08.05.2011

České orchideje, tak trochu jinak

Ležím ve vlhké trávě, dívám se skrze hledáček na krásnou orchidej a přemýšlím, jak ji vyfotografovat. Fouká poměrně silný vítr a mě se nedaří téměř nic vyfotografovat, co naplat, není každý den posvícení.

Foto Foto

Palčivá bolest za krkem se hlásí a já si chvíli musím lehnout na záda, protože už celý den ležím na břiše s hlavou prudce vztyčenou směrem k hledáčku. V této pozici nelze vydržet dlouho, mozek i svalstvo se odkrvuje a za chvíli se musí člověk stejně převalit na záda a relaxovat. Ležím si na krásně rozkvetlé louce plné orchidejí a přemýšlím o životě, prostě sobotní pohoda v přírodě.

Foto

Fotografování tak trochu jinak
Dlouho dobu jsem zkoušel různé blbůstky při fotografování, až mě napadlo, že bych mohl využít staré barevné filtry, které se mi válely dlouho na půdě. Zkusil jsem jeden z nich nasadit a otočit objektiv trochu do protisvětla a ejhle, tak zajímavé barvy jsem už dlouho neviděl. Nejprve jsem si tedy pečlivě vybral rostlinu, nasadil barevný žlutý filtr a k tomu ještě „polarizák“ a začal si tak pro sebe trochu blbnout.

Foto

Celou hodinu jsem různě měnil všechny možné barvy, které jsem si kdysi v šesti kusové sadě nakoupil. S přibývajícím odpolednem začínají vznikat opravdu hodně divoké barvy a tak se rozhoduji pouze pro teplý oranžový filtr, který přibarví celou fotografie poměrně silně do oranžova.

Foto

Foto

Silný vítr, přítel fotografa
Odpoledne, s blížící se bouřkou, začíná velmi silně foukat. Nechce se mi ještě domů, protože louka plná orchidejí je opravdu úžasná. Vzpomínám si na fotografování orchidejí loni v létě, když jsem se snažil zachytit ostře naši nejkrásnější orchidej, Střevičník pantoflíček, a foukal silný vítr. Měl jsem u sebe bohužel jen dlouhý objektiv bez stabilizace a stativ zůstal také v autě. Pokoušel jsem se různě fotografovat delšími časy a stále nic. Vzpomněl jsem si na fotografování s kamarádem Radkem na ostrově Texel, který tehdy pronesl jedno fotografické moudro „nemusí být přeci všechno vždycky ostré“ a měl naprosto pravdu. Nakonec jsem tedy fotografoval celé odpoledne při silném větru a využil prudce se kývající trávu kolem, která vytváří velmi zajímavé pozadí.

Foto Foto

Nakonec z celého odpoledne vznikly poměrně zajímavé fotografie a já byl zase o nějaké to poznání bohatší. Už teď se nemohu dočkat dalšího víkendu, kdy opět vyrazím na orchideje a modlím se, aby pršelo, protože bych rád vyzkoušel zase jednu zajímavou techniku, kterou mě naučil kamarád Vašek.

Foto

Související články:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 08.05.2011

Categories: Nature | 08.05.2011
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

14.05.2013 (14:19)

Též mě zajímá, jak jste to upravoval, jak moc zasahoval programově a jak fotograficky :)?

14.05.2013 (14:18)

Krásné fotky!

10.05.2011 (20:36)

Michale moc se mi to líbí a lehce mi to pripomíná Martu které je v tedlech patlaninách opravdu mistr.

09.05.2011 (06:53)

Ahoj Mišáku, ty tvoje patlanice jsou paradni, ale co to zkusit jednou spíš do studených barev?

08.05.2011 (21:34)

Ty barvy jsou opravdu velmi zajímavé. Fakt nádhera.

08.05.2011 (20:46)

Dobrý den Michale, Vaše fotografie květin jsou opravdu zajímavé a v tomhle směru i netradiční. Zeptám se Vás, jak moc jste tyhle fotografie upravoval, nebo do jaké míry je barevně ovlivňují barevné filtry?

08.05.2011 (17:28)

Ahoj Michale, tak jsem nakonec kartu zachránila a chtěla bych ti moc poděkovat za včerejší den, který jsem strávil s tebou. Naučila jsem se tolik věcí, až mi to hlava ani celé nepobrala:) Děkuji, děkuji a doufám, že to nebylo naposled. Ahoj Janča

08.05.2011 (17:25)

To si delas fakt prdel:) me by zajimalo jak to delas? me se moc libiAdd comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *