Nature | 12.08.2013
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

30.08.2013 (09:29)

Bozi brachu, jako nektery jsou fakt luxusni! :cool:

18.08.2013 (12:16)

Ahoj, fotím. Aspoň se snažím když je čas. Když budeš mít chuť tak se někdy mrkni na můj web. Ještě ale nejsem spokojený dostatečně s kvalitou fotek. Na příští rok mám v plánu několik cest ven mimo republiku tak uvidím co ve finále klapne. A plánuju Afriku. Mám známého co tam žije. Tak toho musím využít :-)

18.08.2013 (18:47)

Michale, tak Afriku ti moc přeju, to si užiješ nadmíru. Afrika stojí rozhodně za návštěvu. Na web nahlížím pravidelně! Měj se prima

17.08.2013 (20:14)

Moc moc pěkné fotografie a článek jsem zhltla jedním dechem. Kdy bude další? Ahoj Alča

18.08.2013 (10:48)

Aleno už brzy, jen toho mám rozepsané nějak moc a hlavně jsme si dal jasný úkol, do další expedice všechno staré zpracovat a publikovat:-/

17.08.2013 (14:21)

Moc hezký fotky Michale. Lemuři jsou luxusní.

18.08.2013 (10:47)

Michale díky, co ty? jak jde focení?

16.08.2013 (14:45)

Ahoj Michale, velmi povedene a krasne fotky! Pravda v tom desti je to luxusní, uz se tesim na tu vystavu.

13.08.2013 (06:23)

Potesilo Michale, nektere jsou vskutku vystavni ;-)

12.08.2013 (21:37)

Michale neuveritelne, jak tohle delas? Je mozne si nejakou uz objednat ve forme vytisku? Poslu email, ahoj Lenka :nuts:

13.08.2013 (18:09)

Leni vydrž, něž to naházím do galerie a Best of, pak je to možné. Pokud se ti nějaká líbí už teď, tak mi napiš a domluvíme se.

12.08.2013 (20:55)

Nádhera! Tak na tohle jsem se těšil jako malej, opět jsi překvapil chlape. M

12.08.2013 (20:51)

I agree Parvatti ... the images are really wonderful!! Bravissimo!

12.08.2013 (20:37)

Beautiful photo of an animal very sweet looking. Mike, still problem with Czech lang :-)

13.08.2013 (18:08)

Parvatti, i can teach you Czech lang:-)

12.08.2013 (20:26)

Luxus chlapce! povedeny vyber. Jo a co ty letovky jak skacou, mas? a das? jaks rikal

12.08.2013 (20:47)

Neboj se, všechno bude, dokonce i letovky, jen musím zase třídit a zpracovávat, o víkendu jsem fotil a pořád nějak nestíhám, HDD se nemile plní:-(

12.08.2013 (20:08)

No konečně chlape, to ti to trvalo! Prolétl jsem to jedním dechem a je pravda, že bych se tam rád také podíval. Fotografie v dešti jsou supr, už se těším na výstavu. Ahoj a v pátek všechno probereme.

12.08.2013 (20:48)

Ahoj Petře, na podzim budou kolibříci a na jaře snad lemuři, tak uvidíme.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *